Zavřít reklamu

Že je to tak trochu kouzlo, to už jsme o novém Force Touch trackpadu v MacBoocích psali. Pomalu se teď začínají rojit aplikace, které dokazují, že nový trackpad s hmatovou odezvou není jen o tom, že vlastně klikáte/neklikáte, ale nabídne toho mnohem víc. Byť displeje MacBooků nejsou dotykové, na pixely na obrazovce si přes Force Touch trackpad prakticky sáhnete.

Oním magickým prvkem v novém trackpadu je tzv. Taptic Engine, technologie vyvíjená v laboratořích dvacet let. Elektromagnetický motůrek pod skleněným povrchem dokáže vaším prstům přivodit pocit něčeho, co tu ve skutečnosti není. A zdaleka nejde pouze o klikání, které na Force Touch trackpadu mechanicky skutečně neprobíhá.

Technologie z 90. let

Gró hmatového triku pochází z disertační práce Margarety Minské, která v roce 1995 zkoumala simulování textury boční silou, jak na Twitteru naznačil bývalý designér Applu Bret Victor. Klíčovým zjištěním Minské tehdy bylo, že působení boční síly naše prsty často vnímají jako horizontální sílu. Dnes to v MacBoocích znamená, že správná horizontální vibrace pod trackpadem vyvolá pocit kliku směrem dolů.

Minská z MIT nebyla jediná, kdo na podobném výzkumu pracoval. Zdánlivé kliky díky horizontálním silám zkoumal také Vincent Hayward na McGill University. Apple nyní – jak je jeho zvykem – dokázal přetavit roky výzkumu v produkt, který může využít běžný uživatel.

„Je to, ve stylu Applu, opravdu dobře zpracované,“ uvedl pro Wired Hayward. „Je tu velký důraz na detail. Jedná se o velice jednoduchý a velice chytrý elektromagnetický motor,“ vysvětluje Hayward, jehož první podobné zařízení vytvořené v 90. letech vážilo zhruba stejně jako dnes celý MacBook. Princip byl ale tehdy stejný jako dnes: vytváření horizontálních vibrací, které lidský prst vnímá jako vertikální.

Plastické pixely

„Bumpy pixels“, volně přeloženo jako „plastické pixely“ – tak popsal svou zkušenost s Force Touch trackpadem Alex Gollner, který stříhá video a jako jeden z prvních vyzkoušel, co dokáže hmatová odezva v jeho oblíbeném nástroji iMovie. „Plastické pixely“ proto, že je můžeme ucítit pod rukama.

Apple jako první (vedle systémových aplikací, kde je funkční Force klik) právě v iMovie ukázal, jak půjde Force Touch trackpad využívat k dosud netušeným funkcím. „Když jsem natáhl délku klipu na maximum, ucítil jsem malý hrbolek. Aniž bych se podíval na časovou osu, ‚ucítil‘ jsem, že jsem došel na konec klipu,“ popsal fungování hmatové odezvy v iMovie Gollner.

Malé zavibrování, díky kterému váš prst ucítí na jinak dokonale plochém trackpadu „překážku“, je jistě jen začátkem. Dosud byly displej a trackpad dvě oddělené součástky MacBooků, díky Taptic Enginu si ale budeme moci na obsah na displeji pomocí trackpadu jakoby sáhnout.

Podle Haywarda může být v budoucnu interakce s trackpadem „realističtější, užitečnější, zábavnější i příjemnější“, ale vše nyní záleží na UX designérech. Skupina výzkumníků v Disney například vytváří dotykovou obrazovku, kde složky o větší velikost přijdou při manipulaci s nimi těžší.

Zřejmě prvním vývojářem třetí strany, který přednosti Force Touch trackpadu využije, se stalo studio Ten One Design. To oznámilo aktualizaci pro svůj software Inklet, díky němuž mohou grafici v aplikacích jako Photoshop či Pixelmator kreslit na trackpadech pomocí tlakově citlivých stylusů.

Jelikož je nyní na tlak citlivý také samotný trackpad, Ten One Design slibuje „úžasnou regulaci tlaku“, se kterou budete moci v nouzi dokonce kreslit jen prstem. Inklet sice již nyní dokázal dobře rozlišovat tlak, jakým s perem píšete, ale Force Touch trackpad celému procesu dodává na spolehlivosti.

Můžeme se jen těšit, co s novou technologií dokáží další vývojáři. A co nám hmatová odezva přinese na iPhonu, kam s velkou pravděpodobností také zamíří.

Zdroj: Wired, MacRumors
.