Zavřít reklamu

Minulý týden ve středu Apple vypustil na veřejnost nový mobilní operační systém iOS 9 a po prvním víkendu, kdy si ho mohli uživatelé na své iPhony, iPady a iPody touch nainstalovat, oznámil první oficiální čísla: iOS 9 běží již na více než polovině aktivních zařízení a pravděpodobně se z něj stane systém s nejrychlejší adopcí v historii.

Ještě dnes ráno jsme měli pouze neoficiální čísla od analytické firmy MixPanel. Podle jejích dat měl iOS 9 po prvním víkendu běžet na více než 36 procentech zařízení. Apple ale nyní v tiskové zprávě podle vlastních dat naměřených v App Storu, a to k sobotě 19. září, uvedl, že iOS 9 už běží na více než 50 procentech aktivních iPhonů, iPadů a iPodů touch.

„iOS 9 zaznamenal úžasný start a je na cestě stát se nejstahovanějším operačním systémem ze všech v historii Applu,“ prozradil marketingový šéf Applu Phil Schiller, který se již nemůže dočkat pátečního startu prodeje nových iPhonů 6s. „Reakce uživatelů na iPhone 6s a iPhone 6s Plus byly neuvěřitelně pozitivní,“ uvedl Schiller.

Jen za pár dní tak iOS 9 předběhl konkurenční Android Lollipop, nejnovější operační systém od Googlu. Ten aktuálně hlásí, že běží jen na 21 procentech zařízení, a to už je venku téměř rok. Android zde doplácí na vysokou fragmentaci zařízení.

Hlavními novinkami jsou v iOS 9 po letech, které přinesly desítky nových funkcí a možností v iPhonech a iPadech, především stabilita a lepší výkon. Změny se ale dotkly také několika základních aplikací a iPady jsou díky iOS 9 mnohem produktivnější.

Zdroj: MixPanel, Apple

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  No s tím výkonem – nic moc :-(
  iOS 9.1 Beta1 je subjektivně mnohem svižnější než 9.0, alespoň na iPadu Air.

  Souhlasím, iOS 9.1 Beta 1 je o něco rychlejší a hlavně plynulejší, v mém případě na iPhone 5.

  Super. I když plánuju přechod, zatím jsem taky na iPhone 5 a pro denní využívání jsem si mírného trhání všiml. Tak doufám, že malej update bude brzy.

  a co kvalita fotek? mě připadá že na iP5 razantně klesla, fotky mají dost vybledlé barvy… já teda přešel zpět na 8.4.1 a klidně tam zůstanu pokud by mi měl update přinést negativa

  Já jsem iOS 9 aktualizoval hlavně pro to, že jsem se co nejrychleji chtěl zbavit osmičky. A teď čekám na El Capitan, protože se mi v Yosemite totálně rozhodil mail (MacBook Pro 15″ Retina), což je pro mě hodně stěžejní funkce a chybu neodstranily žádné aktualizace, ačkoli se o to několikrát snažily.

  za mně na iP5S – systém svižnější, vyhledávání se občas kousne, setina, ale je to asi tím „našeptávám dřív než vy víte co chcete :)“ Co mě nenapadlo a přečetl jsem si tady v diskusi níže, subjektivně mám taky pocit zhoršené kvality fotek – při denním světle pomaleji ostří, musím mu pomáhat…to by mě nenapadlo. Siri, kterou používám je opravdu zase o kousek chytřejší. Font, mno, první dojmy – psal jsem kamarádovi že to vypadá jak pro školáky, ale síla zvyku. Už je to v pořádku. Fce jako návrat do poslední app se mi líbí. Zabarvení baterie dle zbývající kapacity – pro uživatele co nechápou procenta :D ale jo, je to nová fíčura, ok. Moc mě nepotěšilo když jsem renderoval video s 18% a systém to zamítnul, chápu tohle řešení ale trochu mě zaskočilo…toť asi za mě. Já dávám za iOS9 palec hore

  Chlubit se s vydanym servicepackem je odvaha. Ostatni to berou jakou potupu a zde se tim jeste chlubi. No snad mi to vrati tu vydrz baterie, o kterou jsem prisel pri podobne aktualizaci v predchozim roce

celý text

Čtěte více.