Zavřít reklamu

Společnost Samsung na své akci Galaxy Unpacked ukázala světu modelovou řadu Galaxy Z pro rok 2022. Jedná se o čtvrté generace modelů Z Fold a Z Flip, kdy je první jmenovaný jasným produktivním nástrojem kombinující smartphone a tablet, a druhý vlastně jen lifestylovým zařízením přinášející líbivý véčkový form factor s kompaktním designem. 

Samsung vylepšoval ve všech ohledech, ale nenápadně a účelně. Protože jsme měli možnost si už novinky osahat, můžeme je také porovnat s aktuální vlajkovou lodí Applu, tedy iPhonem 13 Pro Max. Když Galaxy Fold4 kombinuje svět telefonů a tabletů, Galaxy Flip4 nekombinuje nic. Má jen přinést svěží vítr na trh pořád stejně vypadajících placek. A nutno říci, že se mu to daří.

Nezainteresovaný zákazník mezi loňskou a letošní generací příliš rozdílů nenajde. Novinka je trochu menší, má větší baterii, přepracovaný kloub, vylepšené fotoaparáty a matné barvy. Samozřejmě poskočil i výkon, který zajišťuje čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, tedy aktuální špička na poli mobilních čipů ve světě Android zařízení. Potenciál má tedy Flip4 veliký, a sama společnost do jisté míry očekává, že se z něho stane bestseller na poli skládaček. Není třeba polemizovat nad tím, že by tomu tak být nemělo. 

Nulová konkurence 

Podpultové a neoficiální informace říkají, že majitelé iPhonů nejčastěji přechází právě na Flipy. Je tomu z důvodu nudných vylepšeních ze strany Applu, kdy jeho telefony vypadají pořád stejně. Flip skutečně vnesl svěží vítr do segmentu mobilních telefonů a zatím má pramálo konkurence. O tu se u nás snaží zejména Huawei, jenže tato společnost pořád naráží na sankce, kdy nemůže používat služby Googlu a stejně tak nemůže disponovat 5G připojením, a navíc je o poznání dražší, než loňský i letošní Flip. 

V porovnání s iPhonem 13 Pro Max je Galaxy Z Flip4 jednoduše zajímavější telefon, který zaujme každého. Buďte si jisti, že vizuálem se vám na živo bude skutečně líbit. Z hlediska dlouhodobějšího používání toto ale zatím potvrdit nemůžeme, to ukáže až testování do recenze.

Vyšší, užší a tenčí 

Oba telefony mají 6,7“ displej, iPhone má ale rozlišení 2778 × 1284, kdežto Flip4 jen 2640 x 1080 a to v poměru stran 22:9. Stejně jako Fold4 (a iPhony 13 Pro) ale umí adaptivní obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz. Disponuje i vnějším 1,9“ displejem s rozlišením 260 x 512 pixelů, se kterým už obsloužíte více funkcí. Pro základní akce tak nemusíte telefon vůbec otevírat. Bylo tomu tak i na začátku milénia, kdy tato konstrukce získávala na největší popularitě.

Pokud se zaměříme na rozměry, tak iPhone 13 Pro Max má 160,8 mm na výšku, 78,1 mm na šířku a jeho tloušťka je 7,65 mm, váha pak 238 g. Rozložený Flip4 je ale 165,2 mm vysoký, 71,9 mm široký a jeho tloušťka je 6,9 mm. V zavřeném stavu je vysoký jen 84,9 mm, na druhou stranu razantně naroste jeho tloušťka, a to kvůli kloubu na 17,1 mm. Váha je 183 g. 

Ve finále je tedy Flip4 užší, vyšší a v otevřeném stavu tenčí. V kapse bude ale v zavřeném stavu jasně dělat větší bouli. Dámám to bude ale jedno, ty ho budou nosit v kabele a je fakt, že to pro ně bude hezký módní doplněk.

Ach ta fólie 

Selfie fotoaparát umístěný v průstřelu je 10Mpx s f/2,2, hlavní je 12MPx ultraširokoúhlý s f/2,2 a 12MPx širokoúhlý s f1,8, který disponuje OIS. Parametrově sice mezigeneračně poskočil, ale řadě Galaxy S ani iPhonům 13 se úplně nevyrovná. Objektivy z těla mírně vystupují, žádný masivní výstup kolem nich ale přítomen není. Vyšší konfigurace by zde možná i postrádala smysl. To základní foťáky obslouží, reklamy se s nimi fotit ani nahrávat nemají.

Na fotografiích si můžete všimnout fólie přes displej. To není žádná dočasná krycí fólie, kterou po vybalení telefonu sloupnete. To je fólie z výroby, kterou právě sloupnout nesmíte, a která je největším neduhem skládaček Samsungu. Přítomna být musí, při jejím poškození ji musíte nechat nahradit, to však v autorizovaném servisu. A pravděpodobně k tomu minimálně jednou dojde, protože zejména v oblasti kloubu a při méně opatrném zacházení se prostě začne loupat. 

Právě toto by měl Samsung co nejdříve vyřešit, stejně jako přítomnou do očí bijící drážku v ohybu displeje. Právě tyto dvě věci totiž pořád budí jistý „hračkovitý“ dojem z celého zařízení, a je jedno, jestli je to Flip nebo Fold. Galaxy Z Flip4 se bude prodávat v šedé, fialové, zlaté a modré barvě. Doporučená maloobchodní cena je 27 499 Kč za variantu s 8 GB RAM/128 GB interní paměti, 28 999 Kč za verzi s 8 GB RAM/256 GB paměti a 31 999 Kč za verzi s 8 GB RAM a 512 GB interní paměti. iPhone 13 Pro Max začíná ve své 128GB verzi na částce 31 990 Kč. 

Samsung Galaxy Z Fold4 předobjednáte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.