Zavřít reklamu

Nová verze OS X Mavericks přinesla vylepšenou podporu pro 4K monitory, což mimo jiné znamená, že nejnovější Macy Pro a MacBooky Pro s Retina displejem podporují několik dalších 4K displejů. Dosud se jednalo pouze o produkty od Sharpu a Asusu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Apple v aktualizovaném dokumentu na svém webu odhalil, že v OS X 10.9.3 jsou při obnovovací frekvenci 30 Hz v režimu SST (single-stream) podporovány následující 4K displeje: Sharp PN-K321, ASUS PQ321Q, Dell UP2414Q, Dell UP3214Q a Panasonic TC-L65WT600.

MacBook Pro s Retina displejem (konec roku 2013) a Mac Pro (konec roku 2013) podporují také připojení s obnovovací frekvencí 60 Hz, ale v tomto případě bude ve většině případů potřeba zmíněné 4K displeje manuálně nakonfigurovat a zapnout režim MST (multi-stream). Retina MacBook Pro dosud podporoval pouze 30Hz obnovovací frekvenci.

Apple nově také vysvětluje, jak je možné si přizpůsobit rozlišení displeje. Dosud byly u připojených 4K displejů dvě možnosti – Nejlepší pro monitor a Přizpůsobené rozlišení – a na výběr pak jen z několika variant rozlišení (viz obrázek níže), kdy při nativním 3840 na 2160 pixelů byl sice obraz ostrý, ale text, ikony a další prvky byly velice malé. Při přepínání mezi jinými rozlišeními pak vždy docházelo k nežádoucím věcem – zvětšily se sice například ikony a text, ale obraz již nebyl tak ostrý.

Nastavení 4K displejů v OS X 10.9.2 Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

V OS X 10.9.3 je při připojeném 4K displeji tato obrazovka v Předvolbách systému jiná, dobře ji budou znát majitelé Retina MacBooků Pro. Volba mezi Nejlepším rozlišení pro monitor a Přizpůsobeným rozlišením zůstává stejná, ale když zvolíte druhou možnost, místo výběru několika přednastavených rozlišení se zobrazí pět režimů, které reprezentují rozlišení pro zobrazení většího textu až po zobrazení více místa.

Režim Více místa je stejný jako nativní rozlišení užité při volbě Nejlepší pro monitor, kdy je vše ostré, ale zobrazené prvky jsou velice malé. Další možnost je rozlišení 3008 na 1692, což přináší poněkud roztaženější vzhled, kdy jsou všechny prvky větší, ale zároveň zůstává vše ostré a text je čistší. Prostřední volba je rozlišení 2560 na 1440, zobrazené prvky jsou opět větší, ale menu, ikony a text jsou ještě jednodušší pro čtení. Předposlední rozlišení je 1920 na 1080, tedy polovina nativního rozlišení. Ikony jsou tu o něco větší, ale nadále stejně ostré a čisté jako při nativním rozlišení. Poslední volba nese rozlišení 1504 na 846, kdy jsou prvky v podobné velikosti jako v režimu 1920 na 1080, ale jsou trochu roztaženější.

Nastavení 4K displejů v OS X 10.9.3 Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Zdroj: MacRumors, 9to5Mac, Macworld

Diskuze k článku

  Škoda, že stále nejde nativní rozlišení na vestavěném monitoru MacBooku Pro. I když dám přizpůsobené rozlišení, režim Více, mám rozlišení 1680×1050. Tohle by se mohlo ještě taky objevit v nastavení :)

  Nemáte někdo zkušenosti s 4K displejem u macbooku? Jestli se moc nepřehřívá a zvládá to dobře?
  (Jinak sem moc rád že mám poslední verzi retiny, protože i když se zdálo, že nebude o moc lepší než předešlá verze, tak je podpora 4K pro mě důležitá.)

  Spis se bojím rychlosti. Jestli to všechno utahne když to bude přepočítávat to rozlišení :-) mam taky poslední model a už lačně čekám až zlevní 4K

  On je to nějaký náročný proces, to přepočítávání? Protože když se nad tím laicky zamyslím, tak si říkám, že rozlišení bude větší jen o cca 1000 pixelů, což nevypadá jako tak velký problém.
  Taky čekám na zlevnění. Ale bojím se, že to potrvá. Mám vyhlidlý 24palcový 4K Dell…

  Tak pokud máš retinu tak víš že nějaký aplikace jako LR od Adobe jsou absolutně neoptimalizovaný na retinu a sekají se. Atd. A další parametr kterýho se bojím je teplota celýho zařízení. Uvidíme…. Škoda že neznám nikoho se 4K a Macbookem :-)

  A já číhám spíš po těch větších panelech 27 a víc :-) ted mám 27 fullHD a pod menší bych nešel :-) Ale je to taky o zvyku a rád používám velký panely.

  Já sem z retina rozlišení tak „rozmazlenej“, že si právě nechci kupovat jiný externí monitor, než 4K. Nemáte problém s fullHD že má příliš nízkou hustotu rozlišení oproti retině?

  Ani néé :-) já jsem na to zvyklej :-) hlavně na něj koukám z pul metru :-) takže tam to tolik nevidím. Jako vidím ale není to tak strašný :-) samozřejmě bych bral nejradši retinu :-)

celý text

Čtěte více