Zavřít reklamu

Apple včera vydal iOS 16.3, které neopravuje jen chyby, ale taktéž přináší i nové funkce. Tou nejzajímavější je jistě pokročilá ochrana dat na iCloudu, která nabízí nejvyšší úroveň zabezpečení cloudových dat a chrání většinu vašich dat na serveru Applu pomocí end-to-end šifrování. 

Co je to pokročilá ochrana dat na iCloudu? 

Jde o uživatelem volitelné nastavení, které mu nabídne tu nejvyšší úroveň zabezpečení dat v iCloudu, tedy na serverech společnosti Apple. Jedná se o zálohy zařízení a zpráv, iCloud Drive, Poznámky, Fotky, Připomínky, Nahrávky zvuku, záložky v Safari, Zkratky a lístky v Peněžence. Tento obsah je tedy chráněn za pomoci šifrování mezi koncovými body. K takovým datům nemá nikdo jiný přístup než vy, takže ani Apple. Tato data navíc zůstanou v bezpečí i v případě porušení zabezpečení dat v cloudu, tedy po hacknutí.

Jaké jsou požadavky? 

Pokud chcete novinky Applu využít, potřebujete k tomu mít své Apple ID chráněné dvoufaktorovým ověřením, přístupový kód nebo heslo nastavené pro vaše zařízení, kontakt pro obnovení účtu nebo klíč zotavení. Je tomu z toho důvodu, že zapnutím funkce se ze serverů Applu smažou veškeré šifrovací klíče, které poté budou uloženy jen ve vašem zařízení.

Co je to metoda obnovení? 

V případě povolení pokročilé ochrany dat tedy už Apple nemá šifrovací klíče potřebné k tomu, aby vám pomohl obnovit vaše data. Pokud tedy ztratíte přístup ke svému účtu, budete muset k obnovení dat na iCloudu použít jednu z metod obnovení účtu, jak je řečeno v předchozím bodu. 

Prvním je kód nebo heslo zařízení na vašem iPhonu, iPadu nebo heslo na Macu. Kontakt pro obnovení je pak váš důvěryhodný přítel nebo třeba člen rodiny, který vám s použitím svého zařízení Apple pomůže přístup znovu získat. Klíč zotavení je pak 28místný kód, který můžete použít spolu s důvěryhodným telefonním číslem a zařízením Applu k obnovení svého účtu a dat. 

Jak zapnout pokročilou ochranu dat na iCloudu? 

Zapnutím pokročilé ochrany dat na jednom zařízení ji aktivujete pro celý svůj účet a všechna svoje kompatibilní zařízení. Na iPhonu nebo iPadu tak uděláte v Nastavení -> iCloud -> Pokročilá ochrana dat, kde aktivujte Zapnout pokročilou ochranu dat. Dále pokračujte podle pokynů na obrazovce. V případě Macu jděte do Nastavení systému -> iCloud -> Pokročilá ochrana dat.

Co když mi aktivace nefunguje? 

Pokud vám některé z vašich zařízení brání v zapnutí pokročilé ochrany dat, můžete jej zkusit odebrat ze seznamu zařízení přidružených k vašemu Apple ID a zkusit to znovu. Když pro váš účet povolíte pokročilou ochranu dat, můžete se pomocí svého Apple ID přihlásit pouze na těch zařízeních, která splňují patřičné požadavky na software. Apple uvádí, že se jedná o zařízení s iOS 16.2 a novějším, iPadOS 16.2 a novějším, macOS 13.1 a novějším, watchOS 9.2 a novějším nebo tvOS 16.2 a novějším. Pokročilou ochranu dat však nelze použít pro spravovaná Apple ID a účty dětí. 

Budu mít přístup k webovému iCloudu? 

Ne, když totiž zapnete pokročilou ochranu, webový přístup k vašim datům bude deaktivovaný. Tímto krokem Apple zajistí, že vaše data budou dostupná pouze na vašich důvěryhodných zařízeních.

Mohu sdílet obsah svého iCloudu i po zapnutí funkce? 

Ano, ale musí mít pokročilou ochranu dat na iCloudu zapnutou i ostatní, aby bylo zajištěno šifrování mezi koncovými body. Apple nicméně uvádí výjimky. Spolupráce v aplikacích iWork, funkce Sdílená alba ve Fotkách a sdílení obsahu s „kýmkoli, kdo má odkaz“ pokročilou ochranu dat nepodporují, a je zde povolena klasická pokročilá ochrana dat. 

Jak pokročilou ochranu dat pro iCloud vypnu? 

Funci můžete kdykoli vypnout. Když tak uděláte, zařízení bude opět používat standardní ochranu dat. Na iOS nebo iPadOS jděte do Nastavení -> iCloud a dole funkci vypněte. Na Macu jděte do Nastavení systému, klepněte na svoje jméno a na iCloud. Zde pak můžete funkci vypnout. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mam aktualizovany iPhone na potrebnou verzi iOS 16.3, nabizi mi moznost zapnout Pokrocilou ochranu, mam nastavene vse potrebne, ale presto mi hlasi, ze je problem a nelze tuto sluzbu aktivovat. Pouzivam Rodinne sdileni, jsem jeho spravce, predpokladam tedy problem v tom, ze se musi aktualizovat vsechna zarizeni na verzi iOS 16.3, aby sluzba sla zapnout. Nikde jsem tuto informaci nenasel, jen predpokladam…Mate nekdo podobnou zkusenost?

    Mám rodinné sdílení, jsem správce rodiny a zařízení zbytku rodiny zůstaly na iOS 16.2. Přesto na mém zařízení pokročila aktivace proběhla v pořádku a funguje. Chyba tedy v de něčem jiném.

celý text

Čtěte více.