Zavřít reklamu

Být vysoce postaveným mužem ve společnosti jako Apple zahrnuje vysoká čísla na výplatní pásce. Když Tim Cook nastoupil do role výkonného ředitele, obdržel jako bonus jeden milion omezených akcií, které mu měly být v následujících letech ve dvou fázích přisouzeny. To se však nyní mění – Tim Cook již jistotu, že všechny akcie skutečně získá, nemá. Půjde o to, jak se bude jeho společnosti dařit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Dosud byla praxe taková, že akciové odměny byly vypláceny nehledě na to, jak si společnost vedla. Dokud by tedy Tim Cook působil v Applu, svou odměnu ve formě akcií by pobíral.

Apple však nyní změnil formu akciových kompenzací, které budou záviset na výsledcích společnosti. Pokud se Applu dařit nebude, může Tim Cook přijít o akcie v hodnotě milionů dolarů. Aktuálně drží v akciích zhruba 413 milionů dolarů.

V původní dohodě měl Cook jeden milion akcií, které obdržel v roce 2011 při nástupu do čela kalifornské společnosti, získat nadvakrát. Polovinu v roce 2016 a druhou polovinu v roce 2021. V závislosti na růstu, nebo propadu společnosti by rostla i cena akcií, která by se během let mohla změnit, ale bylo jisté, že Cook všechny akcie, ať už v jakékoliv hodnotě, obdrží. Nyní mu bude vyplácena odměna ročně, v menších částkách, ale aby získal všechny akcie, musí zůstat Apple v první třetině indexu S&P 500, který je považován za standardní měřítko výkonnosti amerického akciového trhu. Pokud Apple z první třetiny vypadne, začne se Cookova odměna redukovat o 50 procent.

Vše vyplývá z dokumentů, které schválilo představenstvo Applu a odeslalo Americké komisi pro cenné papíry. „Na základě přijatých změn Tim Cook přijde o část své odměny pro CEO z roku 2011, která dosud byla založená časově, pokud společnost nedosáhne určitých stanovených kritérií,“ stojí v dokumentu. Původně mohl Cook na těchto změnách teoreticky i vydělat, ale na vlastní žádost se zřekl, aby se mu v případě pozitivního vývoje společnosti odměny zvyšovaly. To znamená, že může jen ztratit.

Nový princip odměňování akcií se nedotkne jen výkonného ředitele, ale také dalších vysokých činovníků Applu.

Zdroj: CultOfMac.com
Témata: ,

Diskuze k článku

    To je v poho, ještě chvíli půjdou do kopru a pak zase povolají SJ k záchraně… oh wait!

    Ale oni do kopru nejdou.

    Ne? Jukni na akcie, ty sice nezrcadlí reálnou hodnotu firmy ale indikují náladu okolo a ta již přešla přes nulu do negativ. Nový iOS7 je krok zpět, aneb zabijme něco co se nám ostatní snaží neúspěšně 6 let okopčit a tak bych mohl pokračovat…

    Mimochodem i článek výše reflektuje „mírné“ starosti akcionářů a rady nad současným stavem…

    Jukám na akcie, ale stále trvám na původním výroku. Do kopru rozhodně nejdou. Rostou jim tržby na historická maxima, konkurence nic kromě nižší ceny zatím neumí nabídnout.

celý text

Čtěte více