Zavřít reklamu

O autorizovaných servisech Applu koluje alespoň podle našeho pozorování mezi našimi čtenáři spousta dohadů, nejasností a spekulací. Proto jsme se rozhodli, že alespoň některé z nich se pokusíme vyvrátit. A jak lépe je vyvrátit, než pomocí rozhovoru se zástupcem jednoho z nejznámějších autorizovaných Apple servisů v České republice, kterým je Český servis. S tím jsme si popovídali o celé řadě zajímavých témat, které by vám mohly udělat v mnoha otázkách jasno jednou provždy.

Začneme hned pěkně zostra. Poslední dobou se čím dál častěji setkávám s reklamami na neautorizované Apple servisy, které se chlubí tím, že k opravám používají originální komponenty, což je dle mého naprostý nesmysl. Problém je ale v tom, že je otázka náhradních komponentů pro mnohé jablíčkáře stále jednou velkou neznámou a tudíž těmto servisům de facto skočí na lep. Mohl byste tedy jednou provždy vysvětlit, jak se to s používáním originálních dílů má?

Odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá. Výrobce celosvětově dodává nové originální díly jen a pouze autorizovaným servisům a tyto servisy mají smluvně zakázán jejich prodej pod vysokou pokutou. U neautorizovaných servisů se proto setkáváme s neoriginálními díly, které jsou někdy v lepší a někdy zase horší kvalitě, popřípadě s díly, které jsou z použitých zařízení a tedy rozhodně nejsou nové. I když vyvolává toto téma diskuze a věřím, že i nyní je vyvolá, obecně doporučujeme používat jenom originální díly a autorizovaný servis, jelikož jen tak je zajištěna stoprocentní spolehlivost. 

Díky za jasné a srozumitelné vysvětlení, které snad mnoha lidem ve výběru servisu pomůže. Když už se bavíme o spolehlivosti a podobných věcech, řekněte mi, co vlastně musí vše servis splňovat, aby získal certifikaci autorizovaného poskytovatele služeb Apple? Jak dlouho celý proces trvá a popřípadě jak je nákladný?

Jelikož servis pro Apple zařízení poskytujeme (Český servis – pozn. red.) už 18 let, tak můžeme jako nejdéle působící autorizovaný Apple servis v Česku potvrdit, že udržení a získání statusu je dlouhodobý a finančně nákladný proces. V průběhu času je potřeba v podstatě neustále aktualizovat nástroje, počítače a celkově vybavení, stejně jako provádět vzdělávání a certifikování jednotlivých techniků. Je to zkrátka koloběh, o který je třeba se neustále starat a hlídat jej. Jinými slovy, jednoduché to není. 

Nic jiného jsem upřímně ani nečekal, jelikož vím, jak složité to mají třeba i autorizovaní prodejci. Když už jsme u nich, napadá mě, zda vám vlastně Apple mluví do designu vašeho servisu? Přeci jen, v případě APR je diktát ze strany Applu ve smyslu vzhledu obchodů, popřípadě dekorací dost vidět a to napříč všemi sítěmi. Jak je to tedy u vás? Musíte se držet nějakého standardu?

Unifikovaný design není u servisů aktuálně oficiálně výrobcem vyžadován, na rozdíl od APR, jak říkáte. Servisní střediska by nicméně měla dodržovat aktuální trendy týkající se komfortu zákazníků. Sami jsme nedávno v tomto směru dost zapracovali, jelikož jsme v Praze provedli rozsáhlou rekonstrukci naší pobočky. Pokud by vás zajímala, můžete si jí prohlédnout na našich webovkách, Facebooku, popřípadě nás navštívit osobně. 

Je pravda, že u servisů by asi unifikovaný design požadovaný Applem nedával příliš smysl, jelikož jsou zkrátka využívány jinak než obchody. Přeci jen, vaším úkolem je opravovat zařízení za co nejkratší dobu a ne dělat dojem nablýskanými iPhony na stolečcích. Když už jsme u těch oprav, jak vlastně probíhá komunikace s Applem v případě, že se dostanete do úzkých? Je možné se s jeho lidmi kvůli složitějším opravám kdykoliv spojit, nebo prostě jen poskytne například nějaký tlustý manuál se všemi možnostmi oprav daného zařízené a pak už se dál nestará a vše nechá na servisu, ať si s tím poradí sám?

Správně je varianta A. Apple má velmi dobře zpracované servisní postupy, které v drtivé většině závad skutečně stačí ke správnému postupu při opravě. Tohle vnímám osobně jako skvělou věc. Pokud je ale třeba přeci jen řešit něco složitějšího, máme k dispozici tým podpory, který nám je schopen pomoci téměř online. Podle potřeby je možné dotazy následně i eskalovat. 

To zní skvěle, musí to být při opravách neuvěřitelně užitečné. A jaké opravy vlastně nejčastěji provádíte? 

Nejčastější jsou samozřejmě mechanické závady způsobené zákazníky a to jak na telefonech, tak i tabletech či klávesnicích MacBooků. Kdybych pak měl být konkrétnější, jedná se nejvíc o opravy displejů na mobilech a servis MacBooků v rámci REP (bezplatného servisního programu vyhlášeného Applem – pozn. red.), do kterého spadá například problém s klávesnicemi.

Jinou odpověď jsem od vás ani nečekal a myslím, že stejně na tom budou i naši čtenáři. A jaké jsou pro změnu nejčastější problémy, kterými vám zákazníci komplikují práci? Mám na mysli třeba různá zapomenutá odhlášení od účtu a tak podobně. 

Pokud je potřeba provést servisní zákrok z naší strany, tak je nutné, aby na zařízení zákazníka byla vypnuta bezpečnostní služba Najit. Aby se tato služba mohla vypnout, je potřeba zadat heslo k Apple ID, které bohužel zákazníci občas zapomínají. To samozřejmě komplikuje celou opravu, protože dokud je tato služba zapnuta, tak jsme jako servis schopni na daném zařízení udělat pouze diagnostiku. 

A co když si zákazník na své heslo nevzpomene? Jaký je pak postup?

Je několik možností, jak získat své heslo zpět. Můžete jej resetovat pomocí bezpečnostních otázek, které se vytvářejí při zadání Apple ID nebo také pomocí jiného zařízení přihlášeného ke stejnému Apple ID. Pokud neznáte odpovědi na otázky, zbývá už jen posledních pár možností jako reset pomocí telefonního čísla nebo e-mailu a pokud ani to nebude možné, je holt nutné zkontaktovat podporu Applu. 

Takže našim čtenářům nezbývá než doporučit, aby si svá hesla zkrátka pamatovali, jelikož se jinak v případě opravy mohou dostat do slušných potíží. Myslím, že totéž se pak dá říci třeba i o pravidelném zálohování, které dokáže zachránit data v případě zničení zařízení. U zálohování se však můžeme dostat do situace, kdy jej nemůžeme provést právě kvůli tomu, že zařízení “umřelo” dříve, než jsme nějakou aktuální stihli provést. Máte v tomto směru nějaké lepší možnosti ve smyslu zálohy zařízení, které například nejde zapnout?

I my všeobecně doporučujeme data pravidelně automaticky nebo manuálně zálohovat. V případě mobilního telefonu, který nejde zapnout, se zálohou totiž těžko pomůžeme i my. U notebooku nebo počítače je daleko víc možností, jak vytvořit zálohu dat, pokud jej nejste schopní zapnout. Každopádně ani zde se nebavíme o tom, že to jsme schopni provést ve 100 % případů. Takže opravdu zálohujte, zálohujte, zálohujte. 

Když už se bavíme o relativně extrémních situacích, povězte mi, jak obecně probíhá výměna kus za kus u Apple zařízení v rámci reklamace? Rozhodujete o ní vy s tím, že když jí uznáte, vytáhnete ze skladu nový iPhone a je hotovo, nebo se produkty posílají někam “na ústřednu”, kde jsou posouzeny? A je vlastně celkově Apple výměnám kus za kus nakloněný? Nemá s nimi problém, nebo se naopak snaží servisy co nejvíce “nutit” k tomu, aby rozbité produkty opravily děj se co děj, byť to je mnohdy skoro prohraný boj?

Obecně dle mé zkušenosti platí, že hlavním cílem je vyřídit reklamaci co nejdříve. Proto existuje možnost výměny reklamovaného kusu za nový v určitých předepsaných případech. O výměně kus za kus můžeme rozhodnout i my v první linii a to dle postupů výrobce. Existují ale také speciální závady, kdy musíme iPhone odeslat do centrálního servisu výrobce. Co se pak týče postoje Applu, jeho snahou je samozřejmě zařízení spíš opravovat než vyměňovat. 

Český servis
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Je skvělé, že i zde se hraje skutečně především na rychlost, kterou mnozí z nás při reklamacích potřebují nejvíce. Dost ale už bylo zvídavějších otázek na chod servisu. Pojďme celé naše povídání na závěr odlehčit pár pikantnostmi. Tou první by mohly být třeba informace ohledně chystaných Apple produktů. Rozesílá Apple například nějaké materiály o opravách novinek s předstihem, nebo vše distribuuje až po jejich představení, aby nemohlo nic leaknout? 

Vše se dozvídáme až po oficiálním uvedení na trh. Nicméně na vše se stíháme připravit velice rychle a včas, takže jsme schopni zákazníkovi reagovat, co se servisní podpory týče, těsně po vydání nového produktu. Postup je celkově nastaven dle mého správně a probíhá pro nás bez překvapení. Přitom má výrobce zajištěno, že se informace před uvedením na trh nedostanou na veřejnost, protože je zkrátka nikdo nemá. 

Teď jste asi zklamal mnohé snílky, kteří věřili, že se zaměstnáním v Apple servisu dozví o všem s předstihem. Nazvat vás Apple servisem však není vlastně úplně správné, jelikož toho opravujete daleko více (například zařízeno od Samsungu, Lenova, HP a dalších – pozn. red.) než jen Apple produkty. Nicméně myslím, že přesto jste v očích mnoha lidí zkrátka zažití jako autorizovaný Apple servis. Odpovídá tomu i poměr servisované elektroniky?

Co se telefonů, tak s produkty Apple máme zákazníků opravdu nejvíce a to právě z důvod, že poskytujeme kvalitní servis na trhu už mnoho let. Pro soukromé zákazníky, ale i pro velké firemní zákazníky však opravujeme i jiné produkty jako třeba všechny značky notebooků a PC, monitory, televize, tiskárny, IPS, servery, disková pole a jiná IT řešení. Je toho zkrátka hodně. 

Rukama vám toho tedy projde opravdu spoustu. Pojďme proto naše povídání uzavřít vzpomínkou na nejzajímavější Apple produkt, který se vám do servisu dostal, a klidně i na nejzajímavější elektroniku vůbec, kterou jste servisovali nebo stále servisujete.

Před pár lety, vlastně dokud to ještě šlo, jsme měli zákazníka, který si nechával pravidelně pečovat o iPhone 3GS. Máme také zákazníky s PowerMacem G5, který je i přes svůj věk stále velmi oblíbený. Co se pak týče elektroniky obecně, občas se stává, že se objeví notebook například od IBM z let 2002 či 2003 a zákazník za každou cenu požaduje jeho opravu. Samozřejmě se mu snažíme vyhovět, ale občas je to z důvodu stáří počítače bohužel náročnější. 

Takže si užijete zábavu jak s nejmodernější elektronikou, tak s technologickými důchodci. Srovnání musí být neskutečně zajímavá. O těch si však můžeme popovídat až zase někdy příště. Pro dnešek vám moc děkuji za odpovědi a váš čas. Ať se Českému servisu i nadále daří. 

Děkuji a přeji spoustu spokojených čtenářů. 

.