Zavřít reklamu
iWant

Populární aplikace z App Store bez povolení sbírají a odesílají citlivá data o uživatelích

iWant

Na webu se objevily velmi zajímavé výsledky výzkumu, který se zaměřil na bezpečnost aplikací v App Store. Závěry studie nejsou nikterak pozitivní, neboť se ukázalo, že spousta populárních a dobře hodnocených aplikací nejen že porušuje zásady App Store – tudíž by v něm neměli co dělat – ale především zneužívají citlivá data o uživatelích.

Zpráva zahraničního serveru 9to5Mac hovoří o více než dvaceti aplikacích, které bez svolení uživatele sbírají a odesílají citlivá data firmám, jež se zaměřují na monetizaci podobného typu dat. Aplikace sbíraly data i přes uživatelské preference, tudíž pokud uživatel zakázal sledování pohybu, aplikace jej stejně prováděla a výsledky odesílala třetí straně.

Tyto firmy se tak postupně dostaly k citlivým údajům o více než deseti milionech uživatelů. V některých případech údajně docházelo k nepřetržitému odesílání GPS dat do rukou společností, které se zabývají prodejem dat o uživatelích.

Aplikace obvykle požádaly o povolení k přístupu k údajům o poloze a bylo hotovo. I když je uživatel zakázal, aplikace byly schopné přibližnou polohu odhalit na základě několika různých nástrojů jako je vestavěný výškoměr, data z Bluetooth připojení či WiFi SSID a BSSID.

Mezi aplikace, které se tohoto jednání dopustily, patří například populární běžecká C25K 5K Trainer, nebo GasBuddy, MyRadar NOAA, PayByPhone Parking a další. Ty pak odesílají citlivé údaje u uživateli celkem dvanácti odlišným společnostem, které se prodejem uživatelských údajů zabývají. Mezi nimi jsou i některé známější firmy, jež se už několikrát do podobných kauz přimotaly.

Apple podobné jednání vysloveně zakazuje ve svých podmínkách pro App Store, jak se zdá, kontrola podobného jednání není zcela 100%. Dá se očekávat, že se po zveřejnění těchto zpráv společnost rozhoupe k tomu, že tyto (a jim podobné) aplikace z App Store odstraní. V poslední době se však zprávy podobného typu množí a pomalu to vypadá, že je Apple v tomto směru poměrně laxní.