Zavřít reklamu

„Chtěl jsem vytvořit něco extrémně jednoduchého a přitom jsem na to měl pouhých osmačtyřicet hodin,“ říká český vývojář z Prahy Ján Ilavský, který pochází ze Slovenska. Právě on má na svědomí skákací hru Chameleon Run, která se stala celosvětovým bestsellerem a získala mimo jiné i ocenění Editor’s Choice od vývojářů Applu.

„V minulosti jsem již vytvořil několik více či méňe úspěšných her na mobily, například Lums, Perfect Paths, Midnight HD. Chameleon Run vznikl v roce 2013 v rámci game jamu Ludum Dare číslo 26 na téma minimalismus,“ vysvětluje Ilavský a dodává, že si v té době bohužel zlomil ruku.

„Na hře jsem tak pracoval jen jednou rukou, přičemž hra vznikla během dvou dnů. Nakonec se umístila na průměrném devadesátém místě ze zhruba tisíce her. Tehdy to byl můj nejlepší výsledek, i když některé mé pozdější hry se dostali i do top pětky,“ vzpomíná vývojář.

[su_youtube url=“https://youtu.be/DrIAedC-wJY“ width=“640″]

Chameleon Run patří do oblíbeného herního segmentu skákaček, které mohou zabavit při každé příležitosti. Hra nabízí svěží design, hudbu a také zajímavý herní koncept, který ji odlišuje od jiných. Hlavní postavička musí při probíhání jednotlivými úrovněmi měnit barvy, růžovou a oranžovou, podle toho, na jaké plošině se zrovna nachází a na jakou skáče.

„Po skončení Ludum Dare jsem Chameleona asi na rok a půl pustil z hlavy. Jednoho dne se však objevila naprosto stejná hra od nějakého vývojáře z Indie. Zjistil jsem, že mi sebral z Ludum Dare kompletně celý zdrojový kód, takže jsem to musel řešit. Následně jsem podobné arkády viděl znovu, ale protože již šlo (jenom) o velmi silnou inspiraci, nechávalo mě to chladným,“ říká Ilavský, kterého však nalezení zhruba páté kopie jeho hry nakoplo k dokončení Chameleon Runu.

„Asi to nebyla taková blbost, jak jsem si myslel, když lidi vytváří podobné koncepty,“ říká s úsměvem vývojář a dodává, že ze začátku pracoval především na vizuálním stylu. První hratelná podoba pak byla hotová na konci roku 2014.

Pravá dřina a práce na plný úvazek však přišla až od září 2015. „Spojil jsem se s kanadskými vývojáři Noodlecake Studios, kteří jednali i se samotným Applem. Ten si vyžádal různé materiály, screenshoty a doporučil, aby Chameleon Run vyšel 7. dubna. Původně jsme však počítali se 14. dubnem, takže narychlo jsem musel připravit verzi i pro Apple TV. Naštěstí se vše povedlo a stihlo v termínu,“ potvrzuje Ilavský.

„Celou hru jsem vytvořil sám, ale propagaci a spuštění jsem již řešit nechtěl, z toho důvodu jsem oslovil kanadské vývojáře, kterým se hra líbila. V současné době pracuji na nových levelech a podpoře iCloudu. Vše by se mělo spustit během pár týdnů a bude to samozřejmě zdarma,“ dodává Ilavský.

Chameleon Run je velmi jednoduchý na ovládání. Pravou polovinou displeje ovládáte výskok a levou naopak měníte barvu. Jakmile se netrefíte na plošinu či změníte na špatný odstín, končíte a musíte od začátku. Nečekejte však nekonečnou běhačku, jelikož všech šestnáct levelů včetně praktických tutoriálů má svůj konec. Prvních deset hravě zvládnete, ale v posledních se i lehce zapotíte.

Důležité je nejen včas měnit barvy, ale také načasovat různé výskoky a zrychlení. V každém kole musíte vedle doběhnutí do cíle také sbírat kuličky a krystaly a nakonec také projít úroveň bez změny barvy, což je složitější. Prostřednictvím Game Centra se srovnáváte s přáteli a hrajete na co nejlepší čas.

 

Český vývojář také potvrdil, že v hlavě nosí myšlenku takzvaného nekonečného módu, a rovněž říká, že nové levely budou o mnoho těžší než ty současné. „Osobně jsem velkým fanouškem různých puzzle her. Nedávno jsem na iPhonu hrál například hru King Rabbit či Rust Bucket. Mezi ty nejoblíbenější pak určitě patří hra Duet,“ doplňuje Ilavský, který se vývoji her věnuje více než dvacet let.

Podle něho je velmi těžké se prosadit a už téměř vůbec nelze uspět s placenými hrami na telefonech. „Podle statistik si 99,99 procenta placených her na sebe ani nevydělá. Podstatné je přijít s nějakým zajímavým a novým nápadem a co nejlépe ho realizovat. Vývoj her také musí lidi bavit, nelze to dělat jen s vidinou rychlého zisku, který v žádném případě jen tak sám od sebe nepřijde,“ uvádí Ilavský.

Dále podotýká, že hry, které jsou zdarma, lze chápat jako služby. Naopak placené aplikace jsou již hotové produkty. „Cenu Chameleon Runa nastavilo zčásti kanadské studio. Podle mě jsou tři eura hodně a na částku jednoho eura nelze aplikovat slevu. Z toho důvodu stojí hra dvě eura,“ vysvětluje Ilavský.

Podle statistik Game Centra je aktuálně po celém světě aktivních okolo devadesáti tisíc lidí, kteří hrají Chameleon Run. Toto číslo však rozhodně nekončí, jelikož hra se stále v App Storu pohybuje na viditelných pozicích, přestože není zdarma, ale stojí zmíněná dvě eura. Příjemné je to, že za necelých 60 korun dostanete nejen hru na iPhone a iPad, ale také na novou Apple TV. Doporučení pak vedle „applovského“ ocenění Editor’s Choice přichází také z brněnské konference Game Access, kde letos Chameleon Run vyhrál v kategorii nejlepší gameplay.

[appbox appstore 1084860489]

Témata: ,
.