Zavřít reklamu

Apple ve svých nástrojích pro vývojáře nabízí přehled různých statistik využívání aplikací na iOS zařízeních. Ty však nejsou zcela komplexní, a tak developeři mnohdy sahají po dalších specializovaných nástrojích, jako je například Glassbox. Data z něj získaná by nepředstavovala problém, kdyby však nástroj bez svolení nenahrával obrazovku iPhonu či iPadu, a to i včetně všech citlivých údajů, jako jsou například čísla debetních karet a podobně.

S odhalením přišel zahraniční magazín TechCrunch, který navíc uvedl, že Glassbox využívá několik populárních aplikací. Řadí se mezi ně například Hotels.com, Hollister, Expedia, Singapore Airlines, Air Canada nebo Abercrombie & Fitch.

Po implementaci analytického nástroje do aplikace si vývojáři mohou zpět prohlížet tzv. session replay (chování uživatele v rámci jedné relace), který navíc zahrnuje i záznam obrazovky. Developer tak přesně vidí, na jaké prvky v aplikaci uživatel kliká, které sekce využívá (nebo naopak ignoruje) a celkově jak se v aplikaci chová.

Značným problémem ovšem je, že na záznamu nejsou nijak cenzurovaná čísla kreditních či debetních karet, pasů a další citlivé údaje. Například v případě aplikace Air Canada má k databázi nahrávek a screenshotů přístup několik zaměstnanců, kteří si mohou zmíněná data prohlížet.

Ne všechny aplikace, v nichž je Glassbox implementovaný, odhalují citlivé údaje svých uživatelů. Řada vývojářů si totiž analytická data prohlíží na serverech Glassboxu a služba tak údaje automaticky maskuje. Jiní tento krok přeskakují a nechávají si analýzy zasílat přímo na své servery, což představuje problém, protože neprojdou kontrolním procesem.

Ani jedna z aplikací navíc o nahrávání obrazovky a získávání analytických dat uživatele neinformuje ve svých podmínkách nebo zásadách ochrany osobních údajů. Pro běžného uživatele v podstatě neexistuje způsob, jak zjistit, které aplikace službu Glassbox používají. Do budoucna lze očekávat určité restrikce ze strany Applu, v současné době ale téma zůstává otevřené.

Glassbox
.