Zavřít reklamu

Náš pravidelný seriál o nativních aplikacích Applu pokračuje popisem iMovie pro Mac. Zatímco v předchozích dílech jsme si probrali tvorbu filmů nebo třeba práci s klipy, dnes se zaměříme na vytváření upoutávek a jejich převod na filmy.

Pokud chcete v iMovie na Macu vytvořit šablonu, spusťte aplikaci a na úvodní obrazovce zvolte Nový projekt -> Upoutávka. Otevře se vám nabídka se šablonami upoutávek – vyberte tu, která nejlépe odpovídá vašim představám, a klikněte na Vytvořit – věnujte pozornost údajům o počtu účinkujících a délce trvání, které se objeví pod náhledy jednotlivých šablon. Mějte na paměti, že šablonu po zahájení tvorby nelze změnit. Na spodní straně okna aplikace se vám zobrazí lišta se záložkami – zde můžete přidat název a titulky, karty s nápisy Storyboard a Seznam záběrů slouží pro přidání videa do upoutávky.

Pro přidání videa do upoutávky klikněte na kartu Storyboard. Na liště poté klikněte na maketu, do které chcete video uložit – video přidáte dvojitým kliknutím na jeho náhled v horní části okna aplikace. Po kliknutí na kartu Seznam záběrů si můžete všimnout titulků mezi jednotlivými panely se záběry – titulek můžete jednoduše změnit kliknutím a zadáním nového nápisu.Pokud chcete klip ještě dále upravit, umístěte kurzor myši na vybraný klip – zobrazí se vám jeho ovládací prvky. V levém horním rohu náhledu klipu najdete tlačítko pro ovládání zvuku, v pravém horním rohu se nachází tlačítko pro odstranění klipu. Po kliknutí na tlačítko v levém dolním rohu náhledu klipu spustíte takzvanou řezačku klipů, ve které můžete vybraný klip oříznout. Po kliknutí na kartu s nápisem Seznam záběrů můžete získat přehled o pořadí záběrů ve vámi vytvořené upoutávce. Pokud chcete do série přidat další klip, umístěte ho na osu přetažením. Pro výměnu klipu za jiný přetáhněte nový klip z prohlížeče na klip, který chcete vyměnit, pro odstranění klipu vyberte požadovaný klip a stiskněte klávesu pro smazání. Pokud chcete upoutávku v aplikaci iMovie převést na film, stačí jen na nástrojové liště v horní části obrazovky kliknout na Soubor -> Převést upoutávku na film.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.