Zavřít reklamu

Aplikace Numbers na Macu neslouží zdaleka jen k zadávání prostého textu do buněk v tabulkách – můžete zde vytvářet také buňky se vzorcem nebo funkcí, které vám automatickými výpočty zjednoduší a zefektivní práci. Tvorba vzorců a funkcí v Numbers je o něco komplikovanější, nejedná se ale o nic extrémně náročného. Numbers nabízí doslova stovky funkcí od těch nejjednoduších až po statistické, inženýrské nebo finanční.

Pro vložení vzorce klikněte na buňku, do které chcete vzorec přidat, a vložte znaménko “=”. V editoru vzorců, který se vám zobrazí v panelu na pravé straně, vyberte kliknutím požadovanou funkci a potvrďte kliknutím na Vložit funkci. Editor vzorců, který se vám zobrazí u vybrané buňky, přetáhnete po kliknutí na jeho levou stranu. Kliknutím na symbol fX v levé straně editoru můžete nastavit, zda chcete vzorec zobrazit jako text nebo ho převést na text. Poté vyberte argument funkce a zadejte jeho hodnotu – nápověda k zadávání se vám zobrazí ve spodní části panelu po pravé straně. Můžete také kliknutím vybrat buňky, na které chcete příslušnou funkci aplikovat. Pokud chcete do vzorce zahrnout hodnoty celého sloupce nebo řádku, klikněte na pruh v horní části sloupce nebo na levé straně řádku, nebo vyberte všechny buňky ve sloupci nebo řádku. Po dokončení potřebných úprav klikněte v editoru funkcí na zelené tlačítko na pravé straně nebo stiskněte Enter / Return.

Pokud se vám v buňce zobrazí červený trojúhelník s vykřičníkem, znamená to, že se ve vzorci vyskytla chyba. Po kliknutí na trojúhelník můžete zobrazit příslušné chybové hlášení. Pro zobrazení rychlého výpočtu pro určité rozmezí buněk vyberte sloupec, řádek nebo specifické rozmezí buněk, pro které chcete zobrazit výpočet. V panelu ve spodní části okna aplikaci si pak můžete zobrazit různé druhy výpočtů (viz fotogalerii).

V Numbers na Macu můžete v tabulkách využít také takzvané funkce operátorů – ty slouží ke kontrole, zda jsou hodnoty ve dvou buňkách shodné nebo zda je některá hodnota větší či menší než druhá. Ze všeho nejdříve je potřeba v buňce nastavit výrok typu A1 > A2 – operátor vám pak sdělí, zda je výrok pravdivý. Klikněte na buňku, do které chcete výsledek porovnání umístit, a zadejte znaménko rovná se (=). Editor vzorců, který se vám zobrazí u buňky, přetažením přemístěte mimo buňku. Poté klikněte na buňku, jejíž hodnotu chcete porovnat, a zadejte operátor porovnání (>, <, <>, = atd.) a vyberte druhou buňku k porovnání.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více