Zavřít reklamu

V první části jsme se dozvěděli, jak Steve Jobs přišel k myšlence iPhonu a jaké kroky musel podniknout, aby mohl telefon vůbec vzniknout. Příběh pokračuje po tom, co se Apple povedlo získat exkluzivní smlouvu s americkým operátorem Cingular.

V druhé polovině roku 2005, osm měsíců před tím, než byla smlouva s Cingularem vůbec podepsána, začal inženýrům Apple velice intenzivní rok. Rozjely se totiž práce na prvním jablečném telefonu. Počáteční otázka padla na volbu operačního systému. Přesto, že tehdejší čipy nabízely dostatečný výkon na to, aby dokázal utáhnout upravenou verzi Mac OS, bylo jasné, že by systém musel být kompletně přepsán a musel by razantně zeštíhlit, a to až o 90%, aby se vešel do limitu několika stovek megabytů.

Inženýři Apple pokukovali po Linuxu, který byl již v té době upravený pro použití v mobilních telefonech. Nicméně Steve Jobs odmítl použít cizí software. Mezitím byl vytvořený prototyp iPhone, který vycházel z iPodu, a to včetně originálního clickwheelu. Ten byl použit jako číselník, ovšem nic jiného neuměl. Rozhodně s ním nešlo brouzdat internetem. Zatímco softwaroví inženýři pomalu dokončovali proces přepisování OS X pro procesory Intel, na které Apple přešel z PowerPC, začalo se opět přepisovat, tentokrát pro účely mobilního telefonu.

Přepsání operačního systému ovšem byla špička ledovce. Výroba telefonu totiž obnáší mnoho dalších komplikací, se kterými neměl dosud Apple pražádné zkušenosti. Mezi ně patřil například návrh antény, radiace z rádiových frekvencí nebo simulace mobilní sítě. Aby Apple zabezpečil, že telefon nebude mít problém se signálem nebo nebude produkovat nadměrné množství radiace, musel si opatřit testovací místnosti a simulátory rádiových frekvencí za desítky milionů dolarů. Zároveň byl nucen kvůli odolnosti displeje přejít z plastu, kterým disponoval iPod, na sklo. Vývoj iPhone se tak vyšplhal až za hranici 150 milionů dolarů.

Celý projekt, který nesl označení Purple 2, byl držen v maximálním utajení, Steve Jobs dokonce separoval jednotlivé týmy do různých poboček Apple. Inženýři pro hardware pracovali s falešným operačním systémem, zatímco softwaroví inženýři měli k dispozici pouze desku s obvody zasazenou v dřevěné krabici. Než Jobs oznámil iPhone na Macworldu v roce 2007, vidělo do té doby hotový produkt asi jen 30 nejvyšších představitelů, kteří se na projektu podíleli.

Ale do Macworldu zbývalo ještě několik měsíců, kdy byl hotový funkční prototyp iPhone. Na telefonu v tu dobu pracovalo přes 200 lidí. Výsledek byl ale zatím katastrofální. Na zasedání, kde vedoucí tým předvedl svůj dosavadní produkt, bylo jasné, že k finální podobě má přístroj ještě hodně daleko. Neustále ukončoval hovory, měl spoustu chyb na straně software a baterie se odmítala nabíjet do plného stavu. Po skončení dema vrhl na pracovníky Steve Jobs chladný pohled se slovy “Produkt ještě nemáme”.

Tlak byl v tu chvíli obrovský. Už bylo oznámeno zpoždění nové verze systému Mac OS X Leopard a pokud by na této velké akci, kterou si Steve Jobs od svého návratu v roce 1997 vyhradil pro oznámení zásadních produktů, nepředvedl žádný zásadní přístroj, jakým měl být iPhone, jistě by se na Apple spustila vlna kritiky a akcie by mohly také utrpět. K tomu všemu měl v zádech firmu AT&T, která očekávala hotový produkt, na který uzavřela exkluzivní smlouvu.

Následující tři měsíce budou pro ty, kteří na iPhone pracují, nejkrušnější v jejich kariéře. Křik na chodbách kampusu. Inženýři jsou vděční alespoň za pár hodin spánku denně. Produktový manažer, který ze vzteku práskne dveřmi tak, že zaseknou a z jeho kanceláře ho pak musí vysvobozovat kolegové za pomocí několika dobře mířených úderů baseballové pálky do kliky.

Několik týdnů před osudovým Macworldem se Steve Jobs schází s vrchními představiteli AT&T, aby jim předvedl prototyp, který má brzy spatřit celý svět. Brilantní displej, skvělý internetový prohlížeč a revoluční dotykové rozhraní nechává bez dechu všechny přítomné. Stan Sigman nazývá iPhone nejlepším telefonem, který kdy v životě viděl.

Jak příběh pokračuje dále, už víte. iPhone způsobí asi největší revoluci na poli mobilních telefonů. Jak Steve Jobs předpověděl, iPhone je najednou několik světelných let před konkurencí, které se tento náskok nepodaří dotáhnout ani po letech. Pro AT&T byl iPhone jeden z nejlepších tahů v historii společnosti a i přes desátky, které musí podle smlouvy platit, vydělává na iPhone velké peníze za kontrakty a datové tarify díky exkluzivitě prodeje. Za 76 dní se Applu podaří prodat tehdy neuvěřitelných milion přístrojů. Díky otevření App Store vznikne největší internetový obchod s aplikacemi. Úspěch iPhone pak nakonec dává průchod i dalšímu velmi úspěšnému produktu, iPadu, tabletu, o který se Apple mnoho let usilovně pokoušel.

První část | Druhá část

Zdroj: Wired.com
.