Zavřít reklamu

Připomínky jsou v posledních letech nedílnou součástí mého života – a vsadím se, že u mnohých z vás, kteří čtete tento článek, je tomu naprosto stejně. Skutečně už si v současné chvíli nedokážu představit, že bych mohl bez aplikace Připomínky jakýmkoliv způsobem fungovat, jelikož s rostoucím věkem samozřejmě roste také počet povinností, úkolů a věcí, které si musím pamatovat. Kdysi jsem vsázel na nalepovací lístečky, postupně jsem ale zjistil, že to není nejlepší řešení, jelikož po každém odchodu z práce jsem si je musel vyfotit, abych je měl u sebe. U Připomínek tohle neřeším, jelikož se vše synchronizuje napříč zařízeními. Apple se navíc snaží tuto aplikaci neustále vylepšovat, a to mimo jiné v macOS Ventura – pojďme se proto společně podívat na 5 tipů z Připomínek v tomto nejnovějším systému.

Chytrý seznam

Pro organizaci jednotlivých připomínek můžete využívat seznamy. Ty seskupují připomínky, které spolu souvisí, tedy například domácí či pracovní, anebo třeba věnované nějakému projektu apod. Kromě těchto obyčejných seznamů je možné využívat také chytré seznamy, ve kterých se zobrazí připomínky splňující předem daná kritéria. Tyto chytré seznamy jsou k dispozici už delší dobu, každopádně v macOS Ventura se dočkaly vylepšení. Nově už si můžete nastavit, zdali musí připomínka pro zobrazení v chytrém seznamu splňovat buď všechna určená kritéria, anebo jakákoliv. Chcete-li vytvořit nový chytrý seznam, tak klikněte vlevo dole na + Přidat seznam, kde zaškrtněte možnost Převést na chytrý seznam. Následně si stačí vybrat samotná kritéria a chytrý seznam vytvořit.

Přišpendlení seznamů

U seznamů připomínek ještě zůstaneme i v rámci tohoto tipu. Některé seznamy samozřejmě můžete využívat častěji, než ty jiné. Doposud jste je vždy museli v listovém seznamu vyhledávat, což mohlo být zdlouhavé především tehdy, pokud seznamů připomínek máte mnoho. V novém macOS Ventura už je však možné seznamy přišpendlit, takže budou vždy nahoře. Stačí, abyste na konkrétní seznam klepnuli pravým tlačítkem, a poté zvolili Přišpendlit seznam.

Psaní poznámek

Ke každé připomínce, kterou vytvoříte, si můžete přidat hned několik parametrů. Jedná se například o čas a datum vykonání, značky, důležitost, obrázky, označení a mnoho dalších. Kromě toho ale nechybí ani možnost pro zapsání libovolné poznámky, což rozhodně může přijít vhod. Zatímco ve starších verzích macOS jste však mohli zapisovat pouze prostý text, tak v novém macOS Ventura už jej lze různě formátovat. Nejedná se o nic složitého, stačí poznámku napsat, poté ji označit a klepnout pravým tlačítkem. V menu už pak lze měnit barvy, vytvářet seznamy, nastavit formátování apod.

Vytváření skupin seznamů

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy jste si říkali, že by bylo fajn, kdyby existovala možnost pro seskupení vícero seznamů do jednoho? Jestliže jste si odpověděli kladně, tak pro vás mám perfektní zprávu – tato možnost v Připomínkách z macOS Ventura konečně přibyla. Díky tomu lze jednoduše spojit různé seznamy do jednoho, osobně využívám seskupení pro domácí seznam a seznam sdílený s přítelkyní. Pro vytvoření nové skupiny seznamů je označte, a poté v horní liště klepněte na Soubor → Nová skupina, čímž dojde k vytvoření.

Vylepšené speciální seznamy

Součástí aplikace Připomínky je několik předpřipravených seznamů, se kterými můžete pracovat. Jedná se o seznamy Dnes, kde si můžete nechat zobrazit veškeré připomínky na dnešek, a Naplánováno, kde se zase zobrazí veškeré připomínky s nastaveným časem a datem vykonání. Oba dva tyto seznamy se dočkaly vylepšení a připomínky v nich jsou konečně seskupené podle data, což vede k lepší přehlednosti. Kromě toho Apple v macOS Ventura přidal ještě nové speciální seznam Vyřízeno, kde lze zobrazit veškeré již provedené připomínky.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.