Zavřít reklamu

Který iPhone si vybrat? 11, 12, mini, Pro, Max, Pro Max nebo snad SE? Nejednomu jablíčkáři se čas od času posteskne po dobách, kdy nabídka produktů cupertinské firmy měla jasný řád a názvosloví. Skromná, ale přehledná nabídka zařízení, která zákazníkům nedávala prostor na dlouhé rozmýšlení mezi mnoha konfiguracemi a barvami, byla považována za jednu z přísad v receptu úspěchu Applu. Tyto doby už jsou ale bohužel pryč. S trochou nostalgie zavzpomíná tento článek na doby, kdy nabídka Applu překypovala přehledností, poukáže na některé zvláštnosti jablečné terminologie ze současnosti i historie a objasní, v čem se strategie kalifornského giganta za poslední roky změnila a jaké výhody s sebou tato změna pro zákazníky přináší.

knE22vRQok64fbYBHhRWcT-1200-80
Více modelů, více velikostí, více barev. Apple v posledních letech viditelně změnil svou strategii. | Zdroj: Apple.com

Názvy produktů v počátcích Applu

Názvy produktů jablečných zařízení se postupem času vyvíjely, ostatně jako celý Apple. Vše začalo jednoduchým číslováním modelů prvního jablečného počítače – Apple I, Apple II, Apple III. a Apple Lisa. Poté následovala éra Macintoshe a ze začátku i přehledné názvy Plus nebo XL. S odchodem Steva Jobse však začaly revoluční počítače dostávat stále krkolomnější jména, která běžné zákazníky spíše mátla. Zájemce si při pohledu na nabídku počítačů společnosti Apple v roce 1989 musel vybrat mezi několika variantami Macu se značně nepřehlednými názvy. Macintosh IIx, IIcx, IIci a později i LC, IIsi, IIvx a další. V devadesátých letech přišly produkty jako Quadra nebo Performa, u nichž se i původní snaha o přehlednou terminologii zcela vytratila. Změna podle očekávání přišla až s návratem Steva Jobse do Applu. Se známým vizionářem se do jablečné korporace postupně vrátila i přehlednost (a také v předchozích letech odcházející zákazníci). Přišly ikonické novinky jako iMac, iBook, iPod, MacBook a starší produkty s komplikovaným označením byly postupně vyřazeny. Výsledkem byla velmi uspořádaná nabídka doplněná o iPhony a iPady. Jak ale ukážou následující řádky, v posledních letech je zde viditelná tendence dělat zákazníkům výběr produktu opět o něco složitější.

Unikátní galerie produktů zveřejněná Applem ke 30. výročí představení Macu v roce 2014: 

Před osmi lety a dnes

Vraťme se do listopadu roku 2012. Pokud naše pozorování zaměříme především na mobilní zařízení, dojdeme k názoru, že se rok po smrti Steva Jobse nabídka jablečných produktů vyznačovala až extrémní přehledností. V aktuální nabídce byly tehdy dva modely iPhonu (iPhone 4S a iPhone 5) ve dvou barvách, dvě verze iPadu (čtvrtá generace a nově představený iPad mini) a dnes už zcela pohřbené iPody. Tečka. Takto zněla hlavní nabídka Applu v oblasti mobilních zařízení. Tehdejší nabídka v oblasti počítačů (MacBook Air a Pro, iMac, Mac Pro a Mac mini) je kromě iMacu Pro s tou současnou zcela identická, budeme se proto zabývat především mobilními zařízeními.

Rok 2012 a 2020. Srovnání v několika fotografiích:

Jaká je situace dnes? Na Apple Online Storu lze dnes koupit nebo předobjednat celkem 7 různých modelů iPhonu (iPhone XR, iPhone 11, iPhone SE, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max) v tolika barevných variantách, že i autora článku převládla lenost je všechny počítat. Dále je dnes na webu Applu k dispozici 5 modelů iPadu (iPad Pro 12.9“, iPad Pro 11“, iPad Air, iPad 8. generace, iPad mini), 3 základní typy Apple Watch (Series 3, SE, Series 6) a k tomu 2 speciální v podobě Apple Watch Nike a Hermès. Každému je jasné, že se za posledních osm let hodně změnilo. A právě představení posledního zmíněného produktu, Apple Watch, představovalo v tomto posunu zásadní zlom.

Nová strategie. Ten správný produkt na delší dobu

Na září 2014 se lze v tomto ohledu dívat jako na skutečný zlom. Právě s představením Apple Watch přestal Apple definitivně být tou striktní společností, která toužila po tom, aby každý jednotlivý produkt měl jen minimum variant (s výjimkou iPodu a občasných úletů v podobě iBooku nebo iPhonu 5C). Kalifornský gigant tak v podstatě nutil zákazníky přizpůsobit se své nabídce. Fungovalo to velmi dobře, avšak s hodinkami začala zcela nová éra. Od té doby dostává zákazník s každým produktem stále více možností vybrat si přesně ten produkt, který barevně preferuje, nebo si ho případně přizpůsobit, jako je tomu u Apple Watch. Tyto změny souvisí s dalším posunem strategie jablečné firmy. Apple dnes už viditelně nesází na zákazníky, kteří produkty obměňují každý rok (a nemusí proto dávat takový důraz na to, aby si vybrali ten správný). Naopak své zákazníky podvědomě pobízí k tomu, aby si vybrali pečlivě ten správný (a kolikrát i dražší) produkt, který jim vydrží několik let.

Apple_announce-iphone12pro_10132020.jpg.landing-big_2x
iPhone 12 Pro v tichomořsky modré barvě stojí s kapacitou 128 GB bezmála 30 000 Kč. | Zdroj: Apple.com

Proč nebyl iPhone 9 a zmatek v iPadech

Se zvyšujícím se počtem nových modelů zařízení se Apple nevyvaroval několika zmatků v názvech svých produktů. V případě iPhonu začal menší chaos v číslování s příchodem iPhonu X, který byl představen souběžně s iPhonem 8 v roce 2017. Šlo tehdy o desátě výročí představení první generace iPhonu, a tak Apple tuto příležitost využil k uvedení zcela nové generace s označením X. Název X byl od začátku Applem propagován jako číslovka deset (angl. ten), avšak nejen v Čechách, ale i ve světě se vžilo označení čtené jako písmeno X. Smysl tohoto nového názvu proto mnoho zákazníků vůbec neobjevilo a nerozumělo tomu, proč byla vynechána devátá generace. Apple o rok později zcela vybočil ze své linie a představil iPhone XS, XS Max a XR. Až v roce 2019 jsme se dočkali iPhonu 11 a snad i zřetelného systému číslování pro další léta. iPhone 9 byl kvůli desátému výročí představení iPhonu zcela opomenut.

74c9f415701c75e6df75cf007b952494
Vývoj iPhonu na časové ose. | Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/IPhone_SE_(2nd_generation)

Další ze zmatků můžeme i dnes vidět především v případě iPadů. Když byl před rokem (2019) představen iPad, který Apple oficálně označoval jako iPad 7. generace, museli kolikrát i zběhlí jablíčkáři zapřemýšlet, jak vlastně vypadalo těch předchozích šest modelů. S označením číslovkami jsme se u iPadu setkávali především u prvních dvou generací (iPad a iPad 2), u třetí se vžil spíše název „The New iPad“ a od této doby bývalo generační označení často vynecháváno. Další komplikace přišla s iPadem Air. Jeho první generace byla představena v roce 2013 a zdálo se, že tím původní verze iPadu skončila. Po dvouleté pauze však v roce 2017 Apple překvapil s iPadem 5. generace, ten byl ale v obchodech často označován jako iPad (2017). Rozlišování zákazníkům tehdy neulehčoval ani v podstatě identický design s tehdejším iPadem Air. Dnes už se ale zdá, že Apple po letech přemítání našel jasný systém i v názvosloví svých tabletů a spoléhá na iPad Pro ve dvou velikostech, levnější a barevnější iPad Air a nejlevnější iPad 8. generace. Co bude v budoucnu s iPadem mini, není úplně jasné.

a2cc2b8953a2affbaf835828d8e6e882
Vývoj iPadu na časové ose. | Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/IPad_(2020)

Posun k lepšímu. Pro jablíčkáře i jablečnou firmu

Více modelů, více velikostí, více barev. Pro jablíčkáře, kteří se v rozdílech mezi jednotlivými produkty orientují, je současná tendence jednoznačnou výhodou. Mohou si pečlivě vybrat přesně ten produkt, který pro své používání potřebují. A protože se vlastnosti produktů dnes němení skoky, ale spíš menšími kroky, může zákazník počítat s tím, že mu produkt i nějaký čas vydrží bez toho, aby působil zastarale. Naopak zákazníky s menším přehledem může počet druhů zařízení dostat do rozpaků. Nicméně ve srovnání s ostatními hráči v mobilním sektoru si v případě Applu nelze na přehlednost portfolia stěžovat. Při pohledu na Samsung můžeme v aktuální nabídce najít přes padesát modelů s mnohdy velmi nepřehlednými či nic neříkajícími názvy, u společnosti Huawei vypadá nabídka obdobně. Navíc případě zmíněných dvou firem by si článek na toto téma asi dokázal představit málokdo. Větší počet produktů a jejich označení rozhodně není důvodem ke kritice. Právě naopak. Kdo by nebyl rád, že si může konečně vybrat iPhone ve takové velikosti a barvě, jakou si vždy představoval?

.