Zavřít reklamu

Pokud se řadíte mezi fanoušky jablečné společnosti a pravidelně sledujete veškeré dění kolem tohoto kalifornského giganta, pak vám určitě neuniklo hned několik případů, kdy Apple zneužil cizí patenty a následně za ně musel platit odškodné. Ve skutečnosti se s problémovým zneužíváním licencí, respektive patentů, potýká prakticky každý technologický gigant. Pomalu jde až o něco zcela běžného. Není se proto čemu divit, že na tyto zprávy můžeme častokrát narážet. Navíc se to může dít i obráceně, kdy se patentoví trollové snaží z technologických gigantů vymámit peníze prostřednictvím soudních sporů.

Na druhou stranu zneužívání patentů ze strany technologických gigantů nedává zrovna dvakrát smysl. Když totiž vezmeme v potaz, že jde o firmy s pomalu až neomezeným množstvím zdrojů, pak jednoduše nedává žádný smysl, aby musely patenty zneužívat. Proč si je jednoduše rovnou nekoupí a nepředejdou tak následným problémům a soudním sporům? Celá problematika kolem patentů je nesmírně náročná a nejednou se na ni zaměřilo hned několik právních expertů. V tomto článku se na ni naopak podíváme co možná nejstručněji.

Patentování všeho

Než se dostaneme k samotnému jádru problému, je dobré ještě zmínit současný trend technologických gigantů. Možná jste mohli zpozorovat, že internetem poměrně často proletí zprávy o tom, že si Apple nechal registrovat další patenty. Ty se mohou týkat prakticky čehokoliv – od praktických změn až po naprosto nereálné novinky, u kterých je na první pohled jasné, že se jich je tak nedočkáme. Celkem bizarní byl například patent pojednávající o proměně MacBooků, konkrétně částí po boku trackpadu, v bezdrátovou nabíječku. V takovém případě by stačilo iPhone položit na Mac a automaticky by se začal nabíjet. Jenže když si něco takového představíme v praxi, moc smysl už nám to dávat nemusí – telefon by v takovém případě mohl poměrně zásadně překážet.

Jak už jsme naznačili výše, přesně tohle lze zpozorovat u prakticky všech technologických gigantů. Je totiž lepší si danou technologii vždy patentovat a mít „papír“ pojednávající o tom, že za ní stojíte přímo vy. Kdyby se totiž něco takového v budoucnosti realizovalo, firmy mají jistou páku, podle níž mohou začít volat po „spravedlnosti“ za zneužití jejich patentu. Přesně tento systém dle nejrůznějších expertů naprosto zabíjí inovace a zcela vystrkuje ze hry menší inovátory, kteří tak zůstávají spíše ve stínu. Zjednodušeně lze proto říct, že vládne filozofie „patentování všeho“ – kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Apple Gamepad patent
Apple si v nedávné době dokonce zaregistroval patent, který pojednává o možném vývoji vlastního gamepadu

Proč giganti obcházejí patenty

S tím také souvisí naše původní otázka. V mnoha ohledech je pro technologické giganty až zbytečné se pokoušet potřebné patenty odkoupit a procházet si tak časově náročným a nejistým procesem, který ve finále nemusí dopadnout podle jejich představ. Samozřejmě na druhou stranu se tak konkrétní firma víceméně pojistí, že se v budoucnu nebude potýkat s jinými problémy. Pro takovéto vykrádání mají pak firmy hned několik důvodů. Mohou doufat, že si problému nikdo nevšimne, případně je pro ně dokonce i levnější to udělat rovnou a následně se vypořádat s následky. Stejně tak může k těmto případům dojít i nevědomky.

Zároveň ale musíme upozornit, že vykrádání patentů není úplně běžnou praxí. Ačkoliv se o těchto situacích mluví poměrně často, tak i přesto musíme uznat, že technologičtí giganti uznávají i standardní postup. I když stále trošku odlišný. Namísto odkupu konkrétních patentů totiž provádějí akvizice start-upů a menších podniků, které se zasadily o zajímavé patenty slibující technologický pokrok. Jejich odkupem tak získávají i veškeré jejich vlastnictví. A do něj se samozřejmě řadí i patenty – pokud není domluveno jinak. Jako krásný příklad si můžeme uvést odkoupení divize modemů od Intelu. Apple tím získal nejen potřebné patenty, ale i další know-how, technologie a kvalifikované experty, což mu má usnadnit vývoj vlastních 5G modemů pro iPhony a iPady.

.