Zavřít reklamu

Překvapení to sice nebylo, protože jsme osazení iPadů Pro čipem M4 čekali. Samozřejmě za to mohly četné úniky, které o tom informovaly. I tak je to ale překvapení v tom ohledu, že Apple skutečně svou strategii takto změnil. Proč ale? 

Sotva dva měsíce před akcí Let loose představil Apple nové MacBooky Air, kterým dal pouze a jen čip M3. To by nebylo nic proti ničemu, kdyby hned záhy nepřišel právě čip M4, který vlastně dělá tyto MacBooky v jistém ohledu zastaralé. Navíc se tak stalo v zařízení, které nemá MacBookům konkurovat, a které je v podstatě z nižší třídy. Ze všech otázek zde vyčnívá především jedna: Co je s čipy M3 špatně? 

Čip M3 a jeho varianty představil Apple teprve v říjnu loňského roku a dosud jsme se nedočkali ani jeho verze Ultra. Dost možná se už také nedočkáme, protože by dávalo smysl, kdyby se společnost nyní soustředila jen na vyšší verze této nejnovější generace vlastního a spíše počítačového čipu. Ať tak či onak, podle mnohých komentářů v článcích a na sociálních sítích považují zákazníci tento krok Applu za poněkud kontroverzní – především právě s ohledem na nové MacBooky Air. 

Má 3nm výrobní proces problémy? 

Apple nám neřekl, proč udělal tak, jak udělal a nikdy se to 100% nedozvíme. Můžeme ale poslepovat různé informace a pak samozřejmě také určité věci předpokládat. Nový čip M4 je postaven na 3nm technologii 2. generace. Řada čipů M3 ale byla postavena na (první generaci) 3nm technologii výrobního procesu, který však byl hodně neefektivní a měl špatné výnosy. Právě proto přichází M4 s překonfigurovanou metodou výroby, který by měl tyto ztráty řešit. 

M4 tak vlastně zákazníkům poskytne větší výkon, i když ne zas o tolik, ale především vlastně pomůže Applu minimalizovat ztráty spojené s výrobou čipu M3. Pro společnost tak nemá smysl se jím dále zabývat, pokud může na trh přijít s něčím novějším, čímž automaticky problémy předchozí generace vyřeší jen tím, že nebude cokoli vylepšovat nebo opravovat. Tedy pokud nechceme přijmout ten fakt, že 2. generace výrobního procesu je právě tou opravou. 

Dejte iPadům ještě šanci  

Apple mohl počkat do WWDC, jenže chtěl uvést nové iPady Pro, ale zároveň nechtěl, aby do nich musel dávat čip M3, kdy se dá předpokládat, že se jich prodají miliony kusů. Jasně že by to znamenalo vyrobit ještě miliony čipů, a to právě s tak špatným výnosem. M4 v iPadech Pro tak nemusí být nic jiného než jen potřeba Applu zbavit se špatného výrobního procesu, i když na čipu M3 samozřejmě samo o sobě nic špatného není. 

Toto je ale pozadí událostí, které se čte mezi řádky. To hlavní, co tento krok Applu totiž hlásá do světa, je to, že je tady nová řada vrcholných iPadů Pro s tím nejmodernějším čipem, který Apple umí, a který se vyrovná desktopům. Třeba tím zákazníky skutečně přiměje k tomu, aby dali iPadům ještě šanci. A jak jste na tom vy? Dáte jim jí tedy? 

.