Zavřít reklamu

Pokud jde o optimalizaci, můžeme s chladnou hlavou říci, že Safari je opravdu ten nejlépe optimalizovaný prohlížeč pro Mac. I přesto ale nastávají situace, kdy není tou nejlepší volbou, a jednou z takových situací je i sledování videa na YouTube. Retina se stává novým standardem a kromě nejzákladnějšího 21,5″ iMacu ji nalezneme na všech zařízeních. Přesto si ale video na YouTube nevychutnáte v rozlišení vyšším, než je Full HD (1080p).

Uživatelé, kteří si chtějí dopřát video ve vyšší kvalitě nebo s podporou HDR, tak musejí použít jiný prohlížeč. Proč tomu ale tak je? Je to proto, že videa na YouTube nyní využívají kodek, který Safari nepodporuje, a to ani tři roky poté, co jej YouTube zavedl do praxe.

V době, kdy už byl kodek H.264 opravdu starý a nadešel čas jej nahradit novějším, objevila se dvě nová řešení. Prvním je přirozený nástupce H.265 / HEVC, který je úspornější a při menším objemu dat dokáže zachovat stejnou nebo dokonce vyšší kvalitu obrazu. Je také mnohem vhodnější pro 4K nebo 8K video, díky lepší kompresi se taková videa načítají rychleji. Podpora vyššího rozsahu barev (HDR10) je už jen třešničkou na dortu.

Safari tento kodek podporuje a podporují jej i služby jako Netflix nebo TV+. Google se ovšem rozhodl pro použití svého vlastního kodeku VP9, který začal vyvíjet jako novodobý a hlavně otevřený standard s několika dalšími partnery. Právě v tom spočívá zásadní rozdíl: H.265/HEVC podléhá licenci, zatím co VP9 je zdarma a dnes jej podporuje většina prohlížečů kromě Safari, jenž je nyní dostupný pouze pro Mac.

Google – a zejména takový server jako YouTube – nemá nejmenší důvod licencovat si technologii, která je v mnoha ohledech podobná, když může nabídnout uživatelům vlastní prohlížeč (Chrome) a uživatelé si díky němu vychutnají internet plnohodnotně. Poslední slovo je tak na Applu, kterému nic nebrání v tom, aby také začal podporovat otevřený standard v podobě VP9. Jenže dnes už k tomu nemá důvod.

Dospěli jsme do bodu, kdy je kodek VP9 nahrazován novějším standardem AV1. Ten je také otevřený a na jeho vývoji se podílí Google i Apple. Google kvůli němu dokonce ukončil vývoj vlastního VP10 kodeku, což o mnohém vypovídá. Navíc, první stabilní verze kodeku AV1 byla uvolněna v roce 2018 a zůstává otázkou času, kdy jej začne podporovat YouTube i Safari. A zřejmě právě tehdy se konečně uživatelé Safari dočkají podpory 4K a 8K videa.

YouTube 1080p vs 4K
.