Zavřít reklamu

Pokud máte iPhone (či iPad), pravděpodobně jste si všimli toho, že při opakovaném buzení vás vaše zařízení budí po 9 minutách, nikoliv po 10. Doba tzv. Snoozing režimu je z výroby nastavena na devět minut a vy jakožto uživatel s tím nemůžete nic dělat. Nikde není nastavení, které by hodnotu této doby zkracovalo či prodlužovalo. Mnoho uživatelů se za ta léta ptalo, proč tomu tak je. Proč zrovna devět minut. Odpověď je poměrně překvapující.

Osobně jsem na toto téma narazil, když jsem se snažil zjistit, jak nastavit snooze na 10 minut. Věřím, že se o něco podobného pokoušel nejeden uživatel. Po krátkém pohledání na internetu mi bylo jasné, že se mohu s desetiminutovým intervalem rozloučit, neboť změnit nejde. Kromě toho jsem se ovšem dozvěděl, pokud se dá věřit informacím napsaným na webu, proč je tato funkce nastavena právě na devět minut. Důvod je velmi prozaický.

Podle jednoho zdroje Apple tímto nastavením vzdává hold původním hodinkám a hodinám z 1. poloviny 19. století. Ty měly mechanický strojek, který na tom nebyl s přesností nijak oslnivě (neberme nyní drahé modely). Vzhledem k jejich nepřesnosti se výrobci rozhodli, že budík opatří devítiminutovým opakováním, jelikož jejich stoje nebyly dostatečně přesné na to, aby spolehlivě odpočítaly minut deset. Vše se tedy nastavilo na devět a s případným zpožděním bylo vše stále v toleranci.

Tento důvod však rychle pozbyl na aktuálnosti, neboť se hodinářství vyvíjelo závratným tempem a během několika desetiletí se objevily první chronografy, které disponovaly velmi přesným chodem. I tak údajně devítiminutový interval setrval. To samé se dělo s přechodem do digitální éry, kdy výrobci ctili tuto „tradici“. No a podobně se zachoval také Apple.

Jakmile vás tedy příště váš iPhone či iPad vzbudí, a vy budík zamáčknete, vzpomeňte si na to, že máte devět minut času navíc. Za oněch devět minut poděkujte průkopníkům v oblasti hodinářství a všem následníkům, kteří se rozhodli tuto zajímavou „tradici“ dodržovat.

Zdroj: Quora

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Pokud se ten starej budík za 9 minut opozdil o minutu, tak od večera do rána nabral skoro hodinu. To myslím pak už bylo úplně jedno, jestli šel odložit o 9 nebo 10 minut, ne? :-)

  No, to by tak teoreticky bylo v případě, že by kolečko pro zpoždění budíku běželo po celý den. Pokud se však spustilo vždy s budíkem a jeho rotace by byla 9 minut +- pár sekund, po každém zamáčknutí by mohl teoreticky nastat reset. Detaily historických automatických strojků bohužel neznám, budu tedy muset důvěřovat zprostředkovaným informacím :)

  Já teda četl, že to bylo trošku jinak s těma minutama:
  „Kvůli struktuře stroje je pak nezbytný čas okolo deseti minut, dokud se hodinová ručička opět nespojí s mechanismem pro odložení. Podle dřívějších znalostí ovšem předpokládali, že 10 minut je dostatečně dlouhá doba na to, aby člověk opět upadl do hlubokého spánku, a tak ho o kousek zkrátili. Tak vzniklo dnešních 9 minut. Postupem doby se tento čas stal standardem i v ostatních hodinách a nakonec skončil i v samotném iPhonu.“
  Zdroj: http://imagazin.cz/proc-muzete-odlozit-budik-pouze-o-9-minut/ (Ti zase zdrojují na Business insider)

  Zde mi příliš nesedí to vysvětlení s intervalem hlubokého spánku. Nejsem si jistý, jestli je možné dosáhnout fáze hlubokého spánku za 10 minut a pokud ano, tak že se něco změní, když bude časovač na 9 minutách…

  To je ale blbost…osobne budik od apple nepouzivam, ale customizace je v tehle dobe snad normalni…ale pockejme si dalsi 2 verze iosu a s velkou pompeznosti bude oznameno, ze to budik bude podporovat…

  Spíše se jedná o to, že pokud zvoní budík např. v 6.00, často jej zamáčknete až třeba po 10-60 vteřinách (tedy např. v 6:00:30), po snooze tak další zvoní třeba v 6:09:30. Proto tedy i s minutovým zpožděním jste schopni vstávat v 6:10

  IPhony mam rada, ale tohle je totální píčovina a dokáže me to vazne naštvat. Když mate budík například na: 9, 9:10,9:20,9:30… zvoní takhle: v 9, 9:09,9:10,9:18,9:20,9:27,9:30…atd…. Nic horšího sem u mobilu neviděla.

celý text

Čtěte více.