Zavřít reklamu

Apple Carrousel du Louvre, první francouzská maloobchodní prodejna Applu, po devíti letech provozu a dvou dnech prodeje nového iPhonu XR končí. Důvod ke smutku ale francouzští příznivci nakousnutého jablíčka ani návštěvníci Paříže nemají – nová prodejna se otevírá prakticky za rohem. Pojďme se při té příležitosti nostalgicky ohlédnout za historií prvního pařížského jablečného obchodu.

První Apple Story byly ve Spojených státech slavnostně otevřeny již počátkem tohoto tisíciletí, Francie si na svou první prodejnu ale musela počkat až do roku 2009. Zvěsti a dohady o tom, kde by se nový Apple Store mohl nacházet, kolovaly již několik let před otevřením. V červnu roku 2008 Apple konečně potvrdil, že dvoupodlažní prodejna vyroste v obchodním centru Carrousel du Louvre nedaleko slavného muzea.

Obchod se nacházel západně od proslulé louverské pyramidy. Design prodejny měl na svědomí architekt I. M. Pei, který navrhl například také slavné „plovoucí“ schodiště v bývalém sídle společnosti NeXT Computer v kalifornském Redwood City. Když Apple v roce 2009 svou první francouzskou prodejnu slavnostně otevíral, nesla se její výzdoba v duchu iPodu nano páté generace – obchod byl vyladěn do barev přehrávače. Dekorace v iPod stylu Apple nápaditě zkombinoval se symbolem obrácené pyramidy, která se nacházela na upomínkových předmětech i ve výlohách. Po zatočeném skleněném schodišti mohli zákazníci dojít k unikátnímu Genius Baru ve tvaru L.  První zákazníci dokonce dostali balíček se suvenýry, který měl tvar pyramidy. Firma Incase vytvořila při příležitosti slavnostního otevření speciální kolekci, sestávající z tašky, obalu na MacBook Pro a obalu an iPhone 3GS.

V den otevření, 7. listopadu 2009, stály před Apple Carrousel du Louvre ve frontě stovky lidí, na jejichž obsloužení čekalo podle Applu v prodejně 150 zaměstnanců, z nichž každý měl svou přesně určenou úlohu. Někteří z těchto zaměstnanců, přítomných u slavnostního otevření, bylo i při tom, když se pařížská Apple prodejna zavírala.

Apple Carrousel de Louvre nese i jiná prvenství: jednalo se o první prodejnu, kde Apple zavedl nový pokladní systém, a o něco později si zde svou premiéru odehrál i EasyPay, systém, díky kterému mohli zákazníci lépe nakupovat doplňky za pomoci svého iOS zařízení. Pařížská prodejna patřila také mezi hrstku vybraných lokací, kde Apple prodával svou limitovanou zlatou edici Apple Watch. Prodejnu v roce 2017 navštívil v rámci své cesty po Francii Tim Cook.

Za devět let existence pařížské Apple prodejny se mnohé změnilo. Největšímu zájmu zákazníků se začal těšit iPhone, iPad a Apple Watch, což se podepsalo i na vybavení prodejny. Postupem času ale Apple Carrousel du Louvre již nedokázal zákazníkům poskytnout odpovídající zkušenost při návštěvě prodejny. Novou kapitolu pařížských prodejen začne zanedlouho  psát pobočka na Champs-Élysées, která by své brány měla otevřít v listopadu.

112

Zdroj: 9to5 Mac

.