Zavřít reklamu

V minulém týdnu vynesla soudkyně Lucy Kohová dosud poslední verdikt ve sporu mezi Applem a Samsungem. Mimo jiné bylo potvrzeno také rozhodnutí z loňské roku o tom, že Samsung musí za kopírování zaplatit přes 900 milionů dolarů. Bitva započatá v roce 2012 však ještě zdaleka nekončí – obě strany se totiž okamžitě odvolaly a očekává se, že soudní tahanice budou pokračovat ještě dlouho…

Jako první se odvolal Samsung, a to jen 20 hodin po potvrzení rozsudku, tedy ještě minulý týden. Právníci jihokorejské společnosti velice rychlou reakcí jasně naznačili, že dle nich není současné rozhodnutí Kohové správné a chtějí celý případ dotáhnout k dalšímu přepočítávání odškodnění.

Proti rozhodnutí, které padlo už v srpnu 2012, se bylo možné odvolat až nyní, protože ještě loni v listopadu se případ kvůli chybám při výpočtu odškodnění znovu otevřel. Nakonec soud udělil Samsungu pokutu v celkové výši 929 milionů dolarů.

Kohová sice nakonec Applu neschválila zákaz pro vybrané produkty Samsungu, ale přesto Jihokorejci s verdiktem nejsou spokojení. Zatímco Apple uspěl s většinou svých argumentů, Samsung se svými protinároky prakticky vůbec nepochodil. Jak navíc později přiznali někteří členové poroty, po nějaké době je rozhodování v případu natolik unavilo, že raději rozhodli ve prospěch Applu, než aby řešili každý jeden argument.

Při svém odvolání se bude chtít Samsung opírat zřejmě o patent ‚915 pinch-to-zoom, nejcennější multidotykový softwarový patent Applu v tomto případu. Pokud by se obvodní soud přiklonil k současnému náhledu USPTO (americký patentový úřad) na věc a rozhodl, že tento patent neměl být Applu nikdy udělen, muselo by k dalšímu znovuotevření případu skutečně dojít. Jednalo by se už o třetí soudní řízení, zahrnovalo by přes 20 produktů a pokud by byl patent ‚915 skutečně zneplatněn, není možnost odhadnout, jak by se výše odškodnění změnila. Soud by ale musel opět vše přepočítat.

Příliš dlouho však se svým odvoláním neotálel ani Apple. Ani jemu se nelíbí určité aspekty posledního verdiktu. Je pravděpodobné, že se opět pokusí zakázat prodej některých produktů Samsungu, aby dosáhl kýženého precedentu pro následující kauzy. Jedna z nich přijde již na konci března, kdy začne druhé velké soudní řízení mezi oběma společnostmi.

Zdroj: Foss Patents, AppleInsider
.