Zavřít reklamu

Nejvýraznější informací vycházející ze předvčerejšího konferenčního hovoru Tima Cooka s akcionáři je, že ačkoliv v současnosti Apple neroste, daří se mu lépe, než se předpokládalo. Důvodů je pro to několik.

Poptávka po iPhonu SE převyšuje nabídku

V době, kdy byl aktuální iPhone 5S, mnoho lidí volalo po větším displeji. To se převrátilo s vydáním iPhonů 6 a 6S. Nezanedbatelný počet uživatelů chce špičkový smartphone, který ale lze pohodlně ovládat jednou rukou. Apple tedy před čtyřmi měsíci uvedl přesně takové zařízení, iPhone SE.

Jeho výkon, kompaktnost a cena mu zajistily až překvapující úspěch. Na jednu stranu to znamená, že se snížila průměrná prodejní cena iPhonů (viz graf), ale zase to pomohlo udržet počet prodaných kusů – meziroční propad byl 8%. Nižší, než Apple odhadl před třemi měsíci.

Prodeje iPhonu SE by se navíc měly ještě zlepšit, jakmile Apple vyřeší problém s nedostatečnými výrobními kapacitami. Cook řekl: „Globální zahájení prodeje iPhonu SE bylo velmi úspěšné a poptávka převyšovala nabídku napříč celým čtvrtletím. Zajistili jsme další výrobní kapacity a vcházejíc do záříjového čtvrtletí jsme schopni vyrovnat poměr mezi poptávkou a nabídkou.“

Cook také naznačil, proč je úspěch iPhonu SE důležitý: „Prvotní prodejní informace nám říkají, že iPhone SE je populární na rozvinutých i rostoucích trzích. Procento iPhonů SE prodaných novým zákazníkům je větší, než jsme zaznamenali v prvních týdnech prodejů nových iPhonů v průběhu několika posledních let.“

Finanční ředitel Applu, Luca Maestri, řekl, že iPhone SE sice narušuje marže společnosti, to je ale vyváženo příchodem nových uživatelů do ekosystému iOS.

Do roku 2017 mají být služby Applu velké jako společnost z Fortune 100

S rozšiřováním uživatelské základny iOS je spojen růst služeb Applu. Příjmy služeb, mezi než patří obchod iTunes, iCloud, Apple Music, Apple Pay, Apple Care a obchody s aplikacemi a knihami, meziročně vzrostly o 19 % a hodnotou šesti miliard dolarů dosáhly nového rekordu pro červnové čtvrtletí. Samotný App Store byl v tomto období zatím nejúspěšnější za celou dobu své existence s meziročním nárůstem 37 %.

„V posledních dvanácti měsících příjmy našich služeb vzrostly skoro o 4 miliardy dolarů na 23,1 miliardy dolarů a očekáváme, že v příštím roce budou velké jako u společností z žebříčku Fortune 100,“ předpověděl Cook.

iPadů se prodalo méně, ale za více peněz

Výše zmíněné snižování průměrné prodejní ceny iPhonů vyvažuje také zvyšování průměrné prodejní ceny iPadů. Společnost Jackdaw Research zveřejnila graf (opět viz graf výše), který poměr průměrné ceny k počtu prodaných kusů těchto dvou zařízení srovnává. Zatímco relativně levný iPhone SE průměrnou prodejní cenu iPhonů snižuje, příchod dražších iPadů Pro průměrnou hodnotu prodaných tabletů zvyšuje.

Apple výrazně investuje do rozšířené reality

Analytik společnosti Piper Jaffray, Gene Munster, se v průběhu konferenčního hovoru Tima Cooka zeptal na úspěch hry Pokémon GO. Šéf Applu v odpovědi pochválil Nintendo za vytvoření působivé aplikace a zmínil, že na jejím úspěchu má podíl síla ekosystému iOS. Pokračoval pak oceněním hry za předvedení možností rozšířené reality (AR): „AR může být opravdu skvělá. Už jsme do ní investovali mnoho a pokračujeme v tom. AR nás zajímá z dlouhodobého hlediska, myslíme, že může nabídnout skvělé věci uživatelům a je také velkou obchodní příležitostí.“

V minulém roce Apple koupil společnost specializující se na technologii motion capture, Faceshift, a německou AR firmu Metaio.

Nakonec se Tim Cook vyjádřil také k přítomnosti Applu na indickém trhu: „Indie je jedním z našich nejrychleji rostoucích trhů.“ Prodeje iPhonů v Indii meziročně vzrostly o 51 procent.

Zdroj: Apple Insider (1, 2, 3), Cult of Mac
.