Zavřít reklamu

“Oh boy.” První věta, která zazněla z úst redaktora zahraničního portálu The Verge Nilaye Patela, když vypustil do světa vůbec jednu z prvních recenzí na Apple Watch. Od té doby již uběhly více než čtyři měsíce a mezitím se uživatelé jablečných produktů stihli postavit do dvou zástupů. Jedni se staví na stranu hodinek a potvrzují slova Tima Cooka, že jde o nejosobnější zařízení vůbec. Druhý tábor naopak jablečné kukačky odsuzuje a nevidí v nich prakticky žádné uplatnění.

„K čemu mi budou hodinky, které musím každý den nabíjet? Aplikace třetích stran se načítají pomalu! Nedává to smysl! Nechci opustit své tradiční mechanické hodinky. Nejsem byznysman, abych potřeboval neustále kontrolovat e-maily a notifikace.“ To jsou věty, které při diskuzi nad smyslem a využitím Apple Watch často slyšíme. Také nejsem žádný zapálený manažer nebo ředitel, který dostává stovky e-mailů denně a vyřizuje co minutu nějaký hovor. I přesto si Apple Watch vydobyly své místo v mém osobním workflow.

Uběhl více než měsíc, co jsem Apple Watch poprvé nasadil. Zpočátku jsem si připadal jako Alenka v říši divů. K čemu a jak funguje digitální korunka? ptal jsem se sám sebe. Vždyť už Steve Jobs razil heslo, že máme deset prstů a nepotřebujeme žádné stylusy a podobné ovládací prvky. Teď již vím, jak hluboce jsem se mýlil, a pravděpodobně i Jobs by se divil. Nakonec Apple Watch jsou prvním produktem kalifornského giganta, na který sám jeho zesnulý spoluzakladatel neměl žádný vliv, minimálně ne přímý.

Odpůrci Apple Watch také svorně hlásají, že první generace hodinek se velmi podobá prvnímu iPhonu a že bychom si raději měli počkat na druhou generaci, ne-li možná až na ještě nějakou další. Také jsem si to před nákupem hodinek myslel, ale měsíc s hodinkami ukázal, že už první generace je připravená k ostrému provozu. Byť se to rozhodně neobejde bez určitých kompromisů a omezení.

Láska na první zapnutí

O Apple Watch se píše a mluví jako o módním doplňku. Před příchodem Watch jsem vždy nosil nějaký chytrý náramek, ať už Jawbone UP, Fitbit, Xiaomi Mi Band nebo Cookoo, ale nikdy jsem neměl takovou možnost personalizace. Na jablečných hodinkách si můžu libovolně měnit náramky, podle toho, jakou mám zrovna náladu, nebo třeba podle toho, kam se zrovna chystám. A dle stejného klíče můžu pohodlně měnit také ciferníky.

Pásky jsou vedle samotných hodinek neméně důležitou součástí celého produktu a jeho vnímání. K základní edici Apple Watch Sport je dodáván gumový řemínek, který však mnozí připínají i k dražší ocelové edici, protože – i přesto, že je z gumy – je stylový a především velice pohodlný. Když pak jdete do společnosti, není problém prohodit gumu za elegantní Milanese Loop a stydět se s Watch nemusíte ani u smokingu. Navíc se neustále rozšiřuje trh s náramky třetích stran – ty mohou být jednak levnější než originály od Applu a také nabídnou jiné materiály.

Že jsou pásky důležitou součástí celého zážitku z Watch, Apple dokazuje u připínacího mechanismu, který byl vytvořen tak, aby měnění náramků bylo maximálně jednoduché a rychlé. U gumové varianty stačí řemínek podle potřeby utáhnout a zbytek netradičně zasunout dovnitř, což je překvapivě pohodlné. Tak jako u hodinek s běžnými řemínky tedy nehrozí různé zatrhávání konce pásků a podobně.

Na druhou stranu je ale třeba říct, že v reálu není výměna pásků vždy tak hladká, jak Apple propaguje. Se spodním tlačítkem sloužícím k „vycvaknutí“ pásku totiž často nechtěně mačkám ještě digitální korunku nebo nějaké tlačítko na displeji, což bývá nežádoucí. Možná je to jen o cviku, ale člověk s většíma rukama může na tento problém narážet často.

Své 42milimetrové Apple Watch Sport si jinak nasazuji každé ráno před odchodem do práce. Sundávám je většinou večer, když již vím, že budu doma a telefon mám vždy vedle sebe. Za více než měsíc mohu konstatovat, že hodinky na ruce drží perfektně, a rozhodně nepociťuji žádný problém nebo nezvyk kvůli tomu, že se nejedná o klasické mechanické hodinky, ale plně digitální zařízení.

Každý den jiné hodinky

Co se mi na Apple Watch velice líbí, jsou ciferníky. Každý den mohu opouštět dům s jinými hodinkami, tedy jiným ciferníkem. Záleží na tom, jakou mám zrovna náladu nebo kam se chystám. Pokud mě čeká běžný pracovní den, potřebuji vidět na displeji co největší množství informací. Obvyklou volbou tak bývá ciferník Modular s množstvím tzv. komplikací, které mi umožní najednou sledovat čas, datum, den v týdnu, teplotu, stav baterie a aktivitu.

Naopak když vyrážím do města, například na nákupy nebo někam na výlet, rád si hraji s minimalistickými ciferníky, například se Simple, Solarem nebo s oblíbeným Mickey Mousem. Oblíbit si snadno můžete také atraktivní motivy motýla nebo zeměkoule, ale je třeba mít na paměti, že jsou náročnější na spotřebu baterie, a to i když hodinky leží na stolku.

Skvělé je také to, že u každého ciferníku si můžu vyhrát s barvou nebo umístěním. Právě barvy rád ladím do odstínu podle pásku nebo oblečení, které mám ten den na sobě. Možná si řeknete, že je to maličkost, ale líbí se mi ta možnost volby. Zároveň to potvrzuje fakt, že Apple Watch jsou nejosobnější zařízení vůbec, jak řekl Tim Cook.

Možnosti a nastavení ciferníků se každopádně posunou o třídu výš, jakmile Apple spustí watchOS 2, kde si jako hlavní ciferník mohu dát jakýkoliv vlastní obrázek. Dokonce i jednoduchým pohybem ruky ho budu moci během dne měnit.

Jeden den s Apple Watch

Dostáváme se k podstatě a jádru hodinek. Aplikace. Je jasné, že bez nich by byly hodinky prakticky k ničemu. Mnozí si vystačí pouze s hrstkou nativních aplikací a do obchodu s dalšími aplikacemi třetích stran ani nezavítají. Často k tomu mají přesvědčivý argument: nechtějí čekat. Nenativní aplikace se totiž prozatím na Watch spouštějí opravdu dlouho a někdy vás čeká až nekonečné čekání.

Pět vteřin se nemusí zdát jako hodně, jenže v době, kdy z jiných chytrých zařízení známe jiné standardy, je to prakticky neakceptovatelné. Obzvlášť když zrovna u hodinek potřebujete vše maximálně rychle a jednoduše, žádné čekání s natočenou rukou. Vše by ale opět měl řešit watchOS 2 a příchod nativních aplikací. Dosud totiž Watch slouží jen jako jakási prodloužená ruka iPhonu, na které se zrcadlí obraz.

Čekat několik měsíců na rychlejší aplikace třetích stran se mi ale nechtělo, a tak jsem vzal na milost několikavteřinové prodlevy a začal Watch používat od začátku naplno. V hodinkách mám kolem čtyřiceti aplikací a podobně jako na iPhonu každou čas od času využiji. Obvykle jde navíc o tytéž aplikace, co mám nainstalované také právě v iPhonu a vzájemně spolupracují. Navíc rád experimentuji, a tak neuplyne den, kdy bych nějakou novou aplikaci nebo hru nestáhl a nevyzkoušel.

Můj běžný den probíhá celkem obyčejně. S Apple Watch se již budím (leží na stolku) a původní funkci iPhonu – budík – nahrazuji hodinkami již v samém začátku dne. Zvuk mi dokonce přijde mnohem jemnější a libí se mi, že hodinky mohu zamáčknout. Následně mrknu na to, o co jsem přišel v noci. Projdu notifikace a další oznámení a zároveň na hodinkách zkontroluji předpověď počasí.

Pak už jen zbývá zkontrolovat kalendář a úkoly, které spravuji v různých úkolovnících. Na Watch mají velice povedené aplikace Clear, 2Do nebo Things. U Clear jsou skvělé zejména to-do listy, kdy si ráno nebo večer na iPhonu připravím třeba nákupní seznam a během dne pak již jen na zápěstí odškrtávám nakoupené zboží. Efektivně ale lze na hodinkách spravovat i komplexnější seznamy a úkoly, než je pouze nákup. Právě 2Do a Things ukazují takové možnosti.

Nakonec se správou úkolů a řízením času souvisí také e-mail. Nativní aplikace ve Watch podá rychlý přehled o tom, co se ve vaší elektronické schránce děje, a je pouze na vás, jak ji budete využívat. Osobně jsem například hned na začátku odřízl pracovní e-mail, ke kterému přistupuji jen ve chvíli, kdy chci já sám nebo to s ohledem na práci potřebuji, a osobní pošta mi během dne zazvoní maximálně desetkrát, patnáctkrát. Není to tedy tak rušivý element.

Watch mám navíc spárované s iPhonem 6 Plus, zatímco jako pracovní telefon využívám starší iPhone 5, který s hodinkami vůbec nekomunikuje. Tady je tedy na každého osobním nastavení a jeho workflow, kam všude Watch pustí. Mohou vám totiž vibrovat prakticky neustále při příchozím hovoru, zprávě, e-mailu nebo jakékoliv maličkosti na Facebooku.

Naopak ale také mohou fungovat jen jako, slovy Tomáše Baránka, velice efektivní a chytrá sekretářka, která vám na zápěstí donese vždy jen to, co je nejdůležitější a vyžaduje vaší pozornost. Rozhodně není od věci si hned první den po nasazení Watch projít nastavení a zjistit, jaké aplikace k vám budou moci přes zápěstí promlouvat, které ne, a ujasnit si tak priority a užití hodinek.

Ale zpět k mé denní náplni. Po rychlé kontrole zmeškaných událostí a prohlédnutí programu na následující den odcházím z domu. V ten moment se začínají na Watch plnit mé oblíbené kroužky, tedy denní aktivita, kterou hodinky permanentně sledují.

Aplikace, bez kterých to nejde

Mezi nejužitečnější aplikace, bez nichž se během celého dne neobejdu, jsou ty nejprostší. Telefon, Zprávy, Mapy, Hudba, Twitter, Facebook Messenger, Instagram, Swarm a hra šitá na míru pro Apple Watch, Runeblade.

U hodinek to nemusí přijít na mysl hned jako první, ale zásadní částí je i u Watch telefonování. Jablečné hodinky se při vyřizování hovorů ukáží jako skvělá pomůcka, na kterou si okamžitě zvyknete. Já navíc dvakrát tak rychle, když svůj velký iPhone 6 Plus často nosím v brašně přes rameno, a tak k němu nemám vždy úplně snadný přístup. Díky Watch tak odpadá ustavičné a otravné lovení telefonu a kontrolování, zda mi někdo nevolal nebo kdo právě volá.

Všechny hovory bez problémů přijímám na hodinkách a většinou ve dvou větách, podle toho, kdo volá, i vyřizuji s tím, že jakmile budu mít čas, zavolám z telefonu. Hodně také poslouchám hudbu a mám nasazená sluchátka. Díky Apple Watch mám přehled, kdo volá, a snadno si to pak na telefonu přijmu.

Celý hovor na hodinkách vyřizuji pouze v autě nebo doma. Mikrofon u Watch je totiž velmi malý a slabý, na ulici nic neuslyšíte. Naopak v autě, když řídím, to je skvělý prostředek. Stačí si jen lehce pokrčit ruku, opřít loket o opěrku a směle mohu hovořit. Podobně to platí i doma, když mám blíž u sebe hodinky nebo si dokonce mohu vybrat, zda hovor přijmu na Macu, iPhonu, iPadu nebo Apple Watch. To vám je pak panečku koncert, čtyři tóny a člověk neví, kde to vzít.

Druhá aplikace, bez které by Apple Watch nedávaly smysl, jsou Zprávy. Opět mám celý den přehled o tom, kdo mi píše a co chce. iPhone nemusím ani z brašny vytahovat a snadno na SMS přes hodinky odpovím. Diktování funguje s drobnými chybami zcela bezproblémově, pokud se nepřepne do angličtiny. Zjistil jsem totiž, že pokud na začátku zprávy řeknete nějaké slovo s anglickým přízvukem, typicky OK a podobně, tak hodinky rozpoznají, že mluvíte anglicky, a okamžitě pokračuje i nesmyslné diktování v angličtině. Pak vám nezbývá nic jiného, než zprávu zopakovat.

Výborně také funguje posílání smajlíků a jiných emotikonů. Mezi uživateli Apple Watch také bez problémů jede posílání tlukotu srdce a obrázků, které nakreslíte. Je to sranda, když vašemu kamarádovi zasíláte, jak vám bije srdce, nebo různé skicy smajlíků, květin a hvězdiček. Opět potvrzení, o jak osobní zařízení jde.

Zatímco při telefonování nebo psaní zpráv fungují Watch jako prodloužená ruka iPhonu, navigování dávají zcela nový rozměr. Již předtím jsem primárně používal Mapy od Applu, takže například absenci Google Map na hodinkách jsem příliš neřešil. Nyní mi stačí jen zvolit na iPhonu trasu a Watch okamžitě začnou navigovat. Před každou zatáčkou zavibrují, přičemž stačí pootočit rukou a hned víte, kam máte zatočit. Funguje to v autě i za chůze. Haptická odezva je navíc rozdílná, pokud máte odbočit vlevo, nebo vpravo, takže se kolikrát na displej ani dívat nemusíte.

Watch si rozumí také s hudbou, kdy fungují jako šikovný dálkový ovladač například pro Apple Music, když není iPhone v bezprostředním dosahu. Jednoduše si přepnete písničku, přetočíte ji nebo nastavíte hlasitost. Pomocí digitální korunky je i na malém displeji na zápěstí poměrně snadné vybrat i konkrétního interpreta nebo skladbu. Podobná (a pozitivní) zkušenost jako z klikacího kolečka v iPodech je u korunky zaručena.

Hudbu take můžete do Apple Watch nahrávat a následně přehrávat, i když u sebe nemáte iPhone. V základu Watch umožní nahrát jeden gigabajt hudby, maximálně dvakrát tolik. S bezdrátovými sluchátky pak není problém poslouchat hudbu při sportování a iPhone může ležet doma.

Aktivní můžete být s Watch také „sociálně“. Povedenou aplikaci má Twitter, který nabídne rychlý přehled tweetů, a spolehlivě funguje také Messenger od Facebooku. Stále mohu být v kontaktu s přáteli, pokud je to zapotřebí, a pro reakci nemusím vždy sahat po telefonu. Pro rychlý přehled nových obrázků lze na ruce spustit dokonce i Instagram.

Twitter, Facebook Messenger i Instagram na Watch využívám spíše doplňkově, to hlavní se obvykle děje v iPhonu, nicméně co má zcela opačný postup, je aplikace Swarm od Foursquare. Všechny check-iny provádím výhradně z hodinek a iPhone k tomu není vůbec potřeba. Rychlé a efektivní.

Hrát jde i na zápěstí

Kapitola sama pro sebe jsou hry na hodinkách. Osobně jsem vyzkoušel desítky titulů, které mě nějakým způsobem zaujaly, a říkal jsem si, že by nemusely být špatné. Patřím mezi náruživé hráče, a to hlavně na iPhonu. Ze všech her, které jsem pro Apple Watch vyzkoušel, se však osvědčila pouze jedna – fantasy adventura Runeblade. Tu od prvních dnů, co mám Apple Watch, pouštím i několikrát denně.

Hra je velmi prostá a určená primárně pro Watch. Na iPhonu prakticky jen směňujete získané diamanty a můžete si na něm přečíst příběh a charakteristiku jednotlivých postav. Jinak veškerá interakce probíhá na hodinkách a vaším úkolem je zabíjet nepřátele a vylepšovat svého hrdinu. Několikrát denně Runeblade spustím, sesbírám vyhrané zlaťáky, vylepším postavu a přemohu několik nepřátel. Hra funguje v reálném čase, a tak neustále postupujete dál, i když třeba zrovna přímo nehrajete.

Nejde o nijak zvlášť propracovanou hru, spíše obyčejnou klikačku, ale Runeblade ukazuje, jaké herní možnosti Watch nabízejí. Do budoucna se navíc jistě můžeme těšit i na propracovanější tituly. Trochu jiným příkladem chytrého využití hodinek v této oblasti je hra Lifeline.

Jde o textovku, odehrávající se ve vesmíru, a vy volbou různých variant při čtení příběhu určujete osud hlavního hrdiny, který ztroskotal. Tentokrát hra funguje i na iPhonu a interakce ze zápěstí tu slouží jen jako příjemná nadstavba. Mnozí díky Lifeline jistě zavzpomínají na papírové gamebooky a vývojáři již navíc chystají druhou verzi, pokud by vám první příběh (který má různé konce) nestačil.

Jdeme sportovat

Znám celkem dost lidí, kteří si Apple Watch pořídili jen kvůli sportu a sledování jejich denní aktivity. Hned na začátku ještě jednou vyvrátím častý mýtus – s Watch můžete sportovat i bez iPhonu. Není pravda, že byste museli běhat s telefonem připnutým někde k tělu, když už máte na zápěstí hodinky.

Prozatím je to něco za něco, protože je vždy lepší, když máte iPhone nablízku, nicméně Watch se po několika aktivitách samy zkalibrují a i přes absenci GPS pomocí gyroskopů a akcelerometrů zachytí všechny důležité údaje. Výsledky pak přepočítají dle vaší váhy, výšky a věku. Minimálně orientační představu například o vašem běhu tedy dostanete. Kdo by chtěl podrobnější a přesnější informace, patrně stejně sáhne po jiném, profesionálnějším přístroji.

Pro sportování najdete ve Watch nativní aplikaci Cvičení a v ní několik předvolených sportů – běh, chůze, kolo a různé cvičení v tělocvičně. Jakmile si nějaký sport vyberete, můžete si nastavit určitý cíl, jehož chcete dosáhnout. Při běhání si můžete nastavit, kolik chcete spálit kalorií nebo uběhnout kilometrů, nebo své cvičení omezit časově. Přímo na zápěstí pak máte během celé aktivity přehled, jak si vedete a jak plníte zadané cíle.

Po skončení se všechna data uloží do hodinek a následně se přenesou i do aplikace Aktivita na iPhonu. Ta je pomyslnou centrálou a mozkem všech vašich aktivit. Kromě denních přehledů zde najdete všechny absolvované aktivity a statistiky. Aplikace je velmi přehledná, kompletně v českém jazyce a zároveň obsahuje i motivační ocenění, které sbíráte, když splníte denní a týdenní normy.

Každý týden (většinou v pondělí ráno) vám také přijde celková statistika za uplynulý týden. Hodinky vám sami dají doporučení, kolik kalorií byste si měli nastavit na následující týden a podobně. Ze začátku se vám denní normy bez problémů podaří plnit jen s obyčejnou chůzí během dne. Postupem času to už chce nějakou delší aktivitu, abyste měli na konci dne splněno. Pro připomenutí, Apple Watch měří během dne tři aktivity – spálené kalorie, cvičení či pohyb a stání. Jak si vedete při plnění těchto úkolů, názorně ukazují tři barevná kolečka, jež se postupně vyplňují.

Podle různých expertů lidé obecně většinu dne prosedí někde u počítače. Z toho důvodu Apple do hodinek přidal aktivitu, jež spočívá v tom, že hodinky vás sami každou hodinu upozorní, že byste se měli alespoň na pět minut postavit a udělat pár kroků. Pokud to uděláte, splníte tak jednu hodinu z předem nastavených dvanácti. Musím říci, že právě toto kolečko se mi nejhůře naplňuje, většinou ho mám na konci dne plné jen v případě, že jsem celý den někde venku. Sice vnímám všechna upozornění, ale málokdy se mi chce přerušit práce a jít se projít.

Celkově sportovní funkce a aktivity na Apple Watch fungují na výbornou. Kolečka jsou velmi přehledná i v aplikaci na hodinkách a musím říci, že působí velmi motivačně. Každý den se totiž přistihnu, že večer kolečka doháním, abych měl splněno. Horší to je o víkendech, kdy jsem rád, že můžu chvíli sedět a odpočívat.

Měříme tep

Velkým lákadlem u hodinek je také měření tepu, a to ať už při sportu nebo jen tak během dne. V porovnání se specializovanými měřiči tepu, typicky hrudními pásy, ovšem Apple Watch pokulhávají. Přesné tepové hodnoty dostanete především při dlouhodobém sportování, například běhu. Velké rezervy mají hodinky zejména při zjišťování aktuálního tepu, a to i když sedíte v klidu.

Naměřené hodnoty se často velmi liší a někdy trvá celý proces měření až nepříjemně dlouho. Záleží totiž také na tom, jak napevno máte připnutý pásek. V případě, že ho máte jen trochu povolený a hodinky vám typicky plandají, nečekejte žádné přesné hodnoty ani rychlé měření. Osobně mám hodinky zapnuté tak akorát a musím říci, že i když zpočátku se mi pásek zdál velmi těsný, tak se přizpůsobil a lehce povolil.

Mnoho lidí také psalo o tom, že pokud máte na ruce nějaké tetování, může to ovlivnit měření tepu. Podobné to je i v posilovně, kde se svaly různě napínají a krev neustále cirkuluje, takže pokud zrovna posilujete předloktí nebo bicepsy, nečekejte, že dostanete přesné hodnoty. Zkrátka u měření tepu má Apple ještě co zlepšovat. Pokud vám nestačí jen orientační hodnoty vaší tepové frekvence, rozhodně volte klasické hrudní pásy.

Blíží se konec dne

Jakmile odpoledne nebo k večeru dorazím domů, hodinky sundávám. Rozhodně s nimi nespím. Jediné, co ještě pravidelně dělám, je rychlé očištění. Nejhrubší nečistoty přejedu obyčejným papírovým kapesníkem a následně vyleštím hadříkem a čistící vodou. Pozornost při tom soustředím především na digitální korunku, pod kterou se usazuje pot, prach a další nečistoty, a občas se mi stane, že se prakticky zasekne. Hadřík a případně voda na čištění ale vše vyřeší.

Apple Watch dobíjím zásadně přes noc, každý den. Hojně diskutovanou otázku výdrže baterie tak tolik neřeším, nabíjím hodinky stejně jako iPhone. Watch by rozhodně dokázaly vydržet déle než jeden den, mnozí s nimi zvládnou klidně i celý druhý den, ale osobně nabíjím hodinky každý den z toho důvodu, že se na ně potřebuji spolehnout.

Pokud k Watch přistoupíte jako k jinému chytrému zařízení typu iPhone a ne jako k běžným hodinkám, nebudete mít s každodenním nabíjením zřejmě větší problém. Přecházíte-li ale na chytré hodinky z klasických, bude si muset na tento režim zvyknout a nenechávat každý večer hodinky jen tak někde položené.

Funkce Power Reserve sice dokáže přinést několik minut navíc, jenže při jejím zapnutí jsou Watch prakticky k ničemu, takže to není úplně optimální řešení. Večer ovšem často na hodinkách mívám klidně přes 50 procent baterie, přičemž je nosím od sedmé hodiny ranní. Nabíjím pak okolo desáté hodiny a k úplnému vybití příliš často nedochází.

Pokud jde o samotné nabíjení, tak Apple Watch bez problémů na svou plnou kapacitu nabijete už za dvě hodiny. Zatím nepoužívám žádný stojánek nebo dock, jelikož čekám na nový watchOS a nové funkce ohledně budíku. Až poté budu řešit nějaký stojánek, který mi umožní s hodinkami snadněji manipulovat. Rovněž se mi velmi zamlouvá dlouhý nabíjecí kabel a okamžitě bych ho uplatnil i při nabíjení iPhonu.

Design aneb nic subjektivnějšího není

„Mně se líbí kulaté hodinky,“ říká jeden a druhý mu okamžitě odporuje, že hranaté jsou lepší. V tom, zda jsou Apple Watch hezké, či nikoliv se pravděpodobně nikdy neshodneme. Každému se líbí něco jiného a též vyhovuje zcela něco jiného. Jsou lidé, kteří nedají dopustit na klasické kulaté hodinky, jiným to je zase celkem ukradené. Není to tak dávno, co hranaté hodinky byly v módě a všichni je nosili. Teď se spíše vrátil trend kulatých, ale mně osobně se hranaté hodinky líbí.

Zajímavé je také to, že zaoblení hodinek je velmi podobné tomu u šestkových iPhonů. Líbí se mi, že s hodinkami o nic nezadrhávám a na dotek jsou velmi příjemné. Digitální korunce rovněž byla věnována značná péče a jak jsem již dříve uvedl, připomíná klikací kolečko z iPodů. Stranou nezůstává ani druhé tlačítko, se kterým ovládáte menu s kontakty. Na druhou stranu je fakt, že během dne ho zmáčknete a přijdete s ním do kontaktu mnohem méně častěji, než je tomu u digitální korunky. Ta má mnohem více uplatnění, kdy kromě vyvolání menu slouží také jako tlačítko zpět či multitasking.

Ano, čtete správně. Apple Watch mají i svůj vlastní multitasking, o kterém mnoho uživatelů ani neví. Když dvakrát za sebou zmáčknete korunku, spustí se vám poslední spuštěná aplikace, takže například když si pouštím hudbu, následně zobrazím ciferník a chci zpět k hudbě, tak stačí jen dvojklik na korunce a jsem tam. Nemusím aplikaci hledat přes menu či v rychlých přehledech.

Podobně slouží korunka a druhé tlačítko i pro funkci otisků obrazovky. Chcete vyfotit aktuální obrazovku na Apple Watch? Stačí tak jako na iPhonu nebo iPadu zmáčknete najednou korunku a druhé tlačítko, cvak a je hotovo. Obrázek následně naleznete v iPhonu v aplikaci Fotky.

V nastavení lze nalézt i další uživatelské vychytávky pro digitální korunku, jako je například praktické zoomování či přibližování. Korunkou také můžete spouštět jednotlivé aplikace v menu tím, že si je přiblížíte. Když už mluvíme o menu a přehledu aplikací, i s nimi lze libovolně manipulovat a přesouvat. Na internetu lze nalézt hned několik zajímavých obrázků s tím, jak mají lidé rozmístěné jednotlivé ikony aplikací.

Osobně se mi zalíbil obrázek pomyslného kříže, kdy každá skupinka aplikací má jiné využití. Takže mám například „chumel“ ikonek pro GTD a jiný pro sociální sítě. Uprostřed mám samozřejmě nejvíce používané aplikace. Ikony můžete rozmisťovat buď přímo na hodinkách, nebo v iPhonu prostřednictvím aplikace Apple Watch.

Na stejném místě i instalujete jednotlivé aplikace a nastavujete celé hodinky. Rozhodně doporučuji nepřehlédnout nastavení zvuků a haptiky. Konkrétně pak intenzitu haptiky a nastavit si ji naplno. Oceníte především při používání navigace. Zbytek nastavení již záleží na osobním vkusu.

Kam až půjdeme

Není to tak dávno, co se mi naskytla skvělá možnost, jak otestovat dosah hodinek a telefonu přes Bluetooth. Byl jsem se podívat v Brně na MotoGP a zakotvil jsem na kopci na přírodních tribunách. iPhone jsem schválně nechal v batohu a šel se projít do davu mezi lidi. Říkal jsem si, že spojení rozhodně brzo ztratím, už jen kvůli tomu, že tu jsou tisíce lidí. Opak byl však pravdou.

Dlouhou dobu jsem chodil po kopci a hodinky stále komunikovaly s iPhonem ukrytým na dně batohu. Podobně tomu je i v paneláku nebo v rodinném domě. Doma po bytě je dosah zcela bezproblémový a nejinak tomu je i venku na zahradě. Snad nikdy se mi nestalo, že by se hodinky jen tak samy odpojily od iPhonu. To u Fitbitu, Xiaomi Mi Band a především hodinek Cookoo se mi stávalo skoro pořád.

Opět však čekám na nový watchOS, kdy bude fungovat také spojení přes Wi-Fi. Když budete mít hodinky i telefon na stejné síti, Watch to sami rozpoznají a budete s nimi moct jít mnohem dál, v závislosti na dosahu připojení.

Nerozbitné hodinky?

Čeho se bojím, jak čert kříže, jsou nečekané pády a odřeniny. Musím zaklepat, ale své Apple Watch Sport mám zatím zcela čisté, bez jediného škrábanečku. Rozhodně také nepřemýšlím o tom, že bych na ně nasadil nějakou ochrannou fólii nebo rámeček. Tyto obludnosti nejsou vůbec hezké. Mám rád čistý design a jednoduchost. Jediné, o čem přemýšlím, je pořízení několika náhradních pásků, láká mě především ten kožený a ocelový.

Více pásků se hodí jednak k tomu, že si můžete Watch maximálně přizpůsobit aktuální situaci a nemusíte na ruce nosit neustále ty „stejné“ hodinky, a jednak jsem s prvním gumovým páskem zažil nepříjemnou zkušenost, kdy se odloupla vrchní neviditelná vrstva. Naštěstí Apple neměl problém s bezplatnou výměnou v rámci reklamace.

Často se také hodně diskutuje celková odolnost hodinek. Mnozí podnikali až extrémní testy, kdy Watch vydržely třesení v krabici plné šroubů a matic nebo nemilosrdné tažení za autem po silnici, přičemž obvykle vyšly jablečné hodinky z testu až neuvěřitelně pozitivně – měly jen drobné odřeniny nebo škrábance a maximálně menší pavouk kolem senzorů, displej zůstával víceméně v pořádku. Stejně tak funkčnost hodinek.

Sám jsem se do podobných drastických testů nepouštěl, ale hodinky zkrátka jsou spotřebním zbožím (byť stojí nemalé peníze) a když je nosíte na zápěstí, nějakému tomu otlučení se asi nevyhnete. Kvalitní provedení a materiály, z nichž jsou Watch vyrobené, však zajistí, že se budete muset obvykle opravdu snažit, abyste je poškodili.

Také otázka vodotěsnosti Watch se často skloňuje. Výrobce tvrdí, že jsou jeho hodinky voděodolné, nikoliv vodotěsné. Mnozí však už jablečné hodinky vyzkoušeli i v mnohem extrémnějších podmínkách, než je například sprchování, a ve většině případů Watch přežily. Na druhou stranu máme z vlastní redakce zkušenost, kdy Watch nezvládly krátké koupání v bazénu, proto k vodě s hodinkami na ruce přistupuji velice obezřetně.

Co ještě hodinky umí?

Watch toho umí ještě mnoho, co jsem ani nezmínil, a můžeme předpokládat, že s přibývajícími aplikacemi a novými aktualizacemi poroste využití hodinek rapidně vzhůru. Pokud se někdy dočkáme české Siri, získají Apple Watch pro české uživatele zcela nový rozměr. Samozřejmě Siri je již teď na hodinkách dobře použitelná a snadno si můžete nadiktovat upozornění či nějakou připomínku, ale v angličtině. Češtině hodinky rozumí jen při diktování.

Na hodinkách se mi líbí i nativní aplikace Fotoaparát. Ta funguje jako dálková spoušť k iPhonu. Zároveň hodinky zrcadlí obraz iPhonu, což oceníte třeba při fotografování přes stativ nebo focení selfie.

Užitečná je aplikace Stopky, která najde uplatnění v nejedné kuchyni nebo při sportu. Opomenout nesmím ani aplikaci Remote, přes níž můžete ovládat Apple TV. Díky této aplikaci rovněž připojíte bezdrátová sluchátka.

Velmi šikovné jsou také rychlé přehledy, tzv. Glances, jež vyvoláte tažením prstu od spodní hrany ciferníku a nabídnou rychlé informace z různých aplikací, aniž byste vždy museli danou aplikaci otevírat. Například z rychlého přehledu s nastavením můžete snadno „prozvonit“ svůj iPhone, pokud ho neustále někde zapomínáte.

Všechny přehledy lze různě upravovat a je tak jen na vás, k čemu všemu Glances využijete. Sám mám rychlý přístup nastavený pro mapy, hudbu, počasí, Twitter, kalendář nebo Swarm – přístup k těmto aplikaci je pak snazší a obvykle nepotřebuji zapínat celou aplikaci.

Dává to smysl?

Za mě rozhodně ano. Apple Watch v mém případě již hrají nezastupitelné místo v jablečném ekosystému. Navzdory tomu, že jde o první generaci hodinek, jež mají své mouchy, jde o zcela inovativní a plnohodnotné zařízení, které mi výrazným způsobem ulehčuje práci a život. Hodinky v sobě skrývají velký potenciál a praktické využití.

Na druhou stranu jsou to stále hodinky. Jak řekl uznávaný Apple bloger John Gruber, jsou to Apple Watch, tedy od anglického slůvka watch–koukat. Hodinky vám tak v žádném případě nenahradí iPhone, iPad nebo Mac. Není to tvořivý ateliér a pracovní nástroj v jednom. Je to zařízení, které vám pouze vše usnadní, zrychlí a zefektivní.

Pokud Apple Watch srovnám s jinými nositelnými zařízeními, lze jistě nalézt spousty věcí a funkcí, které jablečné kukačky zatím neumí. Mnoho lidí například namítá, že hodinky Pebble vydrží několikanásobně déle a zároveň nabízí programovatelné funkce. Další skupina zase konstatuje, že hodinky vyráběné od Samsungu jsou spolehlivější. Ať již zastáváte jakýkoliv názorový proud, jedno Applu upřít nelze, tedy že hodinky a obecně nositelná zařízení posunul zase trochu dál a lidé se tak kolikrát vůbec dozvěděli, že takové technologie existují.

Výše popsané zkušenosti nemají být jen zaslepenou, oslavnou ódou na Apple Watch. Mnozí najdou jistě mnohem vhodnější produkty pro své zápěstí u konkurenčních firem, ať už to budou například již zmíněné hodinky Pebble nebo třeba jen nějaké mnohem jednodušší náramky, které nejsou tak komplexní, ale nabídnou uživateli přesně to, co hledá. Pokud jste však „uzamčeni“ v jablečném ekosystému, jeví se Watch jako logický doplněk a po měsíci používání to také potvrzují. Stoprocentní komunikace s iPhonem a napojení na ostatní služby je něco, co z Watch pro uživatele Apple produktů vždy udělají volbu číslo jedna, minimálně na papíře.

Navíc pro spoustu lidí jsou zatím Apple Watch, ale i většina dalších podobných chytrých hodinek, především velkou geekovinou. Mnoho Apple uživatelů takovými geeky jistě je již dnes, ale zároveň existují další miliony lidí, kteří zatím v takových produktech nevidí žádný smysl, respektive nechápou, jaké využití mohou takové hodinky mít.

Všechno chce ale čas. Nositelná zařízení na těle podle všeho budou budoucností moderních technologií a za pár let tak již možná ani nebude divné, když budu chodit po městě s hodinkami u úst a telefonovat přes ně stejně jako David Hasselhoff v legendárním seriálu Knight Rider. Mně již po pár týdnech přinesly Apple Watch mnohem více času, což je v dnešní uspěchané a hektické době velmi cenné. Těším se, co Watch přinesou dál.

.