Zavřít reklamu

“Oh boy.” První věta, která zazněla z úst redaktora zahraničního portálu The Verge Nilaye Patela, když vypustil do světa vůbec jednu z prvních recenzí na Apple Watch. Od té doby již uběhly více než čtyři měsíce a mezitím se uživatelé jablečných produktů stihli postavit do dvou zástupů. Jedni se staví na stranu hodinek a potvrzují slova Tima Cooka, že jde o nejosobnější zařízení vůbec. Druhý tábor naopak jablečné kukačky odsuzuje a nevidí v nich prakticky žádné uplatnění.

„K čemu mi budou hodinky, které musím každý den nabíjet? Aplikace třetích stran se načítají pomalu! Nedává to smysl! Nechci opustit své tradiční mechanické hodinky. Nejsem byznysman, abych potřeboval neustále kontrolovat e-maily a notifikace.“ To jsou věty, které při diskuzi nad smyslem a využitím Apple Watch často slyšíme. Také nejsem žádný zapálený manažer nebo ředitel, který dostává stovky e-mailů denně a vyřizuje co minutu nějaký hovor. I přesto si Apple Watch vydobyly své místo v mém osobním workflow.

Uběhl více než měsíc, co jsem Apple Watch poprvé nasadil. Zpočátku jsem si připadal jako Alenka v říši divů. K čemu a jak funguje digitální korunka? ptal jsem se sám sebe. Vždyť už Steve Jobs razil heslo, že máme deset prstů a nepotřebujeme žádné stylusy a podobné ovládací prvky. Teď již vím, jak hluboce jsem se mýlil, a pravděpodobně i Jobs by se divil. Nakonec Apple Watch jsou prvním produktem kalifornského giganta, na který sám jeho zesnulý spoluzakladatel neměl žádný vliv, minimálně ne přímý.

Odpůrci Apple Watch také svorně hlásají, že první generace hodinek se velmi podobá prvnímu iPhonu a že bychom si raději měli počkat na druhou generaci, ne-li možná až na ještě nějakou další. Také jsem si to před nákupem hodinek myslel, ale měsíc s hodinkami ukázal, že už první generace je připravená k ostrému provozu. Byť se to rozhodně neobejde bez určitých kompromisů a omezení.

Láska na první zapnutí

O Apple Watch se píše a mluví jako o módním doplňku. Před příchodem Watch jsem vždy nosil nějaký chytrý náramek, ať už Jawbone UP, Fitbit, Xiaomi Mi Band nebo Cookoo, ale nikdy jsem neměl takovou možnost personalizace. Na jablečných hodinkách si můžu libovolně měnit náramky, podle toho, jakou mám zrovna náladu, nebo třeba podle toho, kam se zrovna chystám. A dle stejného klíče můžu pohodlně měnit také ciferníky.

Pásky jsou vedle samotných hodinek neméně důležitou součástí celého produktu a jeho vnímání. K základní edici Apple Watch Sport je dodáván gumový řemínek, který však mnozí připínají i k dražší ocelové edici, protože – i přesto, že je z gumy – je stylový a především velice pohodlný. Když pak jdete do společnosti, není problém prohodit gumu za elegantní Milanese Loop a stydět se s Watch nemusíte ani u smokingu. Navíc se neustále rozšiřuje trh s náramky třetích stran – ty mohou být jednak levnější než originály od Applu a také nabídnou jiné materiály.

Že jsou pásky důležitou součástí celého zážitku z Watch, Apple dokazuje u připínacího mechanismu, který byl vytvořen tak, aby měnění náramků bylo maximálně jednoduché a rychlé. U gumové varianty stačí řemínek podle potřeby utáhnout a zbytek netradičně zasunout dovnitř, což je překvapivě pohodlné. Tak jako u hodinek s běžnými řemínky tedy nehrozí různé zatrhávání konce pásků a podobně.

Na druhou stranu je ale třeba říct, že v reálu není výměna pásků vždy tak hladká, jak Apple propaguje. Se spodním tlačítkem sloužícím k „vycvaknutí“ pásku totiž často nechtěně mačkám ještě digitální korunku nebo nějaké tlačítko na displeji, což bývá nežádoucí. Možná je to jen o cviku, ale člověk s většíma rukama může na tento problém narážet často.

Své 42milimetrové Apple Watch Sport si jinak nasazuji každé ráno před odchodem do práce. Sundávám je většinou večer, když již vím, že budu doma a telefon mám vždy vedle sebe. Za více než měsíc mohu konstatovat, že hodinky na ruce drží perfektně, a rozhodně nepociťuji žádný problém nebo nezvyk kvůli tomu, že se nejedná o klasické mechanické hodinky, ale plně digitální zařízení.

Každý den jiné hodinky

Co se mi na Apple Watch velice líbí, jsou ciferníky. Každý den mohu opouštět dům s jinými hodinkami, tedy jiným ciferníkem. Záleží na tom, jakou mám zrovna náladu nebo kam se chystám. Pokud mě čeká běžný pracovní den, potřebuji vidět na displeji co největší množství informací. Obvyklou volbou tak bývá ciferník Modular s množstvím tzv. komplikací, které mi umožní najednou sledovat čas, datum, den v týdnu, teplotu, stav baterie a aktivitu.

Naopak když vyrážím do města, například na nákupy nebo někam na výlet, rád si hraji s minimalistickými ciferníky, například se Simple, Solarem nebo s oblíbeným Mickey Mousem. Oblíbit si snadno můžete také atraktivní motivy motýla nebo zeměkoule, ale je třeba mít na paměti, že jsou náročnější na spotřebu baterie, a to i když hodinky leží na stolku.

Skvělé je také to, že u každého ciferníku si můžu vyhrát s barvou nebo umístěním. Právě barvy rád ladím do odstínu podle pásku nebo oblečení, které mám ten den na sobě. Možná si řeknete, že je to maličkost, ale líbí se mi ta možnost volby. Zároveň to potvrzuje fakt, že Apple Watch jsou nejosobnější zařízení vůbec, jak řekl Tim Cook.

Možnosti a nastavení ciferníků se každopádně posunou o třídu výš, jakmile Apple spustí watchOS 2, kde si jako hlavní ciferník mohu dát jakýkoliv vlastní obrázek. Dokonce i jednoduchým pohybem ruky ho budu moci během dne měnit.

Jeden den s Apple Watch

Dostáváme se k podstatě a jádru hodinek. Aplikace. Je jasné, že bez nich by byly hodinky prakticky k ničemu. Mnozí si vystačí pouze s hrstkou nativních aplikací a do obchodu s dalšími aplikacemi třetích stran ani nezavítají. Často k tomu mají přesvědčivý argument: nechtějí čekat. Nenativní aplikace se totiž prozatím na Watch spouštějí opravdu dlouho a někdy vás čeká až nekonečné čekání.

Pět vteřin se nemusí zdát jako hodně, jenže v době, kdy z jiných chytrých zařízení známe jiné standardy, je to prakticky neakceptovatelné. Obzvlášť když zrovna u hodinek potřebujete vše maximálně rychle a jednoduše, žádné čekání s natočenou rukou. Vše by ale opět měl řešit watchOS 2 a příchod nativních aplikací. Dosud totiž Watch slouží jen jako jakási prodloužená ruka iPhonu, na které se zrcadlí obraz.

Čekat několik měsíců na rychlejší aplikace třetích stran se mi ale nechtělo, a tak jsem vzal na milost několikavteřinové prodlevy a začal Watch používat od začátku naplno. V hodinkách mám kolem čtyřiceti aplikací a podobně jako na iPhonu každou čas od času využiji. Obvykle jde navíc o tytéž aplikace, co mám nainstalované také právě v iPhonu a vzájemně spolupracují. Navíc rád experimentuji, a tak neuplyne den, kdy bych nějakou novou aplikaci nebo hru nestáhl a nevyzkoušel.

Můj běžný den probíhá celkem obyčejně. S Apple Watch se již budím (leží na stolku) a původní funkci iPhonu – budík – nahrazuji hodinkami již v samém začátku dne. Zvuk mi dokonce přijde mnohem jemnější a libí se mi, že hodinky mohu zamáčknout. Následně mrknu na to, o co jsem přišel v noci. Projdu notifikace a další oznámení a zároveň na hodinkách zkontroluji předpověď počasí.

Pak už jen zbývá zkontrolovat kalendář a úkoly, které spravuji v různých úkolovnících. Na Watch mají velice povedené aplikace Clear, 2Do nebo Things. U Clear jsou skvělé zejména to-do listy, kdy si ráno nebo večer na iPhonu připravím třeba nákupní seznam a během dne pak již jen na zápěstí odškrtávám nakoupené zboží. Efektivně ale lze na hodinkách spravovat i komplexnější seznamy a úkoly, než je pouze nákup. Právě 2Do a Things ukazují takové možnosti.

Nakonec se správou úkolů a řízením času souvisí také e-mail. Nativní aplikace ve Watch podá rychlý přehled o tom, co se ve vaší elektronické schránce děje, a je pouze na vás, jak ji budete využívat. Osobně jsem například hned na začátku odřízl pracovní e-mail, ke kterému přistupuji jen ve chvíli, kdy chci já sám nebo to s ohledem na práci potřebuji, a osobní pošta mi během dne zazvoní maximálně desetkrát, patnáctkrát. Není to tedy tak rušivý element.

Watch mám navíc spárované s iPhonem 6 Plus, zatímco jako pracovní telefon využívám starší iPhone 5, který s hodinkami vůbec nekomunikuje. Tady je tedy na každého osobním nastavení a jeho workflow, kam všude Watch pustí. Mohou vám totiž vibrovat prakticky neustále při příchozím hovoru, zprávě, e-mailu nebo jakékoliv maličkosti na Facebooku.

Naopak ale také mohou fungovat jen jako, slovy Tomáše Baránka, velice efektivní a chytrá sekretářka, která vám na zápěstí donese vždy jen to, co je nejdůležitější a vyžaduje vaší pozornost. Rozhodně není od věci si hned první den po nasazení Watch projít nastavení a zjistit, jaké aplikace k vám budou moci přes zápěstí promlouvat, které ne, a ujasnit si tak priority a užití hodinek.

Ale zpět k mé denní náplni. Po rychlé kontrole zmeškaných událostí a prohlédnutí programu na následující den odcházím z domu. V ten moment se začínají na Watch plnit mé oblíbené kroužky, tedy denní aktivita, kterou hodinky permanentně sledují.

Aplikace, bez kterých to nejde

Mezi nejužitečnější aplikace, bez nichž se během celého dne neobejdu, jsou ty nejprostší. Telefon, Zprávy, Mapy, Hudba, Twitter, Facebook Messenger, Instagram, Swarm a hra šitá na míru pro Apple Watch, Runeblade.

U hodinek to nemusí přijít na mysl hned jako první, ale zásadní částí je i u Watch telefonování. Jablečné hodinky se při vyřizování hovorů ukáží jako skvělá pomůcka, na kterou si okamžitě zvyknete. Já navíc dvakrát tak rychle, když svůj velký iPhone 6 Plus často nosím v brašně přes rameno, a tak k němu nemám vždy úplně snadný přístup. Díky Watch tak odpadá ustavičné a otravné lovení telefonu a kontrolování, zda mi někdo nevolal nebo kdo právě volá.

Všechny hovory bez problémů přijímám na hodinkách a většinou ve dvou větách, podle toho, kdo volá, i vyřizuji s tím, že jakmile budu mít čas, zavolám z telefonu. Hodně také poslouchám hudbu a mám nasazená sluchátka. Díky Apple Watch mám přehled, kdo volá, a snadno si to pak na telefonu přijmu.

Celý hovor na hodinkách vyřizuji pouze v autě nebo doma. Mikrofon u Watch je totiž velmi malý a slabý, na ulici nic neuslyšíte. Naopak v autě, když řídím, to je skvělý prostředek. Stačí si jen lehce pokrčit ruku, opřít loket o opěrku a směle mohu hovořit. Podobně to platí i doma, když mám blíž u sebe hodinky nebo si dokonce mohu vybrat, zda hovor přijmu na Macu, iPhonu, iPadu nebo Apple Watch. To vám je pak panečku koncert, čtyři tóny a člověk neví, kde to vzít.

Druhá aplikace, bez které by Apple Watch nedávaly smysl, jsou Zprávy. Opět mám celý den přehled o tom, kdo mi píše a co chce. iPhone nemusím ani z brašny vytahovat a snadno na SMS přes hodinky odpovím. Diktování funguje s drobnými chybami zcela bezproblémově, pokud se nepřepne do angličtiny. Zjistil jsem totiž, že pokud na začátku zprávy řeknete nějaké slovo s anglickým přízvukem, typicky OK a podobně, tak hodinky rozpoznají, že mluvíte anglicky, a okamžitě pokračuje i nesmyslné diktování v angličtině. Pak vám nezbývá nic jiného, než zprávu zopakovat.

Výborně také funguje posílání smajlíků a jiných emotikonů. Mezi uživateli Apple Watch také bez problémů jede posílání tlukotu srdce a obrázků, které nakreslíte. Je to sranda, když vašemu kamarádovi zasíláte, jak vám bije srdce, nebo různé skicy smajlíků, květin a hvězdiček. Opět potvrzení, o jak osobní zařízení jde.

Zatímco při telefonování nebo psaní zpráv fungují Watch jako prodloužená ruka iPhonu, navigování dávají zcela nový rozměr. Již předtím jsem primárně používal Mapy od Applu, takže například absenci Google Map na hodinkách jsem příliš neřešil. Nyní mi stačí jen zvolit na iPhonu trasu a Watch okamžitě začnou navigovat. Před každou zatáčkou zavibrují, přičemž stačí pootočit rukou a hned víte, kam máte zatočit. Funguje to v autě i za chůze. Haptická odezva je navíc rozdílná, pokud máte odbočit vlevo, nebo vpravo, takže se kolikrát na displej ani dívat nemusíte.

Watch si rozumí také s hudbou, kdy fungují jako šikovný dálkový ovladač například pro Apple Music, když není iPhone v bezprostředním dosahu. Jednoduše si přepnete písničku, přetočíte ji nebo nastavíte hlasitost. Pomocí digitální korunky je i na malém displeji na zápěstí poměrně snadné vybrat i konkrétního interpreta nebo skladbu. Podobná (a pozitivní) zkušenost jako z klikacího kolečka v iPodech je u korunky zaručena.

Hudbu take můžete do Apple Watch nahrávat a následně přehrávat, i když u sebe nemáte iPhone. V základu Watch umožní nahrát jeden gigabajt hudby, maximálně dvakrát tolik. S bezdrátovými sluchátky pak není problém poslouchat hudbu při sportování a iPhone může ležet doma.

Aktivní můžete být s Watch také „sociálně“. Povedenou aplikaci má Twitter, který nabídne rychlý přehled tweetů, a spolehlivě funguje také Messenger od Facebooku. Stále mohu být v kontaktu s přáteli, pokud je to zapotřebí, a pro reakci nemusím vždy sahat po telefonu. Pro rychlý přehled nových obrázků lze na ruce spustit dokonce i Instagram.

Twitter, Facebook Messenger i Instagram na Watch využívám spíše doplňkově, to hlavní se obvykle děje v iPhonu, nicméně co má zcela opačný postup, je aplikace Swarm od Foursquare. Všechny check-iny provádím výhradně z hodinek a iPhone k tomu není vůbec potřeba. Rychlé a efektivní.

Hrát jde i na zápěstí

Kapitola sama pro sebe jsou hry na hodinkách. Osobně jsem vyzkoušel desítky titulů, které mě nějakým způsobem zaujaly, a říkal jsem si, že by nemusely být špatné. Patřím mezi náruživé hráče, a to hlavně na iPhonu. Ze všech her, které jsem pro Apple Watch vyzkoušel, se však osvědčila pouze jedna – fantasy adventura Runeblade. Tu od prvních dnů, co mám Apple Watch, pouštím i několikrát denně.

Hra je velmi prostá a určená primárně pro Watch. Na iPhonu prakticky jen směňujete získané diamanty a můžete si na něm přečíst příběh a charakteristiku jednotlivých postav. Jinak veškerá interakce probíhá na hodinkách a vaším úkolem je zabíjet nepřátele a vylepšovat svého hrdinu. Několikrát denně Runeblade spustím, sesbírám vyhrané zlaťáky, vylepším postavu a přemohu několik nepřátel. Hra funguje v reálném čase, a tak neustále postupujete dál, i když třeba zrovna přímo nehrajete.

Nejde o nijak zvlášť propracovanou hru, spíše obyčejnou klikačku, ale Runeblade ukazuje, jaké herní možnosti Watch nabízejí. Do budoucna se navíc jistě můžeme těšit i na propracovanější tituly. Trochu jiným příkladem chytrého využití hodinek v této oblasti je hra Lifeline.

Jde o textovku, odehrávající se ve vesmíru, a vy volbou různých variant při čtení příběhu určujete osud hlavního hrdiny, který ztroskotal. Tentokrát hra funguje i na iPhonu a interakce ze zápěstí tu slouží jen jako příjemná nadstavba. Mnozí díky Lifeline jistě zavzpomínají na papírové gamebooky a vývojáři již navíc chystají druhou verzi, pokud by vám první příběh (který má různé konce) nestačil.

Jdeme sportovat

Znám celkem dost lidí, kteří si Apple Watch pořídili jen kvůli sportu a sledování jejich denní aktivity. Hned na začátku ještě jednou vyvrátím častý mýtus – s Watch můžete sportovat i bez iPhonu. Není pravda, že byste museli běhat s telefonem připnutým někde k tělu, když už máte na zápěstí hodinky.

Prozatím je to něco za něco, protože je vždy lepší, když máte iPhone nablízku, nicméně Watch se po několika aktivitách samy zkalibrují a i přes absenci GPS pomocí gyroskopů a akcelerometrů zachytí všechny důležité údaje. Výsledky pak přepočítají dle vaší váhy, výšky a věku. Minimálně orientační představu například o vašem běhu tedy dostanete. Kdo by chtěl podrobnější a přesnější informace, patrně stejně sáhne po jiném, profesionálnějším přístroji.

Pro sportování najdete ve Watch nativní aplikaci Cvičení a v ní několik předvolených sportů – běh, chůze, kolo a různé cvičení v tělocvičně. Jakmile si nějaký sport vyberete, můžete si nastavit určitý cíl, jehož chcete dosáhnout. Při běhání si můžete nastavit, kolik chcete spálit kalorií nebo uběhnout kilometrů, nebo své cvičení omezit časově. Přímo na zápěstí pak máte během celé aktivity přehled, jak si vedete a jak plníte zadané cíle.

Po skončení se všechna data uloží do hodinek a následně se přenesou i do aplikace Aktivita na iPhonu. Ta je pomyslnou centrálou a mozkem všech vašich aktivit. Kromě denních přehledů zde najdete všechny absolvované aktivity a statistiky. Aplikace je velmi přehledná, kompletně v českém jazyce a zároveň obsahuje i motivační ocenění, které sbíráte, když splníte denní a týdenní normy.

Každý týden (většinou v pondělí ráno) vám také přijde celková statistika za uplynulý týden. Hodinky vám sami dají doporučení, kolik kalorií byste si měli nastavit na následující týden a podobně. Ze začátku se vám denní normy bez problémů podaří plnit jen s obyčejnou chůzí během dne. Postupem času to už chce nějakou delší aktivitu, abyste měli na konci dne splněno. Pro připomenutí, Apple Watch měří během dne tři aktivity – spálené kalorie, cvičení či pohyb a stání. Jak si vedete při plnění těchto úkolů, názorně ukazují tři barevná kolečka, jež se postupně vyplňují.

Podle různých expertů lidé obecně většinu dne prosedí někde u počítače. Z toho důvodu Apple do hodinek přidal aktivitu, jež spočívá v tom, že hodinky vás sami každou hodinu upozorní, že byste se měli alespoň na pět minut postavit a udělat pár kroků. Pokud to uděláte, splníte tak jednu hodinu z předem nastavených dvanácti. Musím říci, že právě toto kolečko se mi nejhůře naplňuje, většinou ho mám na konci dne plné jen v případě, že jsem celý den někde venku. Sice vnímám všechna upozornění, ale málokdy se mi chce přerušit práce a jít se projít.

Celkově sportovní funkce a aktivity na Apple Watch fungují na výbornou. Kolečka jsou velmi přehledná i v aplikaci na hodinkách a musím říci, že působí velmi motivačně. Každý den se totiž přistihnu, že večer kolečka doháním, abych měl splněno. Horší to je o víkendech, kdy jsem rád, že můžu chvíli sedět a odpočívat.

Měříme tep

Velkým lákadlem u hodinek je také měření tepu, a to ať už při sportu nebo jen tak během dne. V porovnání se specializovanými měřiči tepu, typicky hrudními pásy, ovšem Apple Watch pokulhávají. Přesné tepové hodnoty dostanete především při dlouhodobém sportování, například běhu. Velké rezervy mají hodinky zejména při zjišťování aktuálního tepu, a to i když sedíte v klidu.

Naměřené hodnoty se často velmi liší a někdy trvá celý proces měření až nepříjemně dlouho. Záleží totiž také na tom, jak napevno máte připnutý pásek. V případě, že ho máte jen trochu povolený a hodinky vám typicky plandají, nečekejte žádné přesné hodnoty ani rychlé měření. Osobně mám hodinky zapnuté tak akorát a musím říci, že i když zpočátku se mi pásek zdál velmi těsný, tak se přizpůsobil a lehce povolil.

Mnoho lidí také psalo o tom, že pokud máte na ruce nějaké tetování, může to ovlivnit měření tepu. Podobné to je i v posilovně, kde se svaly různě napínají a krev neustále cirkuluje, takže pokud zrovna posilujete předloktí nebo bicepsy, nečekejte, že dostanete přesné hodnoty. Zkrátka u měření tepu má Apple ještě co zlepšovat. Pokud vám nestačí jen orientační hodnoty vaší tepové frekvence, rozhodně volte klasické hrudní pásy.

Blíží se konec dne

Jakmile odpoledne nebo k večeru dorazím domů, hodinky sundávám. Rozhodně s nimi nespím. Jediné, co ještě pravidelně dělám, je rychlé očištění. Nejhrubší nečistoty přejedu obyčejným papírovým kapesníkem a následně vyleštím hadříkem a čistící vodou. Pozornost při tom soustředím především na digitální korunku, pod kterou se usazuje pot, prach a další nečistoty, a občas se mi stane, že se prakticky zasekne. Hadřík a případně voda na čištění ale vše vyřeší.

Apple Watch dobíjím zásadně přes noc, každý den. Hojně diskutovanou otázku výdrže baterie tak tolik neřeším, nabíjím hodinky stejně jako iPhone. Watch by rozhodně dokázaly vydržet déle než jeden den, mnozí s nimi zvládnou klidně i celý druhý den, ale osobně nabíjím hodinky každý den z toho důvodu, že se na ně potřebuji spolehnout.

Pokud k Watch přistoupíte jako k jinému chytrému zařízení typu iPhone a ne jako k běžným hodinkám, nebudete mít s každodenním nabíjením zřejmě větší problém. Přecházíte-li ale na chytré hodinky z klasických, bude si muset na tento režim zvyknout a nenechávat každý večer hodinky jen tak někde položené.

Funkce Power Reserve sice dokáže přinést několik minut navíc, jenže při jejím zapnutí jsou Watch prakticky k ničemu, takže to není úplně optimální řešení. Večer ovšem často na hodinkách mívám klidně přes 50 procent baterie, přičemž je nosím od sedmé hodiny ranní. Nabíjím pak okolo desáté hodiny a k úplnému vybití příliš často nedochází.

Pokud jde o samotné nabíjení, tak Apple Watch bez problémů na svou plnou kapacitu nabijete už za dvě hodiny. Zatím nepoužívám žádný stojánek nebo dock, jelikož čekám na nový watchOS a nové funkce ohledně budíku. Až poté budu řešit nějaký stojánek, který mi umožní s hodinkami snadněji manipulovat. Rovněž se mi velmi zamlouvá dlouhý nabíjecí kabel a okamžitě bych ho uplatnil i při nabíjení iPhonu.

Design aneb nic subjektivnějšího není

„Mně se líbí kulaté hodinky,“ říká jeden a druhý mu okamžitě odporuje, že hranaté jsou lepší. V tom, zda jsou Apple Watch hezké, či nikoliv se pravděpodobně nikdy neshodneme. Každému se líbí něco jiného a též vyhovuje zcela něco jiného. Jsou lidé, kteří nedají dopustit na klasické kulaté hodinky, jiným to je zase celkem ukradené. Není to tak dávno, co hranaté hodinky byly v módě a všichni je nosili. Teď se spíše vrátil trend kulatých, ale mně osobně se hranaté hodinky líbí.

Zajímavé je také to, že zaoblení hodinek je velmi podobné tomu u šestkových iPhonů. Líbí se mi, že s hodinkami o nic nezadrhávám a na dotek jsou velmi příjemné. Digitální korunce rovněž byla věnována značná péče a jak jsem již dříve uvedl, připomíná klikací kolečko z iPodů. Stranou nezůstává ani druhé tlačítko, se kterým ovládáte menu s kontakty. Na druhou stranu je fakt, že během dne ho zmáčknete a přijdete s ním do kontaktu mnohem méně častěji, než je tomu u digitální korunky. Ta má mnohem více uplatnění, kdy kromě vyvolání menu slouží také jako tlačítko zpět či multitasking.

Ano, čtete správně. Apple Watch mají i svůj vlastní multitasking, o kterém mnoho uživatelů ani neví. Když dvakrát za sebou zmáčknete korunku, spustí se vám poslední spuštěná aplikace, takže například když si pouštím hudbu, následně zobrazím ciferník a chci zpět k hudbě, tak stačí jen dvojklik na korunce a jsem tam. Nemusím aplikaci hledat přes menu či v rychlých přehledech.

Podobně slouží korunka a druhé tlačítko i pro funkci otisků obrazovky. Chcete vyfotit aktuální obrazovku na Apple Watch? Stačí tak jako na iPhonu nebo iPadu zmáčknete najednou korunku a druhé tlačítko, cvak a je hotovo. Obrázek následně naleznete v iPhonu v aplikaci Fotky.

V nastavení lze nalézt i další uživatelské vychytávky pro digitální korunku, jako je například praktické zoomování či přibližování. Korunkou také můžete spouštět jednotlivé aplikace v menu tím, že si je přiblížíte. Když už mluvíme o menu a přehledu aplikací, i s nimi lze libovolně manipulovat a přesouvat. Na internetu lze nalézt hned několik zajímavých obrázků s tím, jak mají lidé rozmístěné jednotlivé ikony aplikací.

Osobně se mi zalíbil obrázek pomyslného kříže, kdy každá skupinka aplikací má jiné využití. Takže mám například „chumel“ ikonek pro GTD a jiný pro sociální sítě. Uprostřed mám samozřejmě nejvíce používané aplikace. Ikony můžete rozmisťovat buď přímo na hodinkách, nebo v iPhonu prostřednictvím aplikace Apple Watch.

Na stejném místě i instalujete jednotlivé aplikace a nastavujete celé hodinky. Rozhodně doporučuji nepřehlédnout nastavení zvuků a haptiky. Konkrétně pak intenzitu haptiky a nastavit si ji naplno. Oceníte především při používání navigace. Zbytek nastavení již záleží na osobním vkusu.

Kam až půjdeme

Není to tak dávno, co se mi naskytla skvělá možnost, jak otestovat dosah hodinek a telefonu přes Bluetooth. Byl jsem se podívat v Brně na MotoGP a zakotvil jsem na kopci na přírodních tribunách. iPhone jsem schválně nechal v batohu a šel se projít do davu mezi lidi. Říkal jsem si, že spojení rozhodně brzo ztratím, už jen kvůli tomu, že tu jsou tisíce lidí. Opak byl však pravdou.

Dlouhou dobu jsem chodil po kopci a hodinky stále komunikovaly s iPhonem ukrytým na dně batohu. Podobně tomu je i v paneláku nebo v rodinném domě. Doma po bytě je dosah zcela bezproblémový a nejinak tomu je i venku na zahradě. Snad nikdy se mi nestalo, že by se hodinky jen tak samy odpojily od iPhonu. To u Fitbitu, Xiaomi Mi Band a především hodinek Cookoo se mi stávalo skoro pořád.

Opět však čekám na nový watchOS, kdy bude fungovat také spojení přes Wi-Fi. Když budete mít hodinky i telefon na stejné síti, Watch to sami rozpoznají a budete s nimi moct jít mnohem dál, v závislosti na dosahu připojení.

Nerozbitné hodinky?

Čeho se bojím, jak čert kříže, jsou nečekané pády a odřeniny. Musím zaklepat, ale své Apple Watch Sport mám zatím zcela čisté, bez jediného škrábanečku. Rozhodně také nepřemýšlím o tom, že bych na ně nasadil nějakou ochrannou fólii nebo rámeček. Tyto obludnosti nejsou vůbec hezké. Mám rád čistý design a jednoduchost. Jediné, o čem přemýšlím, je pořízení několika náhradních pásků, láká mě především ten kožený a ocelový.

Více pásků se hodí jednak k tomu, že si můžete Watch maximálně přizpůsobit aktuální situaci a nemusíte na ruce nosit neustále ty „stejné“ hodinky, a jednak jsem s prvním gumovým páskem zažil nepříjemnou zkušenost, kdy se odloupla vrchní neviditelná vrstva. Naštěstí Apple neměl problém s bezplatnou výměnou v rámci reklamace.

Často se také hodně diskutuje celková odolnost hodinek. Mnozí podnikali až extrémní testy, kdy Watch vydržely třesení v krabici plné šroubů a matic nebo nemilosrdné tažení za autem po silnici, přičemž obvykle vyšly jablečné hodinky z testu až neuvěřitelně pozitivně – měly jen drobné odřeniny nebo škrábance a maximálně menší pavouk kolem senzorů, displej zůstával víceméně v pořádku. Stejně tak funkčnost hodinek.

Sám jsem se do podobných drastických testů nepouštěl, ale hodinky zkrátka jsou spotřebním zbožím (byť stojí nemalé peníze) a když je nosíte na zápěstí, nějakému tomu otlučení se asi nevyhnete. Kvalitní provedení a materiály, z nichž jsou Watch vyrobené, však zajistí, že se budete muset obvykle opravdu snažit, abyste je poškodili.

Také otázka vodotěsnosti Watch se často skloňuje. Výrobce tvrdí, že jsou jeho hodinky voděodolné, nikoliv vodotěsné. Mnozí však už jablečné hodinky vyzkoušeli i v mnohem extrémnějších podmínkách, než je například sprchování, a ve většině případů Watch přežily. Na druhou stranu máme z vlastní redakce zkušenost, kdy Watch nezvládly krátké koupání v bazénu, proto k vodě s hodinkami na ruce přistupuji velice obezřetně.

Co ještě hodinky umí?

Watch toho umí ještě mnoho, co jsem ani nezmínil, a můžeme předpokládat, že s přibývajícími aplikacemi a novými aktualizacemi poroste využití hodinek rapidně vzhůru. Pokud se někdy dočkáme české Siri, získají Apple Watch pro české uživatele zcela nový rozměr. Samozřejmě Siri je již teď na hodinkách dobře použitelná a snadno si můžete nadiktovat upozornění či nějakou připomínku, ale v angličtině. Češtině hodinky rozumí jen při diktování.

Na hodinkách se mi líbí i nativní aplikace Fotoaparát. Ta funguje jako dálková spoušť k iPhonu. Zároveň hodinky zrcadlí obraz iPhonu, což oceníte třeba při fotografování přes stativ nebo focení selfie.

Užitečná je aplikace Stopky, která najde uplatnění v nejedné kuchyni nebo při sportu. Opomenout nesmím ani aplikaci Remote, přes níž můžete ovládat Apple TV. Díky této aplikaci rovněž připojíte bezdrátová sluchátka.

Velmi šikovné jsou také rychlé přehledy, tzv. Glances, jež vyvoláte tažením prstu od spodní hrany ciferníku a nabídnou rychlé informace z různých aplikací, aniž byste vždy museli danou aplikaci otevírat. Například z rychlého přehledu s nastavením můžete snadno „prozvonit“ svůj iPhone, pokud ho neustále někde zapomínáte.

Všechny přehledy lze různě upravovat a je tak jen na vás, k čemu všemu Glances využijete. Sám mám rychlý přístup nastavený pro mapy, hudbu, počasí, Twitter, kalendář nebo Swarm – přístup k těmto aplikaci je pak snazší a obvykle nepotřebuji zapínat celou aplikaci.

Dává to smysl?

Za mě rozhodně ano. Apple Watch v mém případě již hrají nezastupitelné místo v jablečném ekosystému. Navzdory tomu, že jde o první generaci hodinek, jež mají své mouchy, jde o zcela inovativní a plnohodnotné zařízení, které mi výrazným způsobem ulehčuje práci a život. Hodinky v sobě skrývají velký potenciál a praktické využití.

Na druhou stranu jsou to stále hodinky. Jak řekl uznávaný Apple bloger John Gruber, jsou to Apple Watch, tedy od anglického slůvka watch–koukat. Hodinky vám tak v žádném případě nenahradí iPhone, iPad nebo Mac. Není to tvořivý ateliér a pracovní nástroj v jednom. Je to zařízení, které vám pouze vše usnadní, zrychlí a zefektivní.

Pokud Apple Watch srovnám s jinými nositelnými zařízeními, lze jistě nalézt spousty věcí a funkcí, které jablečné kukačky zatím neumí. Mnoho lidí například namítá, že hodinky Pebble vydrží několikanásobně déle a zároveň nabízí programovatelné funkce. Další skupina zase konstatuje, že hodinky vyráběné od Samsungu jsou spolehlivější. Ať již zastáváte jakýkoliv názorový proud, jedno Applu upřít nelze, tedy že hodinky a obecně nositelná zařízení posunul zase trochu dál a lidé se tak kolikrát vůbec dozvěděli, že takové technologie existují.

Výše popsané zkušenosti nemají být jen zaslepenou, oslavnou ódou na Apple Watch. Mnozí najdou jistě mnohem vhodnější produkty pro své zápěstí u konkurenčních firem, ať už to budou například již zmíněné hodinky Pebble nebo třeba jen nějaké mnohem jednodušší náramky, které nejsou tak komplexní, ale nabídnou uživateli přesně to, co hledá. Pokud jste však „uzamčeni“ v jablečném ekosystému, jeví se Watch jako logický doplněk a po měsíci používání to také potvrzují. Stoprocentní komunikace s iPhonem a napojení na ostatní služby je něco, co z Watch pro uživatele Apple produktů vždy udělají volbu číslo jedna, minimálně na papíře.

Navíc pro spoustu lidí jsou zatím Apple Watch, ale i většina dalších podobných chytrých hodinek, především velkou geekovinou. Mnoho Apple uživatelů takovými geeky jistě je již dnes, ale zároveň existují další miliony lidí, kteří zatím v takových produktech nevidí žádný smysl, respektive nechápou, jaké využití mohou takové hodinky mít.

Všechno chce ale čas. Nositelná zařízení na těle podle všeho budou budoucností moderních technologií a za pár let tak již možná ani nebude divné, když budu chodit po městě s hodinkami u úst a telefonovat přes ně stejně jako David Hasselhoff v legendárním seriálu Knight Rider. Mně již po pár týdnech přinesly Apple Watch mnohem více času, což je v dnešní uspěchané a hektické době velmi cenné. Těším se, co Watch přinesou dál.

Milovník a nadšený uživatel jablečných produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ja ich mám tiež asi mesiac a som spokojný. Už sa teším na nový watchOS 2 :)

  jsem spokojený, ale těším se na druhou generaci je dost veliký oxymoron

  Ja som tam žiadne ALE nepísal ;). watchOS 2 rozšíri možnosti využitia a bude dostupný o pár dní, takže sa teším.

  Nicméně varianta, že ačkoliv jsem spokojen, tak se těším na něco nového, lepšího, není z podstaty nelogická.

  na prvni pohled ano, na druhy nikoliv
  reknu to asi takto, pokud jsem spokojeny se stavajici zenou, tak se prece nebudu testit na tu pristi

  Vypustil jste blábol a nyní se jej za každou cenu snažíte obhájit. Tvrzení pana Martina nicméně neobsahuje logický spor. A nezáleží na kolikátý pohled, tím se totiž logika neřídí. A propos také se samozřejmě nejedná o oxymoron. Přeji hezké odpoledne.

  to bys ale spokojeny nemohl byt nikdy s nicim,protoze pokazde prijde neco noveho a lepsiho…elektronika,auta,zeny… :D

  Jsou lidé, kteří mají radost z nových hodinek, ale na nový OS se těší ze zvědavosti, co přinese nového a jiného. To neznamená, že nejsou s aktuálními hodinkami spokojení. To je normální a má to tak většina technických nadšenců.

  Když to budete přirovnávat k ženě, jak jste tu zkoušel, tak je to spíš jako by vám žena řekla, že si jde nakoupit nové sexy prádlo a vy jste byl natěšený na to, co vás čeká večer… To neznamená, že jste s ní nespokojený ;-)

  to je Váš pohled na věc, který však nepopírá tu skutečnost, že pokud jsem spokojen, jsem spokojen tak, abych se nemusel těšit na novou verzi, nebo přítelkyni

  Nepopírá. Spokojen můžete být vy a netěšit se na novou verzi a spokojen může být i ten, kdo se na novou verzi těší. Jednoduché.

  Dobrá recenze. Pro autora: V hodinářské terminologii je pro upevnění hodinek na zápěstí používán termín „řemínek“, ten může být z jakéhokoliv materiálu s výjimkou kovu, nebo „tah“, který je právě pouze z kovu.

  Pěkná recenze, schválím autora akorát se na něj i trošku více zlobím, jelikož mě zase nakousl, aby jsem si hodinky koupil :-) Samozřejmě pozitivně :-)

  Recenze mi zní jako slepá „óda“ na hodinky (a marné hledání způsobu jejich využití), kde autor se spíše stal otrokem hodinek než že by hodinky byly sluhou pána.

  Jen namátkově věci které mne dále zaujaly:
  – ráno má na stolku iPhone ale počasí a zprávy si čte na hodinkách
  – chvála individualizace, ale jen modrý pásek „velmi“ ladící k zelenému polu a velmi vhodný do společnosti
  – hraní her na hodinkách :)))
  – každý večer si „musí“ přečistit hodiny
  – absence číselných údajů – věty typu „Nabíjím pak okolo desáté hodiny a k úplnému vybití příliš často nedochází“ – tzn. sem tam se mi už během dne vybily, což asi není dobré když sem na nich tak závislý

  – vymýšlení nesmyslných použití třeba jako navigace, když mám iPhone v autě

  Trochu mi na konci chybí plusy a mínusy hodinek – myslím, že by to pak bylo „čitelnější“ kde sou hodinky dobré a kde ne.
  Stejně tak srovnání s konkurencí (Moto 360, Samsung Gear aj. ne jen náramky). Takto je to jako recenzovat Škodu Fabii a nikdy nejet v Dacii Logan, BMW 5, Ferrari, Bentley. Vždycky budu z Fabie nadšený, pač sem nic jiného (horšího/lepšího) nezažil. Pak to dopadá jak tato „recenze“

  Dobrý den,

  díky za reakci a jen si dovolím pár odpovědí. Počasí čtu na hodinkách, protože mi každé ráno chodí notiikace, kde vidím přesně jak dnes bude, to samé zprávy, chodí mi denní přehled (Nuzzel).
  Celkem mám tři pásky – černý, modrý, zelený.
  Hry na hodinkách jsem jasně okomentoval, proč, jak a k čemu to dělám – hraji primárně na iOS a v hodinkách vidím velký potenciál…atd…
  Navigace – kdo hodně jezdí, ví sám, jak nebezpčná navigace někde může být, a to ať již na skle, palubovce či telefon mezi nohama a u řadící páky. Ruka mi vyhovuje, jen otočím a vidím, haptická odezva mi sama řekne, kdy zatočit…více nepotřebuji vědět, iPhone používám jako hlasový doprovod (zahněte doprava…)
  O plusy a mínusy, srovnání jsem se snažil, ale to bych mohl psát dalších dvacet stránek a k větším závěrům se jen těžko dostanu. Každé hodinky mají své výhody, nevýhody atd…myslím si, že je to spíše na diskuzi, proč někomu vyhovuje to a někomu ono…takže asi tak :-) každopádně díky za postřehy…

  S vestavěnou navigací v autě jezdím asi 9 let a nikdy jsem problém neměl. Pokud jedu autem, kde používám navigaci z mobilu, rovněž jsem neměl. Samozřejmě je nebezpečnější pustit volant z rukou, když se musím podívat na navigaci. jak píše AAA, hledáte sám v sobě důvod, proč jsou skvělé.

  PS: já osobně je vidím dobré jako navigaci pro pěší, že nemusím vytahovat mobil, ale to by pro mne bylo využití 2-3x za rok. Případně jako notifikaci, když jedu na kole, kdo mi to volá, nebo píše SMS.

  Nemyslím si, že bych ten důvod nějak hledal, spíše jsem ho našel. Prošel jsem si totiž s AW několika fázemi. Na začátku jsem z nich byl úplně hotový, furt jsem něco cvakal, zkoušel, vymýšlel. Poté přišel kratší útlum a konstatování, no jsou to jen hodinky, ale líbí se mi. Až následně přišel zcela automatický návyk, že patří do mého osobního ekosystému a každý den je již automaticky nasazuji a nepřemýšlím nad tím. I kdyby ty hodinky uměly jen zobrazovat hovory, tak jsou pro mě hrozně užitečné, protože jak píšu v recenzi, 6 Plusko nosím v brašně přes rameno, takže prakticky ho nemusím vůbec tahat ven, což je na ulici ohromně užitečné…To že umí další věci je přidaná hodnota, ale samozřejmě né zbytečná, ať již jde o sledování aktivity během dne, dálkový ovladač na hudbu, SMS zprávy a samozřejmě také čas a datum…

  Já je používám v autě zcela běžně… A to právě proto že iPhone nemám v žádném držáku, ale v přihrádce do které je vyvedený jack na propojení s autoradiem a tam na něj není zrovna nejlepší přístup… Tudíž hodinky mi hodně usnadňují navigaci, hovory, SMS, přepínání písniček, etc….

  Proboha lidi, naučte se používat správně trojtečky. To je strašná móda, všude cpát místo čárek a teček trojtečky. To Vám nedochází, že tím měníte význam sdělení a příspěvky se rovněž potom špatně čtou?

  Tak pokud musíte během jízdy v autě řešit na AW SMSky, pak je jen otázkou času, kdy někoho zabijete.

  Ano, dokazujete to téměř každým svým příspěvkem v této diskuzi. Umíte lidi jen kritizovat, opravovat, být hnidopich. Udělal byste líp, kdybyste diskuzi opustil, než se tady pořád do někoho navážet.

  To, že někoho upozorníte na skutečnosti je mnoha lidem proti srsti, Romu rozumím. Lidi obvykle místo poděkování za upozornění na své chyby, druhé napadají. Vy jste evidentně jeden z nich.

  Vy neupozorňujete na chyby. Upozornění na chybu s trojtečkou by znělo např. „Máte tam špatně trojtečku. V téhle podobě to znamená to a to.“ Vy místo toho píšete nějaké frustrované příspěvky, kterými se snažíte shazovat ostatní. Vy o nějaké slušnosti vůbec nemůžete mluvit.

  Druhá věc je, že lidi chodí do diskuzí diskutovat, ne se učit gramatiku. Stejně tak vaše pseudofilozofické připomínky ohledně spokojenosti byly neoprávněné, takže tam jste taky prudil zbytečně. Řešte téma článku, nikoliv věci, které s ním nijak nesouvisí, a všem se tu bude diskutovat lépe.

  A když už chcete někoho opravovat v typografických pravidlech, tak nejdřív aspoň sám pište správně česky. Psaní vám/Vám zřejmě neovládáte, v čárkách chybujete, děláte dost překlepů. Ale prezentujete se jako pan dokonalý, frustrovaný chybami druhých.

  Trochu paradox, když toto řekne někdo kdo se umí akorát navážet do autora dobrého článku a všech kteří mají tu drzost s ním souhlasit….

  Pane, jste evidentně nehoden komentáře. Jde vidět, že Vám chybí nejen základy slušnosti, ale i logiky a umění diskuze. Trolly nekrmím. Sbohem.

  Hezký článek, mám Apple Watch přesně měsíc a zkušenosti z používání obdobné, až na to, že nehraji hry a nečistím je denně. Co je to přesně ta čistící voda na korunku? :)

  Přechod na hodinky z běžných iPhone 6 je aplikací je pozvolný, každé workflow je třeba posoudit zvlášť a naučit se ho. Poslední dobou mě baví startování appek pomocí hlasového povelu Siri „Hey Siri, start…“ nebo „Hey Siri, setup timer for xx minutes.“

  Z dlouhe recenze, ac jsem ji nedocetl uplne celou – ale rozhodne diky moc za ni, jsem pochopil, ze AW nejsou (zatim) ve stavu, aby mi byly prospesnejsi nez iPhone, nebo ho buhvijak uzitecne doplnovaly/obohacovaly. Navic jsem konzervativni, ciferniky hodinek nemenim podle nalady na Mickey mouse. Jak spravne autor pise, je to subjektivni, jsou lidi, kteri asi oceni odesilani smajliku vice nez ja. Mozna jsem slepy a jak bych to jednou vyzkousel, uz bych nechtel jinak. Na novy Macbook koneckoncu taky hodne lidi (kteri ho nemaji) v recenzich zbrbla, a mne po nekolika mesicich prijde fajn. Z diskuse jsem pochopil, ze Adam Tobias je umelecky pseudonym Filipa Broze, nebo opacne?

  Samozrejme ze chytre hodinky smysl maji. Hlavne v dnesni dobe velkych telefonu. Mam Note 3 a take se mi ho nechce pokazde vytahovat z tasky. Spis by ale cely clanek mel byt varovanim pred prilisnou zavislosti na technice. Autor recenze je zjevne velmi nemocny clovek. Zavisly na watch i na iphonu. Nastavovat tapetu podle nalady a slaďovat pásek s oblecenim je dukaz nejasne sexualni orientace. A az tedy rano sladi tapetu s naladou, natahne si na pivni mozol zeleny tricko a vyrazi do ulic. Na tom obrazku, jak mluvi do hodinek, vypada jak z nejake beckove bondovky. Navic ma vyraz rozveseleneho pedofIla, ktery u detskeho hriste objevil svoji budouci obet. Kuwa chlapi, budte trochu normalni a obcas si zajdete do fitka. Je to mnohdy hrozny pohled.

  Hodinky testuji zhruba stejnou dobu jako autor a rozhodně jeho nadšení nesdílím. Primárně je používám jako sport tracker, namísto původního Nike+ náramku a ve zkratce – jsou naprosto k ničemu. Pokud nejste běžec a věnujete se jiným sportům, tak budete dost překvapeni, jaké nesmysly (hlavně coby kalorický výdaj) hodinky ukazují. Kolegové běžci pak mají občas problém i s mapováním aktivit, kdy 5km běh podle aplikace RunKeeper, hodinky vyhodnocují jako 2km apod (a děje se to i ve fw2). Kvalita zpracování je nadprůměrná, nicméně na displeji hodinek se mi objevily už dva rýpance, aniž bych tušil, kde jsem k nim přišel. Výdrž baterie je žalostná, i když si vypnete vše, co jen jde a často se tedy stává, že hodinky zapomenu ráno na nabíječce a jdu do práce bez nich. Hodinky mám v provedení Sport, dostal jsem je jako dárek a za tyhle peníze bych si je nikdy nekoupil. Možná ani za polovinu. Škoda jen, že Nike právě kvůli těmto hodinkám přestal dělat své sport trackery, protože ty byly o deset levelů jinde.

  Díky za pěknou recenzi!

  S autorem se shodnu ve většině věcí, jen neřeším řemínky – na svých AW Sport mám černý a jsem s ním spokojený – univerzální barva k obleku i na kolo.

  Naopak, na kolo a vlastně celé prázdniny mám navlečený černý rámeček, který dodává hodinkám sportovnější vzhled a hlavně zamezí poškození – opravdu si nejsem jistý, že jsou hodinky kdoví jak odolné. Za pár dní, cca týden, jsem stihl udělat maličké, naštěstí sotva patrné škrábance. Tu ťuk o dveře, tam otření o auto. Prostě bez rámečku bych si hodinky na horské kolo nevzal a v běžném pracovním procesu také nic moc. Takhle s fólií a rámečkem v pohodě, na kole jsem se párkrát smotal a vše v pohodě. Večer na Korsice si v umývárce hodinky umyjete vodou a je to.

  AW rozhodně nejsou plnou náhradou sport trackeru, ale základní info dodají.

  Zajímavou zkušenost jsem učinil dnes ráno, kdy se mi cca po dvou měsících každodenního nošení podařilo hodinky nechat doma v nabíječce. Pak teprve člověk zjišťuje, kdy všude, při jakých příležitostech mu hodinky chybí. U mne zejména rychlý přehled kdo mi volá, kde mám další schůzku, kdo mi píše SMS atd. + samozřejmě přehled o čase. Na to všechno jsem musel vytahovat telefon z kapsy. Plus rychlá kontrola twitteru, vyřízení krátkého hovoru, atd.

  Ještě k výdrži – večer odkládám hodinky vedle telefonu do nabíječky a ráno si vše vezu naprosto přirozeně. Kdo by chtěl monitorovat spánek, tak si tento postup může upravit např. při sezení u počítače hodinky 2x za den dá do nabíječky na cca hodinu a je to. Jen pozor, když si např. na kole pustíte režim Outdoor cycling, AW komunikují intenzivně s telefonem – dostáváte detailní info o ujetých km atd. a pak hodinky vybijete za pár hodin. A telefonu to také dává na frak. Je potřeba s tím počítat. 6-8 hodin vydržíte ale pak je potřeba hodinky a pravděpodobně i telefon dobít.

  Takže závěr za mne – po dvou měsících intenzivního používání vám AW budou fakt chybět ;-)

  přečetl jsem snad všechny recenze na AW, jsem velký milovník Applu, mám vše mimo AW, jako hodinky uznávám klasiku tj. Breitling a myslím si že ani nadále měnit nebudu už jen proto že o AW se musí denně pečovat a nedá se využít v max. míře ( nabíjení, ovládáni SIRI v Češtině apod. ),pro mě u takových hodinek dost zásadní věc, možná někdy u 4 nebo 5 generace AW bude vše vyladěné k dokonalosti a pak teprve budou mít takové hodinky pro mě a jiné nadšence smysl. Přeji všem hezký den

  Mohl by mi někdo zasvěcený nezaujatě srovnat Apple Watch Sport (hliníkové) a Apple Watch (stainless steel). Řeším jenom vzhled a odolnost. Viděl jsem recenzi, kde zmiňovali, že hliníkové vypadají jako chudý příbuzný oproti ocelovým. Víceméně podobné srovnání jsem slyšel, že hlinikové Sport jsou jako iPhone 5C apod. Nicméně nechce se mi jet do Drážďan jenom kvůli srovnání.

  Lidé, kteří mají Apple Watch (stainless steel) tvrdí, že hodinky mnohem více vydrží, tedy když například bouchnete do stěny nebo do futer u dveří, nebude to mít takové následky jako u verze Sport. Naopak hliníková verze (Apple Watch Sport) je lehčí, takže je na ruce skoro ani necítíte, zase je to o poznání horší s odolností. Pokud jde o vzhled, jde o osobní vkus. Rozhodně mi Sporty nepřijdou jako chudý příbuzný, přičemž většina lidí stejně kupuje Sporty (s ohledem na pořizovací cenu). Takže každý model má své výhody i nevýhody, záleží také na tom, jak hodinky chcete používat…

  Tak je mám od pátku taky a zatím celkem spokojenost. Nejvíc překvapený jsem výdrží. Vydrží víc jak dva dny zcela bez problémů, včetně sportování. Kde se tedy vzaly ty fámy, že hodinky nevydrží ani do večera, to skutečně nechápu. Je ale jedna věc, která mi vadí, a to hodně.

  Jedná se o měření pasivních kalorií (co spálí tělo, aniž byste něco dělali, prostě jen na svůj provoz). Apple je má hodně nadsazené, takže kdybyste se jich drželi a jedli podle toho, za týden přiberete kilo. Na to, že to má být do značné míry výrobek pro fitness, tak to je fail obřích rozměrů. 1000 kcal denně je opravdu hodně. A ještě s tím souvisí, že se pasivní kalorie jako jediný údaj z nějakého důvodu nesynchronizují s aplikací Zdraví.

  Obojí je chyba, jak Apple přiznal, a bude odstraněno v Watch OS 2, ale aby první nakoupivší čekali půl roku na opravení takhle kritické chyby, to mi hlava nebere.

celý text

Čtěte více.