Zavřít reklamu

Jak tomu už bývá v mnoha kancelářských povoláních, občas nastane situace, kdy je pro vás a váš tým tím nejlepším pomocníkem myšlenková mapa nebo diagram. Pro jeho tvorbu můžete použít buďto plátno a fixku nebo počítač s příslušným softwarem. Taková možnost má výhodu v tom, že v případě chyb můžete vše rychle napravit aniž byste museli něco škrtat nebo tvořit nanovo. A když je takový software intuitivní, což nová aplikace Diagrams na Mac s českými kořeny je, čeká vás ještě lepší zážitek.

Jak jsem zmínil již v úvodu, aplikace se vyznačuje snahou nabídnout uživatelům co nejintuitivnější UI, díky čemuž se jej naučíte používat opravdu rychle. Funguje na principu mřížek, ke kterým se jednotlivé prvky připevňují. Ve výsledku bude takový graf při exportu působit profesionálněji, když jej vytisknete ve formátu PDF (ve vektorové grafice) nebo jako vysokokvalitní PNG. Při exportu do PNG si pak můžete zvolit, zda chcete exportovat svůj diagram s průhledným nebo bílým pozadím.

Co se mi na uživatelském rozhraní opravdu líbí, je skutečnost, že pracovní prostor se zvětšuje nebo zmenšuje v závislosti od vzdálenosti elementů na obrazovce. Nejste tedy vůbec omezeni třeba na A4, nemusíte tedy přizpůsobovat graf pracovní ploše – ta se přizpůsobuje vám. Jednoduchost má i své nevýhody, týkající se možností.

Diagram Apple

K jednotlivým elementům můžete přiřadit šipky jen ze čtyř základních stran, na rozdíl od Diagrammix tak třeba nemůžete přiřadit šipky z konkrétních uhlů. Pokud tedy potřebujete přiřadit pět a více elementů, už musíte použít rozbočovače, které fungují automaticky. Na výběr máte z několika druhů šipek i elementů v základních barvách – červené, žluté, modré a zelené. Prvky pak můžete tvarovat, což funguje taky docela intuitivně, ale občas jsem měl problémy s tvarováním šipek, kdy program tvořil zbytečné objížďky a když máte na obrazovce hustou síť šipek, můžete mít problém se v nich vyznat. Na šipky ale můžete přidávat popisky, což se mi líbí.

U elementů je pak na výběr pouze možnost změnit šířku v závislosti od počtu znaků a mezer uvnitř. Takže pokud chcete někdy udělat designově vyladěný graf, nemusí se to vždycky podařit. Dostupná je také možnost přidání dalších řádků pomocí klávesové zkratky Ctrl + Enter. Další přívětivou zajímavostí je podpora více oken, respektive záložek a tedy možnost tvorby více diagramů najednou. Funkce mi ovšem přišla poměrně skryta a nebýt zvědavosti, zřejmě bych na ní přišel o něco později. Nakonec, velikou výhodou je podpora autosave, takže když si svůj diagram jednou uložíte jako soubor, při budoucích úpravách jej nemusíte manuálně ukládat, program to udělá za vás.

I přes úvodní neduhy mám pocit, že čeští vývojáři se postarali o zajímavou aplikaci na tvorbu diagramů, která funguje tak intuitivně, jak to na Apple produktech očekáváte. To ve výsledku umožní tvořit rychle, beze zbytečného nastavování, kterému se můžete věnovat později. Rovněž považuji za dobré, že aplikace pozná, zda je šipka přiřazena k něčemu a pokud ne, ani vám ji neumožní vytvořit. Třeba ale počítat s tím, že jednoduchost přináší i menší možnosti vizuálních úprav.

Recenze Diagrams FB
.