Zavřít reklamu

Na Macu jsem si Fantastical velice rychle oblíbil. Nebyl to tradiční „velký“ kalendář, ale jen malý pomocník usazený v horní liště, který byl po ruce vždy, když bylo třeba, a vytváření událostí s ním bylo jednoduché. A vývojáři to vše nyní dokonale přenesli i do jablečného telefonu. Přivítejte Fantastical pro iPhone.

Pokud vám Fantastical na Macu vyhovoval, pak si jistě budete rozumět také s jeho mobilní verzí. Už na Macu totiž nebyl Fantastical nijak obří, a tak ho vývojáři z Flexibits ani nemuseli příliš zmenšovat. Jen ho přizpůsobili dotykovému rozhraní, menšímu displeji a vytvořili dokonale jednoduchý kalendář, se kterým je radost pracovat.

Osobně jsem na iPhonu už dlouhé roky nepoužíval výchozí Kalendář, ale mou první obrazovku okupovala Calvetica. Ta mě nicméně po delší době pomalu přestávala bavit a Fantastical se jeví jako vynikající nástupce – umí víceméně to, co uměla Calvetica, ale podává to v mnohem přitažlivějším kabátku.

Flexibits totiž přišli s novinkou v uživatelském rozhraní a nabízí nový pohled do kalendáře pomocí tzv. DayTickeru. Ten spočívá v tom, že se v horní části obrazovky „protáčí“ jednotlivé dny, v nichž jsou barevně načrtnuty zaznamenané události, a ty jsou pak podrobněji rozepsány níže. Pomocí swipe gesta tak lze jednoduše projíždět všechny naplánované i minulé události, přičemž v závislosti na posouvání seznamu událostí rotuje i horní panel a naopak. Vše je provázané a funguje.

Pouze takový pohled by však pochopitelně nestačil. V tu chvíli jen stačí DayTicker vzít a prstem ho stáhnout dolů a najednou se před vámi objeví tradiční měsíční přehled. Mezi tímto klasickým pohledem a DayTickerem lze znovu přepínat pomocí tažení prstu dolů. V měsíčním kalendáři nabízí Fantastical barevné tečky pod každým dnem signalizující vytvořenou událost, což je již jakýsi standard mezi iOS kalendáři.

Důležitou částí Fantastical je nicméně vytváření událostí. K tomu slouží buď tlačítko plus v pravém horním rohu, anebo můžete podržet prst na jakémkoliv datu (funguje v měsíčním přehledu i DayTickeru) a rovnou tvoříte událost pro daný den. Skutečná síla Fantastical nicméně spočívá v samotném zadávání události, tak jako v macovské verzi. Aplikace totiž rozpozná, když do textu napíšete místo konání, datum či čas a automaticky s tím vyplní příslušná políčka. Nemusíte tak složitě rozevírat detaily události a postupně vyplňovat jednotlivé kolonky, ale jen do textového pole napsat „Schůzka s šéfem at Praha on Monday 16:00“ a Fantastical vytvoří událost na následující pondělí v 16 hodin konanou v Praze. Anglické názvy jsou použity kvůli tomu, že češtinu aplikace, bohužel, nepodporuje, nicméně tyto základní předložky si osvojí i neanglicky mluvící uživatelé. Vkládání událostí je pak totiž opravdu pohodlné.

Fantastical sice používám teprve několik hodin, ale už teď jsem si ho oblíbil. Vývojáři si totiž dali záležet na každé maličkost, každé animaci, každém grafickém prvku, a tak je i pouhé vkládání událostí (minimálně zpočátku) zajímavým zážitkem, kdy se reálně hýbe barvička v kalendáři a čísla kolem ní.

Ale abych pořád jen nechválil, je jasné, že Fantastical má také své nedostatky. Rozhodně to není nástroj pro náročné uživatele, kteří potřebují z kalendáře „vytřískat“ co nejvíc. Fantastical je řešením pro relativně nenáročné uživatele, kteří chtějí především co nejrychleji vytvářet nové události a mít o nich snadný přehled. Aplikace od Flexibits totiž postrádá například týdenní pohled, což mnoho lidí vyžaduje, anebo zobrazení na šířku. Pokud však tyto funkce nepotřebujete, pak je Fantastical jednoznačně velkým kandidátem na váš nový kalendář. Podporuje iCloud, Google kalendář, Exchange a další.

[app url=“http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=https://itunes.apple.com/cz/app/id575647534″]

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.