Zavřít reklamu

iPad je mezi námi od roku 2010 a je až neuvěřitelné, jak moc proměnil celé jedno odvětví spotřební elektroniky. Tento revoluční tablet změnil způsob, jakým lidé vnímají počítače a přinesl úplně nový koncept konzumace obsahu. iPad si vysloužil nesmírnou popularitu, stal se mainstreamem a poměrně dlouho se zdálo být jen otázkou času, kdy zatlačí na skomírající segment notebooků. Raketový růst iPadu však začal navzdory předpokladům zpomalovat.

Trh se očividně mění a s ním i preference uživatelů. Konkurence je silná a na iPad útočí produkty všeho druhu. Notebooky zažívají renesanci, a to díky levným strojům s Windows i díky Chromebookům, telefony jsou čím dál větší a pro tablet jako by na trhu ubývalo místa. V neposlední řadě navíc Apple pravděpodobně přecenil ochotu uživatelů pravidelně měnit svůj stávající iPad za novější model. Vyvstává tedy otázka, jak to s tablety bude dále vypadat a zda jim nedochází dech.

Minimálně u většího z dvojice nabízených iPadů si však v Cupertinu nic podobného nepřipouštějí a do boje posílají iPad Air 2 — doslova nabušený kus hardwaru, který sebevědomě srší silou i elegancí. Apple navázal na první generaci iPadu Air a již tak lehký a tenký tablet udělal ještě lehčím a ještě tenčím. Do vínku mu navíc přidal rychlejší procesor, Touch ID, kvalitnější fotoaparát a do nabídky zařadil zlatou barvu. Bude to ale stačit?

Tenčí, lehčí, s perfektním displejem

Když se člověk s odstupem podívá na iPad Air a jeho letošního nástupce iPad Air 2, rozdíl mezi oběma stroji je okem stěží postřehnutelný. Na první pohled si lze všimnout pouze absence hardwarového přepínače na straně iPadu, který vždy sloužil k uzamčení rotace displeje či ke ztlumení zvuků. Oba tyto úkony musí uživatel nyní řešit v nastavení iPadu či v jeho Ovládacím centru, což nemusí být tak pohodlné, ale to je zkrátka cena za tenkost.

iPad Air 2 je ještě o celých 18 procent tenčí než jeho předchůdce a dosahuje tak tloušťky pouhých 6,1 milimetru. Ztenčení je v podstatě hlavní předností nového iPadu, který je i přes svoji až neuvěřitelnou tenkost velice výkonným tabletem. (Svou štíhlou linií mimochodem zahanbí i iPhone 6 a první iPad proti němu působí jak z jiné dekády.) Hlavním benefitem ale není tloušťka jako taková, nýbrž s ní související hmotnost. Při držení jednou rukou totiž bezesporu oceníte, že iPad Air 2 váží jen 437 gramů, tedy 30 gramů méně oproti loňskému modelu.

Ztenčení celého stroje jableční inženýři dosáhli především díky tomu, že přestavěli jeho Retina displej, sloučili jeho původní tři vrstvy v jednu a navíc jej „přilepili“ blíže ke krycímu sklu. Při detailním zkoumání displeje zjistíte, že obsah skutečně je o něco blíže vašim prstům. Zdaleka se však nejedná o změnu tak razantní jako u nových “šestkových” iPhonů, kde displej opticky splývá s vrchní stranou telefonu a přechází i do jeho hran. Výsledkem je nicméně opravdu perfektní displej, který máte jakoby „fyzicky na dosah“ a který oproti iPadu Air první generace zobrazí o malinko jasnější barvy s vyšším kontrastem. Na jeho 9,7 palce se navíc díky rozlišení 2048 × 1536 vejde neuvěřitelných 3,1 milionu pixelů.

Novinkou je u iPadu Air 2 i zvláštní antireflexní vrstva, která údajně eliminuje až 56 procent odlesků. Toto vylepšení má tedy pomoci lepší čitelnosti displeje na přímém slunci. Popravdě jsem však v porovnání s první generací iPadu Air žádný větší rozdíl v čitelnosti displeje na ostrém světle nezaznamenal.

V podstatě poslední pozorovatelnou změnou nového iPadu Air jsou pak kromě senzoru Touch ID jinak navržené reproduktory na spodní části přístroje. Ty byly přepracované tak, aby lépe cílily zvuk a zároveň byly hlasitější. V souvislosti s reproduktory lze zmínit jeden neduh iPadu Air 2. Tím je fakt, že při přehrávání zvuku iPad mírně vibruje, což je jistě způsobeno jeho až extrémní tenkostí. Posedlost Applu v tomto směru s sebou tak nese nejeden menší kompromis.

Návykové Touch ID

Touch ID je jistě jednou z největších inovací a vítanou novinkou nového iPadu Air. Jedná se o senzor otisku prstů známý již z iPhonu 5s, který je elegantně umístěn přímo na tlačítku Home. Díky tomuto senzoru se do iPadu dostane jen ten, jehož otisk je nasnímán v databázi přístroje (a nebo zná číselný kód, jímž se lze do iPadu dostat v případě, že není možné použít otisk prstu).

V iOS 8 je již kromě odemykání a potvrzování nákupů v iTunes možné Touch ID používat i v aplikacích třetích stran a jedná se tedy o nástroj skutečně užitečný. Snímač navíc funguje skutečně skvěle a za celou dobu testování jsem s ním neměl sebemenší problém.

Jeden neblahý vedlejší efekt však i takováto inovace má. Pokud jste si zvykli iPad otevírat pomocí magnetického pouzdra typu Smart Cover či Smart Case, Touch ID tuto příjemnou schopnost některých pouzder úspěšně eliminuje. Budete se tedy muset sami rozhodnout, zda je pro vás soukromí a data v bezpečí na prvním místě. Touch ID totiž nelze nastavit například právě jen pro ověřování nákupů nebo jeho využití v aplikacích třetích stran, ale lze buď používat všude včetně zámku zařízení, nebo nikde.

Nutné je také zmínit Touch ID a jeho roli v souvislosti s iPadem a novou službou Applu s názvem Apple Pay. iPad Air 2 tuto službu částečně podporuje a pro online nákupy senzor Touch ID uživatel jistě ocení. NFC čipem však zatím iPad Air ani žádný jiný tablet od Applu nedisponuje. Platit v obchodě tabletem tak zatím možné nebude. Vzhledem k proporcím iPadu to ale zřejmě příliš mnoha uživatelům nemůže vadit. V České republice (a vlastně všude jinde vyjma Spojených států) navíc zatím Apple Pay není dostupné.

Výrazně vyšší výkon, stejná spotřeba

Jako každý rok, i letos je iPad výkonnější než kdy dřív. Tentokrát je osazen procesorem A8X (a pohybovým koprocesorem M8), který vychází z čipu A8 použitého u iPhonů 6 a 6 Plus. Čip A8X má však oproti svému předobrazu vylepšený grafický výkon. Nárůst výkonu je znát například u rychlejšího načítání webových stránek nebo spouštění aplikací. V aplikacích samotných však rozdíl proti předchozí generaci s čipem A7 nijak markantní není.

To je zřejmě způsobeno především nedostatečnou optimalizací aplikací z App Storu pro přístroj s takovýmto výkonem. Pro vývojáře je totiž nesmírně obtížné vyvinout aplikaci, která bude dokonale optimalizována pro čip s tak velkým potenciálem a zároveň stále ještě pro již zastaralý procesor A5, který je nadále v prodeji s prvním iPadem mini.

Ač by člověk řekl, že procesor, jakým je A8X, musí spotřebovávat enormní množství energie, na výdrži iPadu se zvýšení výkonu nijak výrazněji nepodepsalo. Výdrž baterie je při průměrném používání stále na velice dobré několikadenní úrovni. Spíše než procesor iPadu mírně ubírá na výdrži jeho extrémní tenkost, která neumožnila použití většího akumulátoru. Pokles výdrže oproti iPadu Air první generace je však při surfování na Wi-Fi spíše v řádu minut. Při větší zátěži se nicméně může o téměř 1 500 mAh nižší kapacita baterie projevit a pokud srovnáte oba modely skutečně tváří v tvář, dostanete z nejnovější generace horší čísla.

Možná ještě víc než výkonný procesor doplněný o baterii, která mu je schopna sekundovat, však uživatele potěší navýšení operační paměti. iPad Air 2 se může pochlubit 2GB operační pamětí, což je oproti prvnímu Airu dvojnásobek, a při používání je tento nárůst opravdu znát. Nový iPad vás příjemně překvapí při exportování videa, ale především při používání internetového prohlížeče s větším počtem otevřených záložek.

S iPadem Air 2 vás již nebude zdržovat opakované načítání stránek při přepínáním mezi záložkami. Právě díky vyšší RAM nyní Safari udrží ve vyrovnávací paměti až 24 otevřených stránek, mezi kterými budete moci plynule přepínat. Konzumace obsahu, což je doposud hlavní doména iPadu, se tak stane o mnoho příjemnější.

Fotící iPad jako trend dnešní doby

Nemusíme si nic nalhávat. Pokud budete chodit po městě a fotit s iPadem, stále si možná budete připadat poněkud hloupě. Celosvětově je však tento trend stále populárnější a Apple na tento fakt reaguje. U iPadu Air 2 značně zapracoval na fotoaparátu a udělal ho skutečně obstojným, takže pro zachycení momentek z denního života poslouží více než dobře.

Osmimegapixelový fotoaparát iSight se svými parametry blíží kameře umístěné v iPhonu 5. Disponuje 1,12mikronovými pixely na senzoru, clonou f/2,4 a umožňuje nahrávat 1080p video. Pomineme-li tedy absenci blesku, iPad Air 2 se za své focení rozhodně nemusí stydět. Fotografům navíc nahrává systém iOS 8, který přinesl mnoho softwarových vylepšení v aplikaci Fotoaparát. Kromě běžných, čtvercových a panoramatických snímků je možné natáčet i zpomalená a časosběrná videa. Mnohé pak potěší také možnost manuálně měnit expozici, nastavit samospoušť či upravovat pomocí všemožných rozšíření fotografie přímo v systémové aplikaci Obrázky.

Přes všechna zmíněná vylepšení jsou současné iPhony samozřejmě lepší volbou pro focení a iPad použijete spíše v nouzi. S editací obrázků je však situace naprosto opačná a iPad zde ukazuje, jak silným a pohodlným nástrojem může být. iPadu nahrává především velikost jeho displeje a výpočetní výkon, ale v dnešní době již i pokročilý software, čehož důkazem může být například nový Pixelmator. Ten snoubí sílu profesionálních editačních funkcí z desktopu s komfortním a jednoduchým ovládáním tabletu. Aplikací pro práci s fotografiemi navíc v nabídce pro iPad rychle přibývá. Z těch nejnovějších lze namátkově zmínit například VSCO Cam či Flickr.

iPad Air 2 králem tabletů, ale trochu kulhající

iPad Air 2 je dozajista tím nejlepším iPadem a i když nebudou souhlasit všichni, nejspíš i tím nejlepším tabletem, který byl kdy vyroben. Hardwaru v podstatě není co vytknout, displej je vynikající, zpracování přístroje je dokonalé a perfektní je také Touch ID. Nedostatky lze však hledat jinde — v operačním systému.

Nemá smysl zaobírat se ne zrovna dokonalou vyladěností iOS 8, ve kterém se stále nachází celá řada chyb. Problémem je totiž celkové pojetí iOS na iPadu. Apple s vývojem iOS pro iPad značně zaspal a tento systém je stále pouhopouhou zvětšeninou systému pro iPhone, který absolutně nevyužívá výkonnostní ani zobrazovací potenciál iPadu. Paradoxní je, že více práce Apple odvedl na přizpůsobení iOS většímu displeji iPhonu 6 Plus.

iPad má nyní výkon v podstatě stejný, jaký měl v roce 2011 MacBook Air. Stále je však tablet od Applu zařízením převážně ke konzumaci obsahu a na práci se příliš nehodí. iPad postrádá jakýkoli pokročilejší multitasking, možnost rozdělení plochy pro práci s více aplikacemi najednou a zřetelnou slabinou iPadu je také práce se soubory. (Stačí si vzpomenout na ukázku tabletu Microsoft Courier, který byť zůstal ve stádiu raného prototypu, i po šesti letech od svého „představení“ by stále měl iPad co naučit.) Další nepříjemností je pro určitou část uživatelů také absence účtů. Ta zabraňuje pohodlnému používání jablečného tabetu v rámci firmy nebo třeba v rodinném kruhu. Přitom myšlenka sdíleného tabletu, kdy si každý člen rodiny na jediném zařízení najde to svoje, ať už jde o čtení knihy, sledování seriálů, kreslení a mnohé další, je nasnadě.

Přestože jsem majitelem iPadu a jeho spokojeným uživatelem, zkrátka mi připadá, že Apple svou nečinností snižuje konkurenceschopnost iPadu vzhledem k zařízením jemu příbuzným. Pro vlastníka MacBooku a iPhonu 6 či dokonce 6 Plus ztrácí iPad jakoukoli významnou přidanou hodnotu. Zvláště po představení nových funkcí jako Handoff a Continuity je totiž přechod mezi počítačem a telefonem tak snadný a plynulý, že se z iPadu v současné podobě stává zařízení takřka zbytečné a často končící v šuplíku. Oproti „šestkovým“ iPhonům má totiž iPad jen o něco větší displej, ale nic navíc.

Existují pochopitelně také uživatelé, kteří naopak na iPad nedají vůbec dopustit a jsou schopní celé své pracovní workflow přenést z počítače na jablečný tablet, ale obvykle vše provází různé pokročilé úkony, které běžný uživatel nechce ani neumí řešit. Byť je Apple na trhu tabletů stále lídrem, konkurence v různých podobách mu začíná šlapat na paty, což dokazují i snižující se prodeje všech iPadů. Tim Cook a spol. stojí před zásadní otázkou, kam po pěti letech života iPad nasměrovat. Mezitím alespoň uživateli předkládají ten nejlepší iPad, který kdy opustil jablečnou centrálu, což je dobrý základ.

Investovat do zeštíhlující evoluce?

Pokud o koupi 9,7palcového iPadu uvažujete, iPad Air 2 je tedy jednoznačně nejlepší volbou. Byť oproti svému předchůdci nepřináší žádné vyloženě revoluční novinky, Apple dokazuje, že i evoluční generaci dokáže vytvořit tak magickou, že nemá cenu se příliš ohlížet zpět. Zásadně větší operační paměť, kterou pocítíte při běžném používání, rychlejší procesor využitelný především v náročnějších hrách či při editacích fotografií a videa, i vylepšený fotoaparát a v neposlední řadě Touch ID – to jsou všechno body hovořící pro nákup nejnovějšího a nejtenčího iPadu.

Na druhou stranu je však třeba říci, že i přes všechny výše vyjmenované body nabídne iPad Air pro velkou většinu průměrných uživatelů jablečného tabletu proti první generaci prakticky jen tenčí tělo (a s tím související úbytek na váze), možnost zlatého provedení a také Touch ID. Výkonnostní nárůst mnozí nebudou mít šanci kvůli tomu, jak iPad využívají, ani postřehnout, a pro další zase může být mnohem zásadnější výdrž baterie, než že je jejich zařízení znovu ještě o něco tenčí.

Tato fakta zmiňuji zejména kvůli tomu, že byť je iPad Air 2 sebevíc okouzlující, rozhodně to není další nutný krok pro všechny majitele původního Airu a zřejmě ani pro některé nové uživatele. První iPad Air má totiž také jednu věc, kterou může neodolatelně zaujmout: cenu. Pokud si vystačíte s 32GB úložištěm a nutně nepotřebujete nejnovější výkřik pokroku, ušetříte přes čtyři tisíce korun, protože tolik byste si museli připlatit za 64GB iPad Air 2. Rozdíl mezi šestnáctigigabajtovými variantami obou iPadů zdaleka tak velký není, ale je otázkou, nakolik je tato konfigurace iPadu pro alespoň trochu pokročilejší uživatele relevantní.

Nejnovější iPad Air 2 můžete zakoupit na Alza.cz.

.