Zavřít reklamu

Kdo si někdy kupoval první iPad mini, udělal vždy lépe, když se předtím nedíval na Retina displej velkého iPadu. Právě kvalita displeje totiž byla jedním z největších kompromisů, který musel být při nákupu menšího jablečného tabletu přijat. Nyní je tu však druhá generace a ta veškeré kompromisy maže. Nekompromisně.

Ač se Apple a zejména Steve Jobs dlouho zaříkával, že nikdo nemůže používat tablet menší než ten, se kterým jako první přišel Apple, vyšla minulý rok zmenšená verze a k překvapení některých sklidila obrovský úspěch. A to i přesto, že šlo prakticky jen o zmenšený iPad 2, tedy tehdy rok a půl staré zařízení. První iPad mini měl oproti stejně starému většímu bratříčkovi (iPad 4) slabý výkon i horší displej. To nicméně nakonec nezabránilo jeho masovému rozšíření.

Ne vždy totiž vítězí tabulkové údaje, jako je rozlišení displeje či výkon procesoru. U iPadu mini jednoznačně rozhodovaly jiné cifry, a to ty u rozměrů a hmotnosti. Ne každému vyhovoval téměř desetipalcový displej; svůj tablet chtěl používat na cestách, mít ho stále při sobě a u iPadu mini a jeho téměř osmipalcového displeje byla mobilita lepší. Mnozí upřednostnili právě tyto klady a na displej a výkon nehleděli. Nyní však mohou o iPadu mini přemýšlet i ti, kteří sice chtěli menší zařízení, ale nebyli ochotní přijít o vysoce kvalitní displej či vyšší výkon. Je tu iPad mini s Retina displejem, stejně našlapaný jako iPad Air.

Apple sjednotil své tablety takovým způsobem, že je od sebe nyní na první pohled ani nerozeznáte. Na druhý pohled pak rozlišíte, že je jeden větší a jeden menší. A právě to by mělo být i hlavní otázkou během výběru nového iPadu, ostatní specifikace se již řešit nemusí, jsou totiž stejné. Svou roli už může hrát jen cena, ale ta často při nákupu jablečných zařízení zákazníky nebrzdí.

V designu sázka na jistotu

Design a provedení iPadu mini se ukázaly jako optimální. Prodeje během prvního roku, co se menší tablet ocitl na trhu, ukázaly, že při vývoji nového zařízení Apple uhodil hřebíček na hlavičku a vytvořil dokonalou podobu pro svůj tablet. Proto druhá generace iPadu mini zůstala prakticky stejná a výrazně se proměnil větší iPad.

Ale abychom byli přesní, když vedle sebe položíte iPad mini první a druhé generace, můžete bystrým okem postřehnout menší odlišnosti. Větší místo potřebuje Retina displej, a tak je iPad mini s tímto vybavením o tři desetiny milimetru tlustší. To je sice fakt, kterým se Apple nerad chlubí, nicméně stejný osud potkal i iPad 3, když jako první dostával Retina displej, a nedá se s tím nic dělat. Navíc tři desetiny milimetru skutečně nejsou nijak výrazným problémem. Jednak to dokazuje fakt, že pokud nemůžete oba iPady mini srovnat vedle sebe, patrně si rozdílu ani nevšimnete, a jednak Apple nemusel vyrábět ani nový Smart Cover, ten stejný sedí na první i druhou generaci.

Ruku v ruce s tloušťkou jde hmotnost, ani ta bohužel nemohla zůstat stejná. iPad mini s Retina displejem ztěžkl o 23 gramů, respektive o 29 gramů u Cellular modelu. Ani tady však nejde o nic závratného a opět platí, že pokud nedržíte obě generace iPadu mini v rukou, rozdílu si jen stěží všimnete. Podstatnější je spíše srovnání s iPadem Air, ten je těžší o více než 130 gramů, a to už je skutečně poznat. Důležité ale u iPadu mini s Retina displejem je, že i přes o něco vyšší hmotnost neztrácí nic na své mobilitě a pohodlnosti v používání. Držet ho jednou rukou oproti iPadu Air nedělá takovou potíž, ačkoliv obvykle se stejně uchýlíte k úchopu oběma rukama.

Za největší změnu tak patrně můžeme považovat barevné provedení. Jedna varianta je tradičně s bílou přední částí a stříbrnými zády, u alternativního modelu Apple i u iPadu mini s Retina displejem vsadil na vesmírně šedou, která nahradila dosavadní černou. Stojí tu za zmínku, že touto barvou byl zbarven také iPad mini první generace, který nadále zůstává v prodeji. Stejně jako u iPadu Air zůstala i u menšího tabletu opomenuta zlatá barva. Spekuluje se o tom, že by na větší ploše toto provedení zkrátka nevypadalo tak dobře jako na iPhonu 5S, anebo Apple čeká, jak uspěje zlatá, či chcete-li šampaň na telefonech a poté ji případně aplikuje také na iPady.

Konečně Retina

Po vzhledové, designové a celkově zpracovatelské části se toho v novém iPadu mini příliš zásadního neudálo, ale o to méně, co inženýři v Applu provedli se zevnějškem, o to více se vyřádili uvnitř. Hlavní komponenty iPadu mini s Retina displejem byly zásadně proměněny, aktualizovány a nyní disponuje malý tablet tím nejlepším, co mohou laboratoře v Cupertinu nabídnout veřejnosti.

Již bylo řečeno, že je nový iPad mini nepatrně tlustší a o něco málo těžší, a tady je důvod proč – Retina displej. Nic víc, nic míň. Retina, jak svému produktu říká Apple, byla delší dobu to nejlepší, co displeje nabízely, a tím pádem je i výrazně náročnější než její předchůdce v iPadu mini, kterým byl displej s rozlišením 1024 na 768 pixelů a hustotou 164 pixelů na palec. Retina znamená, že tato čísla vynásobíte dvěma. Na 7,9palcové ploše iPadu mini se tak nyní rozprostírá displej s rozlišením 2048 na 1536 pixelů o hustotě 326 pixelů na palec (stejná hustota jako u iPhonu 5S). A je to skutečný skvost. Díky menším rozměrům je hustota pixelů ještě výrazně větší než u iPadu Air (264 PPI), a tak je radost si na novém iPadu mini číst knihu, komiks, prohlížet web nebo hrát některou z velkých her.

Retina displej byl to, na co všichni majitelé původního iPadu mini čekali, a nakonec se skutečně dočkali. Ačkoliv se během roku prognózy měnily a nebylo jisté, zda Apple s nasazením Retina displeje do svého menšího tabletu ještě jednu generaci nepočká, nakonec dokázal do jeho útrob vše vměstnat za relativně přijatelných podmínek (viz změny v rozměrech a hmotnosti).

Chtělo by se říci, že displeje obou iPadů jsou nyní na stejné úrovni, což je z hlediska uživatele a jeho výběru to nejlepší, ovšem je tu jeden malý háček. Ukázalo se, že iPad mini s Retina displejem má sice více pixelů, jenže stále umí zobrazit méně barev. Problém je u oblasti barevného spektra (gamutu), kterou je zařízení schopno zobrazit. Gamut u nového iPadu mini zůstal stejný jako u první generace, což znamená, že barvy nedokáže podat tak dobře jako iPad Air a jiná konkurenční zařízení jako Nexus 7 od Googlu. Bez možnosti srovnání toho příliš nepoznáte a budete si užívat dokonalý Retina displej i na iPadu mini, ale když vedle sebe uvidíte obrazovky většího i menšího iPadu, jsou rozdíly markantní, zejména u sytějších odstínů různých barev.

Běžného uživatele by patrně tento poznatek neměl příliš zajímat, ale ti, co si jablečný tablet pořizují kvůli grafice či fotografiím, by mohli mít s horším podáním barev u iPadu mini problém. Proto je třeba zvážit, na co svůj iPad hodláte využívat, a podle toho se zařídit.

Výdrž neklesla

Při velké náročnosti Retina displeje je pozitivní, že Apple dokázal udržet výdrž na 10 hodinách. Tento časový údaj navíc může být při šetrném zacházení (ne maximální jas apod.) často hravě překonán. Za to může téměř dvakrát větší baterie než u první generace o kapacitě 6471 mAh. Za normálních okolností by se větší baterie pochopitelně nabíjela delší dobu, nicméně toto Apple ošetřil zvýšením výkonu nabíječky, nyní s iPadem mini dodává 10W nabíječku, která tablet nabíjí ještě rychleji než nabíjela 5W nabíječka iPadu mini první generace. Z nuly na 100 % se nový mini nabije zhruba za 5 hodin.

Ten nejvyšší výkon

Na baterii nicméně není závislý jen Retina displej, ale také procesor. Ten, kterým je osazen nový iPad mini, si rovněž vyžádá pořádnou dávku energie. Apple totiž během jediného roku přeskočil hned dvě celé generace dosud použitých procesorů a iPad mini s Retina displejem osadil tím nejlepším, co má – 64bitovým čipem A7, který je nyní také v iPhonu 5S a iPadu Air. Neznamená to však, že jsou všechna zařízení stejně výkonná. Procesor v iPadu Air má o 100 MHz vyšší takt (1,4 GHz), což je způsobeno více faktory, a iPad mini s iPhonem 5S mají svůj čip A7 taktovaný na 1,3 GHz.

iPad Air tedy sice skutečně je o něco výkonnější a rychlejší, ale to neznamená, že by novému iPadu mini nemohly být stejné přívlastky přiřazeny. Především při přechodu z první generace je rozdíl ve výkonu obrovský. Přece jen procesor A5 v původním iPadu mini byl spíše nezbytným minimem a až nyní získává tento stroj čip, na který může být hrdý.

Pro uživatele je tento krok Applu výbornou zprávou. Čtyř- až pětinásobné zrychlení oproti první generaci je cítit prakticky na každém kroku. Ať už se pohybujete jen na „povrchu“ iOS 7 nebo hrajete náročnější hru jako Infinity Blade III či exportujete video v iMovie, iPad mini všude dokazuje, jak moc je rychlý a že za iPadem Air ani iPhonem 5S nezaostává. Faktem je, že občas nastanou problémy s některými ovládacími prvky či animacemi (uzavírání aplikací gestem, aktivace Spotlight, multitasking, přepínání klávesnice), ovšem jako hlavního viníka bych neviděl ani tak slabý výkon jako špatně optimalizovaný operační systém. Na iPadech je iOS 7 obecně o něco horší než na iPhonech.

Pokud iPad mini opravdu vytížíte hraním her či jinou náročnou činností, má tendenci se ve spodní třetině zahřívat. S tím Apple nemohl na tak malém prostoru, který je napěchovaný k prasknutí, příliš dělat, ale naštěstí není zahřívání nijak nesnesitelné. Maximálně se vám zpotí prsty, ale neznamená to, že byste museli iPad kvůli teplotě odložit.

Kamera, připojení, zvuk

„Kamerový systém“ je na novém iPadu mini stejný jako na iPadu Air. V přední části 1,2MPx FaceTime kamera, v zadní části pak pětimegapixelová. To v praxi znamená, že s iPadem mini pohodlně provedete videohovor, ale fotky pořízené zadním fotoaparátem nebudou nic světoborného, maximálně budou dosahovat kvality fotografií pořízených iPhonem 4S. S videohovory a přední kamerou souvisí také duální mikrofony, umístěné v horní části zařízení a redukující hluk právě při FaceTime.

Ani stereo reproduktory v dolní části kolem Lightning konektoru se nijak neliší od těch na iPadu Air. Na potřeby takového tabletu dostačují, ale nemůžete od nich čekat zázraky. Při používání se snadno zakryjí rukou, pak je zážitek horší.

Za zmínku stojí také vylepšená Wi-Fi, jež se sice ještě nedočkala standardu 802.11ac, nicméně její dvě antény nyní zajišťují propustnost až 300 Mb dat za vteřinu. Zároveň je díky tomu vylepšený dosah Wi-Fi.

Očekávalo by se, že by v této části zaměřené na detaily a maličkosti bylo uvedené také Touch ID, ovšem to pro letošek nechal Apple exkluzivně iPhonu 5S. Odemykání iPadů otiskem prstu tak pravděpodobně dorazí až s příštími generacemi.

Konkurence a cena

Nutno říci, že s iPadem Air se Apple pohybuje v relativně klidných vodách. Žádná společnost zatím nenašla recept, jak vyrobit tablet takové velikosti a schopností, jenž by mohl konkurovat právě tomu jablečnému. Trochu odlišná situace je ale u menších tabletů, nový iPad mini totiž rozhodně nevstupuje na trh jako jediné možné řešení pro ty, kteří hledají zhruba sedmi- až osmipalcové zařízení.

Za konkurenty můžeme označit Nexus 7 od Googlu a Kindle Fire HDX od Amazonu, tedy dva sedmipalcové tablety. Po bok nového iPadu mini se řadí zejména kvalitou svého displeje, případně hustotou pixelů, ta je totiž na všech třech zařízeních prakticky totožná (323 PPI proti 326 PPI na iPadu mini). Rozdíl je pak kvůli velikosti displeje v rozlišení. Zatímco iPad mini nabídne poměr stran 4:3, konkurenti mají širokoúhlý displej s rozlišením 1920 na 1200 pixelů a poměrem stran 16:10. Tady je opět na zvážení každého, z jakého důvodu si tablet pořizuje. Nexus 7 či Kindle Fire HDX se skvěle hodí na čtení knih či sledování videa, ale je třeba si uvědomit, že na iPadu je o třetinu více pixelů. Každé zařízení má svůj smysl.

Klíčovým bodem by pro někoho mohla být cena, a tady výrazně vítězí konkurence. Nexus 7 startuje na 6 490 korunách (Kindle Fire HDX se u nás zatím neprodává, v dolarech je jeho cena stejná), iPad mini pořídíte nejlevněji o celých 3 300 korun dráž. Jedním argumentem, proč si připlácet za drahý iPad mini, může být to, že spolu s ním dostanete přístup k téměř půl milionu nativních aplikací, jež najdete v App Store, a spolu s tím i celý jablečný ekosystém. To je věc, které se Kindle Fire rovnat nemůže, a Android na Nexusu s tím zatím jen bojuje.

I tak by ale cena iPadu mini s Retina displejem mohla být nižší. V případě, že si chcete pořídit nejvyšší verzi s mobilním připojením, musíte si přichystat 20 490 korun, a to je za takové zařízení poměrně hodně. Apple se však svých vysokých marží vzdát nechce. Jednodušší variantou by mohlo být zrušení nejnižší varianty. Šestnáct gigabajtů se totiž zdá být pro tablety čím dál tím méně dostačujících a odstraněním celé jedné řady by se snížily ceny ostatních modelů.

Verdikt

Ať už je cena jakákoliv, je jisté, že nový iPad mini s Retina displejem půjde na odbyt minimálně stejně dobře jako jeho předchůdce. Pokud se bude menšího jablečného tabletu prodávat málo, bude to zaviněno slabými zásobami Retina displejů, nikoliv nezájmem ze strany zákazníků.

Můžeme si klást otázku, zda Apple maximálním sjednocením obou iPadů udělal zákazníkovi výběr snazší, či naopak těžší. Jisté je nyní alespoň to, že již nebude nutné při koupi jednoho, nebo druhého iPadu dělat velké kompromisy. Už to nebude buď Retina displej a výkon, nebo menší rozměry a mobilita. To je pryč a každý musí dobře zvážit, jak velký displej je pro něj ideální.

Pokud nezáleží na ceně, pak bychom se patrně ani neměli zabývat konkurencí. iPad mini s Retina displejem je totiž to nejlepší, co současný tabletový trh nabízí, a dost možná vůbec to nejlepší.

Často se stává, že uživatelé kupují nová zařízení ob generaci, nicméně v případě nového iPadu mini by mohla spousta majitelů první generace tento návyk změnit. Retina displej je v současné době, kdy jím disponují již všechny ostatní iOS zařízení, natolik lákavým artiklem, že půjde jen stěží odolat. Pro ně je druhá generace jasnou volbou. Na iPad mini však mohou přecházet i ti, co dosud používali iPad 4 a starší modely. Tedy ti, kteří se pro větší iPad rozhodli z důvodů, že chtěli Retina displej nebo vyšší výkon, ale mnohem raději by s sebou nosili mobilnější tablet.

Nákupem iPadu mini ani iPadu Air však už v tuto chvíli neuděláte chybu. Nemůžete si totiž po pár týdnech říct, že jste si raději měli koupit ten druhý, protože má lepší displej, nebo proto, že je mobilnější. Ačkoliv tady mohou někteří protestovat, také iPad Air udělal velký krok k tomu, aby nás stále častěji doprovázel na cestách.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Retina displej
  • Skvělá výdrž na baterii
  • Vysoký výkon[/checklist][/one_half][one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Chybí Touch ID
  • Nižší barevné spektrum
  • Hůře optimalizovaný iOS 7

[/badlist][/one_half]

Fotografie: Tom Balev
.