Zavřít reklamu

Ještě před několika lety by byla podobná věc zcela nemyslitelná. Obrovské bílé plachty z levného plastu a imitace kůže, jimž se fanoušci Applu tak rádi vysmívali, se najednou staly předobrazem nové generace jablečných telefonů. Kalifornská společnost konečně zareagovala na jasný trend mobilního trhu a odstartovala tím zcela novou kapitolu své historie. iPhone 6 Plus je tady a naším úkolem je po čtrnáctidenním testování zhodnotit, co nejradikálnější iterace rodiny iPhone znamená.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

iPhone 6 Plus je větší

Ano, iPhone 6 Plus je skutečně „Větší. Formát.“, jak Apple trochu neohrabaně prohlašuje na svém českém webu. Otázkou však je, jak se výrobce iPhonu s tímto formátem vypořádal. Začněme na té nejzákladnější, ale přesto velice důležité rovině – prosté velikosti přístroje a pohodlí, které tyto rozměry umožňují.

Jak už jsem zmínil v úvodu článku, je to už skoro 14 dní, co iPhone 6 Plus používám. Mé ruce přesto zatím nevyčerpaly veškeré možnosti, jak tento obrovský telefon pohodlně a bezpečně uchopit. Často prapodivně přehmatávám, musím používat obě ruce a jednou se mi už podařilo telefon poslat na hrůzostrašný výlet směrem k podlaze. Už v našich prvních dojmech jste si mohli přečíst, že větší z letos představených iPhonů je oproti předchozím generacím gigantický. Tento pocit neodešel ani po delším používání; pokaždé, když vezmete telefon do ruky, jste ohromeni plochou jeho displeje. Tehdy se iPhone 6 Plus zdá být přece jen o něco málo větší, než by nutně musel být.

Ze všeho nejvíce to poznáte, nosíte-li telefon v kapse. Zatímco u iPhonu 5 bylo jednoduché zapomenout, že u sebe takové zařízení vůbec momentálně máte, iPhone 6 Plus ucítíte v kapse pořád. Zejména pokud vlastníte kalhoty s menšími kapsami nebo patříte mezi vyznavače skinny džínů, otázku pohodlí byste při zvažování většího telefonu měli brát v úvahu. iPhonu 6 Plus je zkrátka někdy lépe v tašce nebo kapse u kabátu.

Velikost telefonu se také nutně promítne ve způsobu, jakým jej držíme a jak s ním interagujeme. Trochu se vrací posměvná hláška vzniklá o několik generací telefonu dříve při kauze Antennagate – „You’re holding it wrong“. iPhone 6 Plus si ve způsobu držení jednoznačně žádá změnu. Jen ti obdaření skutečně velkýma rukama si budou moci dovolit telefon držet stejně jako předchozí, menší generace – tedy pevně sevřený v dlani s palcem volným pro obsluhování celého displeje. To je nyní možné jen obtížně.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Místo toho můžete telefon držet v jeho vrchní polovině s tím, že na níže položené ovládací prvky nedosáhnete. V tom případě se však připravíte o funkci Reachability (která po dvojím ťuknutí na home button odroluje vrchní polovinu displeje níže – u tohoto úchopu by se hodil spíše opačný přístup). Nejlepším řešením tak je si iPhone položit na prsty a pro lepší možnost manévrování po displeji si telefon ještě podepřít malíčkem.

Jde o zvláštní ekvilibristiku, ale nechcete-li zařízení obsluhovat obouruč, nedá se nic dělat. Pokud navíc svůj iPhone používáte skutečně aktivně a často přecházíte mezi různými aplikacemi s různými ovládacími prvky, stejně se neubráníte poposouvání telefonu v prstech nebo používání oběma rukama.

V jednom ohledu by se větší rozměry iPhonu 6 Plus daly brát jako veskrze prospěšná až bohulibá záležitost. Pokud jste byli zvyklí pravidelně porušovat dopravní předpisy a při řízení automobilu zároveň pravou rukou řadit a obsluhovat telefon řekněme se zapnutou navigací, iPhone 6 Plus vás od tohoto zlozvyku bezpečně odnaučí. Pět a půl palce dotykového zařízení plus pět i více převodů na řadicí páce zkrátka jednou rukou neužonglujete.

Precizní, ale méně osobitý

Ale teď opět vážně. Velikost iPhonu 6 Plus si vyžaduje chvíli učení a možná ani potom se nebude zdát úplně ideální; na co si člověk naopak velice rychle zvykne, je nový design. Ten dokáže překvapivě rychle zapůsobit a úvodní rozpačitost například ze zvláštních linek na zadní straně přístroje jsou ty tam. Antény kompaktní vzhled telefonu nijak výrazně nenarušují – tedy alespoň u šedého modelu. U světlých verzí jsou daleko znatelnější.

Ať už se díváme na jakýkoli model, po několikadenním používání vychází najevo designérská genialita použití zaoblených hran. Plynulý přechod displeje do okrajů totiž plní hned dvě funkce – chytře maskuje velikost přístroje a zároveň se zásadním způsobem podílí na unikátním vzhledu telefonu. Světelné odlesky na zaobleném skle iPhonu 6 Plus jsou jednoduše definicí výrazu „eye-candy“.

Kde se iPhone 5 zdál jako technicky precizní a dokonalý, jde iPhone 6 Plus ještě o krok dál – jakkoli se před dvěma lety mohlo zdát, že tehdejší generaci nic nepřekoná. U šestkových iPhonů vše sedí, a to až po ty největší detaily. Okraje jsou dokonale oblé, tlačítka nemají žádnou vůli, dvojitý blesk se spojil v jeden vzhlednější celek.

Srovnáváme-li však už různé generace iPhonu, je fér zmínit, že iPhone 6 Plus oproti svým předchůdcům ztratil něco ze svého charakteru. Zatímco iPhone 5 byl v černé verzi sebevědomě až „nebezpečně“ vypadajícím zařízením, iPhone 6 Plus se jeví spíše jako umírněnější přístroj těžící z designu úplně první generace jablečného telefonu. Pro úplnost bychom také neměli opomenout zmínit už tradičně zmiňovanou vadu na kráse – vystouplou čočku fotoaparátu na zadní straně.

Použitelnější (s výhradami)

I když je design zásadní součástí každého produktu Apple, ve výsledku je přece jen důležitější, jak se zařízení používá. O to víc, jsme-li zvyklí na 4palcové displeje a najednou se máme popasovat s telefonem 5,5palcovým. Nejde přitom jen o ergonomii samotného hardwaru, tu jsme si už částečně popsali v předchozích odstavcích. Daleko důležitější otázkou je, jak větší telefon dokáže obrovský nově nabytý prostor využít. Našel Apple způsob, jakým uzpůsobit aplikace pro formu stojící mezi iPhonem 6 a iPadem mini? Nebo mu chybí smysluplná koncepce či dokonce jen „nafoukl“ stávající malé aplikace?

Apple se rozhodl vydat dvojí cestou – zákazníkům nabízí dva způsoby, jakým svůj iPhone 6 Plus používat. Prvním je mód, jaký bychom asi tradičně od změny velikosti a rozlišení telefonu očekávali, tedy zachování stejné velikosti všech ovládacích prvků, ale navýšení pracovního prostoru. To znamená o řadu ikon na hlavní obrazovce víc, větší místo pro fotografie, dokumenty a tak podobně.

Apple se ale rozhodl přidat také druhou možnost, již označuje jako Display Zoom. V tomto případě zvětší ikony, ovládací prvky, písmo i další součásti systému a z iPhonu 6 Plus se tak v podstatě stává přerostlý iPhone 6. Celé iOS se pak jeví tak trochu komicky a evokuje operační systém z telefonu pro důchodce. Upřímně si moc neumím představit příležitost, kdy bych takovýto přístup k operačnímu systému uvítal, na druhou stranu je alespoň pěkné, že Apple nezapomněl na důležitý aspekt Display Zoomu – podporu pro aplikace třetích stran. I ty se podle našeho testování přizpůsobí uživatelem preferovanému módu.

Pokud patříte mezi nedočkavou skupinu uživatelů, kterou angličtina označuje jako „early adopters“, připravte se také na určité přechodné období, v němž používání iPhonu 6 Plus nebude stoprocentní. Může za to pozvolné aktualizování aplikací třetích stran, které zatím zdaleka neproběhlo celým App Storem. Některé populární aplikace jako Facebook, Twitter nebo Instagram jsou sice pro velký iPhone již připravené, řada dalších (WhatsApp, Viber nebo Snapchat) však na update ještě čekají.

Do té doby se budete muset spokojit s aplikacemi, které ve své velikosti vypadají až groteskně. (Na druhou stranu ale krásně ilustrují, jak by Apple pohořel, kdyby zcela rezignoval na optimalizaci systému pro větší úhlopříčky.) Jedinou útěchou je, že kalifornská firma skutečně nelhala ohledně kvality upscalingu, který zajišťuje daleko lepší ostrost, než jakou jsme byli svědky u přechodu na Retina displeje. Ani po přepracování pro iPhone 6 Plus však uživatelské prostředí některých aplikací třetích stran možná nebude ještě nějaký čas ideální. Někteří vývojáři si totiž s nově přístupným prostorem pro svůj software zatím neví příliš rady. (Podobný problém můžeme vidět také u některých webových stránek, které vývojáři optimalizují pro zhruba 4palcová zařízení a pak až pro tablety.)

Jednu klíčovou součást softwaru iPhonu 6 Plus je třeba vyzdvihnout – výchozí systémovou klávesnici. Ta v zobrazení na výšku nabývá přesně takových rozměrů, aby byla pro ovládání jednou rukou ještě dostatečně komfortní – jak vyšlo s příchodem větších iPhonů najevo, problémem nejsou jen příliš malé, ale potenciálně také příliš velké softwarové klávesy. Když pak telefon otočíme na šířku, přichází příjemné překvapení (tedy alespoň pro ty, kteří na začátku měsíce bystře nesledovali keynote).

Po bocích klasické QWERTY klávesnice se totiž objeví několik dalších ovládacích prvků. Na pravé straně jsou to základní interpunkční symboly, ale také šipky pro posouvání kurzoru v rámci textu vlevo a vpravo. Levou stranu pak okupují tlačítka pro kopírování, vyjímání a vkládání textu, jeho formátování (v aplikacích, které jej umožňují) a také tlačítko Zpět. Tento stav je pro psaní oběma palci jednoznačně přínosnější než pouhé roztažení kláves, které by dost možná bylo až trochu přehnané. K použití s podstavcem typu Smart Cover a použití pro rychlejší psaní více prsty však přece jen lépe poslouží iPad.

Komu by pak výchozí klávesnice nevyhovovala, představuje iOS 8 možnost vybrat si z řady dalších, nabízených zavedenými i novými vývojáři. Mezi těmi, kteří se již prosadili v ekosystému Android, jsou například Swype, SwiftKey nebo Fleksy. Najdeme ale i nováčky, kteří nabízejí například klávesnici zabírající menší prostor u spodního konce displeje nebo třeba úplně běžnou iOS klávesnici posunutou k pravé (či levé) straně přístroje pro lepší ovládání jednou rukou. Právě toto rozšíření evokuje myšlenku, že možnost výběru z vícera klávesnic Apple do iOS 8 zahrnul právě pro iPhone 6 Plus. Je totiž příslibem většího přizpůsobení pro ty, kterým by se jinak telefon zdál příliš velký a neohrabaný.

Inspirovaný tabletem

iPhone 6 Plus může snadno spadat do kategorie, kterou by vyznavači Androidu označili jako phablety. Když už se tedy smíříme s tím, že náš telefon se přes původní odpor k této myšlence stal tak trochu tabletem, měli bychom začít vyhledávat místa, kde se nové telefony iPadu skutečně podobají.

Šestkové iPhony si už na první pohled berou příklad z designu iPadu Air a iPadu mini, o vzhledu nových telefonů jsme se ale už bavili dostatečně. Daleko zajímavější je řada softwarových možností, které jsme u předchozích generací neviděli. Všechny z nich jsou spojeny se zobrazením na šířku a začínají už u samotného home screenu. Domovskou obrazovku je nyní možné používat i v módu „landscape“, přičemž dok s aplikacemi se přesune na pravou stranu přístroje.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Aktualizace se dočkala také řada základních aplikací. Potěší lepší zpracování Zpráv, Kalendáře, Poznámek, Počasí nebo Mailu, které zobrazují více informací najednou nebo umožňují rychlejší přecházení mezi různým obsahem. Adaptace na větší rozměry displeje však ještě není dokonalá – rozložení některých aplikací v režimu na šířku není pro používání příjemné a jiné se s ním třeba ještě nevypořádaly vůbec. Například seznamy a přehledy v rámci App Store jsou zmatečné a obsahují zbytečně málo obsahu najednou, aplikace Zdraví pak na „landscape“ zobrazení raději zcela rezignuje.

Když však zmíněné změny vezmeme kolem a kolem, iPhone 6 Plus v řadě věcí skutečně zastoupí tablet. To Applu přinese novou část trhu, problémy s kanibalizací a tak dále, ale tyto aspekty nejsou nyní důležité. Pro uživatele znamená příchod iPhonu 6 Plus možnost zcela opustit iPad, tím spíše pro ty, kteří byli zvyklí používat iPad mini. 5,5palcový displej skvěle postačí na surfování, čtení zpráv i sledování filmů na cestách.

Právě protože je iPhone 6 Plus zařízení praktické pro široký okruh činností, přijde více než vhod tabletová „inspirace“ v podobě větší baterie. Ta u menšího z nových iPhonů zůstala co se týče výdrže víceméně na úrovni iPhonu 5s, avšak model 6 Plus je na tom o hodně lépe. Někteří recenzenti dokonce uváděli, že jim telefon vydržel celé dva dny.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Za sebe mohu říci, že je to možné, ale jen částečně. Zprvu jsem byl totiž vzhledem k bídné výdrži mého iPhonu 5 zvyklý svůj telefon šetřit a velkou část svých digitálních činností jsem přenechával na iPad mini nebo MacBook Pro. V ten moment jsem skutečně s telefonem vcelku komfortně vydržel i druhý den bez nabíjení.

Pak však přišlo postupné opouštění iPadu a pro méně komplexních aktivit i MacBooku. Na iPhonu jsem najednou začal více hrát hry, v autobuse či vlaku sledovat filmy a seriály a s tím se pochopitelně dostavilo i zhoršení výdrže baterie. iPhone se zkrátka stal natolik použitelným zařízením, že jej využíváte opravdu pořád a celý den. Počítejte tak s tím, že se v používání telefonu nebudete muset omezovat, ale každodennímu (respektive každonočnímu) nabíjení se pravděpodobně nevyhnete.

Schopnější a výkonnější

Než se pustíme do další části této recenze, upřesněme si výše použitý podnadpis. Spíše než o oslňujícím výkonu iPhonu 6 Plus se budeme bavit o jeho nových schopnostech. Důvodem je fakt, že jablečné telefony v poslední době nezastarávají tak rychle, jak tomu bylo u dřívějších aktualizací (hardwaru i softwaru). I dva roky starý iPhone 5 totiž se zvládáním iOS 8 nemá větší problémy.

A co víc, přestože je iPhone 6 Plus o zlomek vteřiny rychlejší v animacích, lépe zvládá otevírat další a další aplikace a v příštích měsících se jistě stane dějištěm technologicky úžasných 3D her, výkon jeho procesoru i grafického čipu čas od času vyjde vniveč. Jde sice spíše o chybu systému než samotného hardwaru, ale od Applu se očekává kompletní produkt už v první den prodeje. Daleko častěji než u předchozích mobilních produktů Applu přitom u iPhonu 6 Plus narazíme na nevysvětlitelné zadrhnutí při animaci, nereagování na dotyková gesta nebo rovnou zamrznutí celé aplikace. Na tyto nešvary jsem během dvou týdnů používání narazil v rámci Safari, Fotoaparátu, ale také Game Center či přímo na lock screenu.

Pojďme se proto raději než na výkon podívat na nové funkce, které iPhone 6 Plus ve spojení s novým operačním systémem iOS 8 nabídne. Velkého vylepšení se dočkala fotografická stránka telefonu, začněme proto právě u ní. Přestože pod znepokojivě vyčnívající čočkou fotoaparátu nenajdeme větší počet pixelů, kamera iPhonu 6 Plus předčí předchozí generace. A to jak kvalitou obrazu, tak dostupnými funkcemi.

Fotografie pořízené iPhonem 6 Plus jsou barevně věrnější, ostřejší, méně „šumí“ a bezesporu patří ke špičce na poli mobilních telefonů. Obrazové zlepšení u porovnávacích fotografií mezi iPhonem 5s a 6 Plus možná příliš nepoznáte, zásadní rozdíl je ale v tom, za jakých podmínek je největší z jablečných telefonů schopen pořizovat snímky. Díky hardwarovým novinkám v podobě optické stabilizace a tzv. focus pixels můžete fotografovat pohybující se objekty a kameru využijete i za chůze nebo při špatných světelných podmínkách. Telefon je oproti nižším (můžeme říci také menším) modelům schopen zaostřit skutečně během zlomku vteřiny.

Softwarová stránka telefonu se pak postará o další zlepšení obrazu, o kterém uživatel ani netuší. Fotoaparát nabízí vylepšenou možnost HDR Auto, díky které iPhone (je-li to třeba) pořídí několik snímků najednou a ty pak vhodně pospojuje do nejlepšího možného výsledku. Tato funkce pochopitelně nefunguje stoprocentně a někdy má za výsledek nepřirozené barevné či světelné přechody, ve většině situací je však velmi praktická.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

 

Samostatnou kapitolou je u iPhonu 6 Plus nahrávání videa. To doznalo hned několika vylepšení, a to nejen díky již zmíněné optické stabilizaci obrazu. Výchozí aplikace Fotoaparát nyní dokáže nahrávat časosběrná videa a také zpomalené záběry o rychlosti 240 snímků za vteřinu. Nejde sice o funkce, které budete využívat každý den, jako jeden z dostupných nástrojů v rámci komplexního nahrávacího zařízení jsou však tyto novinky jistě vítané.

Časosběrná videa, nebo jednodušeji anglicky timelapse, se i na iPhonu 6 Plus potýkají s nepříjemností, která vychází už z její podstaty. Pro jejich nahrávání potřebujete delší časový úsek. Na tento zcela zjevný aspekt zde neupozorňuji kvůli svému špatnému mínění o inteligenci čtenářů, nýbrž proto, že se iPhone 6 Plus s delším časem nahrávání nedokáže úplně dobře vypořádat. Kde optická i digitální stabilizace obrazu zachraňuje běžné roztřesené video nebo fotografii objektu v pohybu, u timelapsu si neví rady.

Při natáčení z ruky tak nedocílíme tak dokonalých záběrů jako s aplikací Hyperlapse od Instagramu, a to ani při zdánlivě dostatečném podepření telefonu. iPhone 6 Plus má přece jen nějakou váhu a ani jeho rozměry k dostatečné opoře pro natáčení zjevně nenapomáhají. Proto je k pořizování časosběrných videí lepší použít stativ.

Druhá zmiňovaná funkce, slow motion, není pro iPhony zcela nová – známe ji už z iPhonu 5s. Nová generace jablečných telefonů ji však vzala ještě o krok dál, a to pomocí zdvojnásobení možné rychlosti nahrávání zpomalených záběrů na působivých 240 snímků za vteřinu. Nutno však podotknout, že pro většinu případů plně postačí původních 120 fps, které produkují kratší videa s méně zkresleným zvukem.

Ještě větší zpomalení se hodí jen pro skutečně zajímavé situace (rychlý tanec, skok do vody, různé akrobatické veletoče a tak podobně) nebo makro záběry, jinak může být zpomalení až moc veliké. Slow motion o 240 snímcích za vteřinu totiž pochopitelně produkuje velmi dlouhá videa. Z logiky fotografie se také hůře vypořádává se špatnými světelnými podmínkami. Za šera je tak lepší zůstat na 120 fps a předejít přebytečnému šumu.

Když se oprostíme od okouzlení novým fotoaparátem, většina schopností telefonu je spjata s operačním systémem. Ano, čip A8 přináší 25% nárůst výkonu a po grafické stránce dokonce 50%, ten však poznáme možná za několik týdnů a měsíců po vydání moderních her a jiných náročných aplikací. Ale jak už bylo řečeno o několik odstavců zpátky, vestavěným aplikacím v některých momentech nestačí ani poloviční nárůst výkonu a někdy se jednoduše zadrhnou. Tento problém jde jistě na vrub operačního systému, stejně jako vkrádavá myšlenka, že s novým hardwarem a větším displejem se přece dalo naložit lépe. iOS 8 je zkrátka pouze naleštěným iOS 7, které si však stále ponechává poněkud ostré hrany a nezachází v inovaci dostatečně daleko.

Závěr

Řada z vás možná čeká na verdikt, který z nových iPhonů je ve výsledku lepší, pohodlnější, applovější. A věřte, že bych vám odpověď na tuto otázku rád přinesl. Ale abych byl upřímný, ani já stále nemám úplně srovnané, který z dvojice šestkových telefonů bych označil za lepší volbu. Jde totiž o vysoce individuální záležitost a výhody (respektive nevýhody) nejsou ani u jednoho modelu tak zásadní, aby bylo okamžitě jasno.

Jedna věc je ale jistá: na větší rozměry – ať už je to 4,7 nebo 5,5 palce – si člověk velice rychle zvykne a iPhone 5 se pak v porovnání zdá jako hračka pro děti. I zarytý fanoušek starého Applu Steva Jobse pak pochopí, proč se uživatelé Androidu jablečným telefonům tolik vysmívali.

iPhone 6 Plus není zdaleka dokonalý – pro pohodlné používání jednou rukou je až moc velký, někdy neobratně zachází s nově dostupným prostorem a jeho operační systém by si zasloužil řadu skutečně velkých updatů. Je však jisté, že rodina iPhone má před sebou zcela novou kapitolu. Změna, které se mnozí uživatelé tolik bránili (a i já jsem mezi ně patřil), nakonec přijde vhod všem hráčům, čtenářům, fotografům, ale i dalším uživatelům, kteří rádi využívají svůj telefon pro vytváření i konzumaci různého audiovizuálního obsahu. A k dobru by nakonec měla být i Applu, pro nějž by iPhone 6 Plus mohl sloužit jako odrazový můstek pro další inovaci na poli mobilních telefonů, kde se vývoj – zdá se – pomalu zvolňuje.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

  Teda ikdyz obsahove hezky clanek, tak jeho gramaticka a stylisticka uroven je dost nizka. Nekde tak na pomezi zakladky a uciliste. Meli byste na sobe zapracovat, popripade najmout profi editora, ktery si clanek precte a opravi nevhodne formulace a chybnou gramatiku. ;)

  A já myslel že to je článek o telefonech?! Žádná maturita….., Zase další rejpal co ani neocení to, že si dá někdo tu práci napsat pro nás ostatní takový článek.

  Jistě, máš pravdu, vždyť je to článek o telefonech. Proč se vůbec namáhat se skloňováním, nebo časováním. A nějaké i/y pišme úplně random, vždyť je to článek o telefonech a tam přeci nezáleží na nějakém pravopisu. Možná bychom měli navrhnout v ústavu pro jazyk český, aby udělali nějakou výjimku pro články o telefonech… Sorry kámo, ale tvůj názor je názor idiota. :-)

  jde mi o to, aby clanky na webech, knihy, casopisy apod. mely urcitou uroven co se tyka gramatiky a ceskeho jazyka. nikdy mi na tom neprislo nic zvlastniho, ba naopak, beru to jako prirozeny standart. vzhledem k tvemu primitivnimu vylevu chapu, ze podobne veci nejsou zrovna pro tebe priorita. prispevek jsem nahlasil..

  ne, jen nemam rad, kdyz mi nekdo uplne neznamy sproste nadava kvuli obycejnymu nazoru. to je tak zvlastni? :D to cloveka musi nekdo sikanovat, aby se mu to nelibilo? odkud jsi? :D

  1. Ty retarde, až teď jsem ti začal nadávat. Nevidím ve svých předchozích příspěvcích, že bych ti nadával. Až si napíšeš takový článek a bude tutti frutti bez chyb a bude ti to číst stovky lidí tak se přihlas, oni něco vybudovali a dokázali, ty zatím úplné hovno. 2. Neptej se odkud jsem, protože až zjistím odkud jsi ty tak tě asi brzo zčutám ;)

  Ty inteligente, hlavně že máš „selfie“ se „Sebastiánem, delfínem z naší myčky“ …. puberťák co mu teče ještě mlíko od huby a bude tu vyžadovat gramatickou úroveň… mám dost. To mě zas někdo rozčílil na večer. ..

  Že se vám nelíbí vulgarity beru, to sem skutečně nepatří, ale poučovat někoho o gramatice a pak nasekat takové hrubky (teď nemyslím háčky a čárky – na druhou stranu měl jste si, pokud poučujete druhé, dát práci, i pokud píšete na telefonu), to jsem teda nějak nepochopil. Takže nejprve doporučuji zamést si před vlastním prahem.

  1. ja nepisi clanky do medii 2. pokud bych je psal a psal bych je s chybama bez upravy editora a nekdo me na to upozornil, tak uznam, ze clanky v mediich by opravdu chyby obsahovat nemely, zastydim se, ze neumim psat a nasledne si dam pozor nebo poprosim editora o kontrolu mych clanku..

  Rozhodne bych nekopal vsude kolem a neukazoval na chyby ostatnich, to gramatiku neopravi, ze? proboha co je s vami lidi? To opravdu chcete, aby byly verejne psane clanky spatne? nebo o co zde jde?

  Kristepane aby jsi se z toho nepo…..tak jsem proste nechod necti to a bez na jiny web. nechtel bych te urazet ale jsi sprominutim smrkac co absolutne nic nedokazal a budes nekoho poucovat. Opravdu az vystudujes stredni skolu bez nekam na pedagogiku at si to pak uzijes nekde na ucnaku za katedrou tam ti to asi budou muset zrat ty tvoje chytry reci. Cya

  o cem to mluvis? vzdyt me ani neznas.. kdyz sem nebudu chodit a nebudu to cist, tak se zlepsi uroven medii? proboha kde se berou lidi jako ty? ty se nepo… z mych nazoru a jestli ti vadi tak je necti at parafrazuji tvoji logiku nelogiku..

  To nebyl podnet. To byla jen bezobsazna kritika ;-) Kdyby puvodni prispevek byl alespon trochu konstruktivni a treba upozornil na par konkretnich veci, pochybuju, ze by ta debata pokracovala tak, jak pokracovala. Napsat prispevek ve stylu „Mate to na dve veci!“ umi kazdy ;-) Takovy prispevek nema zcela zadny prinos.

  Byl to podnet, prectete si to znova. chvali clanek, pise na cem se da zapracovat, co je podle nej slabsi cast, navrhuje dokonce reseni. opravdu nevim proc to mate potrebu shazovat. prosim prectete si to znovu, od nejake primitivni kritiky a vykriku: „je to debilni“, coz bych pochopil, potom co jste napsal, to ma opravdu daleko:

  „Teda ikdyz obsahove hezky clanek, tak jeho gramaticka a stylisticka uroven je dost nizka. Nekde tak na pomezi zakladky a uciliste. Meli byste na sobe zapracovat, popripade najmout profi editora, ktery si clanek precte a opravi nevhodne formulace a chybnou gramatiku.“

  Ne, to skutecne neni nikterak prinosne. Da se ocekavat, ze kdyby autor sve chyby rozpoznal, opravi je. Uzitecne by tedy bylo napsat nejake konkretni chyby… Takhle to opravdu je k nicemu.

  podivejte jsou 2 cesty, bud bude pod kazdy clanek nekdo autora otravovat s tim, kde udelal spatne i/y, kde nedal carku, kde melo byt me/mne, proste bude rozepisovat konkretni chyby NEBO jednou napise, at si na to daji pozor a zacnou vyuzivat editora.

  z meho pohledu je druha cesta daleko vhodnejsi, nebude autora tolik rozcilovat a hlavne to vyresi problem okamzite. nebude to autora postupne ucit cestinu stylem „tady mas jeste chybu, oprav si tohle slovo“.

  Kdyby byl Jablickar nejaky velky profi web, tak OK. Ale tohle je spis takova fandovska zalezitost. Proto mi prijde logicke, ze editory atp. nemaji a chyby se vyskytnou i u sebelepsich redaktoru. A ano, prijde mi prinosnejsi upozornit na konkretni chybu. Sam se psanim zivim a rad vim, v cem chybuju ;-)

  nj, tak komentar asi nechtel pusobit samolibe a povysene, ono je proste vkusnejsi decentne pouze poradit at priste da editor vetsi pozor, nez konretne opravovat dane chyby. ale pokud je to prani autora, pak ok.

  jinak Jablickar je fajn, na komentarich navrhujici zlepseni kvality nevidim nic spatneho. rozhodne si nezaslouzi agresivni nadavky a napadani. trosku se bojim, ze kdyz se tu bude konkretne opravovat autor, diskuse zde budou plne offtopic blabolu jak je nekdo hrozne hloupy a nedostudovany, protoze ma zajem na zvyseni kvality serveru :-)

  Já to taky nemyslím tak, že člověk vypíše všechny chyby. Ale není od věci upozornit třeba na jedné větě na to určitý typ chyby. Rozumný autor si to vezme k srdci a zkusí si pro příště dát na takové chyby pozor. Je to běh na dlouhou trať, ale bez toho se člověk nezlepší :-)

  Jinak mít editora je samozřejmě fajn (bez korektury bych taky jen tak něco na web nevypustil), ale holt ne vždycky jsou na to peníze. A pak jsou weby (idnes, novinky), kde ho sice mají, ale zřejmě má nejhorší úroveň češtiny z celé redakce :-D

  Prosímtě, můžeš už konečně místo těch plků nám tady ukázat kde přesně, že ty chyby jsou. Všechny nás to zajímá a budem rádi jak nás upozorníš na všechny chyby !

  Tohle je vazne ubohy, jak tu vsichni napadaji a sproste urazi cloveka, co poukaze na chyby v clanku. :-)) V takovych chvilich si vzdycky uvedomim, ze volby vyhral Zeman a cssd a vsechno dava smysl.

  Muj puvodni prispevek nebyl namet k diskuzi, byla to proste ultimatni pravda – v clanku jsou chyby a nektere pasaze jsou spatne stylizovany. Pokud si nejake tistene nebo internetove medium hraje na seriozni a chce tvorit kvalitni obsah, neodmyslitelne k tomu patri i jista gramaticka a stylisticka uroven.

  A konecne to, jestli autor komentare v diskuzi neco dokazal nebo nedokazal a jestli on sam pise gramaticky spravne nebo ne je, obavam se, uplne irelevantni a z pohledu logiky veci naprosto nesmyslny argument. :-)

  Vsichni? Podle me jen hentenonen David na kteryho byla mirena i moje reakce. Mas pravdu, puvodne jsem si chtel precist komentare k ip6 a misto toho tu je jen (pro me) zbytecna diskuze.

  Alespoň ta moje kostka piva má titul, o tvojí se to nejspíš říct nedá. Přišel jsem si přečíst o novém iPhonu. Někteří ***** sem přišli ****** a řešit všechno jen né ten telefon. Ty „Fish, Jan Záruba, At“ a spol. strašně by mě zajímaly vaše životní výtvory, které prezentujete zadarmo. Já nechápu proč prostě musí každý v téhle ****** zemi hejtovat a ******* na něco a být věčně s něčím nespokojeni. Zameťte si před svým prahem do jednoho a něčím se prezentujte než jen ******* kecama! A mr. Záruba by tady kromě řečí měl uvést ty gramatické chyby o kterých tak strašně mluvil a kterých se trestně dopustil autor článku a nesmí zapomenout na jednu jedinou tak jak autor nesměl jednu jedinou udělat !

  ono se to vylucuje? clanek o telefonech musi byt psan spatne? ocenuji snazeni autora, rad si clanky prectu a ano gramatika neni to hlavni, nadruhou stranu clanky maji mit urcitou uroven. mel by byt editor, ktery zkontroluje, jak je clanek sepsan. diky

  Nebylo by lepší napsat třeba konkrétní příklady toho, co je na článku tak hrozně špatně napsané ;-)? Osobně mi to nijak extra nepodařené nepřišlo. Jsem zvyklý číst i konkurenci od pana Zavřela a tam to je spíš úroveň nedokončená základní škola. Jablíčkář pak působí jak New York Times :-D

  Dobrý den. Pokud v jakémkoli našem textu najdete gramatickou chybu, není nic jednoduššího než o ní dát jasnou a konkrétní zprávu v komentářích. Některým diskutujícím musím s politováním oznámit, že místo editora bohužel v naší redakci není volné, a tak smysl života musí hledat jinde. Všem přeji do budoucna smysluplnější, věcné diskuse.

  Nekteri lidi jsou proste zamindrakovani grammar nazi. Takove je lepsi ignorovat. Presne jak pisete – kdyz nekdo najde chybu, at ji napise. Jinak ja dekuji za prijemnou recenzi. Plusko mam od vcerejska a nemuzu si ho vynachvalit :)

  mindraky ma spis autor clanku, ktery ma po upozorneni na chynu okamzite potrebu shazovat a zesmesnovat. to neni normalni sebevedoma reakce na kritiku. opravdu to nechapu, po upozorovneni na chybu se tady roztoci neuveritelny kolotoc debility.

  Nikde v cele diskuzi nebylo jedine upozorneni na chybu. Ocividne jsi to ty, kdo nechape cesky jazyk. Napsat, ze jsou tam chyby a ze je spatna stylistika, to NENI upozorneni na chybu. Napsat „Veta XYZ nedava smysl.“, to je upozorneni na chybu.

  nikdo po autorovi nechce, aby opravil konkretni i/y v nejake vete. po autorovi se chce, aby clanek nechaval kontrolovat editorem, ktery by mel zkontrolovat chyby v clanku.

  OK, v tom případě rozlišujme formulace „podnět pro zlepšení“ a „upozornění na chybu“. První je, že by měli možná najmout editora, druhé by vám mělo říct, kde jste chyboval, abyste si tu věc mohl opravit.

  Jinak já bych se až tak uživatele „at“ nezastával. On to taky mohl napsat slušněji. Třeba tak, že napíše, že v textu našel docela dost chyb a chtěl by se zeptat, zda Jablíčkář platí editora? Tím by se mohla započít slušnější diskuze. Místo toho se ale snížil k formulacím jako „úroveň na pomezí základky a učiliště“. Právě díky těmhle urážkám se to rozjelo v takovou zapálenou debatu…

  mate pravdu, ze „at“ nemel pouzit vetu s ucilistem, ktera je zbytecne urazejici. na druhou stranu myslim, ze kdyz uz nekoho kritizovat za nevhodne chovani, tak jsou zde v komentarich daleko horsi prispevky pod ktere byste mel psat driv..

  dal uz bych to opravdu nerozmazaval. myslim, ze vsichni normalni lide chteji co nejkvalitnejsi web a upozornovat inteligentne a na urovni na chyby a davat podnety ke zlepseni bere kazdy normalni clovek pozitivne. cenme si toho.. nikdo nehazel spinu na server ani na autora ani myslim, ze tim nikdo nic podobneho nemyslel.

  Dobry den, dnes som si vyzdvihol na predajni svoj iPhone 6 a poviem Vam, podla mna najlepsi telefon od Apple ktori som vlastnil a to som mal od 3GS pravidelne kazdy je 5S. Dizajn, velkost, rychlost, prakticnost…Ta sestka je uz asi moc, a zatial trosku lutujem…Vobec by ma neprekvapilo, ak by Apple buduci rok uviedol 4 palcovy iPhone mini…Uvidim za par dni…

  toto som si hovoril aj ja, ked som si kupil iPhone 5. myslel som si, ze 3,5″ je proste idealne. ale zvykol som si. :) po case bude 4,7″ akurat a iPhone 5/5S bude prilis maly… :)

  Super recenze diky za clanek ja jsem naprosto spokojen. Telefon uz mam objednany od posledniho zari a bohuzel na nej budu muset cekat az do 7listopadu a takovehle poznatky a recenze jen potesi takze za me diky! ;)

  V dobách 4 – 5 – 5s jsem byl dost často svědkem při toulkách přírodou kolem řek naší vlasti, jak nejedna kachna a bylo jich opravdu mnoho, držela v zobáku iphone. Ale teď co tu máme 6 plus? Prostě nejsou blbý a věděj že kdyby ho popadly, tak se potopěj a už nevyplavou. To foto prostě vydá za 1000 slov. Karamba, ty časy už se nevrátěj. ((:

  Tvle pekny clanok a tak zasrata diskusia nejakym 13 rocnym grammar nazi… furt cestujem zo servera na server kvoli tomu ze ma vyslovene irituju diskusie a vidim ze to zacina uz aj na jablickarovi…

  Článek je bohužel jen dalším pokusem v řadě, jak obhájit nesmyslný krok Applu. Ostatně, jak by si „frikulínské“ weby vůbec jinak zachovaly svou tvář?

  Opravdu si myslíte, že je důvod to obhajovat? Krok je jasný konkurence nabízí větší displeje a opravdu znám spoustu lidí co 4S a další vyměnovali za HTC či Sony. Všichni vyčítají vzhled, který je nejvíce podobný právě iPadu Mini a gumové části na zadní straně. Nebo čočku. Mám 6+ a nemůžu si ho vynachválit zaoblený tvar se drží mnohem lépe než 5S. Pokud mám brát, že mi nahradí iPad Mini a iPhone 5S dostanu se na skoro stejnou cenu. Takže za mě mají palec nahoru. Baterka drží skvěle.

  Ale však v pořádku, že si to nemůžete vynachválit, to je váš názor. Já se 6+ zase třeba zdráhám byť vůbec označit jako iPhone. A stejně tak, jako vy znáte lidi, kteří si kupovali HTC a Sony kvůli úhlopříčce, tak já zase znám lidi, kteří si nyní kupují 5S místo 6ky. Plácačky mi stále připadají směšné a nic se na tom nezmění. Co se týká iPadu mini, tak ten nemám, protože je zbytečně malý na domácí použití a na cesty je už zase příliš velký. Pro mne je nejlepší kombinace kompaktního telefonu na cesty a klasického iPadu na doma. Nevidím důvod, proč se uchylovat ke kompromisním zařízením, protože je to zrovna nějaký diskutabilní trend. Co totiž získám s 6+? Dle mého právě jen onen kompromis – přerostlý telefon, který se mi bude blbě nosit v kapse, a přitom na domácí použití bude i přes svou velikost stejně vždy moc malý, aby plnohodnotně zastoupil pohodlí displeje pořádného tabletu.

  Neříkám, že je pro každého. Osobně jsem měl velký problém serfovat na 5S v landscape módu. Záleží na každém jak jej bude používat. Naopak mě mrzí, že se Apple vzdáva 4″. Až příští rok vyjde nová generace tajně doufám, že v ní budou pokračovat, aby lidé neutíkali jinam.

  No, možná že v článku chyby byly, ale je psán zajímavě a konečně „o něčem“, takže jsem si toho ani nevšiml. Tedy, pokud by mě na to neupozornila ta nesmyslná debata. Autorovi pochvala, kritici by mohli radši taky přinést nějaký konstruktivní postřeh k věci.

  Chyby tam mozna jsou, ale na rozdil pd Letemsvetemapplem, se to da aspon cist. Grammar nazi doporucuju clanky tam, myslim, ze nevyjdou z udivu, jak amatereky lze vest web a pritom mit spousty ctenaru.

  Hrál jsem si 6+ v Paříži v Apple storu a už se na něj těším. S pouzdrem se drží v pohodě, takže jen to nošení bude nezvyk. Nicméně mně ten rozměr vyhovuje. Z telefonu se stává universálnější přístroj. Nápříklad mi v mhd plnohodnotně nahradí čtečtu (tahal jsem kvůli tomu všude iPad mini nebo Kindl). Jinak ten režim zoom mi nepřijde špatný. Slabozrací či starší lidé ho mohou velmi ocenit.

  Mam rozpadajici se 5S, odchlipuje se mi sklo, hlinik je uz taky dost potluceny, myslel jsem si, ze po pockam na 6S-verzi, ale nevim… Bude takova obsahla recenze i na iPhone 6, nebo uz byla a prehledl jsem ji? (Smutne, kolik lidi v diskusi je nejen ze neurvalych, ale dokonce dost sprostych)

  Mám ho doma, byl sem na předprodeji v Alze a sem naprosto spokojenej přecházel jsem z IP5 původně jsem chtěl velkej, pak sem to přehodnotil na malej a jelikož na mě malej 128GB nevyzbyl řekl sem si je to osud a šel sem do IP6 Plus a sem totálně spokojenej!!!

  Jediné co mi vadilo je ta landscape klavesnice originální, ty tlačítka navíc mě fakt točili furt sem si je mačkal, takže sem stáhl swiftkeyboard a pohodička ted je to uplně super truper :), fotky pecka, display nádhera, internet na tom parádní, nemluvim o hrách IP6 Plus bude nejlepší herní konzole dneška jen by to chtělo více kvalitních titulů.

  Zatim mam MC5, Dead Trigger 2, Call of Duty Strike team a Deus Ex ve chvílích volna si brnkám. Stáhl sem si apku Playing DB a Air Beats a pres drobbox sem si tam nahazel filmy v mkv, avi a jedou super a umí to i Air play takže já sem uplně nadšenej ze všeho :). Konečně se dá koukat pohodlně na film i na telefonu a nemusim tahat iPad.

  Ano neni o pro všechny, pro mě je telefon multifunkční zařízení a v tuhle chvíli pro mě už postrádá velkej smysl iPad i když mam iPad Air tak jeho použití bude poměrně omezené vystačim si s IP6 Plus

  Měl jsem 5S a vybral jsem si 6+ 64GB v černé, která nakonec nebyla. Naštěstí jsem se nenechal odradit a jeden jediný člověk z alzy opravdu věděl, že je ještě mají. Mám 6+ 128GB ve stříbrné. Dříve jsem používal 5Stku + iPad Mini, kterého jsem se před měsícem zbavil a teď mi vše zvládne nahradit 6+. :) Displej je opravdu parádní a zatím mi vadí jedině na klávesnice v landscape módu… V pondělí mi konečně přijde pouzdro. :)

  To jsou ale trapné řeči a pokus obhájit si to, že co máte, je určitě to nejlepší. Vypovídá o tom už i ta zmínka o kvalitních výrobcích kalhot – fakt trapas. :-D

  Já o tom nepochybuju, že mám to nejlepší co se dá nyní koupit :). Nic sem neobhajoval popisoval sem své pocity z nového zařízení takže ten kdo je trapnej panáčku si ty.

  No pokud kvalitní výrobce kalhot hodnotíš podle velikosti kapes, pak jsi rozhodně za hvězdu. :-D Trapas…

  No to teda evidentně vyplývá. A logika každého normálního člověka to tam úplně jasně vidí. Viktore – neztrapňujte se takhle. ;-)

  Nikoliv, opravdu z toho vyplývá jen to, že kvalitní výrobci dělají velké kapsy a nikoliv to, že on hodnotí kvalitu výrobců kalhot dle velikosti kapes. Dokonce ani z toho nevyplývá to, že veliké kapsy dělají jen kvalitní výrobci kalhot. Pochopeno? Odpověď jsem nastavil na IQ 100, tak kdyžtak dejte vědět, jestli mám ještě ubrat na složitosti.

  Hm, tvoji odpověď hodnotím na IQ 80 a pro běžný život nepoužitelný. Kdybys to nedokázal pochopit, dej vědět – umím ti to vysvětlit i ve třech slovech. :-)

  Na Vaše urážky nebudu reagovat. Podle mne do slušné diskuse nepatří. Děkuji za pochopení a přeji hezký den.

  Ahojte. Možno otázka od veci, ale ak by niekto vedel, budem mu vďačný. Keďže všetky iPhone vychádzajú +/- v rovnakom období, kedy by teoreticky mali výjsť 6S, resp. 6S+, ak teda ponesú taký názov. Je to jar/jaro 2015? Ďakujem

  Nové iPhony se obvykle představujou v zaří a myslím si že v roke 2015 to nebude jinak ,Apple představil ipad v zimě/jaře jenom jednou a iPhone nebyl zatím představen jindy než v létě/podzim (září) a osobně si myslím že iPhone 6S plus (podle mě ho buď nazvou jinak nebo počkají na iP7) nebude protože by to byl už tak divnej název

celý text

Čtěte více