Zavřít reklamu

V dnešním testu se podíváme na bezdrátová sluchátka Jabra Elite 85h, která zaujmou především svou výbavou a také relativně příjemnou cenovkou, zejména v kombinaci s akcí, kterou si pro naše čtenáře distributor připravil. Ta se pohybuje nad sedmi tisíci korun a za své peníze toho dostanete poměrně dost, jak z hlediska kvality, tak z hlediska výbavy.

Specifikace

Bezdrátová sluchátka Jabra Elite 85h disponují dvojicí 40 milimetrových měničů s frekvenčním rozsahem od 10 Hz do 20 kHz. O bezdrátový přenos hudby se stará Bluetooth 5.0 s podporou profilů HSP v1.2 , HFP v1.7, A2DP v1.3, AVRCP v1.6, PBAP v1.1, SPP v1.2. Sluchátka je možné používat také v klasickém kabelovém režimu (audio kabel je součástí balení). Co se týče výdrže baterie, se zapnutým ANC se dostanete až na 36 hodin, s vypnutým na 41. Nabíjecí cyklus s přiloženým nabíjecím USB-C kabelem trvá zhruba dvě a půl hodiny, po patnácti minutách se sluchátka nabijí zhruba na pět hodin poslechu. Na těle sluchátek se nachází celkem osm mikrofonů, které slouží jak pro funkci ANC a přenos okolního zvuku, tak pro hovory.

Provedení

Šasi sluchátek je z matného pevného plastu, který je doplněný kombinací látky a umělé kůže. Náušník a hlavový most je z koženky, vnější díly pak z látky. Zpracování je na jedničku, nic nevrže, vše dobře lícuje, jednotlivá tlačítka mají dobrou odezvu a sluchátka celkově působí velmi solidním dojmem. Sluchátka také disponují určitou mírou odolnosti proti potu a dešti a prachu. Konkrétní certifikaci zde nenajdeme, lehký déšť po cestě domů však sluchátka nerozhodí.

Jabra Elite 85h (8)

Ovládací prvky

Různých tlačítek je na těle sluchátek relativně málo. Uprostřed pravého náušníku najdeme tlačítko pro play/pause a pro párování přes Bluetooth, pod ním a nad ním se nachází tlačítka pro snižování, resp. zvyšování hlasitosti a pro přeskakování písniček. Na obvodu náušníku pak najdeme ještě tlačítko pro aktivaci a deaktivaci mikrofonu a dvojici fyzických konektorů (USB-C a AUX). Na levém náušníku najdeme tlačítko pro volbu jednotlivých režimů (viz níže).

Aplikace Jabra Sound+

Velmi důležitým doplňkem sluchátek Jabra Elite 85h je doprovodná aplikace Jabra Sound+. Ta slouží hned k několika velmi užitečným, ne-li zásadním funkcím. V první řadě funguje jako lokátor, který zaznamenává polohu sluchátek při jejich připojení a posledním odpojení. Dále slouží jako návod, kdy na piktogramech uvidíte, jak se sluchátka ovládají. V neposlední řadě aplikace slouží k aktualizaci firmwaru a doprovodného nastavení sluchátek, jako je třeba výchozí inteligentní asistentka apod. To nejdůležitější je však nastavení zvukového projevu a personalizace jednotlivých režimů.

Ty jdou zde čtyři – My Moment, Commute, In Public a In Private. V každém z těchto režimů si můžete nastavit buď ANC, nebo funkci zvýraznění okolního dění (HearThrough), stejně jako si zde můžete pohrát s pětipásmovým ekvalizérem. Nachází se zde také několik presetů jako jsou Bass Boost, Smooth, Speech, Treble Boost či Energize. V rámci aplikace je také možné využít funkci SmartSound, která nastaví ideální zvukový projev dle aktuálních podmínek ve vašem okolí.

Ergonomie

Ani zde není moc co vytýkat, i když jedno negativum jsem po velmi dlouhém testování objevil. Polstrování je dostatečné a pohodlné, a to jak na hlavovém mostu, tak v náušnících. Posuvný mechanismus pro zvětšení velikosti sluchátek má adekvátní odpor, a tak akorát tuhý chod, že jde spolehlivě nastavit na požadovanou velikosti. Jedinou subjektivní nevýhodou těchto sluchátek může být hraniční hloubka náušníků. Toto bude velice individuální vzhledem k tomu, že máme každý jinak velké a tvarované ušní boltce. Osobně jsem však při dlouhodobějším nošení zaregistroval, že bych uvnitř náušníků uvítal pár milimetrů do hloubky navíc. Jako u většiny sluchátek této konstrukce je to jen o vyzkoušení. Bonusem navíc je „inteligentní“ funkce automatického vypnutí/zapnutí sluchátek po jejich nasazení/sejmutí z hlavy.

Jabra Elite 85h (5)

Kvalita zvuku

Z úrovně zvukové reprodukce sluchátek jsem byl velmi spokojený. Díky doprovodnému ekvalizéru je možné si zvukové podání vyladit dle specifických požadavků, nebo dle zrovna poslouchané hudby. Zvuk je velmi příjemný na poslech, nedochází ke ztrátám detailů, a to ani při vyšších hlasitostech a disponuje nečekanou hloubkou.

ANC funguje velmi dobře, pozor si však musí dát majitelé, kteří často nosí například kšiltovky nebo sluneční brýle s tlustějšími obroučkami, neboť sebemenší netěsnost mezi náušníkem a uchem, resp. hlavou vede k menším či větším zvukovým artefaktům. To je však problém takřka všech sluchátek s funkcí ANC.

Závěr

Bezdrátová sluchátka Jabra Elite 85h mohu osobně rozhodně doporučit. Skvělé zpracování a povedený design, díky kterému sluchátka nepůsobí (kvůli své over-ear konstrukci) obrovsky. Velice příjemný zvukový projev doplněný individualizací skrze aplikaci Jabra Sound+, nadprůměrná výdrž baterie, dobře fungující režim ANC a doplňující režim příposlechu (HearThrough). Funkce jako automatické zapnutí/vypnutí jsou jen třešničkou na dortu. Tento model se firmě Jabra skutečně vydařil.

.