Zavřít reklamu

Logitech rád vyrábí alternativy k příslušenství Apple, které se liší zejména způsobem napájení. Už dříve jsme recenzovali externí touchpad T651, nyní se nám dostala do ruky cestovní dotyková myš s označením T631, jež je zajímavou alternativou Magic Mouse. Od své předlohy se liší hned v několika bodech – je menší, má vlastní akumulátor a je možné s ní přepínat mezi dvěma zařízeními.

Na rozdíl od Magic Mouse se nicméně jedná vysloveně o cestovní myš, vzhledem ke její velikosti. Je tenká, lehká, přitom velice pohodlná a asi jedna z nejlepších kompaktních myší na trhu, která navíc nabídne dotykovou plochu pro multi-touch gesta. Zatímco na pracovním stole vám lépe poslouží Magic Mouse, jako řešení na cesty se jeví T631 jako ideální myš, tedy pokud si nevystačíte pouze s touchpadem na MacBooku.

Design

T631 svým designem nevybočuje z řady příslušenství pro Mac. Logitech v posledních letech piloval vzhled i zpracování svých produktů a zvlášť řada určená pro produkty Apple nese mnoho prvků, na které je kalifornská společnost pyšná – jednoduchý elegantní design či precizní zpracování. Přesně taková je i myš. Její šasi tvoří broušený hliník. Dotyková plocha se zdá být ze stejného materiálu jako touchpad MacBooku, tedy speciální skleněný povrch, na kterém při přejíždění prsty vzniká jen minimální tření. Spodní část je pak z matného černého plastu.

Jelikož je myš dotyková, nenajdete na jejím povrchu žádná tlačítka. Respektive celá plocha funguje jako jedno tlačítko a funkce tlačítek se pak určuje podle polohy prstu na ploše. Na spodní části nicméně naleznete přepínač pro zapínání myši, tlačítko pro zahájení párování, microUSB port pro napájení a nakonec přepínač pro dvě zařízení.

Přepínání kanálů Bluetooth není u Logitechu nic nového, několik produktů, které jsme měli možnost od Logitechu testovat, disponovalo touto funkcí. Díky tomu můžete snadno přepínat mezi dvěma Macy, aniž byste museli myš pokaždé párovat znovu. Jedním přepnutím se myš okamžitě připojí k druhému počítači, což je perfektní například při přesouvání mezi desktopem a notebookem. Na druhou stranu cestovní myš budete pravděpodobně používat výhradně s laptopem, jedná se tak spíše o bonusovou funkci.

Myš je skutečně velmi malá a především tenká, v nejširším bodě má pouze necelých 18 mm, její profil je tedy tenčí než u Magic Mouse. Daní za malou tloušťku je však horší ergonomie, není možné položit celou dlaň na myš, bude ji tedy třeba držet dvěma prsty z obou stran pro pohyb a prsty budou muset vytvořit oblouk bez fyzické podpory. Právě proto se myš příliš nehodí na pracovní stůl, ale představuje především cestovní řešení. Tomu nahrává i velice malá hmotnost 69 gramů, díky které T631 v batohu nebo v tašce téměř neucítíte, na rozdíl od Magic Mouse, jež má sice také relativně kompaktní rozměry, ale je poměrně těžká.

Akumulátor uvnitř by měl vydržet něco kolem 10 dní, přičemž nabití do plného stavu trvá asi 1,5 hodiny. Jelikož má myš port pro nabíjení na spodní části, není možné myš během nabíjení používat, ale za jednu minutu se myš dobije na celou hodinu, nejedná se tedy o nějaký závažný problém. Součástí balení je i krátký USB kabel s „L“ zakončením, díky čemuž nemusíte myš při nabíjení pokládat vzhůru nohama nebo na bok.

Multi-touch se vším všudy

Myš začne bez problémů fungovat hned po prvním spárování, nicméně pro plné využití, hlavně co se týče multidotekových gest, je nutno stáhnout dodatečný software ze stránek Logitechu. Ten přidá do systémových předvoleb novou, a to Logitech Preference manager, kde můžete spravovat nejen myš, ale i další příslušenství Logitechu, pokud je vlastníte.

V něm si můžete nastavit rychlost ukazatele a scrollování, aktivaci prostředního tlačítka pro aplikace, které jej podporují, prohodit sekundární klik (kliknutí s prstem na levé nebo pravé straně) nebo aktivovat přirozený posuv. Na záložce More Gestures si pak můžete nastavit jednotlivá gesta. T631 podporuje většinu systémových akcí – posouvání mezi stránkami a plochami, chytré přiblížení, Mission Control, App Exposé, aktivaci Launchpadu nebo vyhledání slova ve slovníku.

Pro každou akci si můžete vybrat jedno z předvolených gest. Nabízí se zde například dvojité poklepání jedním nebo dvěma prsty na plochu, klepnutí na střední část myši. Bohužel počet gest je omezený a díky tomu nemůžete mít aktivní všechny akce, nýbrž pouze pět najednou. Zcela zde chybí například posunutí dvěma prsty nahoru a dolů, což by problém vyřešilo. Gesta bohužel nelze rozšířit ani prostřednictvím BetterTouchTool.

Ukazatel je nicméně velice přesný, přinejmenším stejně precizní jako Magic Mouse. Optický senzor má rozlišení 1000 dpi, což zaručuje dostatečnou citlivost i pro práci s grafickým editorem, nicméně zde bych doporučil spíše právě Magic Mouse kvůli větším rozměrům a lepší ergonomii.

Užití v praxi a závěr

Měl jsem možnost testovat myš přes dva týdny a i přes horší ergonomii se dá skvěle používat a pro mnoho situací je lepší než vestavěný touchpad, například právě pro práci s Pixelmatorem nebo i pro hraní her, ostatně hrát hry na touchpadu je spíše za trest. V těch chvílích přišla myš více než vhod. Díky malým rozměrům a nízké váze ji lze bez problému přenášet i v tom nejkompaktnějším pouzdře pro notebook a její váhu téměř neucítíte.

Problematické bylo občas používání gest. Ačkoliv je dotyková plocha poměrně velká, prakticky totožná s Magic Mouse co do obsahu (i díky rozšíření v horní části), táhnout dvěma prsty do stran pro přepnutí plochy bylo velmi obtížné, zvlášť protože musíte myš přidržovat prsty z obou stran, aby neujížděla. S trochou šikovnosti lze i toto gesto ovládnout, ale nejedná se zrovna o vrchol pohodlí.

I přes nedostatky v ergonomii se nicméně jedná o jednu z nejlepších cestovních bezdrátových myší na trhu, jež navíc umožňuje používání dotykových gest. Pokud hedáte opravdu malou a lehkou myš, menší než Magic Mouse, s Logitech T631 nešlápnete vedle, navíc uživatelé Apple produktů ocení skvělý design a precizní zpracování. Myš vyjde zhruba na 1 900 Kč, což je o 100 Kč dráž než Magic Mouse, nicméně u myši od Applu je třeba také počítat s dobíjejícími bateriemi.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Malé rozměry a váha
  • Multidoteková gesta
  • Zpracování
  • Přepínání mezi dvěma počítači

[/checklist][/one_half]
[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Horší ergonomie
  • Nelze používat všechny gesta
  • Nelze nastavit vlastní gesta

[/badlist][/one_half]

.