Zavřít reklamu

Stejně jako tomu bylo v předešlých letech, i letos si PanzerGlass s příchodem nové generace iPhonů připravil celou řadu ochranného příslušenství, které má za cíl jediné – konkrétně prodloužit jejich život a poskytnout jim dodatečnou ochranu. A jelikož nám pár těchto kousků na testy do redakce již došlo, dovolte mi, abych je v následujících řádcích shrnul. 

Tvrzená skla

V souvislosti s PanzerGlassem snad ani nejde začít ničím jiným než tím, čím se výrobce proslavil nejvíce – tedy tvrzenými skly. Již dávno neplatí, že si lze koupit jen jeden typ, který je maximálně jinak “ořezaný” a tedy jinak sedí na displeji. PanzerGlass v posledních letech zapracoval poměrně výrazně na nejrůznějších filtrech a ochranách, díky čemuž je tak v současnosti k dispozici kromě standardního typu skla i Privacy pro maximalizaci ochrany soukromí a dále pak skla s filtrem modrého světa a v poslední řadě s antireflexní povrchovou úpravou. 

Novinkou letošního roku je kromě skla s filtrem modrého světla taktéž přibalování instalačního rámečku ke standardnímu sklu, díky čemuž je tak jeho instalace jednodušší než kdykoliv dřív. O to překvapivější pro mě osobně bylo, když mi ostatní skla došla na testy bez instalačního rámečku, přestože je jejich instalaci nutné provést daleko přesněji než aplikaci standardního skla. To jediné totiž nemá výřezy pro prvky v Dynamic Islandu, takže je s trochou nadsázky jedno, zda jej nalepíte přesně nebo se o nějakou tu desetinu milimetru seknete (a tím si samozřejmě neohrozíte kompatibilitu s kryty). Tuto věc bych tedy určitě viděl rád do budoucna i u ostatních typů skel, protože to tam dává zkrátka mnohem větší smysl. 

Co se týče zobrazovacích vlastností po nalepení skel, zde bych řekl, že u žádného nesáhnete vedle. Zobrazovací schopnosti displeje se totiž v případě standardní verze nezhorší vůbec a u verzí s filtry či matnou povrchovou úpravou (antireflexní) změní jen vskutku nepatrně, což lze za dodatečný efekt daného skla dle mého tolerovat. Sám jsem například roky používal Privacy skla a přestože byl zobrazovaný obsah na displeji vždy nepatrně tmavší, za jistotu toho, že si danou věci můžu komfortně prohlédnout jen já to opravdu stálo. Antireflexní sklo zase používá již druhým rokem má přítelkyně a musím říci, že ač je vcelku nezvyk sahat na mírně matné sklo, při slunečných dnech je naprosto k nezaplacení, jelikož je díky němu displej čitelný opravdu dokonale. Co se pak týče skla proti modrému světlu, zde dodám snad jen to, že pokud tuto věc řešíte, mírnou změnu zobrazovaného obsahu asi rádi odpustíte. 

Ptáte-li se na odolnost a celkovou ovladatelnost telefonu s aplikovaným sklem, zde není zcela upřímně co vytknout. Pokud se vám sklo podaří nalepit přesně tak, jak je potřeba, s displejem de facto splyne a vy jej tak přestanete rázem vnímat – tím spíš, když telefon kromě něj opatříte i krytem. S tím úzce souvisí i ovladatelnost, která se díky stoprocentnímu přilnutí absolutně v ničem nezhorší, ba naopak bych řekl, že sklo klouže ještě lépe než displej. Co se pak týče ochrany, skla PanzerGlass je velmi těžké poškrábat silou klíči či jinými ostrými předměty, takže nějaké drobné ťukance například v kabelkách a batozích jsou pro ně bezproblémové. V případě pádů je to pak samozřejmě loterie, protože vždy extrémně záleží na úhlu dopadu, výšce a dalších aspektech. Mě osobně nicméně skla PanzerGlass při pádu zafungovala zatím vždy perfektně a díky tomu mi ušetřila nemalé peníze za opravy displejů. Znovu však zdůrazňuji, že ochrana při pádu je do značné míry o štěstí. 

Krytka fotoaparátu 

Již druhým rokem nabízí PanzerGlass kromě ochranných skel taktéž ochranu pro fotomodul ve formě nalepovacího skleněno-plastového modulu, který si jednoduše přilepíte na celou plochu foťáku a je vystaráno. Zcela upřímně řečeno musím říci, že se nejedná o žádný designový skvost, což je dle mého i hlavním negativem tohoto produktu. Namísto tří vystouplých objektivů z mírně vystouplé základny máte totiž rázem celý fotomodul zarovnaný do jedné roviny, která navíc logicky z těla vystupuje poměrně dost – konkrétně ještě o něco víc než samotné objektivy bez ochrany. Na druhou stranu se sluší říci, že pokud člověk používá masivnější kryt, tato krytka jej ve výsledku “jen” dorovná a do jisté míry se tedy v kombinaci s ním ztratí. Co se týče její odolnost, ta je ve výsledku stejná jako u skel na displej, protože je pro její výrobu použito logicky to stejné sklo. 

Přes krytků jsem toho za poslední měsíce (testoval jsem ji už u iPhonů 13 Pro) nafotil poměrně dost a musím říci, že jsem se jen zřídkakdy setkal s nějakým problémem, který by člověka limitoval. Ochrana sice čas od času může hodit mírný odlesk či jiný defekt, zpravidla však stačí telefon natočit mírně jinak a je po problému. Bát se navíc nemusíte ani toho, že by se pod krytku dostal například prach či něco podobného. Díky tomu, že se napevno přilepí k fotomodulu, je totiž zcela vyloučeno, že by pod ní cokoliv proniklo. O to důležitější je pak logicky její správná aplikace. 

Ochranné obaly

Pokud patříte mezi příznivce průhledných krytů, PanzerGlass vás zřejmě v posledních letech nezanechává chladnými. Právě na průhledné kryty a to jak se skleněnými, tak plastovými zády se totiž v poslední době poměrně intenzivně zaměřil, přičemž letos svou nabídku doplnil u prémiových modelů i o Biodegradable Case, tedy kompostovatelný obal představený již pro iPhone SE (2022). 

Ačkoliv se nabídka krytů oproti loňsku (až na kompostovatelný mode) nezměnila a čítá teda ClearCase s TPU rámečkem a skleněnými zády, HardCase s kompletním TPU tělem a SilverBullet se skleněnými zády a robustním rámečkem, PanzerGlass se konečně rozhoupal k nasazení MagSafe kroužků pro ClearCase a HardCase. Ty se tak po dvou letech anabáze stávají konečně plně kompatibilní s MagSafe příslušenstvím, což je rozhodně vynikající zpráva, kterou leckdo ocení. Mě se sice zatím dostal pro řadu 14 Pro do rukou jen HardCase s MagSafe, ale musím říci, že na mě udělal opravdu dojem. Průhledné TPU kryty mám totiž opravdu rád – a tím spíš s mým Space Black 14 Pro – a když jsou nově doplněny o MagSafe, jsou rázem využitelné na zcela nové úrovni. Magnety v krytu jsou navíc opravdu pevné (řekl bych, že srovnatelné s kryty od Applu), takže se není třeba bát na ně uchytit třeba Apple MagSafe Wallet či je “přicvaknout” k bezdrátovým nabíječkám, držákům v autě a tak podobně. Co se pak týče odolnosti, zde si asi nemá smysl nic nalhávat – jedná se zkrátka o klasické TPU, které s trochou snahy poškrábete a které po nějaké době holt zažloutne. V minulosti mi ale HardCase začaly výrazněji žloutnout až téměř po roce každodenního používání, takže věřím, že zde tomu bude stejně. Jediným negativem, které zkrátka musím vypíchnout, je pak to, že kvůli “měkkosti” a poddajnosti TPU rámečku se pod něj trošku dostává prach či jiné nečistoty, takže je třeba jej čas od času z telefonu sundat a vyleštit jeho hrany. 

Resumé 

PanzerGlass i letos u příslušenství pro iPhony 14 (Pro) předvedl, proč jej uživatelé po celém světě ve velkém používají. Jeho produkty jsou totiž opět na velmi vysoké úrovni a je doslova radost je využívat. Určitým háčkem je sice vyšší cena, která může leckoho odradit, ale zcela upřímně musím říci, že po zhruba 5 letech, co PanzerGlass na svých iPhonech používám, bych na ně už jiné sklo nenalepil a kryty od něj také používám na denní bázi (byť samozřejmě na střídačku s pár jinými značkami podle nálady). Za sebe vám tedy mohu PanzerGlass určitě doporučit, stejně jako to dělám mé rodině i přátelům. 

Ochranné příslušenství PanzerGlass lze zakoupit například zde

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.