Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na poměrně zajímavě řešenou flashku Ultra Dual USB-C z dílny SanDisku. Ta je totiž jako stvořená pro majitele MacBooků s USB-C porty, kteří potřebují čas od času svá data uložit mimo svůj stroj, popřípadě je jednoduše přenést do zařízení s USB-C či USB-A. Pokud se tedy mezi tyto uživatele řadíte i vy, následující řádky budou přesně pro vás.

Technické specifikace

U flashky Ultra Dual USB-C vsadil SanDisk stejně jako u naprosté většiny podobných flashek z jeho dílny na kombinaci hliníku a plastu. Pokud tedy patříte mezi příznivce těchto materiálů, budete spokojení. Flash disk je z každé své strany osazen jiným portem – na jedné jeho straně naleznete klasické USB-A ve verzi 3.0, na druhé straně je pak USB-C 3.1. Mezi porty se pak nachází klasický úložný NAND čip, který může mít kapacitu 16, 32, 64, 128 a 256 GB. Námi testovaná varianta měla konkrétně variantu 64 GB, kterou SanDisk prodává za poměrně přívětivých 499 korun. 

Pozornost si však nezaslouží jen perfektní konektivita, díky které je flashka připojitelná k drtivé většině novodobých počítačů či jiné elektroniky, ale i přenosové rychlosti. Podle výrobce se totiž při čtení můžeme dostat až na velmi slušných 150 MB/s, v případě zápisu pak SanDisk uvádí 55 MB/s. Jedná se tedy v obou případech o hodnoty, které jsou pro běžné uživatele naprosto dostačující a ničím je nebudou omezovat – tedy alespoň podle papírových specifikací. Na to, zda jich disk dostojí i v reálném světě se zaměříme v pozdější části recenze. Na úplný závěr části věnované technickým specifikacím jen zmíním, že kromě klasického “flashkového” přenosu dat z počítače do počítače lze Ultra Dual USB-C využít i k přenosům dat na Androidí telefony a tablety. Stačí k tomu jen stáhnout v Google Play příslušnou aplikaci a následně postupovat podle pokynů v ní. Jelikož však čtete portál o Applu, naše recenze se bude točit primárně kolem využití flashky s MacBookem. 

SanDisk Ultra Dual USB-C
Zdroj: Jablíčkář.cz

Design a zpracování

Přestože je hodnocení vzhledu produktu neodmyslitelnou součástí snad každé recenze, tentokrát jej vezmu hodně zeširoka. Jednak se totiž jedná o velmi subjektivní záležitost a jednak je zkrátka hodnocení designu “obyčejné” flashky svým způsobem zbytečné. Za sebe mohu nicméně říci, že se mi její minimalistický vzhled dost zamlouvá, jelikož příjemně ladí právě s designem MacBooků a potažmo i jiných produktů od Applu. Fajn je i to, že lze do těla flashky díky posuvnému mechanismu velmi jednoduše ukrýt oba porty, čímž jim poskytnete ochranu před mechanickým poškozením. Jejich skrývání se provádí pomocí plastového jezdce na hraně flashky, jehož ovladatelnost je zcela bezproblémová. Milovníky multifunkčních klíčenek pak určitě potěší, že díky dvojitému otvoru v hliníkovém šasi si lze flashku pověsit i na ně. Kdyby vás pak zajímaly rozměry, ty jsou 20,7 mm x 9,4 mm x 38,1 mm. 

Testování

Alfou a omegou každé flashky je bezesporu její spolehlivost z hlediska přenosu souborů z ní ven a naopak. Tu jsem testoval naprosto standardně “přenosovými testy”, které se konkrétně skládaly ze dvou kol pro každý port. V prvním kole jsem přesouval tam a zpět 4K film o velikosti 30 GB, ve druhém pak složku s mišmašem souborů o velikosti 200 MB. V případě USB-C probíhal test na MacBooku Pro s USB-C porty, u USB-A pak na počítači s podporou USB 3.0. 

Jako první přišel na řadu test přenosu 4K filmu. Přenos z Macu na flashku začal dle očekávání dobře, jelikož přenosová rychlost dosahovala dokonce 75 MB/s, což je výrazně více, než kolik uvádí výrobce. Nicméně za zhruba půl minuty přišel relativně strmý rychlostní sešup dolů a z nadprůměru byl rázem podprůměr. Zápis se totiž začal pohybovat zhruba na třetinu (tedy zhruba 25 MB/S), na kterých zůstal až do skončení přenosu. Kvůli tomu se tak film přenesl za nějakých 25 minut, což sice není zlé číslo, avšak s ohledem na nadějný start může být svým způsobem zklamáním. Že se nejedná jen o problém USB-C portu následně potvrdil test USB-A, který dopadl prakticky stejně – tedy po snovém začátku propad a pozvolný dojezd. Co se pak týče přenosu složky se všehochutí souborů, tu jsem vzhledem k pekelně rychlému přenosovému startu z Macu na flashku dostal za nějaké čtyři vteřiny a to oběma porty, což je opravdu paráda. Je nicméně potřeba brát v potaz to, jak malá složka byla.

Zatímco zápis na flashku může budit vzhledem k neúplnému splnění slibů výrobce rozpaky, u čtení je to naprosto jiná písnička. Na výrobcem udávaných 150 MB/s jsem se sice také při testu nedostal, nicméně i 130 až 140 MB/s při kopírování filmu bylo zkrátka příjemných – tím spíš, když se tato rychlost udržela po celou dobu přetahování souboru. Díky tomu byl tak z flashky do počítače přenesen za zhruba čtyři minuty, což je zkrátka super čas. Co se pak týče přenosu složky se soubory, ten byl takřka instantní. Vzhledem k přenosové rychlosti totiž trval jen něco málo přes vteřinu a to stejně jako v předešlém případě oběma porty. 

Při přetahování souborů z jednoho místa na druhé jsem si u flashky všiml jedné zvláštnosti, která si zaslouží zmínit. Tou je konkrétně její zahřívání, které sice není nikterak vysoké a rychlé, ale po nějakém čase přenosu dat se začne pozvolna projevovat. Prsty vám sice nespálí, zaručeně vás ale překvapí, jelikož teplání flashek není rozhodně ničím častým. 

SanDisk Ultra Dual USB-C
Zdroj: Jablíčkář.cz

Resumé

SanDisk Ultra Dual USB-C je kvalitním kusem příslušenství, které lze díky svým technickým parametrům upotřebit v nepřeberném množství případů. Parádní portová konektivita z něj navíc dělá flashku, skrze kterou dostanete své soubory téměř kamkoliv, kam si jen usmyslíte. Pokud tedy hledáte univerzální řešení pro přenos vašich dat, které nabídne i příjemné přenosové rychlosti a líbivý design, právě jste jej našli. 

SanDisk Ultra Dual USB-C
Zdroj: Jablíčkář.cz
.