Zavřít reklamu

Uživatelé chytrých hodinek Apple Watch se konečně dočkali. Kalifornská společnost s několikadenním zpožděním vypustila do světa již dlouho očekávou druhou verzi watchOS 2 pro jablečné hodinky. Dosud nový systém mohli testovat pouze vývojáři, avšak i oni byli omezeni, jelikož mnoho novinek a vylepšení přinesla až ostrá veřejná verze.

Na první pohled se může zdát, že jde jen o kosmetické změny typu nových ciferníků, obrázků či barev, ale nenechte se zmást. Vždyť jde o vůbec první velkou softwarovou aktualizaci pro Apple Watch. Ta přináší změny především pod kapotou a též i pro vývojáře. Apple jim totiž umožnil přístup k hmatovému modulu a také k digitální korunce pro přesnější ovládání. Díky tomu se začínají v App Storu objevovat zcela nové a jedinečné aplikace, které používání hodinek posouvají na další úroveň.

Opět se tak potvrzují slova výkonného ředitele Applu Tima Cooka, který o Apple Watch hovoří jako o nejosobnějším zařízení vůbec. Mnozí říkají, že právě teprve s watchOS 2 začínají dávat jablečné hodinky smysl, a také na Applu je vidět, že si uvědomoval nepříjemná omezení první verze. WatchOS 2 proto představoval už v červnu, jen pár týdnu poté, co se začaly Watch prodávat.

A nyní se dostává významný softwarový update do rukou, respektive na zápěstí všech uživatelů. Aktualizovat by měli všichni bez rozdílů, protože jednak není důvod, proč tak neučinit, a jednak watchOS 2 posouvá využití jablečných hodinek na jiný level, jak si níže popíšeme.

Všechno začíná u ciferníků

Patrně nejvýraznější změnou v novém systému pro jablečné hodinky jsou ciferníky. Ty prošly velkou aktualizací a změnami, po kterých uživatelé tolik volali.

Nejzajímavější a nejefektivnější je rozhodně Time-Lapse ciferník, tedy takový rychlý video průlet šesti metropolemi a lokalitami. Na výběr je Londýn, New York, Hongkong, Šanghaj, Mack Lake a Paříž. Ciferník pracuje na principu časosběrného videa, které se mění podle aktuální fáze dne a hodin. Takže když na hodinky kouknete například v devět hodin večer, můžete nad jezerem Mack Lake pozorovat hvězdné nebe a naopak v Šanghaji čilý noční ruch.

Prozatím je časosběrných videí, jež si můžete na ciferník umístit, pouze zmíněných šest a vlastní přidávat nelze, nicméně můžeme očekávat, že Apple do budoucna další přidá. Třeba se jednou dočkáme i krásné Prahy.

Mnoho lidí také jistě uvítá, že je možné ve watchOS 2 přidat na ciferník vlastní fotografie. Hodinky mohou pod časem jednak ukazovat oblíbené fotky (vytvoříte si na iPhonu speciální album a následně ho synchronizujete s Watch), kdy se při každém rozsvícení displeje obrázek promění, a jednak zobrazovat jedinou fotografii.

Nevýhoda v „obrázkových“ cifernících je však v tom, že na nich Apple nepovoluje žádné komplikace, vlastně žádné další informace, než je digitální ukazatel času a datum.

[do action=“tip“]Přečtěte si naší recenzi Apple Watch[/do]

Apple u nové verze operačního systému zapracoval i na barevných odstínech. Dosud jste mohli vybírat jen ze základních barev, ale nyní jsou k dispozici také různé odstíny a speciální barvy. Ty korespondují s novými barevnými gumovými řemínky, jež Apple ukazoval na poslední keynote. Při volbě barvy ciferníků narazíte na červenou, oranžovou, světle oranžovou, tyrkysovou, světle modrou, fialovou nebo růžovou. Povedení je také vícebarevný ciferník multicolor, ale funguje pouze u modulárního ciferníku.

Cestování časem

I nadále v Apple Watch naleznete ciferníky z předchozí verze watchOS, včetně možnosti vytvoření zcela vlastního. Další horkou novinkou ve dvojkovém operačním systému je funkce Time Travel. U té se Apple nechal inspirovat u konkurenčních hodinek Pebble.

Funkce Time Travel je taková vaše brána do minulosti a zároveň i budoucnosti. Dobré je upozornit, že ani ona nefunguje u obrázkových a time-lapse ciferníků. Na jakémkoliv jiném ciferníků vždy stačí jen zatočit korunkou a podle toho, jakým směrem točíte, se přesouváte do minulosti, nebo do budoucnosti. Na displeji okamžitě vidíte, co již máte za sebou nebo co co vás v následujících hodinách čeká.

Na Watch patrně nenajdete rychlejší způsob, jak zjistit, co mě v daný den čeká za schůzky a události, a tak je důležité aktivně využívat kalendář v iPhonu, ze kterého Time Travel data čerpá.

Hodinářské komplikace

Funkce Time Travel je spojena nejen s kalendářem, ale i mnoha dalšími aplikacemi, které ve svých jablečných hodinkách máte nainstalovány. Time Travel totiž úzce souvisí i s další novou vychytávkou, která posouvá hodinky opět o několik kroků vpřed.

Apple takzvané komplikace, tedy miniaplikace, kterých může být nekonečno a usazujete je na ciferník, otevřel pro vývojáře třetích stran. Každý vývojář si tak může vytvořit vlastní komplikace zaměřenou prakticky na cokoliv, což významně rozšiřuje možnosti Watch. Dosud bylo možné užívat pouze komplikace přímo od Applu.

Hned na ciferníku můžete díky komplikacím vidět, v kolik vám letí letadlo, vyvolávat oblíbené kontakty nebo být upozorňováni na změny v různých aplikacích. V App Storu je prozatím jen pár komplikací, ale můžeme předpokládat, že vývojáři na nich usilovně pracují. Prozatím jsem narazil například na aplikaci Citymapper, obsahující jednoduchou komplikaci, kterou využijete při cestování. Můžete se díky ní rychle zorientovat nebo najít spojení městské hromadné dopravy.

Velmi se mi líbí také aplikace CompliMate Contact, která vytvoří na ciferníku rychlou volbu pro váš oblíbený kontakt. Například víte, že několikrát denně voláte své přítelkyni, tak si na hodinkách vytvoříte zrychlenou volbu, která umožňuje buď telefonický hovor, zprávu nebo hovor přes Facetime.

Své komplikace má i populární astronomická aplikace StarWalk nebo aplikace zaměřená na zdraví a zdravou životosprávu Lifesum. Je jasné, že komplikace budou časem přibývat. Již teď přemýšlím, jak si vše zorganizuji a které komplikace mi dávají smysl. Třeba takový přehled zbývajícího FUP limitu mobilních dat mi přijde jako užitečný.

Nativní aplikace

Bezpochyby obrovským (a nutným) krokem vpřed je však podpora nativních aplikací třetích stran. Do této doby všechny aplikace kromě těch od Applu využívaly výpočetní výkon z iPhonu. Konečně tak odpadne dlouhé načítání aplikací a jejich zrcadlení z iPhonu. Vývojáři díky watchOS 2 mohou napsat aplikaci přímo pro hodinky. Ty se tak stanou zcela nezávislými a odpadne používání iPhonu.

Tuto nejzásadnější novinku v novém operačním systému jsme měli možnost vyzkoušet jen omezeně, nativní aplikace třetích stran teprve míří do App Storu. První vlaštovka, překladač iTranslate, nicméně potvrzuje, že plně nativní aplikaci významně zlepší jejich chod. iTranslate startuje stejně rychle jako třeba systémový budík a navíc nabízí skvělou komplikaci, kdy jen nadiktujete větu a ta se vám okamžitě ukáže přeložená, včetně jejího přečtení. Siri totiž ve watchOS 2 rozumí diktování v češtině napříč celým systémem, nejen ve Zprávách. Jakmile se seznámíme s dalšími nativními aplikacemi třetích stran, budeme vás o nabytých zkušenostech informovat.

Apple zapracoval také na lepším propojení Watch a iPhonu. Hodinky se nyní samy připojují na známé Wi-Fi sítě. V praxi by to mělo vypadat následovně: přijdete domů, kde jste již předtím s iPhonem a hodinkami byli. Odložíte si někde telefon a s hodinkami půjdete na druhý konec domu, kde samozřejmě již nemáte dosah Bluetooth, ale i přesto hodinky budou fungovat. Ty se totiž sami přepnou na Wi-Fi a i nadále vám budou chodit všechny notifikace, hovory, zprávy nebo e-maily.

Dokonce jsem slyšel, že se někomu podařilo odjet na chalupu bez iPhonu, který zapomněl doma. Apple Watch již předtím na Wi-Fi síti na chalupě byly, a tak bez problémů fungovaly i bez iPhonu. Dotyčnému celý víkend chodily všechny zprávy a notifikace z iPhonu, který byl vzdálen desítky kilometrů.

Video na hodinkách a drobná vylepšení

Ve watchOS 2 lze také přehrávat video. Opět se v App Storu zatím neobjevily konkrétní aplikace, ale již dříve Apple na vývojářské konferenci ukázal videa na hodinkách prostřednictvím aplikací Vine nebo WeChat. Nebude to tak dlouho trvat a na hodinkách si budeme moct pustit například videoklip z YouTube. Nakolik to bude kvůli malému displeji smysluplné, je otázka.

Apple také zapracoval na detailech a drobných vylepšeních. Nově například přibylo dvanáct volných slotů pro vaše kontakty včetně toho, že je nemusíte přidávat jen prostřednictvím iPhonu, ale nově i přímo na hodinkách. Stačí zmáčknout tlačítko hned vedle digitální korunky a ocitnete se ve vašich kontaktech. Nově se přes švihnutí prstu dostanete do nového kruhu, kam můžete přidat dalších dvanáct kontaktů.

Pro fanoušky Facetime audia máme také dobrou zprávu. Apple Watch nově tuto funkci podporují, a tak bez problémů můžete volat svým známým pomocí FaceTime.

Apple Watch jako budík

Již od začátku, co mám Apple Watch, tak na nich používám aplikaci Budík. Apple tuto funkci opět posunul a ve watchOS 2 nalezneme funkci Nightstand, neboli režim nočního stolku. Jakmile si večer nastavíte budík, stačí hodinky otočit na hranu o devadesát stupňů a displej hodinek se okamžitě otočí. Na displeji se pak ukáže pouze digitální čas, datum a nastavený budík.

Hodinky vás ráno vzbudí nejen zvukově, ale i displejem, který se pomalu rozsvěcuje. V tu chvíli přichází na řadu i digitální korunka, která slouží jako zamačkávací tlačítko u klasického budíku. Je to sice detail, ale potěší.

S režimem nočního stolku přichází na řadu i různé stojánky, které dávají konečně smysl. Apple Watch ve stojánku budou u nočního režimu vypadat mnohem lépe, než když je jenom otočíte na hranu. Již teď jich je v prodeji nepřeberné množství, včetně toho, že Apple několik stojánků prodává i ve svých kamenných obchodech.

Vývojáři a zase vývojáři

Steve Jobs by se možná divil. Za doby jeho působení nebylo myslitelné, aby vývojáři měli tak volný přístup a volné ruce k tvoření aplikací pro jablečná železa. Apple totiž v novém systému zcela odemkl přístup k hardwaru hodinek. Konkrétně se vývojáři dostanou do digitální korunky, k mikrofonu, senzoru pro srdeční tep, akcelerometru i hmatovému modulu.

Díky tomu jistě časem vzniknou aplikace, které plně využijí potenciál jablečných hodinek. Již teď jsem v App Storu zaregistroval například nekonečné létací hry, kde letíte s drakem a pomocí ťukání na displej ho kompletně ovládáte. S otevřením senzoru pro srdeční tep jistě také brzy vzniknou nové sportovní a trackovací aplikace. Opět jsem v App Storu zaregistroval aplikace na měření spánku a pohybu.

Apple také vylepšil fungování inteligentní asistentky Siri, která však nadále nefunguje v češtině a její využití u nás je omezené. Například polština se ale již dočkala, a tak se možná Siri v budoucnu naučí také česky.

Stranou nezůstala ani baterie. Ta již podle vývojářů, kteří druhý systém pro Apple Watch testovali, prošla optimalizací a hodinky by měly o něco déle vydržet.

Hudba a Apple Music

Příjemným zjištěním bylo po přechodu na watchOS 2 i to, že se Apple věnoval aplikaci Hudba a službě Apple Music. Aplikace Hudba na Watch prošla kompletním redesignem a přibyly nové funkce – například rychlé tlačítko na spuštění rádia Beats 1, playlisty tvořené Apple Music „Pro vás“ či přístup k uložené hudbě a vlastním playlistům.

V případě, že máte uloženou nějakou hudbu přímo v hodinkách, můžete nově z nich hudbu i přehrávat. V kombinaci se sportovní aktivitou, bezdrátovými sluchátky a nasazenými Apple Watch se tak stanete zcela nezávislými na iPhonu, což zejména u běhání jistě oceníte. Hudbu také můžete libovolně streamovat a pouštět na jiných zařízeních.

Kromě hudby se také na Apple Watch objevila aplikace Wallet, jež zrcadlí všechny vaše uložené věrnostní karty z iPhonu. V obchodě tak již nemusíte vytahovat iPhone nebo kartu, stačí jen ukázat Apple Watch a nechat si naskenovat čárový kód.

Nově také v rychlém přehledu, který aktivujete vytažením lišty od spodní části hodinek, přibylo tlačítko pro AirPlay. V kombinaci s Apple TV můžete obsah hodinek dál streamovat.

Osobně se mi aktualizace nového systému velmi zamlouvá. Hodinky mi opět dávají mnohem větší smysl a vidím v nich velký potenciál, co vše s nimi lze dělat a tvořit. V blízké budoucnosti nás tak patrně nemine velký boom aplikací třetích stran, které by konečně mohly být zcela nezávislé. Pevně věřím, že se objeví i mnoho přelomových aplikací, a doufám, že změnou projde i App Store pro Apple Watch, který zatím Apple více než zanedbává.

.