Zavřít reklamu

Jste-li vlastníkem některého iOS zařízení, určitě jste již tyto termíny slyšeli. Ne každý však ví, k čemu Recovery a DFU režimy slouží a jaký je mezi nimi rozdíl. Největší rozdíl je v tzv. iBootu.

iBoot slouží na iOS zařízeních jako bootloader. Zatímco Recovery režim ho při restoru nebo aktualizaci zařízení používá, režim DFU ho obchází, aby bylo možné nainstalovat i jiné verze firmwaru. iBoot v iPhonech a iPadech dohlíží na to, aby byla na zařízení nainstalována současná nebo novější verze operačního systému. Pokud byste chtěli do iOS zařízení nahrát starší či upravený operační systém, iBoot vám to nedovolí. Proto je k takovému zákroku třeba aktivovat DFU režim, při němž je iBoot neaktivní.

Recovery režim

Recovery režim je stav, který se používá při každé klasické aktualizaci či restore systému. Při takových operacích totiž nepřecházíte na starší nebo modifikovaný operační systém, a tak je iBoot aktivní. Při Recovery režimu na obrazovce iPhonu či iPadu svítí ikona iTunes s kabelem naznačující, abyste zařízení připojili k počítači.

Režim obnovy je také většinou zapotřebí při provádění jailbreaku a může pomoct při některých nečekaných problémech, které běžný restore nevyřeší. Obnova v režimu Recovery totiž starý systém vymaže a nainstaluje ho znova. Uživatelská data pak do telefonu vrátíte ze zálohy pomocí restore.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jak se do Recovery režimu dostat?

 1. Zcela vypněte své iOS zařízení a odpojte kabel.
 2. Stiskněte Home tlačítko.
 3. Společně se stisknutým Home tlačítkem připojte iOS zařízení k počítači.
 4. Držte Home tlačítko do chvíle, dokud se vám na obrazovce neobjeví oznámení, že jste v Recovery režimu.

Pro opuštění Recovery režimu držte po dobu deseti sekund tlačítka Home a Power, zařízení se poté vypne.

DFU režim

DFU (Direct Firmware Upgrade) režim je speciální stav, při němž sice zařízení nadále komunikuje s iTunes, ovšem obrazovka je černá (nepoznáte, jestli se něco děje) a nespustí se iBoot. To znamená, že můžete do zařízení nahrát starší verzi operačního systému, než která je v něm aktuálně. Apple nicméně od iOS 5 návrat na starší verze operačního systému nepovoluje. Přes DFU režim se také dá nahrát upravený operační systém (Custom IPSW). Pomocí DFU režimu rovněž můžete skrze iTunes iOS zařízení obnovit do čistého stavu, nicméně pro vymazání dat třeba při prodeji vám stačí obyčejný restore.

DFU režim bývá jedno z posledních řešení, pokud vše ostatní selže. Například při jailbreaku se vám může stát, že se telefon ocitne v tzv. bootovací smyčce, kdy se telefon po několika vteřinách restartuje při načítání stále dokola a tento problém zle vyřešit právě jen v režimu DFU. Aktualizací iOS v DFU režimu se v minulosti řešily také některé problémy spojené s updatem nového systému, jako například rychlé vybíjení baterie nebo nefunkční GPS.

 

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Jak se do DFU režimu dostat?

 1. Připojte iOS zařízení k počítači.
 2. Vypněte iOS zařízení.
 3. Při vypnutém iOS zařízení zmáčkněte a 3 sekundy držte Power tlačítko.
 4. Spolu s Power tlačítkem stiskněte také Home tlačítko a obě dvě držte po dobu 10 sekund.
 5. Uvolněte Power tlačítko a dalších 10 sekund nadále držte Home tlačítko.
 6. Během 7 až 8 sekund by měl naběhnout DFU režim a iOS zařízení detekovat iTunes.
 7. Pokud se vám na obrazovce objeví logo Restore, nenacházíte se v DFU režimu, nýbrž jen Recovery režimu a je třeba celý proces zopakovat.

Máte také problém k řešení? Potřebujete poradit nebo třeba najít tu správnou aplikaci? Neváhejte a kontaktujte nás přes formulář v sekci Poradna, příště zodpovíme třeba právě váš dotaz.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více