Zavřít reklamu

Sluch je druhým nejdůležitějším smyslem, jeho ztráta má tedy na život člověka obrovský vliv. Apple ve spolupráci s Cochlear má bezkonkurenční řešení pro lidi, kteří o přirozený sluch přišli.

Problémy se sluchem se v současnosti z hlediska pomocných zařízení řeší dvěma způsoby – externím naslouchátkem, nebo kochleárním implantátem, zařízením voperovaným pod kůži s elektrodou napojenou na kochleu, část vnitřního ucha zajišťující převod vibrací vzduchu na elektrické signály, které zpracovává mozek.

Druhé řešení je pochopitelně podstatně dražší a technologicky náročnější a používá se u lidí s téměř kompletní nebo úplnou ztrátou sluchu, kterým klasické naslouchátko už nepomáhá. Celosvětově má problémy se sluchem 360 milionů lidí a asi pro 10 procent z nich by byla operace vhodná. Podstoupilo ji zatím pouze milion lidí se ztrátou sluchu, ale se zvyšováním sofistikovanosti zařízení a povědomí o něm lze očekávat postupné zvyšování tohoto čísla.

Cochlear-nucleus

Významně k tomu přispěje pravděpodobně nová verze kochleárního implantátu od firmy, jež je začala vyrábět mezi prvními. Nucleus 7 od Cochlear k tomuto typu zařízení přistupuje novým způsobem. Dosud se implantáty ovládaly speciálními ovladači. Bylo to možné i telefonem, ale velmi nespolehlivě.

Nucleus 7 se je ale pomocí nového Bluetooth protokolu schopno propojit s iPhonem bez potřeby dalších zařízení a zvuk z iPhonu je možné streamovat přímo do implantátu. Uživatel tedy nemusí telefon přikládat k uchu a pro poslech hudby nepotřebuje sluchátka. Funkce Live Listen dokonce může využít mikrofon iPhonu jako zdroj zvuku pro implantát.

Apple je dlouhodobě známý jako společnost dbající na uživatele s postižením – iOS zařízení mají například v nastavení zvláštní sekci pro naslouchátka s možností párování zařízení a speciálním režimem, který má zlepšit zvuk některých naslouchátek. Protokoly vyžadované pro spárování s iOS zařízeními jsou výrobcům naslouchátek dostupné zdarma a jejich využití zařízením dává nálepku „Made for iPhone“ (Vyrobeno pro iPhone).

Pro párování iOS zařízení s naslouchátky Apple už v roce 2014 začal používat vlastní Bluetooth protokol, Bluetooth LEA, tedy Low Energy Audio („nízkoenergetický zvuk“). Tento protokol staví na rozšířenějším Bluetooth LE, který ale slouží primárně pro přenos dat, kdežto LEA se specificky zaměřuje na přenos zvuku ve vysoké kvalitě při použití minimální energie.

Ve spolupráci se třetí firmou, ReSound, pak Apple a Cochlear vyvinuli další systém, který kombinuje smartphone, kochleární implantát a klasické naslouchátko. Uživatel má implantát pouze v jednom uchu a na druhém má naslouchátko a z iPhonu je schopen je nezávisle na sobě regulovat. V rušné restauraci pak například může snížit citlivost zařízení směřujícího do prostoru a věnovat pozornost pouze konverzaci, které se chce účastnit.

Jelikož Nucleus 7 ve spolupráci s iPhonem dovoluje uživatelům trpícím ztrátou sluchu jejich zvukové prostředí kontrolovat mnohem lépe, než toho jsou schopni zdraví lidé, Apple s Cochlear tak vlastně ukazují jedny z prvních příkladů budoucí možné kyborgizace lidí, kteří jsou zdraví, ale chtějí schopnosti svého těla vylepšit.

Zdroj: Wired
.