Zavřít reklamu

Rodičovský dohled plní to, co slibuje – dohlédne na používání iPhonu, iPadu nebo iPodu touch dítěte, když vy nemůžete. Za pomoci funkce omezení obsahu totiž svému dítku nastavíte limity, přes které se pak to nedostane. A to, ať už je to sledování videí, hraní her nebo přítomnost na sociálních sítích. 

Jistě je samozřejmě vhodnější, naučit dítě správným zásadám používání mobilního telefonu nebo tabletu, poučit jej o nástrahách sociálních sítích a webu samotného. Jenže jak jistě víte, děti si rady rodičů berou k srdci málokdy, nebo pokud už ano, tak obvykle po svém. Mnohdy vám tak nezbyde než přistoupit k trošku drastičtějším krokům. A teď není řeč jen o časových limitech. Rodičovský dohled vám umožní následující kroky, kterými můžete zařízení nějakým způsobem omezit: 

  • Nastavení omezení obsahu a soukromí 
  • Zabránění nákupům v iTunes a App Storu 
  • Povolení výchozích aplikací a funkcí 
  • Zabránění explicitnímu obsahu a obsahu s věkovým hodnocením 
  • Zabránění webovému obsahu 
  • Omezení hledání na webu pomocí Siri 
  • Omezení Game Centra 
  • Povolení změn v nastavení soukromí 
  • Povolení změn v dalších nastaveních a funkcích 

Nástroje Rodičovského dohledu jsou vyvinuty s ohledem na bezpečné používání zařízení poplatné věku jeho uživatele. Rozhodně ale není vhodné vzít si zařízení dítěte a omezit mu vše plošně. Za to vám vděčné určitě nebude, navíc se to bez patřičného vysvětlení a důležitého dialogu zcela mine účinkem. Rodičovský dohled má také úzkou návaznost na Rodinné sdílení.

iOS Čas u obrazovky: Limitace aplikací

Čas u obrazovky 

V nabídce Nastavení -> Čas u obrazovky najdete volbu výběru, zda se jedná o vaše zařízení nebo to vašeho dítěte. Pokud vyberete druhou možnost a zadáte rodičovský kód, můžete následně nastavit takzvaný klidový čas. Jedná se o dobu, během které nebude zařízení používáno. Dále zde můžete určit limity pro aplikace (nastavíte časové limity pro konkrétní tituly), povoleno vždy (aplikace dostupné i v klidovém čase) a omezení obsahu a soukromí (určené přístupu ke konkrétnímu obsahu – např. Omezení webových stránek pro dospělé atd.).

Tento diagnostický nástroj vám ale umožňuje i vidět, kolik času je tráveno v jakých aplikacích. Jednou týdně pak také informuje o průměrném času u obrazovky, a zda ten roste nebo naopak klesá. Rodičovský dohled je tak pro každého rodiče skutečně důležitou funkcí, kterou je vhodné nastavit hned v počátcích. Zamezíte tím i vytvoření nezdravého návyku a závislosti dítěte na digitálním zařízení.

.