Zavřít reklamu

Apple TV+ je zde již téměř dva roky, a přestože se katalog platformy originálních filmů a televizních pořadů značně rozrůstá, zdaleka se nejedná o takový úspěch jako u konkurence. Výzkumní společnost Digital TV Research navíc oznámila, že se to ani v budoucnu příliš nezlepší. Odpovědět si na to proč ale není zas tak složité. 

Digital TV Research očekává, že Apple TV+ do konce roku 2026 dosáhne téměř 36 milionů předplatitelů. To nemusí znít úplně špatně, kdyby nešlo o výhled na dalších 5 let a kdyby na tom konkurenti nebyli o poznání lépe. Podle výzkumu zveřejněného na The Hollywood Reporter bude mít Disney+ na 284,2 miliony předplatitelů, Netflix 270,7 milionů, Amazon Prime Video 243,4 milionů, čínská platforma iQiyi 76,8 milionů a HBO Max 76,3 miliony předplatitelů.

V kontrastu těchto čísel je 35,6 milionů předplatitelů Apple TV+ jednoduše zklamáním, a to i proto, že minulý průzkum odhalil aktuálních 20 milionů předplatitelů. Jenže z toho jich mnoho platformu využívá jen v rámci bezplatné doby, kterou dostali k zakoupenému produktu Applu, a tedy dříve či později ji dost možná opustí. Ten ji v rámci této promo akce dává na 3 měsíce zdarma. Aktuální podíl platformy Applu tak jsou mrzké 3 % celosvětově.

Nevhodný byznys plán 

Snaha se Applu nedá upřít. Oproti pozvolnějšímu rozjezdu v počátcích fungování platformy, přináší ta nyní další novinky týden co týden. Jenže samotná knihovna pořád čítá jen něco kolem 70 originálních titulů, což se s konkurencí jednoduše nedá měřit. Problém je v tom, že spoléhá pouze a jen právě na ten svůj originální obsah, tedy takový obsah, který sama produkuje. Neplatíte zde předplatné za staré osvědčené hity, které si můžete pustit v jiných sítích, zde platíte skutečně jen za to, co vzešlo přímo od Applu.

A to je právě málo. Ne vždy se chceme podívat na nový díl seriálu, nebo dokonce na nějakou sice novou sérii, ale žánru takového, který nás vlastně nezajímá. Nenajdete zde žádné Přátele, ani Hru o trůny či Sex ve městě. Nenajdete zde Matrix ani Jurský park, protože cokoli, co Apple neprodukoval, si můžete zakoupit nebo pronajmout za dodatečnou platbu v rámci iTunes. I v tomto je tak trochu zmatek. Platforma totiž láká na celosvětové filmové hity. Aktuálně třeba na Rychle a zběsile 9 nebo Space Jam, jenže tyto filmy nejsou produkcí Applu a jsou sice v rámci platformy k dispozici, ale za další dodatečný poplatek.

Cesta do zatracení 

Otázkou možného neúspěchu může být i lokalizace. Dostupný obsah má sice české titulky, ale dabing nikoli. V tomto ohledu bychom se však mohli bavit jen o možné úspěchu v tuzemsku, čili na tak malém rybníčku, že ta čísla sledovanosti zde Apple určitě nevytrhnou. Pokud Applu stačí ta prestiž, že má vlastní video streamovací službu, ve které nabízí výhradně vlastní originální obsah, je to ok. Jenže už u Apple Arcade společnost pochopila, že ta exkluzivita nejde s úspěchem úplně ruku v ruce, a mezi původně unikátní tituly tvořené jen pro platformu pustila i remasterované vykopávky běžně dostupné v App Store nebo na Android.

Možná je tak jen otázkou času, kdy to pochopí i u Apple TV+ a zpřístupní předplatitelům i celý katalog v rámci iTunes. V takový moment by se totiž jednalo o plně konkurence schopnou platformu, která by měla potenciál skutečně růst, a ne jen paběrkovat a spoléhat se na několik málo originálních titulů. Těch i když budou stovky, v porovnání s konkurencí to bude pořád málo.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Apple se snaží, mě oslovil serial See a nově i seriál Nadace. Zvykl jsem si na titulky a jsem rád aspoň za ně. Amazon Prime s češtinou taky nic moc ale i přes to věřím, že se to bude ubírat k lepšímu.

    TV+ není vůbec špatná služba. Obsah tam přibývá pomalu, to je pravda. Na druhou stranu všechen obsah je ve 4K, Dolby Vision, Dolby Atmos, takže pokud máte pořádně velkou OLED 4K s Dolby Vision televizi – jako já, tak je tahle služba naprosto bezkonkurenční. Ano, Apple by měl koupit nějakou filmovou společnost, i když ono už jich moc nezbývá. Jednu dobu jsem myslel, že koupí MGM, ale nakonec to spadlo do rukou Amazonu. A když už ne koupit, tak alespoň se s někým domluvit.

    Co je tak složitého na pochopení, že Apple poskytuje jinou formu služby, než ostatní? Proč je tak tak složité pochopit a proč tak silně převládá přesvědčení, že to má zase dělat tak, jako všichni ostatní? Někdy mám pocit, že tyhle články píšou lidi, kteří vědí o Apple vlastně naprotý kulový. Normální člověk stejně není schopen skonzumovat už teď celou produkci ATV+ bez toho, aby si na to bral pravidelně dovolenou a bude „hůř“.

    Přesně. Buď je autor méně inteligentní, nebo, a z toho ho podezírám víc, je to jen primitivní clickbait článek. Apple TV+ je úplně jiná služba a skutečně bezkonkurenční kvalitou. Normální člověk se nedívá deset hodin denně, aby to jen tak zvládl zhlédnout.

    Neviem, načo sa tu hráte. Autor článku ma samozrejme pravdu. Za tie peniaze, čo chce by mala byť polovička knihovny zdarma. A nie platiť za každý film naviac. A za B. ono na tom tv+ sa všetko dá pozrieť za mesiac. A čo potom. A to nehovorím o kvalite. Tak sprzniť Assimovovu Nadáciu to sa iba tak nevidí. A nech všetci herci sú ženy, pretože to čo spravil z knihy a premenil chlapov na ženy tak to sa iba tak nevidí.

celý text

Čtěte více.