Zavřít reklamu

Kouření, nezdravé jídlo, nedostatek pohybu či alkohol. To vše a mnohem více má za následek vysoký krevní tlak. Vlivem této nemoci celosvětově umírá každý rok více než sedm milionů lidí. Nemocní přitom mnohdy ani netuší, že trpí hypertenzí. Podle lékařů jde o tichého zabijáka. Z toho důvodu se vyplatí být na pozoru, což znamená nejen chodit pravidelně k lékaři, ale sledovat svůj zdravotní stav i doma.

Jistě mi dáte za pravdu, že vlivem moderních technologií a příslušenství je čím dál snažší sledovat své tělo. Na trhu existuje hned několik firem, které vyrábějí různé gadgety, jež nějakým způsobem hlídají fyziologické hodnoty našeho těla. Různé osobní váhy, glukometry, sportovní hodinky nebo měřiče krevního tlaku vyrábí firma iHealth.

Právě měřiče krevního tlaku jsou mezi lidmi velmi vyhledávaným příslušenstvím k chytrým zařízením. iHealth již v minulosti představila několik podobných přístrojů, přičemž loni na veletrhu IFA 2015 v Berlíně uvedla na trh zcela nový měřič krevního tlaku iHealth Track. Ten je od základu kompletně přepracovaný a smělě konkuruje profesionálním zařízením.

Spolehlivé údaje a měření

Hned při prvním rozbalování mě zaujalo, že přiložená manžeta, která se používá k samotnému měření krevního tlaku, je zcela totožná s tou, jakou znám z rukou lékařů v nemocnicích. V balení přitom kromě zmíněného límce s hadičkou naleznete i poměrně bytelný plastový přístroj, který k měření nezbytně potřebujete.

Robustní, avšak designově povedené zařízení je poháněno hned čtyřmi bateriemi typu AAA, které podle výrobce bohatě postačí na více než 250 měření. Jakmile do zařízení vložíte baterie, stačí jen spojit iHeath Track s manžetou pomocí hadičky, přesně tak jako to dělají lékaři po celém světě.

Následně se můžete pustit do měření krevního tlaku. Manžetou prostrčíte ruku a límec umístíte co nejblíže ramennímu kloubu. Manžetu upevníte suchým zipem a je třeba ji co nejvíce utáhnout. Zároveň je třeba dát pozor, aby hadička, která vychází z límce, byla nahoře. Při samotném měření pak musíte přirozeně a volně dýchat a mít uvolněnou ruku.

Límec je dostatečně dlouhý a variabilní. Bez problémů padne na všechny typy rukou. Jakmile máte manžetu umístěnou, stačí jen zmáčknout tlačítko Start/Stop. Manžeta se nafoukne vzduchem a během chvilky budete vědět, jak na tom jste. Normální hodnota krevního tlaku u dospělého člověka by měla být 120/80. Hodnoty krevního tlaku ukazují, jakou silou srdce pumpuje krev do těla, tedy jakou silou působí obíhající krev na stěny cév. Dvě hodnoty ukazují systolický a diastolický tlak.

Tyto dvě hodnoty se po úspěšném měření zobrazí na displeji iHealth Tracku, spolu s tepem vašeho srdce. Jelikož je displej přístroje podbarvený, jakmile se tlak dostane mimo normální rozsah, uvidíte buď žlutou nebo červenou signalizaci. To pokud máte zvýšený, respektive příliš vysoký tlak. Svítí-li iHealth Track zeleně, je vše v pořádku.

Mobilní aplikace a přesnost

Všechny naměřené údaje, i s barevnou signalizací, umí iHealth Track uložit do vnitřní paměti, ale pomyslným mozkem všech iHealth produktů jsou mobilní aplikace. iHealth nemá aplikaci pro každé zařízení, ale jednu, která sdružuje všechny naměřené údaje. Aplikace iHealth MyVitals je zdarma a pokud již máte u iHealth účet, stačí se přihlásit, nebo si vytvořit nový. Najdete v ní také například data z profesionální váhy Core HS6.

Měřič tlaku s aplikací spárujete tak, že na iHealth Tracku zmáčknete druhé tlačítko se symbolem cloudu a písmenem M. Propojení probíhá přes Bluetooth 4.0 a naměřené údaje pak okamžitě vidíte i na iPhonu. Největší předností aplikace MyVitals je to, že všechna data se zobrazují v přehledných grafech, tabulkách a vše lze sdílet s vaším ošetřujícím lékařem. Osobně aplikaci považuje za vylepšené systémové Zdraví. Navíc je skvělá také možnost prohlížet svá data kdekoliv díky webové verzi.

 

Domácím měřičům krevního tlaku je často vytýkáno, že nejsou úplně spolehlivé a v krátkých intervalech měří jiné hodnoty. U iHealth Tracku jsme se s podobnými nesrovnalostmi nesetkal. Pokaždé, když jsem měřil v krátkém časovém rozestupu, byly hodnoty velmi podobné. Svou roli navíc může při měření sehrát rychlost dechu nebo drobné rozrušení například právě vlivem naměřených hodnot.

Klasickým rtuťovým měřičům, kterých už však ubývá, se v praxi nic nevyrovná, ale přesto je iHealth Track, i se svým zdravotním schválením a certifikací, více než obstojným konkurentem. Měření i následná synchronizace dat probíhá bez sebemenších problémů, a tak máte dobrý přehled o svém zdravotním stavu. Navíc díky mobilní a webové verzi prakticky kdekoliv.

Jediné, co aplikaci MyVitals chybí, je možnost rozlišit například různé členy rodiny. Mezi účty ovšem nejde přepínat a nelze ani nijak označit, komu naměřené hodnoty patří. Je to škoda, protože nedává smysl, aby si každý člen rodiny kupoval vlastní přístroj. V současnosti je jedinou variantou neustále přepárovávat iHealth Track mezi iPhony. Až na tento nedostatek jde ale o velice funkční zařízení, které při ceně menší než 1 200 korun není ani příliš drahé, zato dokáže poskytnout „odborné měření“. V České republice lze iHealth Track od tohoto týdne jako novinku pořídit například u oficiálního distributora EasyStore.cz.

.