iWant

S Tractive GPS XL Tracker se vám už pes nezaběhne

iWant

Rodiče mají doma psa. Velké plemeno rhodéského ridgebacka – Huga. Ač je pes obvykle poslušný, nelze zabránit tomu, že během delších procházek lesem zachytí stopu srnky či zajíce a na nějaký čas zmizí. V takový moment jsou veškerá přivolání a pamlsky zcela zbytečné. Hugo zkrátka vezme roha a pořádně se proběhne. Páníčkům pak nezbývá nic jiného než čekat, až se Hugo vrátí.

Z toho důvodu jsem rodičům pořídil GPS lokátor Tractive XL. Jedná se o krabičku, kterou jsme Hugovi připevnili na obojek, a pomocí aplikace na iPhonu jsme sledovali každý jeho pohyb. Záměrně jsem vybral model XL, který je určený pro velká plemena. Výrobci však nabízí i menší chytré krabičky, například pro kočky či menší psy.

Vtip je v tom, že uvnitř se nachází integrovaná SIM karta, která v kombinaci s GPS lokátorem hlídá každý krok vašeho mazlíčka, a tak nejste závislí například na Bluetooth a omezeném dosahu. Na druhou stranu kvůli tomu není fungování Tractive úplně zdarma.

Před každou procházkou akorát rodiče nasadí Hugovi bílou krabičku, která je celkem rozměrná a těžká. Naštěstí výrobci do balení přibalili klipsnu, pomocí které můžete Tractive nasadit na jakýkoliv obojek. Osobně však doporučuji, aby byl hladký. V případě, že na něm máte nějaké trny či jiné výběžky, půjde vám zařízení hůře nasadit. Rovněž nezapomeňte obojek dobře utáhnout, ač se během žádné procházky nestalo, že by zařízení z obojku spadlo. Vše drží jako přibité.

tractive21

S psem u nás i za hranicemi

Následně spustíte aplikaci Tractive GPS Pet Finder a během prvního spuštění si vytvoříte uživatelský účet, bez něhož se neobejdete. S uživatelským účtem je totiž spojený poplatek za zmíněné připojení k mobilní datové síti. Na výběr máte ze dvou variant: tarif Basic nebo Premium. Vyberete si způsob placení (měsíčně, ročně, dvouletně) a za základní tarif pak platíte minimálně 3,75 € (101 korun) měsíčně, za prémiový pak 4,16 € (112 korun).

Největší rozdíl v těchto dvou tarifech je v pokrytí. Zatímco Basic vám bude fungovat jen v České republice, s Premium můžete vyrazit i za hranice, Tractive funguje v 80 zemích a nemusíte se bát, že by se vám pes zaběhl na dovolené. Navíc má pak dražší tarift ještě několik funkcí navíc, ale k nim později.

Zmíněné částky je nutné platit k bezproblémovému zajíštění služby 24 hodin denně v GSM síti a většinu nákladů spojených s provozem služby nese výrobce. Nejedná se o klasickou smlouvu s telefonním operátorem, takže vás nečekají žádné poplatky za aktivaci, SMS, datový přenos či různé skryté poplatky, jednou zaplatíte Tractive a je hotovo. Bezplatně však lokátor nefunguje.

tractive

Skoro jako na provázku

Tractive GPS Pet Finder umí nejen zachytit, kde se váš pes nachází, ale také vizualizovat jeho aktuální rychlost. Bylo zajímavé sledovat Hugovu rychlost, když chytil nějakou stopu, za níž se rozběhl. Mnozí pak jistě ocení také funkci Live Tracking, která sleduje vašeho mazlíčka v reálném čase.

V praxi to vypadá tak, že na mapě v aplikaci Tractive vidíte červenou čáru, kterou živě kreslí ikona s fotografií vašeho psa. Snadno jsme tak zjistili, kde se Hugo nachází, i když jsme ho už třeba okem neviděli. V případě, že by se zaběhl někam daleko a nezvládl se vrátit, dokážete ho pomocí Live Trackingu snadno vystopovat.

Z aplikace také můžete vzdáleně aktivovat světlo, které má Tractive GPS v sobě, což vám pomůže ztracené zvíře nalézt i za snížených světelných podmínek. Případně můžete aktivovat zvukový signál, což hledání ztraceného zvířete ještě více usnadní. Líbí se mi také, že vnitřní baterie vydrží až 6 týdnů nepřetržitého provozu. Snadno tak Tractive můžete použít nejen při chovu psů, ale klidně i koní či velkých zemědělských zvířat s volným pohybem.

Nabíjení pak probíhá pomocí přiloženého kabelu, který se magneticky přichytí na krabičku a začne se nabíjet. Důležité je také zmínit, že jako uživatel nemáte přístup k SIM kartě. Vše je bezpečně uložené a zapečetěné.

Virtuální plot

Lidé, co mají psy na zahradě, jistě ocení funkci virtuálního plotu, takzvanou Safe zónu. V případě, že váš mazlíček přeskočí plot, ihned se o tom dozvíte. Na začátku můžete v aplikaci vymezit libovolně velký okruh, kde se může pes pohybovat bez jakéhokoliv dozoru. V aplikaci pak neustále vidíte, jak daleko se pes nachází. V případě, že uteče, přijde vám upozornění. Bezpečná zóna může mít na mapě jakýkoliv tvar a můžete si tam přidat i různé ikonky pro snadnou identifikaci.

Pokud z nějakého důvodu dojde k tomu, že není možné zobrazit aktuální polohu vašeho zvířete, zůstane na mapě vyznačena jeho poslední známá poloha a historie pohybu. V praxi se totiž párkrát stalo, že na pár sekund vypadl signál. Jakmile však naskočil zpět, Hugo se ihned zobrazil na mapě.

Všechny zmíněné funkce se týkají základního i prémiového balíčku. Co má dražší tarif navíc (mimo fungování v zahraničí), je neomezená historie polohy vašeho mazlíčka. Tarif Basic zapisuje jen posledních 24 hodin. S tarifem Premium můžete také sdílet svůj lokátor dalším uživatelům, exportovat vaše záznamy v GPS nebo KML a Tractive také automaticky vyhledává nejlepší dostupnou síť pro perfektní příjem. Když si připlatíte, neuvidíte v aplikaci ani žádné reklamy. Vedle mobilní aplikace má Tractive také webovou aplikaci, kde si můžete záznamy rovněž prohlédnout.

Tractive GPS XL Tracker XL můžete zakoupit u EasyStore.cz za 2 249 korun. Pokud vám bude stačit menší varianta, ušetříte téměř tisíc korun – ta stojí 1 399 korun. V případě potřeby najdete ve stejném obchodě také obojky Tractive, na něž pak můžete lokátory připevnit.

Z vlastní zkušenosti mohu všem pejskařům řešení od Tractive jedině doporučit, protože máte o svém mazlíčkovi opravdu dokonalý přehled a nemusíte se bát, že byste jeden druhého ztratili.

 • S

  Pes musi byt ovladatelny za každých okolnosti. Zvláště v lese. Dokonce je to i nekde vyjmenovano, ze v honitbě nesmi pronásledovat zver, musi byt ovladatelny atd. Jako lovecke plemeno ho nesmi , narozdíl od neloveckeho, odstrelit a hrozí jen pokuta. Ale vsadim se, ze vetsina myslivcu po plemenu psa patrat nebude a bude tvrdit ze se spletli a zastreli ho. Pak vam pipak bude na na nic …..

  • Peta

   Tak tak, ale to vysvětlujte IŤákovi ;-)))

  • streeeter

   Není to zcela úplně pravda…. píše se to v Zákoně o myslivosti 419/2001, že myslivecká stráž může odstřelit psa, který štve zvěř. Avšak to musí být pouze myslivecká stráž! tedy ne kterýkoli myslivec a navíc to nesmí být pes lovecký, záchranářský nebo slepecký… Takže pokud jen tak pobíhá a nic neštve, tak ho nikdo zastřelit nesmí! Pokud by se tak stalo, tak je třeba hnát daného člověka k soudu! Jinak abych jen nevystvětloval, tak mě se osobně produkt fakt libí a z veterinárního pohledu dost využitelný v lecčem :)

   • S

    ano, to je pravda. Ale vim o pripadech, kdy se to takto v minulosti resilo, nebo tim minimalne vyhrozovalo , jak jsem popsal vyse. „myslivcem“ jsem myslel mysliveckou straz. to, ze ovladatelnost psa resim elektronickym obojkem a nebo timto pipakem je nesmysl, z atim si stojim. je to vtipny IT gadget, ale odporuje smyslu veci. pokud psovi neverim, tak staci pradelni snura.

    • streeeter

     Já rozumím, že vy ti víte ;) spíš jsem upresnoval pro ostatní čtenáře. Pochopitelně blbce najdete všude, tudíž i mezi mysliveckou stráží. Ale opravdu by se to běžně stávat nemělo. A souhlas, že provaz nic nenahradí. Spíš je to dobrý gadget, pro někoho, kdo tuší, že jeho pes je trochu utekar a často je plot malá zábrana.

    • Michal

     Myslím ze tím ovladatelnost psa nikdo neřeší – je to pro jistotu – jdeš se psem ven najednou se něčeho lekne a začne zdrhat, nebo na louce chytne nějakou stopu a jde si po ní – ať máš psa vycvičeného nebo ne čas od času se to stane – je to zvíře.
     Nebo mas psa venku u baráku nikdo doma a z práce se můžeš podívat jestli je opravdu u baráku – nebo tě to upozorní ze utekl přes plot.
     Nebo když si psa vemou děti na procházku.
     Či jen aby ses podíval kolik toho tvůj mazlik dnes naběhal.
     A na tohle se tahle věcička hodí.

   • S

    s recmi, ze pes stve zver i kdyz jen hledal stopu v dosahu nekolika metru, jsem se setkal osobne.

   • Jirka_S

    Myslivecký zákon je něco neuvěřitelného, je to stát ve státě, v zásadě mohou vstoupit kdekoli, co si prohlásí za honitbu, člověk aby se bál pohybovat po svém vlastním pozemku. Sorry za OT.
    Jinak ta fičurka se mně líbí.

 • DusanK

  Celkom dobrá vec aj pre použitie u detí.

 • Michal

  Tak tohle se mi moc líbí a hned bych to pořídil – jenže už nemám psa :(