Zavřít reklamu

Samsung dnes společně s novou generací phabletu Galaxy Note představil také chytré hodinky Galaxy Gear, které oficiálně hlásil před několika měsíci, byť potvrdil pouze to, že na hodinkách pracuje. Před několika hodinami spatřily hodinky světlo světa a představují první zařízení nositelné na těle od velké technologické společnosti v blízké době dostupné široké veřejnosti.

Samsung Galaxy Gear

Galaxy Gear vypadají na první pohled jako větší digitální hodinky. Mají 1,9″ dotykový AMOLED displej s rozlišením 320×320 pixelů a v řemínku má zabudovaný fotoaparát s rozlišením 720p. Gear pohání jednojádrový procesor o taktu 800 Mhz a běží na upravené verzi operačního systému Android 4.3. Kromě jiného hodinky obsahují také zabudované dva mikrofony a reproduktor. Oproti dřívějším pokusům Samsungu o zařízení ve formě hodinek není Gear samostatné zařízení, nýbrž je závislé na připojeném telefonu nebo tabletu. Sice dokáží provádět telefonní hovory, ale slouží jako bluetooth headset.

V soupisu funkcí není nic, co bychom neviděli u jiných podobných zařízeních. Galaxy Gear umí zobrazovat příchozí notifikace, zprávy a e-maily, ovládat hudební přehrávač, obsahují také krokoměr a v době uvedení na trh by pro ně mělo existovat až 70 aplikací, jak přímo od Samsungu, tak od třetích stran. Patří mezi ně i známější firmy jako Pocket, Evernote, Runkeeper, Runtastic nebo vlastní služba korejského výrobce – S-Voice, tedy digitální asistent podobný Siri.

Integrovaný fotoaparát pak dokáže pořizovat fotografie nebo velice krátká videa o délce 10 sekund, které ukládá na interní 4GB paměť. Ačkoliv Galaxy Gear využívá Bluetooth 4.0 s nízkým odběrem, jeho výdrž není nijak oslnivá. Samsung se nejasně vyjádřil, že by měly vydržet na jedno nabití zhruba jeden den. Ani cena příliš neoslní – Samsung bude chytré hodinky prodávat za 299 dolarů, v přepočtu zhruba 6 000 Kč. Jsou přitom kompatibilní pouze s vybranými telefony a tablet výrobce, konkrétně s ohlášeným Galaxy Note 3 a Galaxy Note 10.1. Na podpoře telefonů Galaxy S II a III a Galaxy Note II se pracuje. V prodeji by se měly objevit na začátku října.

Od Galaxy Gear se neočekávalo nic převratného a hodinky nejsou nezbytně chytřejší než ty, které jsou již na trhu. Nejvíce připomínají zařízení italského výrobce jménem I’m Watch, které také běží na upraveném Androidu a mají také podobnou výdrž. Vzhledem k omezené kompatibilitě jsou hodinky určeny výhradně majitelům některých telefonů z prémiové řady Galaxy, vlastníci jiných telefonů s Androidem mají smůlu.

V případě chytrých hodinek Samsungu se skutečně žádná revoluce ani inovace nekoná. Galaxy Gear nepřináší nic nového na trh chytrých hodinek, co víc, nijak nepředčí již existující zařízení ani nenabídnou lepší cenu, naopak. Hodinky neobsahují ani biometrické senzory jako FitBit nebo FuelBand. Jedná se tak pouze o další zařízení na naše zápěstí s logem největší korejské společnosti a s brandingem Galaxy, což sotva stačí k tomu, aby zahýbaly trhem. Zvlášť když jejich výdrž nepředčí ani mobilní telefon.

Pokud Apple skutečně v brzké době představí vlastní řešení hodinek nebo podobného zařízení, doufejme, že přinesou více inovace do segmentu zařízení nošených na těle.

Zdroj: TheVerge.com

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Když jsem viděl poprvé hodinky od Samsungu a četl o jejich výbavě, tak jsem celkem jásal. Samsung předvedl přesně to, co jsem od něj očekával. Nepřinesl totiž žádnou inovaci, originální vzhled, ani neosadil toto zařízení nějakou skvělou technologií.
  1) hodinky, co vydrží den jsou k smíchu, protože nutí nositele zůstat v blízkosti adaptéru
  2) řešení focení z pod náramku? Jak uvidím co fotím?
  3) řešení telefonování s pokroucenou rukou u ucha?
  4) cena 6000, opravdu? :D

  Nulová kreativita korejkého výrobce a nulová až záporná praktičnost.

  Samsung evidentně chtěl představit hodinky první. Ani není jasné, zda druhý velký konkurent bude představovat letos. Přesto je pustili ven. Tak jsem si říkal, že by Samsung udělal lépe, kdyby prostě počkal až Apple představí svoje řešení hodinek, obšlehne praktické, užitečné fíčury a design !! a vydělal by víc peněz… Na druhou stranu, dokázali, že nové, originální produkty prostě neumí. Ale zase nechci předbíhat, počkám na prodejní čísla. Ale moc nadějí jim nedávám. (Osobně jsem vlastnil FuelBand, Jawbone UP a vyloženě čekám na nějaké zařízení, které bude designově skvostné, které bude umět vše co tato zařízení dohromady umí a hlavně bude nějak detailněji vyřešena otázka fyziologické aktivity, spotřeby energií, atp.)

  Fandím Applu a přeji si, aby to byl právě on, kdo tento produkt dotáhne k dokonalosti.

  Sony na to šlo podle mne lépe. Představilo hodinky, které lze spárovat s android telefony skrze NFC nebo bluetooth. Cena tedy také není lidová, přeci jen 179, potažmo 199 € (za model s kovovým řemínkem) je taky docela dost. Ale myslím si, že Apple, pokud se rozhodne hodinky také vydat, nasadí cenu velmi podobnou.
  Jen jsem zvědavý, jak bude inovovat.

  Nike Fuel Band žádné biometrické senzory nemá – má pouze akcelerometr. A
  navíc je to zařízení s podivnou kvalitou a nebo mám jen smůlu na kusy,
  ale už jsem měl po reklamaci 2. a ten jsem poslal zpět minulý týden – v
  obou případech odešlo tlačítko na zobrazení/přepínání informací…

  Ano, Samsung nezklamal. Hodinky jsou skutečně odporné a vybavení tak obyčejné, až jsou zbytečné. Myslím, že světu ukázali, že z vlastní invence neumí nic moc.

  Jinak upřímně otázka ohledně chytrých hodinek (všeobecně) – to někdo chce? Já osobně vidím jednu jedinou výhodu – notifikace z mobilu na displeji, ale nezlobte se na mě, já si radši vytáhnu telefon i když chápu, že existují situace, kdy to jen tak nejde. Ale psát na tom SMSky nebo nedejbože volat?

  No ono volat z něčeho podobného stejně budou asi jen asiati, jsou na to jediní dost trhlí.
  Ale celkově se mi líbí vize spojení hodinek s funkcemi Fuel bendů a -FitBitů a zároveň právě ono prodloužení notifikací na zápěstí. Občas není pohodlné, nebo proveditelné (třeba v narvané MHD) vytáhnout zvonící telefon z kapsy jen proto abych zjistil, že je to nějaký blb co mi chce nabídnout novou a lepší půjčku:)

  to je pravda, ještě bych v případě Apple chápal spojení se Siri, to by asi byla paráda, nicméně čechů se to až tak netýká.

  Je to děs, je to děs, je to děs! Výdrž na jedno nabití mne docela pobavila, cena taky.. Co dodat? Jestli takto vidí Samsung budoucnost nositelných technologií, tak tedy nazdar hodiny. ;)
  Jen doplním technický detail. Úhlopříčka je 1,63 palce.

  Podle mě je ozázka, zde vůbec dozrál čas na podobná zařízení. Všichni zatím prodávají zařízení plná kompromisů. Je tak otázka, zda jsou v této době dostupné technologie aby zařízení na tělo měla opravdu smysl. Největší slabinu vidím právě v bateriích.

celý text

Čtěte více.