Zavřít reklamu

Samsung dnes společně s novou generací phabletu Galaxy Note představil také chytré hodinky Galaxy Gear, které oficiálně hlásil před několika měsíci, byť potvrdil pouze to, že na hodinkách pracuje. Před několika hodinami spatřily hodinky světlo světa a představují první zařízení nositelné na těle od velké technologické společnosti v blízké době dostupné široké veřejnosti.

Galaxy Gear vypadají na první pohled jako větší digitální hodinky. Mají 1,9″ dotykový AMOLED displej s rozlišením 320×320 pixelů a v řemínku má zabudovaný fotoaparát s rozlišením 720p. Gear pohání jednojádrový procesor o taktu 800 Mhz a běží na upravené verzi operačního systému Android 4.3. Kromě jiného hodinky obsahují také zabudované dva mikrofony a reproduktor. Oproti dřívějším pokusům Samsungu o zařízení ve formě hodinek není Gear samostatné zařízení, nýbrž je závislé na připojeném telefonu nebo tabletu. Sice dokáží provádět telefonní hovory, ale slouží jako bluetooth headset.

V soupisu funkcí není nic, co bychom neviděli u jiných podobných zařízeních. Galaxy Gear umí zobrazovat příchozí notifikace, zprávy a e-maily, ovládat hudební přehrávač, obsahují také krokoměr a v době uvedení na trh by pro ně mělo existovat až 70 aplikací, jak přímo od Samsungu, tak od třetích stran. Patří mezi ně i známější firmy jako Pocket, Evernote, Runkeeper, Runtastic nebo vlastní služba korejského výrobce – S-Voice, tedy digitální asistent podobný Siri.

Integrovaný fotoaparát pak dokáže pořizovat fotografie nebo velice krátká videa o délce 10 sekund, které ukládá na interní 4GB paměť. Ačkoliv Galaxy Gear využívá Bluetooth 4.0 s nízkým odběrem, jeho výdrž není nijak oslnivá. Samsung se nejasně vyjádřil, že by měly vydržet na jedno nabití zhruba jeden den. Ani cena příliš neoslní – Samsung bude chytré hodinky prodávat za 299 dolarů, v přepočtu zhruba 6 000 Kč. Jsou přitom kompatibilní pouze s vybranými telefony a tablet výrobce, konkrétně s ohlášeným Galaxy Note 3 a Galaxy Note 10.1. Na podpoře telefonů Galaxy S II a III a Galaxy Note II se pracuje. V prodeji by se měly objevit na začátku října.

Od Galaxy Gear se neočekávalo nic převratného a hodinky nejsou nezbytně chytřejší než ty, které jsou již na trhu. Nejvíce připomínají zařízení italského výrobce jménem I’m Watch, které také běží na upraveném Androidu a mají také podobnou výdrž. Vzhledem k omezené kompatibilitě jsou hodinky určeny výhradně majitelům některých telefonů z prémiové řady Galaxy, vlastníci jiných telefonů s Androidem mají smůlu.

V případě chytrých hodinek Samsungu se skutečně žádná revoluce ani inovace nekoná. Galaxy Gear nepřináší nic nového na trh chytrých hodinek, co víc, nijak nepředčí již existující zařízení ani nenabídnou lepší cenu, naopak. Hodinky neobsahují ani biometrické senzory jako FitBit nebo FuelBand. Jedná se tak pouze o další zařízení na naše zápěstí s logem největší korejské společnosti a s brandingem Galaxy, což sotva stačí k tomu, aby zahýbaly trhem. Zvlášť když jejich výdrž nepředčí ani mobilní telefon.

Pokud Apple skutečně v brzké době představí vlastní řešení hodinek nebo podobného zařízení, doufejme, že přinesou více inovace do segmentu zařízení nošených na těle.

Zdroj: TheVerge.com
.