Zavřít reklamu

Není sporu o tom, že je Samsung Galaxy S7 a jeho „zakřivená“ verze Edge jedním z nejlepších androidích telefonů na trhu. Server DisplayMate ale přišel s podrobnou expertízou displeje tohoto zařízení a prohlásil, že se jedná o ten nejlepší displej, který byl u telefonu kdy použit. Nasnadě je tedy otázka – donutí jihokorejská konkurence Apple k rychlejšímu přechodu na technologii OLED?

Ačkoliv se Samsung Galaxy S7 od svého předchůdce S6 vzhledově prakticky neliší, hardwarově je rozdíl znát, a to mimo jiné právě u displeje. Ten dosahuje až o 29 procent vyššího jasu, čímž zásadně vylepšuje čitelnost displeje na ostrém slunci. Zároveň je ale použitý OLED panel úspornější.

Galaxy S7 se svým jasem, přesností podání barev i kontrastem vyrovná dokonce phabletu Samsungu s označením Note 5, což je vzhledem k rozdílu ve velikosti úhlopříček obou telefonů skutečně vynikající výsledek. Nejnovější Samsung na trhu vyčnívá tím, že používá speciální technologii sub-pixelů, díky čemuž lze dosáhnout zobrazení o mnoho ostřejších obrázků.

Tato technologie zachází s červenými, modrými a zelenými sub-pixely jako s jednotlivými obrázkovými prvky. DisplayMate tvrdí, že se díky této technologii jeví rozlišení displeje až 3krát vyšší než u displejů, které pixely renderují běžným způsobem.

[su_pullquote align=“left“]OLED panely mohou být tenčí, lehčí a obejdou se s užšími rámečky.[/su_pullquote]Vylepšení jsou úzce spjata s pokrokem Samsungu ve vývoji OLED displejů, které mají oproti LCD panelům mnoho výhod. OLED panely mohou být tenčí, lehčí a obejdou se s užšími rámečky. Tato kompaktnost ale není jedinou výhodou. OLED displeje mají také rychlejší reakční dobu, širší pozorovací úhly a umožňují také tzv. always-on mód, díky němuž je možné trvale na displeji zobrazovat důležité informace jako čas, notifikace atp.

Oproti LCD displejům má OLED panel výhodu v tom, že je přímo napájen každý jednotlivý sub-pixel, což zaručuje právě ono přesnější podání barev, přesnější kontrast a jakousi „celistvost“ celého obrázku. Ve většině případů je pak OLED displej i úspornější. LCD displej je energeticky efektivnější jen při zobrazování bílé barvy, kterou zároveň jako jedinou zobrazuje přesněji. Při zobrazování klasického barevného obsahu tedy nyní vítězí OLED, například při čtení textu na bílém pozadí má ale stále navrch LCD.

iPhone využívá LCD technologii již od své první generace představené v roce 2007. Podle posledních zvěstí bychom se ale OLED displeje mohli dočkat již u nástupce iPhonu 7, tedy v příštím roce. Apple nicméně stále čeká, až technologie OLED ve svém vývoji pokročí natolik, že si bude vedení firmy jisté prospěšností jejího nasazení.

Firmě Tima Cooka vadí především nižší životnost OLED panelů a jejich vyšší výrobní náklady. Jediným zařízením v portfoliu Applu, které tento displej využívá, tak zatím zůstávají Apple Watch. Jejich displej je totiž maličký – 38mm verze hodinek má 1,4palcový displej, větší 42mm model je pak osazen displejem o úhlopříčce 1,7 palce.

Zdroj: DisplayMate, MacRumors
Foto: Kārlis Dambrāns

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  No rozhodně nechci AMOLED od Samsungu – displej vypálený po půl roce. A to vždy.

  Vždyť o to jim jde taky, další vestavěné kurvítko, které jim zaručí, že ti ten telefon víc než nějakých maximálně 5 let prostě nevydrží. A to s těmi 5 lety jsem možná i přehnal.

  No iPhone 4S opravdu vydržel 5 let. Ale že by to byl použitelný telefon, to tedy ani náhodou. Nikdo nechce, aby telefony vydržely 5 let a Apple už vůbec ne. Dopadlo by to jako s Ipadem. Mnozí v pohodě používají ještě toho prvního a nic je nenutí k obměně. To opravdu není snem žádného výrobce.

  No nevýhod má oled zatím spoustu ale ty barvy (hlavně černá) a always on display by se mi opravdu líbili.

  Kamarád si koupil 950XL – QHD AMOLED – barevně je to rozhozené – ano výrazně lepší než dřív ale pořád to není IPS, černá je lepší ale třeba s 1020 AMOLED u iPhone 6s+ je srovnatelná. Výhoda jsou notifikace na displeji ale i to něco bere – měl jsem Lumie. Displej při velkém vytížení vždy vypálený – 925, 1020, 930, S6 EDGE – stačí půl roku intenzivní zátěže.

  Záleží jak moc – jestli jedes 10h denně za půl roku napiš – u AMOLEDU je to 100% jistota vždy se vypálí záleží jen na tom co zobrazuje a jak dlouho.

  Kecy v kleci. Mám Note 3 14 měsíců. Telefon opravdu drtím. Nabíjím denně. Na displeji není absolutně žádná známka po vypálení. To jsou jen pověry lidí, kteří samsunga nikdy nedrželi v ruce. Nebudu vám hanit vaše iHračky. Sám jsem přítelkyně koupil iPada a má i iPhone. Ale displeje Samsungů se nějakou dobu už opravdu nevypalují. S7 je momentálně nejlepší a ve verzi Edge i nejhezčí telefon na trhu, Uvidíme s čím příjde iPhone 7.

  No 925, 1020, 930 a S6 EDGE – jsou telefony co jsem mel a vse vypálené – takže žádný keci.
  Jestli přijde iPhone 7 s AMOLED tak zůstanu na 6s Plus dokud to půjde.

celý text

Čtěte více.