Zavřít reklamu

Jasný verdikt dnes vynesla porota, která rozhodovala v největším patentovém sporu posledního desetiletí. Devět porotců se jednohlasně shodlo, že Samsung kopíroval Apple, a vyměřilo jihokorejskému gigantovi náhradu škod ve výši 1,049 miliard dolarů, což je v přepočtu necelých 21 miliard korun.

lucy-koh-soud

Porota složená ze sedmi mužů a dvou žen se na verdiktu shodla překvapivě rychle, a tak se táhlý soudní spor dvou technologických velikánů dostal ke svému konci o něco dříve, než se čekalo. Debatovalo se jen necelé tři dny. Byl to nicméně špatný den pro Samsung, jehož zástupci dnes ze soudní síně, které předsedala soudkyně Lucy Kohová, odcházeli jako jednoznační poražení.

Samsung totiž nejen, že porušil duševní vlastnictví Applu, za které do Cupertina pošle přesně 1 049 343 540 dolarů, ale navíc u poroty neuspěl s vlastními obviněními druhé strany. Porotě se nezdálo, že by Apple porušil některý ze Samsungem předložených patentů, a tak jihokorejská společnost odchází s prázdnou.

Apple tedy může být spokojen, ač nedosáhl na částku 2,75 miliard dolarů, kterou v rámci odškodnění od Samsungu původně vyžadoval. Přesto verdikt jasně ukazuje vítězství Applu, který má nyní soudně potvrzené, že Samsung kopíroval jeho produkty a patenty. To mu dává výhody do budoucna, jelikož Korejci nebyli zdaleka jedinými, s kým Apple o všemožné patenty válčil.

Samsung byl usvědčen z porušování většiny patentů, které byly porotě představeny, a pokud soudce uzná toto porušování jako úmyslné, může se pokuta až ztrojnásobit. Tak výrazné částky se nicméně v dodatečných odškodněních neudělují. Přesto bude 1,05 miliard dolarů, pokud je nezmění odvolání, nejvyšší částkou udělenou v patentovém sporu v historii.

S ohledem na výsledek ostře sledovaného soudního procesu Samsungu hrozí, že přijde o svou pozici na americkém trhu, kde byl v posledních letech jedničkou v prodeji smartphonů. Může se totiž stát, že některé jeho produkty budou z amerického trhu vykázány, o čemž bude 20. září rozhodovat při dalším slyšení soudkyně Lucy Kohová.

Již nyní se porota shodla, že Samsung porušil všechny tři patenty Applu na užitný vzor, tedy například dvojité poklepání pro přiblížení a bounce-back scrollování. Právě druhou zmíněnou funkci Samsung využíval na všech obviněných zařízeních a ani s dalšími patenty na užitný vzor to nebylo pro korejskou společnost o moc lepší. Téměř každé zařízení totiž některý z nich porušovalo. Další rány dostával Samsung u designových patentů, také tady totiž podle poroty všechny čtyři porušil. Korejci kopírovali vzhled a uspořádání ikon na obrazovce a také vzhled přední části iPhonu.

[do action=“tip“]Jednotlivým patentům, které Samsung porušil, se podrobně věnujeme na konci článku.[/do]

V tu chvíli už měl Samsung ve hře jen jediného koně – své tvrzení, že patenty Applu jsou neplatné. Kdyby uspěl, byly by předchozí verdikty zbytečné, a kalifornská společnost by nezískala ani cent, jenomže i v tomto případě se porota přiklonila na stranu Applu a rozhodla, že všechny patenty jsou platné. Samsung se vyhnul pouze pokutě za porušení designových patentů u dvou svých tabletů.

Navíc Samsung neuspěl ani se svými protižalobami, porota neshledala, že by měl být byť jen jediný z jeho šesti patentů porušovaný Applem, a tak Samsung nedostane nic ze 422 milionů dolarů, které požadoval. Jak již bylo řečeno, příští slyšení je plánováno na 20. září, a rozhodně ještě nemůžeme tento spor považovat za ukončený. Samsung už totiž vyhlásil, že ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Může se však také z úst soudkyně Kohové dočkat zákazu prodeje svých produktů.

NY Times již přinesl reakce obou stran.

Mluvčí Applu Katie Cottonová:

„Jsme porotě vděčni za její služby a čas, který vložila do toho, aby si mohla poslechnout náš příběh, jež jsme s nadšením konečně vyprávěli. Velké množství důkazů představených během soudního řízení ukázalo, že Samsung s kopírováním zašel mnohem dále, než jsme se domnívali. Celý proces mezi Applem a Samsungem byl více než jen o patentech a penězích. Byl o hodnotách. V Applu si vážíme originality a inovace a své životy zasvěcujeme tvorbě nejlepších produktů na světě. Vytváříme tyto produkty pro potěšení našich zákazníků, ne aby je naše konkurence okatě kopírovala. Chválíme soud, že shledal chování Samsungu úmyslným a že vyslal jasnou zprávu, že krádež není správná.“

Vyjádření Samsungu:

„Dnešní verdikt by neměl být brán jako vítězství Applu, ale jako prohra amerického zákazníka. Povede k menším možnostem výběru, méně inovacím a možná vyšším cenám. Je nešťastné, že s patentovým zákonem může být zacházeno tak, že jedna společnost získá monopol na obdélník s kulatými rohy nebo technologii, kterou se snaží Samsung a další konkurence každý den zlepšovat. Zákazníci mají právo na výběr a vědí, co si pořizují, když kupují produkt Samsungu. Toto není poslední slovo v soudních síních po celém světě, z nichž některé již odmítly mnohé tvrzení Applu. Samsung bude pokračovat v inovacích a zákazníkovi nabídne možnost volby.“

Zařízení, které porušují patenty Applu

Patent ’381 (bounce back)

Patent, který vedle efektu „odražení“, když uživatel doroluje dolů, obsahuje také dotykové akce jako přetahování dokumentů a multidotykové akce jako například použití dvou prstů k přiblížení.

Zařízení porušující tento patent: Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Ace, Galaxy Indulge, Galaxy Prevail, Galaxy S, Galaxy S 4G, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (odemčený), Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Gem, Infuse 4G, Mesmerize, Nexus S 4G, Replenish, Vibrant

Patent ’915 (one finger scroll, two to pinch and zoom)

Dotykový patent, který rozlišuje mezi dotykem jedním a dvěma prsty.

Zařízení porušující tento patent: Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Indulge, Galaxy Prevail, Galaxy S, Galaxy S 4G, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (T-Mobile), Galaxy S II (odemčený), Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Gem, Infuse 4G, Mesmerize, Nexus S 4G, Transform, Vibrant

Patent ’163 (tap to zoom)

Patent dvojitého klepnutí, které přiblíží a vycentruje různé části webové stránky, fotografie či dokumentu.

Zařízení porušující tento patent: Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Ace, Galaxy Prevail, Galaxy S, Galaxy S 4G, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (T-Mobile), Galaxy S II (odemčený), Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Infuse 4G, Mesmerize, Replenish

Patent D ’677

Hardwarový patent týkající se vzhledu přední části zařízení, v tomto případě iPhonu.

Zařízení porušující tento patent: Epic 4G, Fascinate, Galaxy S, Galaxy S Showcase, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (T-Mobile), Galaxy S II (odemčený), Galaxy S II Skyrocket, Infuse 4G, Mesmerize, Vibrant

Patent D ’087

Podobně jako D ’677, tento patent se týká obecného náčrtu a designu iPhonu (zaoblené rohy apod.).

Zařízení porušující tento patent: Galaxy, Galaxy S 4G, Vibrant

Patent D ’305

Patent týkající se uspořádání a designu zaoblených čtvercových ikon.

Zařízení porušující tento patent: Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Fascinate, Galaxy Indulge, Galaxy S, Galaxy S Showcase, Galaxy S 4G, Gem, Infuse 4G, Mesmerize, Vibrant

Patent D ’889

Jediný patent, se kterým Apple neuspěl, se týká průmyslového designu iPadu. Podle poroty ho ani Wi-Fi, ani 4G LTE verze Galaxy Tab 10.1 neporušují.

Zdroj: TheVerge.com, ArsTechnica.com, CNet.com

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  No to mě poser..:-D Ať žije konkurence..!! :-D

   jaka konkurence? jestli nejsi schopen priznat si tu realitu kde samsung naprosto nahusto kopiroval vse od vzhledu zarizeni, vzhledu ikon, navrhu aplikaci, nabijecek, prislusenstvi tak jsi celozivotne dusevne slepy clovek a zcela jiste jsi nic nikdy nevytvořil. toto je zadostiucineni vsem zapadnim spolecnostem ktere ma cela china krute na haku. nikdo je nezaloval za to ze jejich tablet je placatej a ma obrazovku to jsou jen radoby pritazlive titulky a chvastave kecy v diskuzich. byly zalovani za prasarny ktere uz byly proste moc okate.

  Jsem velky fanda Applu, ale vsechny ty patenty jsou totalni nesmysly. Takove veci, jak poklepani pro priblizeni NESMÍ být patentovatelné. To se z poloviny programatoru stanou kriminalnici a se zakazniku chudaci (krome zakazniku Apple). Vím, že všechno Samsung (resp. Google) okopíroval, ale Apple dříve taky milion věcí okopíroval

   ukaž na jednu jedinou věc kterou apple takovýhle stylem okopíroval já nevím o žádné. první i macy? airy od sony? vážně. já netrvám na tom že jsou svatí. říkám že samsung už prostě zašel moc daleko a bylo potřeba mu udělat tytyty. dobře si pamatuju dobu kdy byly plný diskuze keců „jé iphone jebka, nema pametovku, vymenitelnou baterku, velka cihla, store to nemuze fungovat“ kecy kecy kecy. a teď neni firma ktera by nenasedla na uplne opacny beh IT nez byl nastolen. takovy zvrat jako u rozjete zaoceanske lodi „plnou parou vzad“

  proc by se meli stat z programatoru kriminalnici? kurna tak kdyz jsem neco nevymyslel tak proc bych to mel pouzivat. jako to vazne chtej ted vsichni vyvijet Angry Birds jen s jinejma ksichtama ala model samsung? No ja vidim teda jiny trend, vidim haldy inovativnich aplikaci, nevsednich reseni a otevrenu kreativni praci lidi kterym to appke dovolil. podotykam az na prokletý sandboxing.

  čest práci každému kdo jde vlastní cestou!

  Dvojklik pro priblizeni jsem naprogramoval uz 10 lety a takovych jako ja byly desetitisice… proste obecne postupy se nesmi patentovat. Samozrejme neni dvojklik jako dvojklik a Apple ho zpracuje dokonale a to je taky jeho vyhoda.

  Ty jsi rozumbrada :-D

  Zrejme myslis dvojklik na pocitaci (odchytnuti akce dvojklik -> zvetseni obrazku), kdy se ti zvetsil predmet podle stredu kliku. To presne absolutne neni predmetem soudu.

  Jde o double-tap na dotykovem displayi (nebo i to jsi pred 10 lety programoval?), coz uz je dost velkej rozdil.  Dalsi je, ze nejde o klasickej zoom (kdy zvetseni probehne podle stredu tapnuti), ale o chytrej zoom, kterej musi nejdriv pochopit, na jaky typ objektu jsi tapnul, podle toho najit jeho velikost a ten samotny vycentrovat na display. To uz neni zadna prdel. Takze tam nezalezi, na kterou cast objektu jsi tapnul, zoom probehne vzdy stejne. Coz nikdo pred 10 lety nedelal.

  Doufam, ze jsi tedy pochopil, kde je rozdil mezi tebou a desetitisici (jak rikas) dalsich a tim, co si nechal patentovat Apple. Protoze to rozhodne inovativni a slozite dost je.

   no puvodne jsem chtel Honzovi neco podobneho napsal ale pak jsem to nechal na tobe :-) třeba už to pochopí. já každému takovému doporučuji zalézt do garáže něco vymslet a pak společně budem koukat u popcornu a koly jak mu jeho nápad korejci vykrádaj :-) samozřejme že časem zobecní a už se nedotluče zadostiučninení nikdy.

   Apple vetsinu veci okopiroval sam dotykace a posuny odemykanim uz tu davno byly, priblizovani 2 klikem apod, akorat si takove veci patentoval. Myslim, ze kazdy vi co je zarizeni apple a co samsung. Patentovanim tvaru, ktery je standardne vyuzivany je nesmysl. Applaci se tu raduji, ale nakonec to bude jen minusem pro Vas, omezeni konkurence, nizsi motivace Apple inovovat, takze Vam gratuluji dostanete mene inovace a drazsi produkty.

  az jednou v zivote vymyslis neco nadherne jednoducheho, co budes prodavat a budes s tim mit svetovy uspech – a nekdo ti to ukradne… vratis se sem, prectes si svuj prispevek a das si facku.

  Neonik: Konkurence se ale nemusí tvořit skrze krádeže toho, co někdo jiný vymyslel. A nedstačí jen vymyslet, je třeba mít i odvahu udělat ten risk a přijít s něčím úplně novým (iPod, iPhone, iPad), dát do toho peníze, svou pověst a umět to vyrobit a dostat na trh tak, aby to mělo úspěch.
  Ne, krást se nemá. To jen u nás v ČR je to už standardem a tak si mnozí ani nevšimnou, že by nekrást mohlo být normální – jak to říkal už T.G.Masaryk (Nebát se a nekrást).

  Jak to tak vypadá, tak další tablet od samsungu bude muset mít trojuhelníkový tvar, špičaté rohy, HW klávesnici nebo softwarovou, kde budou mít znaky pětiuhelníkový tvar, web si budeme prohlížet jako noviny (nemáš lupu, nemáš zoom), a stejně ho Apple zažaluje za to, že má dotykový displej, který ovládá prstama u ruky a ne výhradně u nohy. Apple se bojí konkurence, a tak je odstraňuje soudama, které však nejsou nijak neutrální … (soudilo se v USA a porota byla výhradně z občanů USA) … Takhle se dělá monopol … Přitom to ani nemá zapotřebí

  Radši se nevyjadřuj je vidět že vůbec nevíš o co tady jde. Problém není v tvaru je ůplně jedno jestli to bude obdélník nebo čtvereček tady jde o desing. Podívej se třeba na na tablet od microsoftu tam je vidět že jde vlastí cestou. A ne ža jak samsung okopíruje uspěšný desing a software a napíše na to své logo. Tak by se měla na trhu vytvářet konkurence. Ne to co dělá samsung. A co se týká gest s prstama taky samsungu nikdo nebránil vymyslet svoje gesto. Ne on si rovnou převzal gesta co má apple. (respektivě google si převzal a samsung toho využívá)

  Samsung by se raději měl věnovat vylepšování LCD panelů u TV protože na ty jejich herberky se nedá dívat.. evidentně sází na tenký lesklý rámečky a 150funkcí které ve finále nikdo nevyužije. Smatphony ať nechá Applu

  Hmm, TV sunty od Samsungu … Rad bych videl lepsi napr. LED 140 cm v te same cenove hladine od jakekoliv konkurence … Ty mas urcite fantasticky prehled, vse od Samsungu je spatne ze ano … Beeee

  55PFL8007K proti 55ES8000 ….jednoznačně Philips, nepřekonatelnej rozdíl v obraze, Ambilight Spectra XL, Perfet Pixel HD a je i levnější 

  presne tak Samsung by mel investovat do neceho vlastneho ta miliarda dolaru co zaplatia applu za to mohli fakt zaplatit nejakym skvelym inovatorom ktory pre nich mohli virobit fakt boja schopnej produkt a ne sa opicit podla applu ta pokuta fakt mohla bohate stacit

  Já se domnívám že jde o princip.
  Měli bysme si uvědomit že číňani i korejci kradou nápady jako straky a po léta bylo téměř nemožné se domoci práv a zamezit úplně nejhrubšímu kopírování – od hadrů, aut, hodinek, elektroniky až po kdoví co. Kopírovali Japonce, Amíky, Němce, nás – a poškodili nabo i zničili mnoho firem, které investovaly spousty peněz do výzkumu a vývoje.
  Já jsem rád že tu je precedens takového významu.
  Také se domnívám že je nesmysl že by byli ohroženi vývojáři kvůli dojitému klepnutí na obrazovku. Zdá se, že Apple se soudí jen s těmi, o kterých ví že kopírují bezostyšně a chovají se arogantně – podobně jako Samsung nebo pan Google s Androidem, který zneužil informace ke kterým se dostal v rámci působení Schmidta v dozorčí radě Apple… Apropo – jihokorejský soud rozhodl ve prospěch Apple ve věci kopírování funkce „bumperu“ při dojezdu na konec stránky. To asi něco znamená, že?
  Další otázkou je, a to by i mne opravdu zajímalo, kolik sporů vyvolal Apple a v kolika je sám žalován. A také, jestli někdo ví v kolika dalších sporech je žalován Samsung, Google, Sony, Nokia a vice versa aniž by v tom byl Apple. To tady nikdo nezmiňuje, jakoby jediný Apple pořád chránil své patenty – přitom stačí chvilku hledat a hned je jasné že Samsung není žádný svatoušek ani na jiných polích. A že o patenty se firmy soudí stále, dávno před Applem, v současnosti a soudit se bude, prostě proto tu patenty jsou, aby se chránilo duševní vlastnictví…
  A kdo četl průběh procesu a seznámil se alespoň s částí předložených důkazů asi nemůže žádným způsobem nahlížet na Samsung jako na inovátora, tak jasné důkazy plagiátorství s osobními poznámkami šéfů vývoje a obchodu Samsungu, to se jejich právníci asi pěkně potili. A myslím že na ně byla ta soudkyně ještě hodná a kauzu kopírování iPadu nechali běžet jako pojistku kdyby se Samsung chtěl odvolat…

  Já absolutně nechápu , jak si za ty nesmyslné peníze někdo muže koupit ty jebky od Samsungu a jěště více nechápu, že někdo má tu drzost to doporučovat ostatním. Moje babička byla asi dlouho na sluníčku a nenapadlo jí nic lepšího než se neporadit a koupila si u vodafonu Samsunga! ……..super, celá rodina jede na iphonech a tak já jsem to odsral já, potřebovala vše nastavit, tak jsem se zblížil se Samsungem…. Vědší sračku jsem nedržel v ruce jěště k tomu ve spojení s tím debilním (Android shopem) teď google plus naprosto idiotské ovládání, barevne jak cirkus a absolutně nepřehledné a uživatelsky unfriendly !!!!
  Zaplať pánbůh za Iphone 4S. Proto naprosto chápu, že Apple žádá stažení většiny produktů Samsungu z trhu, to je vrátí tam kam patří.Jestli si někdo myslí, že okopíruje co může apřidá barevné animace je dobrej. Korejci jsou stejní jak čínané, se divím, že ty už dávno neprodávají Iphone 7.

  Ocečka!! xD di doprdele, takový čuráčky jako ty tady nepotřebuju. Každej telefon má výhody a nevýhody. Pokud si myslíš, že můj SE Xperia Arc je v něčem horší, nebo otcův SGS3 než ten tvůj, přemluv mě, abych si ho koupil ;)

celý text

Čtěte více.