Zavřít reklamu

Jasný verdikt dnes vynesla porota, která rozhodovala v největším patentovém sporu posledního desetiletí. Devět porotců se jednohlasně shodlo, že Samsung kopíroval Apple, a vyměřilo jihokorejskému gigantovi náhradu škod ve výši 1,049 miliard dolarů, což je v přepočtu necelých 21 miliard korun.

Porota složená ze sedmi mužů a dvou žen se na verdiktu shodla překvapivě rychle, a tak se táhlý soudní spor dvou technologických velikánů dostal ke svému konci o něco dříve, než se čekalo. Debatovalo se jen necelé tři dny. Byl to nicméně špatný den pro Samsung, jehož zástupci dnes ze soudní síně, které předsedala soudkyně Lucy Kohová, odcházeli jako jednoznační poražení.

Samsung totiž nejen, že porušil duševní vlastnictví Applu, za které do Cupertina pošle přesně 1 049 343 540 dolarů, ale navíc u poroty neuspěl s vlastními obviněními druhé strany. Porotě se nezdálo, že by Apple porušil některý ze Samsungem předložených patentů, a tak jihokorejská společnost odchází s prázdnou.

Apple tedy může být spokojen, ač nedosáhl na částku 2,75 miliard dolarů, kterou v rámci odškodnění od Samsungu původně vyžadoval. Přesto verdikt jasně ukazuje vítězství Applu, který má nyní soudně potvrzené, že Samsung kopíroval jeho produkty a patenty. To mu dává výhody do budoucna, jelikož Korejci nebyli zdaleka jedinými, s kým Apple o všemožné patenty válčil.

Samsung byl usvědčen z porušování většiny patentů, které byly porotě představeny, a pokud soudce uzná toto porušování jako úmyslné, může se pokuta až ztrojnásobit. Tak výrazné částky se nicméně v dodatečných odškodněních neudělují. Přesto bude 1,05 miliard dolarů, pokud je nezmění odvolání, nejvyšší částkou udělenou v patentovém sporu v historii.

S ohledem na výsledek ostře sledovaného soudního procesu Samsungu hrozí, že přijde o svou pozici na americkém trhu, kde byl v posledních letech jedničkou v prodeji smartphonů. Může se totiž stát, že některé jeho produkty budou z amerického trhu vykázány, o čemž bude 20. září rozhodovat při dalším slyšení soudkyně Lucy Kohová.

Již nyní se porota shodla, že Samsung porušil všechny tři patenty Applu na užitný vzor, tedy například dvojité poklepání pro přiblížení a bounce-back scrollování. Právě druhou zmíněnou funkci Samsung využíval na všech obviněných zařízeních a ani s dalšími patenty na užitný vzor to nebylo pro korejskou společnost o moc lepší. Téměř každé zařízení totiž některý z nich porušovalo. Další rány dostával Samsung u designových patentů, také tady totiž podle poroty všechny čtyři porušil. Korejci kopírovali vzhled a uspořádání ikon na obrazovce a také vzhled přední části iPhonu.

[do action=“tip“]Jednotlivým patentům, které Samsung porušil, se podrobně věnujeme na konci článku.[/do]

V tu chvíli už měl Samsung ve hře jen jediného koně – své tvrzení, že patenty Applu jsou neplatné. Kdyby uspěl, byly by předchozí verdikty zbytečné, a kalifornská společnost by nezískala ani cent, jenomže i v tomto případě se porota přiklonila na stranu Applu a rozhodla, že všechny patenty jsou platné. Samsung se vyhnul pouze pokutě za porušení designových patentů u dvou svých tabletů.

Navíc Samsung neuspěl ani se svými protižalobami, porota neshledala, že by měl být byť jen jediný z jeho šesti patentů porušovaný Applem, a tak Samsung nedostane nic ze 422 milionů dolarů, které požadoval. Jak již bylo řečeno, příští slyšení je plánováno na 20. září, a rozhodně ještě nemůžeme tento spor považovat za ukončený. Samsung už totiž vyhlásil, že ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Může se však také z úst soudkyně Kohové dočkat zákazu prodeje svých produktů.

NY Times již přinesl reakce obou stran.

Mluvčí Applu Katie Cottonová:

„Jsme porotě vděčni za její služby a čas, který vložila do toho, aby si mohla poslechnout náš příběh, jež jsme s nadšením konečně vyprávěli. Velké množství důkazů představených během soudního řízení ukázalo, že Samsung s kopírováním zašel mnohem dále, než jsme se domnívali. Celý proces mezi Applem a Samsungem byl více než jen o patentech a penězích. Byl o hodnotách. V Applu si vážíme originality a inovace a své životy zasvěcujeme tvorbě nejlepších produktů na světě. Vytváříme tyto produkty pro potěšení našich zákazníků, ne aby je naše konkurence okatě kopírovala. Chválíme soud, že shledal chování Samsungu úmyslným a že vyslal jasnou zprávu, že krádež není správná.“

Vyjádření Samsungu:

„Dnešní verdikt by neměl být brán jako vítězství Applu, ale jako prohra amerického zákazníka. Povede k menším možnostem výběru, méně inovacím a možná vyšším cenám. Je nešťastné, že s patentovým zákonem může být zacházeno tak, že jedna společnost získá monopol na obdélník s kulatými rohy nebo technologii, kterou se snaží Samsung a další konkurence každý den zlepšovat. Zákazníci mají právo na výběr a vědí, co si pořizují, když kupují produkt Samsungu. Toto není poslední slovo v soudních síních po celém světě, z nichž některé již odmítly mnohé tvrzení Applu. Samsung bude pokračovat v inovacích a zákazníkovi nabídne možnost volby.“

Zařízení, které porušují patenty Applu

Patent ’381 (bounce back)

Patent, který vedle efektu „odražení“, když uživatel doroluje dolů, obsahuje také dotykové akce jako přetahování dokumentů a multidotykové akce jako například použití dvou prstů k přiblížení.

Zařízení porušující tento patent: Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Ace, Galaxy Indulge, Galaxy Prevail, Galaxy S, Galaxy S 4G, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (odemčený), Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Gem, Infuse 4G, Mesmerize, Nexus S 4G, Replenish, Vibrant

Patent ’915 (one finger scroll, two to pinch and zoom)

Dotykový patent, který rozlišuje mezi dotykem jedním a dvěma prsty.

Zařízení porušující tento patent: Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Indulge, Galaxy Prevail, Galaxy S, Galaxy S 4G, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (T-Mobile), Galaxy S II (odemčený), Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Gem, Infuse 4G, Mesmerize, Nexus S 4G, Transform, Vibrant

Patent ’163 (tap to zoom)

Patent dvojitého klepnutí, které přiblíží a vycentruje různé části webové stránky, fotografie či dokumentu.

Zařízení porušující tento patent: Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Ace, Galaxy Prevail, Galaxy S, Galaxy S 4G, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (T-Mobile), Galaxy S II (odemčený), Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Infuse 4G, Mesmerize, Replenish

Patent D ’677

Hardwarový patent týkající se vzhledu přední části zařízení, v tomto případě iPhonu.

Zařízení porušující tento patent: Epic 4G, Fascinate, Galaxy S, Galaxy S Showcase, Galaxy S II (AT&T), Galaxy S II (T-Mobile), Galaxy S II (odemčený), Galaxy S II Skyrocket, Infuse 4G, Mesmerize, Vibrant

Patent D ’087

Podobně jako D ’677, tento patent se týká obecného náčrtu a designu iPhonu (zaoblené rohy apod.).

Zařízení porušující tento patent: Galaxy, Galaxy S 4G, Vibrant

Patent D ’305

Patent týkající se uspořádání a designu zaoblených čtvercových ikon.

Zařízení porušující tento patent: Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Fascinate, Galaxy Indulge, Galaxy S, Galaxy S Showcase, Galaxy S 4G, Gem, Infuse 4G, Mesmerize, Vibrant

Patent D ’889

Jediný patent, se kterým Apple neuspěl, se týká průmyslového designu iPadu. Podle poroty ho ani Wi-Fi, ani 4G LTE verze Galaxy Tab 10.1 neporušují.

Zdroj: TheVerge.com, ArsTechnica.com, CNet.com
.