Zavřít reklamu

Korejský výrobce Samsung včera poprvé předvedl nový chytrý telefon Galaxy S5. Letošní vlajková loď mezi smartphony s Androidem nabízí mimo jiné mírně aktualizovaný vzhled, voděodolné provedení a čtečku otisků prstů. Doplní ji také nový náramek Gear Fit, který se výrazně liší od dříve nabízených hodinek Galaxy Gear.

Samsung-Galaxy-S5

Samsung se podle svých slov v případě Galaxy S5 nesnažil o revoluční (a možná nesmyslné) změny, které někteří uživatelé očekávali. Nenabízí tak příliš odlišný design, odemykání pomocí skenu sítnice ani Ultra HD displej. Místo toho si zachová design velmi podobný svému čtyřkovému předchůdci a přidává pouze několik nových funkcí. Několik z nich, například odemykání telefonu pomocí otisků prstů, už bylo k vidění u konkurenčních zařízení, některá jsou naopak úplnými novinkami.

Design Galaxy S5 se od svého předchůdce výrazně liší pouze vzhledem zadní strany. Tradiční plastové tělo nyní zdobí opakující se perforace a také dvě nové barvy. Kromě klasické černé a bílé je S5 nyní k dostání i v modrém a zlatém provedení. Ještě více stojí za zmínku dříve neexistující ochrana proti vlhkosti a prachu.

Displej si S5 zachoval téměř stejně velký jako předešlá generace – na přední straně najdeme 5,1palcový AMOLED panel s rozlišením 1920 × 1080 obrazových bodů. Nekonají se tak velké změny v podání barev ani hustotě pixelů, jejíž navýšení by zřejmě bylo – i přes přání některých zákazníků – relativně zbytečné.

Mimo vzhled a displej však S5 určité nové funkce přidává. Jedna z nich, která bude uživatelům iPhonu zřejmě nejvíce povědomá, je možnost odemykání telefonu pomocí otisku prstů. Samsung nevyužil po vzoru Applu tvar hlavního tlačítka; v případě Galaxy S5 tento senzor připomíná spíše čtečku otisků používanou u notebooků. Prst proto nestačí na tlačítko přiložit, je nutné po něm přejet shora dolů. Pro ilustraci se můžete podívat na video jednoho z novinářů serveru SlashGear, který s odemykáním nebyl 100% úspěšný.

galaxy-s5-colors-8

Velkých změn se dočkal fotoaparát, a to jak po hardwarové, tak softwarové stránce. Senzor S5 je o tři miliony bodů bohatší a je nyní schopen obraz zaznamenat s přesností 16 megapixelů. Ještě důležitější jsou pak změny softwarové – nové Galaxy údajně dokáže rychleji zaostřit, a to za pouhých 0,3 vteřiny. Ostatním telefonům to podle Samsungu trvá až celou vteřinu.

Asi nejzajímavější změnou je velké vylepšení funkce HDR. Nové „real-time HDR“ umožňuje zobrazit výslednou kompozitní fotografii ještě před tím, než stiskneme spoušť. Můžeme se tak okamžitě rozhodnout, zda je spojení podexponovaného a přeexponovaného snímku skutečně užitečné. HDR je také nově dostupné i pro video. To je přitom funkce, kterou se dodnes nemohl pyšnit žádný předchozí telefon. Video je dále možné uchovat až v rozlišení 4K, tedy marketingovým jazykem v Ultra HD.

Samsung se snaží využít rozmachu fitness technologií a k měření kroků a uchovávání stravovacích návyků přidává také další novou funkci – měření srdečního tepu. To je možné provést přiložením ukazováčku na blesk zadní kamery. Tohoto nového senzoru bude využívat vestavěná aplikace S Health. Kromě této aplikace najdeme z dalších „S“ utilit pouze několik. Samsung totiž vyslyšel volání svých zákazníků a odstranil řadu předinstalovaných aplikací jako například Samsung Hub.

samsung gear fit

Korejský výrobce dále představil nový produkt s názvem Samsung Gear Fit. Toto zařízení se od vloni představeného Galaxy Gear (i hodinky Gear se dočkaly nové generace a hned dvojice modelů) liší svým tvarem i schopnostmi. Má užší profil a spíše než k hodinkám se dá přirovnat k náramku. Oproti dřívějšímu modelu je Gear Fit více zaměřen na fitness a nabízí několik nových funkcí.

Díky vestavěnému senzoru dokáže měřit srdeční tep a dále nabízí tradiční měření ušlých či uběhnutých kroků. Tyto informace se budou pomocí technologie Bluetooth 4 přenášet do mobilního telefonu Galaxy a následně do aplikace S Health. Opačným směrem pak budou proudit oznámení o zprávách, hovorech, e-mailech nebo blížících se schůzkách. Stejně jako telefon S5 je také nový fitness náramek odolný vůči vlhkosti i prachu.

Oba včera představené výrobky, Samsung Galaxy S5 i náramek Gear Fit, začne Samsung prodávat již v letošním dubnu. Korejská firma zatím neuvedla cenu, za kterou bude tato zařízení možná zakoupit.

Zdroj: The Verge, Re/code, CNET

Student žurnalistiky, náruživý hráč, nově nadšený fotograf a hlavně velký fanoušek techniky. Zejména té s nakousnutým jablkem.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tak Samsung „Ťamťunk“ opět předvedl hrozný design, který kopíruje stávající řady S3 a S4 a o použitých plastových materiálech ani nemluvě. Při použití odolnosti proti vodě už je možno tento korejský „skvost“ použít jako pádlo na loď :). Pro mě je tento přístroj obrovským zklamáním. Od High-endového přístroje bych čekal kvalitnější zpracování a hlavně ne dávat za plast takové horentní částky. Proto je Apple stále král.

  Osobně se mi nový Samsung S5 nelíbí a moc se mi nelíbí ani plastové telefony. Ale zaprvé voděodolnost je podle mě super vlastnost a za druhé hranatý tvar telefonu, co má můj iPhone 4S, také není zrovna ideální, protože se telefon v ruce při držení podivně kroutí a nedá se kloudně chytnout.

  to tvrdi Samsung. Kedze ma odnimatelny zadny kryt tak o tom vazne pochybujem.

  Pre mna je vodotesny ked sa snim mozem ist potapat :)

  Konkurence ve velkých displejích je obrovská, proto už podíl na trhu dlouhodobě klesá a bude klesat. Vrcholem byla S3, která se i mě líbila pro svůj kompaktní design, nafukovat telefon do nesmyslných velikostí je otřesná manie za chvíli budeme telefonovat 24 “ telefonem. :-))))

  Vsimnete si te rychle ikonky na fotak v lockscreenu.. prijde mi uplne totozna jako v iOS7 a zda se mi ze u S4 tam nebyla ale nevim tudiz iOS7 ji mel prvni a pak ze teda Samsung nekopiruje :-) jestli se v necem pletu me opravte

  Čekal jsem teda větší revoluci. Oproti předchozímu modelu nabídl jen senzor otisku prstu a zbytečný senzor měření tepu. Osobně se mi víc líbí senzor otisku prstu na Iphonu, jen přiložím a je to. Tento system Samsungu mi připomíná odemykáni přejetím u notebooku, což mi vadilo a nepoužíval jsem to. Zajímalo by mě, jestli na něm funguje tak jako u iP použití z různých směrů, což považuji za obrovské +. Měřeni tepu je na telefonu zbytečnost-machrovina, myslím že drtivý počet uživatelů to používat nebude. Udělali pokrok ze střevama telefonu, ale k čemu to, když tam je TouchWiz, který se často seká a padá (možná je tato verze konečně odladěna). Docela se mi líbí jak jsou na Samsung fórech všichni zklamání :D K náramku jen jediné, líbí se mi, oproti hodinkám.

  U toho tepu jsem hlavně nepochopil, jestli když pojedu na kole, tak mám celou dobu mít v ruce mobil a šahat prstem po blesku, nebo jak je to myšlené.

  Je to stejně myšlené jako jsou aplikace na iphone, Před cvičením se to změří, po cvičení se to změří. Pomocí prosvětlení prstu pomocí blesku :-)

  Mně se ty hodinky celkem líbí. I vypadají obstojně. Ale ten náramek? Nejhorší je asi ta orientace displeje. Nebavilo by mě natáčet hlavu pokaždé, když bych něco potřeboval.
  Každopádně už se těším na iWatch. Ke ze by všem vystřelí zrak a všichni si z nich crkli do kalhot…

celý text

Čtěte více.