Zavřít reklamu

Samsung rozjel rok 2024 ve velkém stylu. Nejdříve nám ukázal své vrcholné portfolio v podobě modelů Galaxy S24, nyní vyrukoval i s těmi střední třídy. Jde o duo modelů Galaxy A34 a A55, kdy je jistě zajímavějším ten druhý. Stydět by se za něho nemusel ani Apple, který proti němu ale nemá co ze svého portfolia postavit. 

Uvádíme sice, že se jedná o levné telefony, což oba vzhledem k Apple konkurenci jsou, nicméně pohybují se kolem hranice 10 tisíc Kč. Model Galaxy A34 zas tak zajímavý není, i když i on má zadní skleněná záda a zbavil se výřezu v displeji pro selfie kameru, kdy má nově průstřel. Zajímavější je především Galaxy A55, a to nejen pro svou výbavu, ale i konstrukci. 

Už jeho předchůdce měl loni skleněná záda, i když jen kvůli designu, protože bezdrátové nabíjení se zde nekoná. To nepřišlo ani letos a jde tak skutečně jen o vnímání vzhledu. Nicméně plastový rámeček nahradil ten hliníkový a zařízení to postavilo spíše po bok Galaxy S23 FE než ke svému bratru v podobě modelu Galaxy A35. 

Abychom byli přesní, tak Galaxy A55 startuje ve své základní 8/128GB variantě na částce 11 999 Kč. S iPhonem SE 3. generace představeným v roce 2022 prakticky nejde srovnávat, protože ten to svým designem prostě neumožňuje, i když výkonem by teoreticky mohl. Zde je mimochodem 4nm čip Samsungu s označením Exynos 1480. Porovnání je zcestné hlavně s ohledem na displej a tak trochu i fotoaparáty. 

Adaptivní obnovovací frekvence 

Samsung v obou případech sáhnul po 6,6“ FHD+ AMOLED displeji s jasem tisíc nitů. To není tak zajímavé jako spíše to, že je zde adaptivní obnovovací frekvence. Ano, přepíná se sice jen mezi 60 a 120 Hz, ale je vtipné, jak to Samsung umí i v telefonu za 9 499 Kč (Galaxy A35) a Apple to neumí v telefonu za 26 990 Kč (iPhone 15 Plus). 

Jihokorejská společnost se zde snažila zapracovat i na fotoaparátech, ale pořád tady najdete 5MPx makro, u modelu A35 pak jen 8MPx ultraširokoúhlý fotoaparát. V obou případech jde vyloženě jen o dohánění počtů, aby zařízení vypadala zajímavěji, když mají tři fotoaparáty. Fotit jimi moc chtít nebudete, což může být rozdíl oproti zajímavým hlavním 50MPx fotoaparátům s f/1.8, OIS a Super HDR Videem (i když jen ve Full HD při 30 fps). Díky vylepšení optické stabilizaci může skutečně jít o zajímavý univerzál. 

Bez Galaxy AI a 7 let aktualizací 

Chytré funkce zde sice jsou, a to zejména u focení a samotné postprodukci záznamu, nic jako Galaxy AI zde nehledejte. Svou pravou umělou inteligenci si Samsung nechává jen pro vrcholné modely. To platí i o aktualizacích. Jak Galaxy A55, tak Galaxy A35 mají pro společnost standardní 4 roky nového Androidu a k tomu jeden rok aktualizací zabezpečení. 

Pokud se na tyto novinky podívám skutečně nezaujatě, je nutné říci, že se jedná o naprosto ideální telefony pro ty, kteří chtějí to nejlepší ze světa Androidu, ale nechtějí zbytečně platit za TOP modely, které stojí více jak 20 tisíc Kč. Zejména Galaxy A55 skutečně dokáže překvapit i jablíčkáře tím, co a za kolik dokáže Samsung vlastně nabídnout. Taková výbava navíc drtivé většině běžných uživatelů prostě stačí a nám nezbývá než čekat na příští jaro, jestli se dočkáme nějakého toho iPhonu SE 4. generace. Speciálně u Mobil Pohotovosti koupíte Galaxy A35 i Galaxy A55 výhodněji o 1 000 Kč a včetně prodloužené záruky na 3 roky zdarma! A čeká na vás i dárek k předobjednávce v podobě nového fitness náramku Galaxy Fit3 nebo sluchátek Galaxy Buds FE. Více na mp.cz/galaxya2024.

Galaxy A35 a A55 koupíte nejvýhodněji zde

.