Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí roku 2016 a Tim Cook si protentokrát může oddychnout. Kalifornská firma totiž překonala očekávání Wall Streetu. Nutné je ovšem podotknout, že po neuspokojivém minulém čtvrtletí, kdy Applu poprvé po 13 letech klesly příjmy, nebyla tato očekávání příliš vysoko.

Za měsíce duben, květen a červen Apple oznámil výnosy ve výši 42,4 miliardy dolarů s čistým ziskem 7,8 miliardy dolarů. Ačkoliv se v kontextu aktuálního portfolia Applu nejedná o špatný výsledek, oproti stejnému období v loňském roce se dá pozorovat poměrně výrazné zhoršení hospodářských výsledků. Ve třetím fiskálním čtvrtletí minulého roku Apple utržil 49,6 miliardy dolarů a vykázal čistý zisk 10,7 miliard dolarů. Z 39,7 % na 38 % klesly meziročně také hrubé marže firmy.

Co se týče prodeje iPhonů, třetí čtvrtletí bylo z dlouhodobého hlediska poměrně slabé. Prodeje ale i tak překonaly krátkodobá očekávání, což se dá přičítat především vřelému přijetí iPhonu SE. Firma prodala 40,4 milionu telefonům, což je sice téměř o pět milionů iPhonů méně než v loňském třetím čtvrtletí, ale o něco více, než očekávali analytici. Hodnota akcií Applu v důsledku toho po oznámení finančních výsledků narostla o 6 procentních bodů.

„Jsme potěšeni, že můžeme ohlásit výsledky za třetí kvartál, které ukazují silnější poptávku ze strany zákazníků, než jsme očekávali na začátku čtvrtletí. Zaznamenali jsme velice úspěšné vydání iPhonu SE a jsme nadšeni, jakého přijetí ze strany zákazníků i vývojářů se dočkal software i služby představené na červnovém WWDC.“

Také po letošním třetím čtvrtletí je jasné, že prodeje iPadů nadále klesají. Svých tabletů Apple za kvartál prodal jen necelých 10 milionů, tedy o milion méně než před rokem. Pokles prodaných kusů ale firmě z hlediska příjmů kompenzuje vyšší cena nových iPadů Pro.

Co se týče prodejů Maců, i zde došlo k očekávanému poklesu. Za letošní třetí kvartál prodal Apple 4,2 milionů počítačů, tedy přibližně o 600 tisíc méně než o rok dříve. Na vině je nejspíš pomalu dosluhující MacBook Air a dlouho neaktualizované portfolio MacBooků Pro, u nichž se v Applu nejspíše čekalo na nový procesor Intel Kaby Lake, který se poměrně výrazně zpozdil.

Skutečně skvěle se ale Applu dařilo v oblasti služeb, kde firma opět dosáhla výborných výsledků. App Store ve třetí kvartálu vydělal nejvíce peněz ve své historii a celý sektor služeb Applu meziročně vyrostl o 19 procent. Nejspíš i díky úspěchu na tomto poli mohla firma akcionářům v rámci návratového programu vyplatit dalších 13 miliard dolarů.

V příštím čtvrtletí Apple očekávání zisk někde mezi 45,5 a 47,5 miliardami dolarů, což je sice více než v kvartálu, jehož výsledky byly právě ohlášeny, ale méně než ve stejném období minulý rok. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku firma Tima Cooka vykázala tržbu v hodnotě 51,5 miliard dolarů.

Zdroj: 9to5Mac

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  I tak se dá popsat pokles na všech frontách. Jenom proto, že analytici už byli opravdu dost skeptičtí, tak ten odhad dali níž a Apple se s odřenýma ušima dostal nad ten odhad, tak je to úspěch. Takže vlastně jupííí.

  Ukažte mi jinou firmou která by pohrdla podobnýma výsledkama …

  Ale chraň pánbůh, já souhlasím s tím, že Apple a Cook se mohou usmívat, protože ten příjem je i přes pokles více než dobrý. Tady je to spíše rýpnutí do novinářů, protože ti mají být za ty kritiky a obecně skoro ve všech ostatních médiích jsou, protože on je to opravdu pokles a všichni, i ten Timy Cook :), to ví. Ale tady ten článek vyznívá, jako by to bylo vlastně super a to není dobře, protože super to ani zdaleka není. Applu už delší dobu chybí zásadní inovace a pokud s něčím novým přišli tak to neumí rychle uvádět do praxe a už si to začíná uvědomovat i trh, který má přece jenom dost velkou setrvačnost.

  Vedeli, ze bude pokles. Po oznameni vysledkov stupli ceny akcii Applu o viac ako 7%. Takze Apple skoncil lepsie ako analytici ocakavali.

  Nepleťme prosím trh a akcie dohromady. Enron byl před pádem označovaný jako nejinovativnější společnost Ameriky a akcie měl v nebesích. Sice je to trochu špatné přirovnání, protože Enron švindloval v účetnictví, ale prostě trh a akcie moc nekorespondují. Firma může být na trhu stabilní, ale akcionáři její akcie klidně pošlou k zemi, protože někde prší. A naopak. A prostě Apple ať se nám to líbí nebo ne, za poslední dobu prostě nepředvedl nic extra, ceny drží hodně vysoko, čínský trh na který hodně sází je teď vůči němu dost chladný, takže to vše se mu může vymstít. Ne že bych si to moc přál, mám Apple rád, ale měli by trošku prásknout do koní.

  Souhlas. Ale tady jste na „fan-page“. A bohuzel se to casto promita i do objektivity pohledu autoru na vec.

celý text

Čtěte více.