Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí roku 2016 a Tim Cook si protentokrát může oddychnout. Kalifornská firma totiž překonala očekávání Wall Streetu. Nutné je ovšem podotknout, že po neuspokojivém minulém čtvrtletí, kdy Applu poprvé po 13 letech klesly příjmy, nebyla tato očekávání příliš vysoko.

Za měsíce duben, květen a červen Apple oznámil výnosy ve výši 42,4 miliardy dolarů s čistým ziskem 7,8 miliardy dolarů. Ačkoliv se v kontextu aktuálního portfolia Applu nejedná o špatný výsledek, oproti stejnému období v loňském roce se dá pozorovat poměrně výrazné zhoršení hospodářských výsledků. Ve třetím fiskálním čtvrtletí minulého roku Apple utržil 49,6 miliardy dolarů a vykázal čistý zisk 10,7 miliard dolarů. Z 39,7 % na 38 % klesly meziročně také hrubé marže firmy.

Co se týče prodeje iPhonů, třetí čtvrtletí bylo z dlouhodobého hlediska poměrně slabé. Prodeje ale i tak překonaly krátkodobá očekávání, což se dá přičítat především vřelému přijetí iPhonu SE. Firma prodala 40,4 milionu telefonům, což je sice téměř o pět milionů iPhonů méně než v loňském třetím čtvrtletí, ale o něco více, než očekávali analytici. Hodnota akcií Applu v důsledku toho po oznámení finančních výsledků narostla o 6 procentních bodů.

„Jsme potěšeni, že můžeme ohlásit výsledky za třetí kvartál, které ukazují silnější poptávku ze strany zákazníků, než jsme očekávali na začátku čtvrtletí. Zaznamenali jsme velice úspěšné vydání iPhonu SE a jsme nadšeni, jakého přijetí ze strany zákazníků i vývojářů se dočkal software i služby představené na červnovém WWDC.“

Také po letošním třetím čtvrtletí je jasné, že prodeje iPadů nadále klesají. Svých tabletů Apple za kvartál prodal jen necelých 10 milionů, tedy o milion méně než před rokem. Pokles prodaných kusů ale firmě z hlediska příjmů kompenzuje vyšší cena nových iPadů Pro.

Co se týče prodejů Maců, i zde došlo k očekávanému poklesu. Za letošní třetí kvartál prodal Apple 4,2 milionů počítačů, tedy přibližně o 600 tisíc méně než o rok dříve. Na vině je nejspíš pomalu dosluhující MacBook Air a dlouho neaktualizované portfolio MacBooků Pro, u nichž se v Applu nejspíše čekalo na nový procesor Intel Kaby Lake, který se poměrně výrazně zpozdil.

Skutečně skvěle se ale Applu dařilo v oblasti služeb, kde firma opět dosáhla výborných výsledků. App Store ve třetí kvartálu vydělal nejvíce peněz ve své historii a celý sektor služeb Applu meziročně vyrostl o 19 procent. Nejspíš i díky úspěchu na tomto poli mohla firma akcionářům v rámci návratového programu vyplatit dalších 13 miliard dolarů.

V příštím čtvrtletí Apple očekávání zisk někde mezi 45,5 a 47,5 miliardami dolarů, což je sice více než v kvartálu, jehož výsledky byly právě ohlášeny, ale méně než ve stejném období minulý rok. Ve čtvrtém kvartálu loňského roku firma Tima Cooka vykázala tržbu v hodnotě 51,5 miliard dolarů.

Zdroj: 9to5Mac
.