Zavřít reklamu

Poslední díl z celosvětově oblíbené ságy Star Wars vstoupil do kin v polovině prosince. Necelý měsíc po premiéře se na webu objevila velice zajímavá informace o tom, jak to bylo se zabezpečením scénáře s ohledem na to, aby nedošlo k jeho neplánovanému úniku na web, či aby se k němu nedostali ti, kteří s ním neměli co dělat. Režisér a scénárista Rian Johnson ke psaní scénáře posledního dílu využil stařičký MacBook Air, který není možné připojit k internetu a nemohlo tak dojít k jeho ukradení.

Už mnohokrát v historii se stalo, že na web (či jinak na veřejnost) nějakým způsobem unikl scénář k připravovanému filmu. Pokud se tak stalo brzo, nejednou se musely klíčové scény přetáčet. Pokud se tak stane pár týdnů před premiérou, obvykle se s tím nedá nic moc dělat. A právě tomu se chtěl Rian Johnson vyhnout.

Když jsem psal scénář k Epizodě VIII, využíval jsem k tomu kompletně izolovaný MacBook Air, se kterým se nebylo možné připojit k internetu. Nosil jsem jej neustále u sebe a nic jiného, kromě psaní scénáře, jsem na něm nedělal. Producenti měli velkou starost o to, abych ho někde nenechal, například v kavárně.  Ve filmovém studiu byl MacBook zavřený v trezoru.

Během natáčení chtěl Johnson spoustu věcí dokumentovat také pomoci fotografií. I v tomto případě sáhl po offline řešení, neboť veškeré focení v ateliérech probíhalo na klasický fotoaparát Leica M6 s 35mm filmem. Během natáčení vyfotil několik tisíc snímků, které tak neměly možnost uniknout na internet. Tyto snímky z natáčení často časem nabírají na hodnotě a obvykle se objevují v rámci různých speciálních edicí apod.

Jedná se spíše o zajímavost, která však pomáhá nahlédnout pod pokličku toho, jak podobná díla vznikají a jak se jejich hlavní autoři chovají, resp. co vše musí absolvovat pro to, aby zamezili nechtěnému a neplánovanému úniku informací. Řešit věci „offline“ je obvykle tou nejbezpečnější cestou v případě, že se bojíte nějakého útoku zvenčí. Toto offline médium pak nesmíte nikde zapomenout…

Zdroj: 9to5mac

.