Zavřít reklamu

Šifrování je v dnešní době velice citlivým tématem. Tomu především přispěla kauza Apple vs. FBI, ovšem není jediným impulsem, proč se čím dál více uživatelů zajímá o bezpečnost svých dat a soukromí. Organizace EFF (Eletronic Frontier Foundation) přišla s výčtem komunikačních platforem, které jsou využívány pro neprolomitelnou komunikaci jak v rámci textu, tak i v rámci hovorů.

Wickr

Tato platforma je jistým průkopníkem mezi end-to-end šifrováním v rámci komunikace. Disponuje mimo jiné sebedestrukční funkcí, která dokáže zaslané zprávy zcela vymazat. Na základě EFF skórkarty v oblasti šifrované komunikace získala hodnocení 5 bodů ze 7 možných. Komunikátor funguje na standardním průmyslovém AES256 algoritmu a klade vysoký důraz na zabezpečení, jež lze potvrdit několikavrstvým šifrováním.

Telegram

Existují dva typy této aplikace. Pokud se na to podíváme z pohledu EFF skórkarty, tak nasbíral Telegram 4 body se 7 možných, avšak další verze Telegramu, označená „secret chats“, bodovala stoprocentně. Software staví na podpoře dvou vrstev zabezpečení, a sice server-client šifrování pro cloudovou komunikaci a client-client šifrování jako jistá dodatečná vrstva v soukromé komunikaci. Podle dostupných informací byla právě tato aplikace použita teroristy z pařížských útoků v listopadu minulého roku.

WhatsApp

Whatsapp je jedna z nejvyužívanějších komunikačních platforem na světě, což dokazuje miliardová základna aktivních uživatelů. Právě krok ke kompletnímu šifrování byl v tomto případě nesmírně důležitý, avšak na základě EFF skórkarty není stoprocentní (6 ze 7 bodů). Aplikace, stejně jako Wickr, používá průmyslový standard AES256, který je doplněn o potvrzovací „hash-based“ kód (HMAC). I přes situaci, že Whatsapp je vlastněn společností Facebook, tak je oproti původnímu Messengeru o několik úrovní výše. Messenger skóroval pouze ze dvou sedmin, což není příliš dobrá vizitka.

iMessage a FaceTime

Komunikační služby od Applu jsou hodnocena taktéž velice dobře (5 ze 7 možných bodů). iMessage zprávy jsou založené na end-to-end šifrování a je prakticky nemožné zjistit, o čem si dvě strany mezi sebou dopisují. Společnost je svými zabezpečovacími nároky proslulá. Podobné bezpečnostní opatření platí i pro videohovory přes FaceTime.

Signal

Další zašifrovanou komunikační platformou je také aplikace od Open Whisper Systems, Signal. Tento bezplatný open source nabízí uživatelům neprolomitelné hovory a posílání zpráv. Funguje jak na iOS, tak i na Androidu. Podle hodnocení EFF nasbírala plný počet bodů, a to především díky svému „Off-the-Record“ (OTR) protokolu pro textovou komunikaci a Zimmermann Real-time Transport (ZRT) protokolu pro volání. Mimo jiné také navázala partnerství s WhatsAppem za účelem integrování neprolomitelných protokolů právě do tohoto světově oblíbeného komunikátoru.

Silent Phone

Společnost Silent Circle, pod kterou spadá i komunikátor Silent Phone, nabízí svým uživatelům nejen software, ale také hardware. Typickým příkladem je chytrý telefon Blackphone, který je podle společnosti „jediným smartphonem, který je šifrovaný v rámci designu“. Obecně je komunikátor Silent schopným společníkem pro neprolomitelnou komunikaci. Funguje na bázi ZRT protokolů (stejně jako Signal), peer-to-peer šifrování a VoIP (Voice over IP) komunikaci. Dle výsledků z EFF skórkarty nasbíral maximální počet bodů.

Threema

Dalším bezesporu zajímavým komunikátorem s vysokými bezpečnostními nároky je švýcarské softwarové dílo s názvem Threema. Švýcarsko je svou bezpečnostní politikou proslulé (příkladem je i bezpečný emailový klient ProtonMail), a tak i tento komunikační prostředek nabízí neprolomitelné end-to-end šifrování. Zajímavou funkcí služby je také stoprocentní anonymita uživatele. Každý uživatel totiž dostane speciální ID a je takřka nemožné zjistit jak jeho telefonní číslo, tak emailovou adresu. Na základě EFF skórkarty dosáhla aplikace solidních šesti bodů ze sedmi.

Není nutné připomínat, že s nejvyšší pravděpodobností budou neprolomitelné komunikační platformy nadále vznikat. Mnohem detailnější výčet všech aplikací a jejich šifrovacích vlastností, včetně metodologie měření a dalších informací, lze najít na oficiálních stránkách organizace Electronic Frontier Foundation EFF.

Zdroj: DW
.