Zavřít reklamu

SIM karta od Apple vzbudila nevoli mobilních operátorů

Nápad Apple vytvořit vlastní integrovanou SIM kartu pro Evropu vzbudil nadšení zákazníků. Operátoři jsou tímto krokem zaskočeni, radost svých zákazníků nesdílejí a hojně navštěvují Cupertino.

Integrovaná SIM karta by totiž provozovatele mobilních sítí odstavila na vedlejší kolej. Ocitli by se tak v roli pouhých poskytovatelů hlasových a datových služeb. Zákazník by mohl podle vlastní potřeby velmi jednoduše přejít k jinému operátorovi a aktivovat si jeho služby. Zavedení integrované SIM by mohlo pomoci Apple stát se operátorem virtuální mobilní sítě. Analytik společnosti CCS Insight, Ben Wood, řekl, že zamýšlené změny kolem SIM karty od Apple by mohly vést u zákazníkům ke smlouvám, které budou trvat pouhých 30 dní. To by zvýšilo jejich tendence k přepínání mezi operátory.

Největší evropští mobilní operátoři jako britský Vodafone, francouzský France Telecom a španělská Telefónica jsou vzteky bez sebe a na Apple zatlačili. Pohrozili zrušením dotací pro iPhone. Bez těchto dotací by prý došlo k propadu prodejů telefonu až o 12%. Poskytovatelé ale nejsou v postupu proti integrované SIM kartě od Apple úplně jednotní, například Deutsche Telekom se chce dozvědět více o tomto nápadu. Přesto se jim podařilo dosáhnout svého cíle. Apple ustoupil operátorům. Integrovaná SIM karta nebude v příštím iPhone 5. Jeden z vedoucích pracovníků evropského mobilního operátora komentoval vítězství slovy: „Apple již dlouho snaží vybudovat užší a užší vztahy s zákazníky a odstřihnout operátory. Tentokrát však byli posláni zpět k rýsovacím prknům se staženými ocasy mezi nohama.“

Radost v táboře mobilních operátorů ale netrvala dlouho. 17. listopadu oznámila asociace GSMA vytvoření pracovní skupiny, jejímž cílem bude vytvoření integrované SIM karty. Cílem je poskytnout vysokou míru bezpečnosti a přenositelnosti pro spotřebitele a nabídnout další přidané funkce jako elektronickou peněženku, NFC aplikace nebo dálkovou aktivaci.

Je zřejmé, že Apple jeden dílčí neúspěch nezastaví. Zákulisní informace hovoří o tom, že integrovaná SIM by se mohla objevit již kolem vánoc nebo počátkem příštího roku v připravované revizi iPadu. Zde operátoři nemají žádnou páku, jak donutit Apple k ústupkům. Populární tablet totiž není dotován mobilními operátory.

Zdroje: www.telegraph.co.uk a www.9to5mac.com

pisálek, spoluautor AppleWikipedie.org

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jen další evoluce a dost pochopitelná. Například u iPadu mi to dává největší smysl. Jedním klikem by si člověk mohl změnit poskytovatele mobilního internetu podle aktuální potřeby, pokrytí, akcí.. atd.

  Byl by to super krok, sice chápu, že se to operátorům nelíbí, ale pokud s tím přijde Apple a novinka se osvědčí, tak s tím přijdou i ostatní výrobci a operátoři se budou klouzat. Sice netuším jak je to vázáno na ostatní HW, ale alespoň v myšlence vidím další výhodu a to ohledně problemtiky krádeže telefonů. Na co by byl telefon, když by do něj nešla vložit SIM. Sice chápu, že hodně okradených jde nahlásit na Policii krádež a ta pak telefon dle IMEI zablokuje, jenomže jenom u nás. Toto by vyřešilo problém na celém světě. Hezký nápad a je velmi pravděpodobné, že na to naváže Apple i nějaké placené služby jako již zmiňovaná peněženka apod…

  Škoda, kdyby to prošlo mohl Apple založit virtuálního operátora iNet :-D a vyjednal pro uzivatele itelefonu lepší tarif. Hlavně u nás by to pomohlo. Třeba volani iP iP po 2 minutě zdarma atd….

  Tahle SIMka by byl opravdu super krok…operátoři by sice remcali, ale nic jiného, než aby tu simku přijali, by jim nezbývalo, jelikož by i oni přišli o nemalé zisky ;-) … a co si budem povídat, oni jsou jen zprostředkovatelé hlasových a datových služeb, nebo se mýlím?? 8-)

  Nějak nechápu co operátpoři remcaj. Mně je tak nějak srdečně jedno jakou SIMku mam a kolik jich mam doma a přehazuju je v telefonech. Operátor má být jenom poskytovatelem hlasových a datových služeb, nic víc. Jestli to nechápou, jejich chyba. Blbá simka za pár halířů… no nevim co v tom viděj za zázrak. Kor když dávaj dneska simku zdarma snad ke všem předplaceným kartám.

  Idealni by byla kombinace obojiho, teda vestaveny simky a moznosti mit tam druhou vymenitelnou. Pro nekoho, kdo je dyl v zaharnici je moznost mit svuj telefon s vymenenou kartou docela uzitecna, bylo by perfektni mit jednu natvrdo a druhou si moct koupit na miste pro mistni hovory – to by ale operatory stvalo jeste vic:)

  Na co by vám byla druhá SIMka? Překročíte hranice, navolíte si místního operátora X a je to. Přijedete do místa, kde operátor X nemá signál? Přepnete softwarově na operátora Y nebo Z. Vaše číslo by vám ale mělo zůstat.

celý text

Čtěte více.