Zavřít reklamu

Stevu Jobsovi se podařilo vybudovat jednu z nejlepších technologických firem na světě. Doslova stál při zrodu téměř všech zásadních produktů a měl tak znatelný vliv na jejich podobu a funkčnost, které nás doprovází až dodnes. Pravděpodobně každý jablíčkář taky zná příhodu o tom, jak Jobs ohodnotil jeden z prvních prototypů prvního iPodu. Tehdy mu jej přinesli inženýři na kontrolu, přičemž zakladatel Applu trval na tom, že je zařízení přespříliš tlusté. Pro prokázání tohoto výroku jej hodil do akvária a z iPodu „vyplavaly“ bubliny vzduchu, které měly poukázat na (zbytečný) volný prostor uvnitř samotného přehrávače.

Byl to totiž právě Jobs, který u každého produktu trval na jeho vytříbeném designu, kdy vpřed tlačil hlavně tenkost. Z tohoto důvodu si ostatně rozuměl s hlavním designérem, jménem Jony Ive, který zastával stejnou myšlenku. Apple v tomto směru pokračoval i po smrti Jobse. Například takové MacBooky se stále ztenčovaly, až dokonce kvůli špatnému designu nedokázaly uchladit vnitřní komponenty, což s sebou přineslo řadu potíží. Tento zásadní redesign jablečných laptopů přišel v roce 2016. Když se ale podíváme na dnešní nabídku jablečné společnosti, skutečně ještě firma následuje tento Jobsův odkaz?

Mac mini ukazuje opak

Tato otázka se nabízí při pohledu na současný Mac mini s čipem M1, který je sice výkonnější, ale neprodukuje tolik tepla, díky čemuž je možné jej teoreticky celkově zmenšit. Tento Mac se už od roku 2010 spoléhá na stejný design těla a lehce připomíná Apple TV. Ve finále na tom není nic špatného. Pořád se totiž jedná o velice schopný kompaktní počítač za slušnou cenu. YouTube kanál Snazzy Labs nyní však přišel se zajímavou přestavbou, ve které se mu podařilo Mac mini zmenšit o neuvěřitelných 78 procent. Konkrétně došlo k přeskládání interních komponentů, nahrazení napájecího zdroje konektorem MagSafe 2 (z MacBooku Pro 2015) a odebrání aktivního chlazení. Následně už jen stačilo „vnitřnosti“ vložit do nového těla, které bylo vytisknuto prostřednictvím 3D tisku s technologií MSLA. Fanoušky kyberpanku pak také jistě potěší podoba nového těla. To vychází z Macu Pro (2019) s obohacením o industriální design.

Klíčovou roli v proměně sehrála výměna napájecího zdroje za MagSafe 2 a odebrání chlazení. Jedná se totiž o poměrně velké komponenty, které, ač by nemusely, se zde nachází z prostého důvodu – pro snížení nákladů. Úplně stejné komponenty totiž najdeme i ve starších modelech s procesorem od Intelu. Z tohoto důvodu je Apple pravděpodobně používá dodnes, namísto toho, aby zapracoval na novějším (potažmo menším) řešení.

mac mini m1
Mac mini s čipem M1

Proč není Mac mini menší?

Jak už jsme uvedli výše, byl to právě Steve Jobs, kdo prosazoval co možná nejmenší velikost u zařízení od Applu. Logicky to navíc dává smysl. Právě u iPodu jakožto kapesního audiopřehrávače je na místě, aby byl kompaktních rozměrů a šlo jej hravě schovat třeba do kapsy. Stejně tak se dříve jistého zmenšování dočkaly i MacBooky. Proč je tedy Mac mini tak zbytečně velký, když jej lze s klidem zmenšit o zmiňovaných 78 %? S vysokou pravděpodobností Apple využívá komponenty, které už nějaký ten pátek má k dispozici a nemusí tak ztrácet čas a peníze vývojem nových. Onen pověstný odkaz v tomto ohledu tedy bohužel nenajdeme.

Apple CEO Steve Jobs Delivers Opening Keynote At Macworld

Samozřejmě nesmírně důležitou roli v tomto ohledu sehrají i nadcházející modely. Již nyní se totiž spekuluje o příchodu Macu mini s čipem Apple Silicon, který by teoreticky mohl být až o polovinu menší než současný model z roku 2019. Zůstává tedy otázkou, zdali bude cupertinský gigant pokračovat v současném designu, anebo se opět vrátí ke zmenšování. Co byste spíše uvítali vy?

.