Zavřít reklamu

Sluchátka AirPods se mezi jablíčkáři těší obrovské popularitě, čemuž vděčí především skvělé provázanosti s jablečným ekosystémem. V okamžiku je tak můžeme přepojovat mezi jednotlivými Apple produkty a vždy je tak mít k dispozici tam, kde je potřebujeme. V tomto směru mají zkrátka obrovskou výhodu. Když k tomu ještě přidáme slušný design, relativně dobrou kvalitu zvuku a množství dalších doplňujících funkcí, získáme perfektního parťáka pro každodenní používání.

Na druhou stranu bychom ale našli i jisté nedostatky. Jablíčkáře trápí zejména použití AirPodů v kombinaci s jablečnými počítači Mac. V takovém případě se totiž objevuje poměrně otravný problém, kvůli němuž rovnou několikanásobně klesá kvalitu zvuku. To vše je způsobeno tím, pokud bychom chtěli AirPody zároveň použít jako výstup zvuku + mikrofon. Jakmile v nastavení zvuku v macOS vybereme naše jablečná sluchátka jako výstup i vstup, s velkou pravděpodobností se setkáme se situací, kdy kvalita z ničeho nic klesne na pomalu až nesnesitelnou úroveň.

AirPods si s Macy příliš nerozumí

Jak už jsme zmínili výše, pokud sluchátka AirPods vybereme jako vstup i výstup zvuku, může dojít k výraznému poklesu kvality. To se ale nemusí nutně objevit každému – ve skutečnosti je možné, že se s tímto problémem někteří uživatelé dokonce nikdy nesetkají. K poklesu kvality dochází až v momentě, kdy dojde ke spuštění aplikace využívající mikrofon. V takovém případě si totiž AirPody nedokážou poradit s bezdrátovým oboustranným přenosem, kvůli čemuž jsou nuceny snížit takzvaný bitrate, což se následně podepíše na podstatně zhoršené kvalitě zvuku. To lze ostatně zpozorovat i přímo v nativní aplikaci Nastavení audio MIDI. Normálně AirPods využívají bitrate 48 kHz, kdežto při zaměstnání jejich mikrofonu dojde ke snížení na 24 kHz.

Ačkoliv je problém způsoben nedostatky na straně přenosu zvuku, kvůli čemuž musí dojít ke snížení jeho kvality, tak i přesto by jej Apple mohl (pravděpodobně) vyřešit prostřednictvím aktualizace firmwaru. Ostatně o tom se zmínil již v roce 2017, kdy zároveň sdělil, jak lze problém alespoň obejít. Pokud totiž v nastavení zvuku přepnete vstup ze sluchátek AirPods na interní mikrofon, kvalita zvuku se vrátí do normálu. Svým způsobem se tak jedná o řešení. Problém ale mohou mít ti jablíčkáři, kteří svůj MacBook používají v takzvaném clamshell režimu, respektive mají jej neustále zavřený a připojený k monitoru, klávesnici a myši či trackpadu. Jakmile totiž u novějších MacBooků zavřete víko displeje, dojde k hardwarové deaktivaci mikrofonu. Jedná se o bezpečnostní prvek proti odposlouchávání. Problém však spočívá v tom, že tito uživatelé tak nemohou využít interní mikrofon a nezbývá jim nic jiného, než se spokojit se zhoršenou kvalitou audia, nebo použití externího mikrofonu.

AirPods Pro

Problémy s kodeky

Celý problém spočívá ve špatně nastavených kodecích, které jsou za celou situaci následně odpovědny. Pro přehrávání zvuku se standardně používá kodek AAC zajišťující bezchybný poslech zvuku. Jakmile ale na Macu dojde k aktivaci kodeku SCO, který následně zaměstná celý audio systém jablečného počítače a dokonce tak „vytěsní“ zmiňovaný AAC. A právě v tom následně spočívá celý problém.

Jak už jsme zmínili výše, cupertinský gigant si je problém moc dobře vědom. Podle jeho slov z roku 2017 jej dokonce sleduje a v budoucnu by mohl přinést řešení/vylepšení ve formě aktualizace firmwaru. Jak ale moc dobře víme, toho jsme se zatím vůbec nedočkali. Pro některé uživatele navíc může jít o poměrně zásadní překážku. Není se proto čemu divit, že jablíčkáři na diskuzních fórech sdílejí své negativní zkušenosti. Snížená kvalita zvuku se totiž s takovou objevuje například i v případě použití AirPods Pro a je poměrně zvláštní, když vám sluchátka za více než 7 tisíc korun nabídnou kvalitu zvuku, která zní až roboticky.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nedávno jsem si toho všiml ve spojení s PC (win11) – při Teams callech si proti strana stěžovala na nekvalitní zvuk z mé strany.. Jakmile jsem v Teams přepnul na jiný mikrofon, tak nejen že mne bylo slyšet lépe, ale i já jsem lépe slyšel ostatní… Zvláštní ale je, že ve spojení s iphonem se toto neděje – ať už při klasických hovorech, tak hovorech přes facetime.

celý text

Čtěte více.